İphone Dns Ayarları Nasıl Değiştirilir?

19.02.2022
348
İphone Dns Ayarları Nasıl Değiştirilir?
Modelistlik Kursu

Web’de gezinmenin kullanımı gerçekten kolay olsa da, web’in dâhili karmaşıklığı bundan çok daha fazlasıdır. İlgili mekanizmalardan biri DNS sunucularıdır.

İphone dns ayarları nasıl değiştirilir? Ağ işletimi söz konusu olduğunda DNS o kadar önemlidir ki, bir tanesindeki bir düşüş tüm ağa zarar verebilir. Hatta bağlantıyı tamamen işe yaramaz hale getirebilir. Bu nedenle, size tam olarak bir DNS sunucusunun ne olduğunu, onu iOS veya Android ise cep telefonumuz için nasıl yapılandırabileceğimizi ve hangi genel DNS sunucularının en popüler olduğunu anlatacağız.

DNS veya DNS Sunucusu Nedir?

DNS, bir alan adı çözümleme sistemidir (Domain Name System). İşlevi, sunucuların IP adresleri ile karşılık gelen URL’ler veya alan adları arasındaki ilişkiyi depolamak olan bir sunucudur. İphone dns ayarları nasıl değiştirilir? Örneğin bir web tarayıcısında ‘xatakamovil.com’ araması yaparsanız, tarayıcı sunucuyu bulmak ve web sitesinin ekranda görünmesini sağlamak için web sitesine atanan IP bağlantısı ile DNS sunucusuna başvuracaktır.

DNS sistemi, birlikte çalışan, açıkça farklılaştırılmış üç bölümden oluşur. Bu bölümler DNS istemcisi, DNS sunucusu ve yetki alanıdır. Organizasyon şemasındaki işlevleri şunlardır:

 • DNS istemcisi: Cihazlara kurulur ve isim çözümleme isteklerinin yapılmasından sorumludur.
 • DNS sunucusu: Kullanıcı isteklerine yanıt verir.
 • Yetki alanı: Bir dizi belirli etki alanını (.com, .es, vb.) çözümlemekten sorumlu sunucular.

Bir kullanıcının aradıkları için web’e erişebilmesi adına üç öğenin koordineli ve kesin bir şekilde çalışması gerekir. İphone dns ayarları nasıl değiştirilir? Bir web sitesine erişim, aşağıda açıklanana benzer bir işlemdir, ancak örneğin önbelleğe alınmış kopyaların mevcudiyetine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bir web sitesine ilk girdiğinizde aşağıdakiler olur:

Kullanıcı tarayıcıdan web X’i arar.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

İstek DNS sunucusuna gönderilir.

DNS sunucusu, etki alanı sunucusuyla iletişim kurar.

Bu, sunucunun IP adresini ve orada barındırılan etki alanlarını veri tabanında arar.

Bulduğunda, sunucuya etki alanının Y sunucusunda barındırıldığını söyler.

DNS sunucusu, kullanıcının aradığı web sitesinin sunucuda nerede olduğunu bulmak için Y’ye bir istekte bulunur (çünkü bir sunucuda birden fazla web sitesi barındırılabilir).

İphone dns ayarları nasıl değiştirilir? Y sunucusu, kullanıcının aradığı veritabanını ve etki alanını kontrol eder ve DNS sunucusuna söz konusu web’in IP üzerinde olduğunu söyler.

Ardından Y sorguyu istemciye döndürür (bizim durumumuzda mobil tarayıcı) ve veri aktarımı başlar.

Uzun ve sıkıcı bir süreç gibi görünebilir, ancak gerçek şu ki her şey milisaniyeler içinde gerçekleşir. Google DNS, OpenDNS veya diğerlerini de kullanabilirsiniz.

Burada bir DNS sunucusu ne kadar hızlı olursa, bu işlem o kadar hızlı gerçekleşir ve web sayfaları o kadar erken yüklenir.

Bir VPN oluşturmak için bir uygulama kullanabilir veya DNS’yi değiştirmek için adresleri manuel olarak girebilirsiniz. İphone dns ayarları nasıl değiştirilir? Bunun için Cloudflare’ın DNS sunucu adresini (1.1.1.1 / 1.0.0.1) kullanabilirsiniz.

Telefonda Alternatif Bir DNS Nasıl Kurulur?

Telefonun üreticisine bağlı olarak küçük farklılıklar bulabilmemize rağmen, bir DNS kurmak gerçekten basittir. İphone dns ayarları nasıl değiştirilir? Ancak, markalar arasında çok az değişiklik gösteren bir bölümdür, bu yüzden dikkatli olunmalıdır. Telefonda alternatif bir DNS sunucusu yapılandırmak için aşağıdaki adımları izlemeliyiz:

Yapılandırmaya erişiyoruz ve “Ağ ve İnternet” bölümünü arıyoruz.

“WiFi” seçeneğine tıklayın, şu anda kullandığınız ağın adına tıklayın ve “Ağı değiştir” seçeneğini seçin.

wifi

“Gelişmiş seçenekler” menüsüne girin.

dns

 

“IP Yapılandırması”nda “Statik”i seçiyoruz.

dns-i-ayarla

 

Aşağı kaydırın ve “DNS 1” içine “1.1.1.1” (tırnak işaretleri olmadan) ve “DNS 2” içine “1.0.0.1” (tırnak işaretleri olmadan) yazın.

Tüm değişiklikleri kaydediyoruz.

İOS’ta Alternatif Bir DNS Nasıl Kurulur?

Telefonda olduğu gibi, iOS’ta bir DNS sunucusunu yapılandırmak oldukça basittir ve burada da sistemin tüm sürümlerinde birleştirildiğini görüyoruz. İphone dns ayarları nasıl değiştirilir? Adımlar aşağıdaki gibidir:

WiFi yapılandırmasına gidiyoruz.

Bağlı olduğumuz ağın yanında görünen “i” butonuna tıklıyoruz.

“DNS Yapılandırmasına erişiyoruz.

Sunucu eklerken “Manual” seçip tırnak işaretleri olmadan her kutuya “1.1.1.1” ve “1.0.0.1” giriyoruz.

Tüm değişiklikleri kaydediyoruz.

Hangi Genel DNS En Popülerdir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi varsayılan durumlarda Cloudfare tarafından sağlanan DNS’yi kullanıyoruz ve herhangi bir kullanıcı tarafından sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor. İphone dns ayarları nasıl değiştirilir? Cloudfare’in ondan yapılan tüm istekleri çözmesi için cihazımızda yapılandırmamız gerekiyor, ancak kullanabileceğimiz tek DNS bu değildir. Size en popüler DNS’lerin bir listesini ve bunların birincil ve ikincil adreslerini gösteriyoruz.

Google Ana DNS: 8.8.8.8

İkincil Google DNS: 8.8.4.4

OpenDNS Birincil DNS: 208.67.222.222

İkincil OpenDNS DNS: 208.67.220.220

Cloudfare Birincil DNS: 1.1.1.1

Cloudfare İkincil DNS: 1.0.0.1

Comodo Güvenli DNS Birincil DNS: 8.26.56.26

Comood Güvenli DNS İkincil DNS: 8.20.247.20

Hem iPhone, hem iPad hem de iPod touch, yeteneklerinin ve özelliklerinin büyük çoğunluğu bir Wi-Fi bağlantısı gerektirdiğinden büyük ölçüde İnternet’e güvenir.

Apple iPhone ve iPad, Wi-Fi bağlantısına yardımcı olmak için veri gönderip alabilir. Bir cihazı kablosuz yönlendiriciye ilk kez bağlamak için Ayarlar’ı açmak ve Wi-Fi paneline girmek gerekir.

Bağlantıyı iyileştirmek için DNS’yi değiştirmek isteyebilirsiniz.

iPhone ve iPad’inizdeki DNS Sunucuları Nasıl Değiştirilir?

iPhone, iPad veya iPod touch’ınızda ağınız için Wi-Fi bağlantısını etkinleştirip yapılandırdıktan sonra, Wi-Fi bağlantısını etkinleştirdiğiniz sürece cihazınız otomatik olarak ağınıza bağlanacaktır.

Bu Wi-Fi bağlantılarının çoğu, yönlendirici ayarlarınıza göre otomatik olarak bir DNS (Alan Adı Sistemi) atayacaktır. Ancak, ebeveyn denetimlerini uygulamak veya bağlantıyı iyileştirmek için bu sunucuları manuel olarak düzenlemenin gerekli olduğu bazı durumlar vardır.

İOS’ta DNS’yi değiştirme:

 • iOS Ayarları uygulamasına erişin.
 • Wi-Fi menüsüne girin ve bağlantıyı etkinleştirin.
 • Wi-Fi ağınız için dairesel “i” düğmesini tıklayın.
 • DNS’yi Yapılandır> El İle> Sunucu Ekle’ye gidin.
 • Yeni DNS’yi girin ve “Kaydet”e basın.

Google dns sunucularını yapılandırmak istiyorsanız, iOS kullanıcıları tarafından en çok kullanılanlar OpenDNS veya Cloudflare’dir. Aşağıdaki IP adreslerini DNS olarak girmelisiniz:

 • Google DNS: 8.8.8.8, 8.8.4.4
 • Açık DNS: 208.67.222.222, 208.67.220.220
 • Bulut parlaması: 1.1.1.1

Sonlandırmadan önce, iPhone ve iPad’inizin DNS sunucularında değişiklik yaptıktan sonra bunların etkili olması için cihazınızı yeniden başlatmanız gerektiğini hatırlamak önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
Sosyal İçerik üreten, bilgi ve eğlence odaklı viral internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.