Kimyon Yağı Faydaları

11.09.2019
470
Kimyon Yağı Faydaları
Modelistlik Kursu

Kimyon yağının bakteri yok edici, gaz giderici, sindirim kolaylaştırıcı, idrar söktürücü, antiseptik, spazmodik, detoksifiye edici, uyarıcı, sinir sistemini güçlendirici ve tonik gibi özellikleri vardır.

Kimyon esansiyel yağı, kurutulmuş ve ezilmiş tohumlarından bir buhar damıtma işlemi ile elde edilir. Kimyon bilimsel olarak Cuminum Cyminum olarak bilinir.

Kimyon Yağı Faydaları
Kimyon Yağı Faydaları

Kimyon Yağı Faydaları

Kimyon tüm dünyada baharat olarak oldukça popülerdir ve herhangi bir tanıtıma ihtiyacı yoktur. Fakat kimyon esansiyel yağı genel olarak yeni yeni tanınmaya başlıyor.

Neredeyse kimyonun bütün tıbbi özellikleri, saf haliyle kimyon tohumlarından çok daha etkili ve faydalı olan uçucu yağlardan gelir. Kimyon esansiyel yağı esas olarak kimyonik asit, cymene, dipentene, limonene, phellandrene ve pineneden oluşmaktadır. Kara kimyon yağı faydaları şaşırtıcıdır.

Kimyon Yağı Bakterileri Öldürür

Kimyon esansiyel yağı, bakterilerin neden olduğu ishal ve kolera tedavisinde kullanılan iyi bir bakteri öldürücüdür. Ayrıca, kolon, mide, bağırsaklar ve idrar yollarında olduğu gibi iç bakteriyel enfeksiyonların yanı sıra, cilt, kulaklar, gözler ve yaralardaki enfeksiyonları da tedavi edilebilir.

Kimyon Yağı Gaz Sancısını İyileştirir

Kimyon yağı, güçlü gaz giderici özelliklere sahiptir ve bağırsaklardan gazları etkin bir şekilde uzaklaştırır. Ayrıca vücutta daha fazla gaz oluşumunu da önler.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Kimyon Yağı Sindirim Kolaylığı Sağlar

Kimyon esansiyel yağı sindirime yardımcı olur ancak kesinlikle düşük dozda alınmalıdır. Yüksek dozlar tam tersi bir etki gösterebilir ve ayrıca sizi kusturabilir. Kimyon esansiyel yağı tüm bu faydalarının yanı sıra safra ve mide sularının tahliyesini teşvik eder ve bağırsakların peristaltik hareketini uyarır. Kokusu iştahınızı canlandırmak için iştah açıcı gibi davranır. Özellikle sindirim ve boşaltım sistemini harekete geçirir ve düzenli tutar.

Kimyon Yağı İdrara Çıkmayı Sağlar

Kimyon yağı hem sık sık idrara çıkmayı sağlar hem de çok fazla miktarda idrarın dışarı atılmasını sağlar. Bu o kadar önemli görünmeyebilir ancak sağlık için çok faydalı olabilir. İdrarla birlikte yağlar vücuttan, idrar hacminin % 4’üne kadar kaybedilir. Bu nedenle idrara çıktıkça daha fazla yağ kaybettiğiniz açıktır. 

Ürinasyon ayrıca sindirimi artırır ve gazın oluşumunu engeller. Vücuttaki fazla suyu uzaklaştırır ve şişliği azaltır. En büyük katkısı, toksinlerin ve ödemin vücuttan atılmasına yardımcı olmasıdır. Dahası, kan basıncını da düşürür. Kan basıncını düşürmek için kullanılan ilaçların çoğunun sık idrara çıkarmasının nedeni budur. İdrara çıkma ayrıca böbrekleri temizlemeye yardımcı olur.

Kimyon Yağı Yaraları İyileştirir

Kimyon yağının antiseptik özellikleri dış ve iç kesikler ve yaraların mikrop kapmasını engeller. Bu yüzden kimyon esansiyel yağı aslında doğal bir antiseptiktir.

Kimyon Yağı Spazmları Tedavi Eder

Kimyon yağı çok etkili anti-spazmodik özelliklere sahiptir. Hemen hemen her türlü spazm tedavisinde ve kramp, kasılmalar, durmayan öksürükler, ağrılar ve kas krampları gibi hastalıkların tedavi edilmesi için kullanılabilir.

Kimyon Yağı Vücudu Detoksifiye Eder

Kimyon tohumu yağı etkili bir detoks maddesidir. Bazı aşırı hormonlar ve metabolik yan ürünler gibi vücut tarafından üretilenler ve ayrıca ürik asit, böcek öldürücüler, sentetik renkler ve gübreler gibi gıdalardan kan akışına giren toksinleri uzaklaştırır. Terlemeyi ve idrara çıkmayı teşvik eder böylece toksinleri ve ödemi tamamen vücuttan temizler.

Kimyon Yağı Adet Döngüsünü Düzenler

Kimyon bitkisi yağı düzenli bir adet döngüsü sürdürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca menopoz sonrası sendromlarından kurtulmaya da yardımcı olur. Böylece daha rahat bir menopoz dönemi geçirmenizi sağlar.

Kimyon Yağı Anksiyeteyi Tedavi Eder

Kimyon ağacı yağı sinirler için iyidir ve kasılmalar, anksiyete ve stres gibi sinir rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olur. Bu açıdan sakinleştirici ve rahatlatıcı etkilere sahiptir. Gevşemeye ve dinlenmeye olanak tanır.

Kimyon Yağı Bebeklerde Kullanımı
Kimyon Yağı Bebeklerde Kullanımı

Kimyon Yağının Bebeklere Faydaları

Kimyonun neden yüzyıllardır çeşitli kültürlerde bebekler için ilk baharat seçeneklerinden biri olduğu artık biliniyor.

 • Araştırmalar kimyonun pankreas enzimi üretimini, özellikle de amilaz, tripsin ve kimotripsini artırarak sindirimi artırdığını göstermiştir.
 • Amilaz nişastayı parçalar ve son iki enzim proteini işler.
 • Baharatın ayrıca ishali önleyen etkileri vardır.
 • Bebekler olgunlaşmamış sindirim sistemlerine sahiptir ve büyük oranda besin bakımından zengin olan mercimek ve fasulye gibi yiyecekleri sindirmek için daha sert bir şekilde parçalanma ve özümseme konusunda zorlanabilirler. Bu tür yemeklere yapılan kimyon ilavesi, sindirilebilirliği arttırır ve lezzetini arttırır.
 • Kimyon, bağışıklık tepkimizin vazgeçilmez bir kolunu oluşturan T hücrelerini aktive eder yani bakteri ve virüs gibi yabancı istilacıları tanır ve yok eder.
 • Bağışıklık sistemi zayıflamış bebeklerde kimyon, timus ve dalağın ağırlığını artırarak bağışıklık fonksiyonunu güçlendirir.
 • Kimyon sadece bağışıklığımızı arttırmakla kalmaz, aynı zamanda bir dizi patojenik böceğe karşı anti-bakteriyel olan bileşik cuminaldehit sayesinde bakterileri ve mantarları doğrudan öldürür.
 • Kimyon, biyofilm denilen inatçı, ilaca dirençli bakteriyel kolonileri bozma yeteneğine sahiptir ve insan mantar patojenlerine karşı mantar önleyici aktivite sergiler.
 • Bebekler yeni dünyalarını ağızlarından keşfederler, hem iyi hem de kötü her türlü bakteri ile dost olurlar! Besinlerindeki kimyon sayesinde antibakteriyel etki kesinlikle iyi bir şeydir.

Küçük miktarlarda kullanılan kimyon anlamlı miktarda demir içerir. 1 çay kaşığı kimyon yağı 7-12 aylık bebekler için günlük önerilen alım miktarının yaklaşık yüzde 12’sine sahiptir. 

Kimyon Yağı Özlü Kremin Faydaları

Cilt bakım uzmanları, bin yılların cilt bakım malzemeleri ve doğal bitkilerin kullanılması konusunda hem fikirdir. Hem aromaterapi hem de cilt bakımı ve saç bakımı için artık bilinçli tüketiciler doğal ürünlere yöneliyorlar. 

Tüketiciler, geçmiş nesiller gibi mağaza kremlerinin gizemli kavanozlarını satın almak yerine, ürünlerinde ne olduğunu tam olarak bilmek isterler. Hayvanlar üzerinde test edilmeyen formüller, doğal, etkili cilt bakımı ve bu ihtiyaçlara uyan formülleri tercih ediyorlar.

Kimyon esansiyel yağı, günlük güzellik rejiminin bir parçası olarak kullanılan, Kleopatra ve Nefertiti gibi tanrıçaların efsanevi bir sırrıdır. Firavun Tutankhamun’un yaklaşık 3300 yıl önce kimyon tohumu yağı ile birlikte gömülü olduğu da bilinmektedir.

Kimyon esansiyel yağlı krem cilt için antibakteriyel, antienflamatuar ve yaşlanma karşıtı olarak kullanılır. Sivilce ve akne tedavisinde, siyah nokta tedavisinde, ince çizgilerin ve kırışıklıkların tedavisinde kimyon yağı özlü krem kullanılabilir.

Kimyon Yağı ile Cilt Bakımı
Kimyon Yağı ile Cilt Bakımı

Kimyon Yağının Cilde Yararları

Egzama dahil kızarıklık ve tahrişi azaltmak için kimyon esansiyel yağı kullanılabilir. Bunun yanı sıra tıkanmış gözenekleri açmaya ve yağı kontrol etmeye çalışan antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Birkaç damla yağı cildinize damlatıp yüzünüze masaj yapın ve sonuçları hızlı bir şekilde  göreceksiniz.

100’den fazla vitamin ve mineral içeren bu esansiyel yağ cildi besler. Cildin nemi korumasına, esnekliğini korumasına ve sizi daha hızlı yaşlandıran zararlı serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olan A, B ve C vitaminlerini içerir. Üstelik, kimyon tohumu yağı ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltan yağ asitlerine sahiptir.

Ürünü her gün tutarlı bir şekilde kullanın ve yaşlanmadan, hormonlardan ve güneşten kaynaklanan lekelerden kurtulun. Bu, zamanla cilt tonunu dengeleyen, cilt hücrelerini yenilemek için işbirliği yapan A vitamini, amino asitler ve yağ asitleri sayesindedir.

Kimyon Yağı ile Saç Bakımı
Kimyon Yağı ile Saç Bakımı

Kimyon Yağı Saçlara Faydaları

Kimyon esansiyel yağı, saç derisi sağlığının korunmasına yardımcı olan anti-enflamatuar, antifungal, antibakteriyel, antiviral ve analjezik yani ağrı kesici özelliklere sahiptir. Kepek gibi sorunları çözer. Saçlardaki sedef hastalığı ve egzama gibi cilt hastalıklarını yatıştırır. Ayrıca saç derinizin nemlenmesini sağlar ve yağ üretimini dengeler.

Kimyon esansiyel yağı her ikisi de güçlü antihistaminik olan nigellone ve thmoquinone içerir. Antihistaminikler genellikle androjenik alopesi veya alopesi areata hastalarına reçete edilir. Bu uçucu yağı kullanarak saçlarınızın hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Kimyon yağı, saç dökülmesini tedavi etmek için kullanabileceğiniz en iyi malzemelerden biridir. Folikülleriniz ve saçlarınız için zengin beslenme kaynakları olan 100’ün üzerinde farklı besin içerir. Ekstra besleme foliküllerinizi tekrar sağlığa kavuşturacak ve böylece saç dökülmesini azaltacaktır.

Kimyon esansiyel yağı ayrıca saçlardaki beyazları önleme ve beyazları azaltma özellikleri ile bilinmektedir. Foliküllerinizde pigment hücrelerinin tükenmesini önleyen linoleik asit içerir. Cildin zamanla pigmentlerini yitirdiği bir cilt hastalığı olan vitiligo hastaları için etkili bir tedavi yöntemidir.

Saç derinizde üretilen doğal yağ olan sebum saçınızı nemli ve beslenmiş halde tutar. Herkesin saç derisi aynı miktarda sebum üretmez bu da saç tipini kurudan yağlıya doğru değiştirir. Kimyon esansiyel yağı, saç derinizdeki yağ üretimini normalleştirir. Bu, çok yağlı olmadan saçlarınızın iyi bir şekilde kalmasını sağlar.

İçerdiği amino asitler saç gövdesindeki nemi hapseder, saçların kabarmasını önler ve saçların daha kolay şekle girmesini sağlar.

Serbest radikaller, saç derinize ve saçınıza zarar verebilir. Kimyon tohumu yağı, serbest radikallerin saçlarınızdaki etkilerini etkisiz hale getiren antioksidanlar içerir. Bu saçlarınızın ve saç derinizin sağlıklı ve hasarsız kalmasına yardımcı olur.

Kimyon tohumu yağı, özellikle başlarda kan dolaşımını teşvik eden omega 3 ve omega 6 biyomolekülleri içerir. Bu, haftalar içinde hızlı saç çıkmasını ve uzamasını teşvik eder.

Siyah Kimyon Tohumu Yağı Nerede Satılır?

Siyah kimyon tohumu yağı satın almak istiyorsanız aktarlara ve doğal ürünler satan marketlere gidebilirsiniz. Siyah kimyon yağı satın almak isterseniz, internet üzerinden de güvenilir yerlerden sipariş verebilirsiniz. Siyah kimyon tohumu yağı fiyatı genel olarak 20 TL ile 50 TL arasında değişir.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. selin dedi ki:

  Kimyon yağı çok faydalı bir yağdır. Birden çok faydası olan bu yağ, özellikle de cilt bakımında çok büyük rol oynar. Birkaç damla pamuğa kimyon yağı döküp cilde masaj yapabilirsiniz. Akrtarlarda ya d doğal ürün satan marketlerden ya da online alışveriş sitelerinden satın alabileceğiniz bu yağın fiyatu çok yüksek de değil. cildi çok güzel bir şekilde yatıştırıyor.