Online Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz

21.05.2022
107
Online Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz
Modelistlik Kursu

Online herhangi bir şey yapıyorsanız ve gizliliğinize önem veriyorsanız, modern dünyada veri ihlallerinin, casus yazılımların ve kimlik hırsızlığının çok yaygın hale geldiği gerçeğini göz ardı edemezsiniz. Ancak kullanıcı hesaplarınızın, tarama alışkanlıklarınızın ve en hassas verilerinizin başka birinin eline geçmemesini sağlamak için korumalarınızı artırmak zor değildir.

Bu kılavuzda, parola yöneticileri, sanal özel ağlar (VPN’ler), güçlü güvenlik araçları ve daha iyi tarama alışkanlıkları gibi basit çözümlerle online güvenliğinizi güçlendirmenin bir dizi kolay ve uygun maliyetli yolunda size yol göstereceğiz. Size en çok yardımcı olabilecekleri bulmayı kolaylaştırmak için ipuçlarını kategorilere ayırdık.

Online ortamda gizli kalmak ne anlama gelir?

Online gizli kalmak, paylaştığınız veri miktarını mümkün olduğunca sınırlamak anlamına gelir. Bugünlerde çoğumuzun güvendiği online hizmetleri kullanmak için her zaman bazılarından vazgeçmeniz gerekecek, ancak sağladığınız verilerin yanlış ellere geçmemesini sağlamanın yolları var. Paylaştıklarınızı sınırlayarak, başkalarının online hesaplarınıza erişmesini, herkesin bilmesini istemediğiniz şeyleri öğrenmesini ve kredi kartları ve borçlar gibi şeyler için kimliğinizi çalmasını zorlaştıracaksınız.

Elbette, ne tür verileri gizlemek istediğinize ve kimden gizlemek istediğinize bağlı olarak farklı online gizlilik seviyeleri vardır. Herkesin kimlik hırsızlığı ve hesap kaybı gibi şeyleri önlemeye yardımcı olabilecek uygulamaları takip etmesi iyi bir fikirdir, örneğin durum güncellemeleri ve sosyal medyada paylaştığınız fotoğraflar gibi başka şeyleri gizlemek için nedenleriniz olabilir. Bu kılavuzda tüm bunlarla ilgili ipuçlarını bulacaksınız.

Kendinizi online ortamda nasıl korursunuz?

Kendinizi online ortamda nasıl korursunuz?

Kendinizi online ortamda nasıl korursunuz?

Bir parola yöneticisi kullanın

Tüm online hizmetleriniz için aynı parolayı kullanmak, birçok internet kullanıcısının yaptığı en yaygın hatalardan biridir. Uygun olabilir, ancak yalnızca bir hesap için giriş bilgileriniz sızdırılırsa, diğer her şeyin de tehlikeye girdiği anlamına gelir. Kendinize her yerden kolayca erişebileceğiniz güvenli şifreler oluşturmanıza ve saklamanıza yardımcı olacak güvenli bir şifre yöneticisi kurun.

Şifreleri nereye kaydettiğinize dikkat edin

Güvenli bir şifre yöneticisi kullanmak güvenli ve kullanışlı olsa da, şifrelerinizi başka bir yere kaydetme konusunda dikkatli olmalısınız. Akıllı telefonunuz veya dizüstü bilgisayarınız çalınırsa, bu parolaların başka birinin kolayca erişebilmesini istemezsiniz. Parolalarınızı Safari gibi bir tarayıcıya kaydetmeniz gerekiyorsa, şifrenin bir parola gerektirdiğinden emin olun. Parolaları, herkesin açabileceği notlara ve düz metin dosyalarına kaydetmeyin.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bir Sanal özel ağ (VPN) kurun

İnterneti kullanırken daha da fazla koruma için, güvenli bir sanal özel ağ (VPN) tercih edebilirsiniz. VPN’ler, sizi siber saldırganlara karşı korumak için trafiğinizi şifreler.

Ayrıca bir VPN göz atma etkinliğinizi gizler, böylece başka hiç kimse – hatta bazı durumlarda internet servis sağlayıcınız bile – web’deyken ne yaptığınızı göremez.

VPN kullanmak, online gizliliğinizi korumak için en iyi önlemlerden biridir. VPN’lerin, kullanıcıları bilgisayar korsanlarından korumaktan başka birçok faydası vardır. Bu harika güvenlik araçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için VPN’nin ayrıntılı açıklamasına göz atabilirsiniz.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin

Kullandığınız her web sitesi için farklı olan güvenli şifreler kullanmak, online güvenliğinizi güçlendirmenin yalnızca bir yoludur. Bir diğeri, onu destekleyen tüm hizmetler için iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmektir. İki faktörlü kimlik doğrulama, Amazon, Gmail, PayPal ve daha pek çok hizmete erişmek için şifrenizin yanı sıra geçici bir kod girmenizi gerektirir.

Korumasız Wi-Fi ağlarından kaçının

Hepimiz otellerde, kafelerde ve diğer halka açık yerlerde, hücresel bağlantının çok iyi olmadığı veya verilerimizin tükendiği durumlarda internete erişmemiz gerektiğinden korumasız Wi-Fi ağları kullandık. Ancak herkese açık Wi-Fi ağlarının inanılmaz derecede güvensiz olduğunu biliyor muydunuz? Genellikle bir kullanıcının verilerine erişmek için tarama trafiğini engellemek için kullanılırlar.

Halka açık yerlerde güvende kalmak için yapabileceğiniz en iyi şey, korumasız Wi-Fi ağlarına bağlanmaktan kaçınmaktır. Mümkün olduğu kadar hücresel veri ağını kullanmaya devam edin veya korunan bir Wi-Fi ağı sizin için kullanılabilir olana kadar bekleyin. Yine de herkese açık Wi-Fi kullanmanız gerekiyorsa, en azından önceden bir VPN bağlantısı sağlayarak güvenliğinizi artırabilirsiniz.

Kendi Wi-Fi ağınızın güvenliğini sağlayın

Yukarıda belirtilen nedenlerle, yalnızca sizin ve güvendiğiniz kişilerin ona bağlanabilmesini sağlayan bir parola ile kendi Wi-Fi ağınızın güvence altına alındığından emin olmalısınız. Korumasız bıraktığınızda, yakınınızdaki herkes bilginiz olmadan ağınıza bağlanabilir ve onu tarama trafiğinize müdahale etmek veya diğer kötü niyetli faaliyetler için kullanabilir.

Yazılımınızı güncel tutun

Güvenilir yazılımlar bile kendilerini saldırganlara açık bırakan hatalar ve güvenlik açıklarıyla birlikte gelebilir, bu nedenle geliştiriciler onları daha güvenli hale getirmek için düzenli olarak yazılım güncellemeleri yayınlar. Her gün kullandığınız yazılımın, özellikle işletim sisteminizin ve tarayıcınızın güncel olduğundan emin olun ve en son korumaları almak için mümkün olan en kısa sürede yeni güncellemeleri yükleyin.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.