Cep Telefonu İnterneti TV’ye Nasıl Bağlanır?

28.12.2021
143
Cep Telefonu İnterneti TV’ye Nasıl Bağlanır?
Modelistlik Kursu

Cep telefonunuzu TV’ye bağlamak için fiziksel olarak kablo ile yapmak gibi birçok yöntem vardır. Cep telefonu interneti TV’ye nasıl bağlanır? Bu makalede, kablosuz alternatifine odaklanarak ister Android ister iOS’lu bir iPhone’unuz olsun, cep telefonunuzu WiFi üzerinden TV’ye nasıl bağlayacağınızı öğrenebilirsiniz. Bu sayede telefonunuzdaki interneti televizyonda da kullanabileceksiniz.

Birkaç farklı yöntemi ele alacağımız için, bu makaleyi adım adım değil, kendi kendini açıklayıcı hale getireceğiz. Cep telefonu interneti TV’ye nasıl bağlanır? Android’de sahip olduğunuz alternatiflerden bahsederek başlayacağız ve ardından iOS için mevcut olanlarla devam edeceğiz. Her durumda, cep telefonu ve TV’nin aynı WiFi üzerinde olması gerekli olacaktır.

Bir TV’de Android Telefon Ekran ve İnterneti

Bir TV’de Android ekranının nasıl aktarılacağını açıklayarak başlamak gerekir. Chromecast ile gelen Google Cast teknolojisi ile uyumlu TV’lerle başlayacağız. Cep telefonu interneti TV’ye nasıl bağlanır?  Üretici konusunda şanslıysanız, ekranı Android kontrol merkezine göndermek için bir simge görebilirsiniz ve buna basarak işlemi başlatabilirsiniz.

Bunu yaptığınızda cep telefonunuzda uyumlu cihazların olduğu bir ekran görebilirsiniz ve bu ekrana bağlanmak için listeden TV’nizi seçebilirsiniz. Cep telefonu interneti TV’ye nasıl bağlanır? Tüm televizyonların bu teknolojiyle uyumlu olmadığını ve tüm Android telefonların her zaman bu işlevi içermediğini bilmelisiniz.

Ayrıca bu yöntem yalnızca akıllı TV’lerde çalışır. Bu nedenle, TV’niz çok akıllı değilse veya Google’ın kablosuz teknolojisini desteklemiyorsa, bir sonraki nokta Chromecast’i kullanmanız olabilir.

Chromecast ile Ekran ve İnternet Aktarımı

Chromecast ile Ekran ve İnternet Aktarımı

Chromecast ile Ekran ve İnternet Aktarımı

Chromecast, TV’nizi biraz daha akıllı hale getiren ve Google Cast teknolojisiyle uyumlu hale getiren bir cihazdır. Bir tane satın aldığınızda, önce Chromecast’i kurmanız gerekecektir. Ardından cihazı kullanmaya başlayabilirsiniz. Cep telefonu interneti TV’ye nasıl bağlanır? Yapılandırıldıktan sonra, Android cep telefonunuz izin veriyorsa işlemlere başlayabilirsiniz. Bu yolla televizyona hem görüntü aktarımı hem de internet aktarımı gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bu durumda, bir Chromecast’i kurmanın ikinci bir yöntemi vardır; bu, Chromecast’i cep telefonunuzda yapılandırmak için kullandığınızla aynı olan Google Home uygulamasını kullanarak ekranı göndermek içindir. Cep telefonu interneti TV’ye nasıl bağlanır? Burada uygulamaya girmeniz ve ana ekranda kurmuş olduğunuz Chromecast’e tıklamanız gerekecektir.

Chromecast’e tıklamak sizi, onu özelleştirmek için çeşitli seçenekler göreceğiniz başka bir ekrana götürecektir. Bu ekranda Submit My Screen butonuna tıklamanız gerekir. İşlem, Android kontrol merkezinde göründüğü zamankiyle aynıdır ve ekranı cep telefonundan TV’ye kopyalama işlemine başlayacak ve cihazda yaptığınız her şeyi görmenizi sağlayacaktır. Cep telefonu interneti TV’ye nasıl bağlanır? Bu işlemle beraber internetinizi de aktarmış olursunuz.

Akıllı TV’ye Yansıtılan iPhone Ekranı ve İnternet

Bir iPhone ekranını ve internetini akıllı TV’ye yansıtmak istiyorsanız, bunu ancak TV’nin Apple’ın Google Cast’e alternatifi olan AirPlay teknolojisini desteklemesi durumunda yapabilirsiniz. Bu nedenle, iPhone’unuzun kontrol merkezini açın ve Ekran Yansıtma seçeneğine tıklayın.

Bu seçeneğe tıklamak, mobil ekranınızı yansıtmak için gönderebileceğiniz tüm uyumlu cihazları göreceğiniz bir pencere açacaktır. Cep telefonu interneti TV’ye nasıl bağlanır? Bu ekranda bağlanmak istediğiniz cihaza tıklayın, ardından mobil ekranınızda olan her şey TV’nizde görünmeye başlayacaktır. Bundan sonra interneti de TV’de kullanabilirsiniz.

Apple TV Kullanarak Bir iPhone Ekranı ve İnterneti Aktarma

Apple TV Kullanarak Bir iPhone Ekranı ve İnterneti Aktarma

Apple TV Kullanarak Bir iPhone Ekranı ve İnterneti Aktarma

TV’niz o kadar akıllı değilse veya AirPlay’i desteklemiyorsa, başka bir cihaz kullanmanız gerekecektir. Bu durumda, Apple TV biraz daha pahalıdır. Bağlandığında ve yapılandırıldığında, AirPlay ile uyumlu olduğu için iPhone’unuzdan uygulama ve içerik indirebileceğiniz, görüntüleyebileceğiniz ve gönderebileceğiniz akıllı bir cihaz görevi yerine getirebilir.

Mobil ekranı ve interneti bir Apple TV’ye göndermek basittir çünkü iPhone’unuzun kontrol merkezine gitmeniz ve Mirror Screen’e tıklamanız gerekir. Cihaz seçim penceresi açıldığında, ekranı ve üzerindeki her şeyi göndermek için Apple TV’nizi seçmeniz gerekir. Ayrıca içerik gönderebilirsiniz.

Şu ana kadar bahsettiğimiz tüm yöntemlerle cep telefonunu TV’ye bağlayarak, cep telefonunda görünenleri TV’de görebilirsiniz. Ancak tek yapmak istediğiniz bir uygulamadan video izlemekse, YouTube gibi uygulamaların tüm cihazı bağlamaya gerek kalmadan içeriği TV’ye gönderme seçeneğine sahip olduğunu bilmelisiniz.

Uygulamaya ve işletim sistemine bağlı olarak, içerik gönderme seçeneği bunu Google Cast veya AirPlay aracılığıyla yapacaktır. Bir iPhone’unuz varsa AirPlay’i kullanarak daha fazla uygulamadan içerik gönderebilirsiniz.

Cep Telefonunuzun TV’ye Kolay Bağlantısı

Cep telefonunuzu TV’ye hızlı ve kolay bir şekilde bağlamanın birkaç yolu daha vardır. Akıllı telefon içeriğinizin keyfini daha büyük bir ekranda çıkarmak için internetinizi kolayca aktarabilirsiniz.

Seçenekler;

  • Cep telefonunu kablo TV’ye bağlayabilirsiniz.
  • Chromecast ile cep telefonunu TV’ye kablosuz olarak bağlayabilirsiniz.
  • Apple TV veya iPhone’u TV’ye bağlayabilirsiniz.
Akıllı Telefonu TV'ye Bağlamak

Akıllı Telefonu TV’ye Bağlamak

Akıllı Telefonu TV’ye Bağlamak

Akıllı telefonunuzdan TV ekranına gerçek zamanlı içerik akışı yapmak için cep telefonunuzu TV’ye bağlayabilirsiniz. Bu, oyunların keyfini çıkarmanıza, fotoğrafları ailenize ve arkadaşlarınıza göstermenize, videoları daha büyük bir ekranda izlemenize izin verir.

Akıllı telefon içeriğinizin keyfini TV’nizde çıkarmak için hangi seçeneklere sahip olmanız gerektiğini açıklayacağız. Çok zor değil ve üreticiye bağlı olarak bunu yapabilmek için birkaç alternatif vardır.

Cep Telefonu İnternetini Kablo ile TV’ye Bağlama

Android cep telefonları için en basit seçenektir. Bazı akıllı telefonlarda özel bir mikro HDMI bağlantı noktası bulunur ve bir adaptör kullanarak mini USB bağlantı noktası üzerinden bağlantıya izin verir. Böylece internette TV’ye aktarılabilir.

Cep telefonunuzda bir Mikro HDMI konektörü varsa, Mikro HDMI bağlantı noktası mini bir USB’ye çok benzer, bu yüzden onu ayırt etmek için genellikle “HDMI” olarak etiketlenir. Telefonunuzda bir HDMI bağlantı noktası varsa, mobil ekranınızı anında görmek için terminal ile HDMI girişli bir TV arasında uyumlu bir kablo bağlamak kadar basittir.

İlginizi çekebilir: 2022 Yılının En iyi Hosting Firmaları 

Youtube kanalımız: https://www.youtube.com/channel/UCZ9Fvcs8yk7J9glrgA9CNkA

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.