Misk Adaçayı Yağı Faydaları

05.07.2024
673
Misk Adaçayı Yağı Faydaları
Modelistlik Kursu

Misk adaçayı yağı, cilt, saç ve sağlığa faydalarıyla bilinir. Misk adaçayı veya salvia sclarea, Akdeniz Havzası’na özgü bir çiçekli bitkidir. Bitkinin yapraklarından ve tomurcuklarından elde edilen misk adaçayı otu esansiyel yağı, cilt kremi olarak kullanabileceğiniz veya aromaterapi tedavisinin bir parçası olarak buharını soluyabileceğiniz temiz ve canlandırıcı bir kokuya sahiptir.

Misk adaçayı tohumunu ve misk adaçayını, yüksek sıcaklıktaki bölgelerde yetiştirmek kolaydır. Genellikle çayda bir tatlandırıcı olarak kullanılması için yetiştirilir. Ayrıca, göz sağlığına yönelik bir tedavi olarak misk adaçayı bitkisi yağı geleneksel kullanımı nedeniyle parlak gözlere olanak tanır. 

Adaçayının birçok farklı çeşidi vardır. Adaçayı türlerinin neler olduğunu ve misk adaçayı ağacı yağının size sağlayabileceği bazı faydalar hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Adaçayı Çeşitleri Nelerdir?

Doğada birçok adaçayı çeşidi bulunmaktadır. Bu adaçayı çeşitlerinin farklı özellikleri ve faydaları vardır. Gelin bakalım, kaç çeşit adaçayı var?

Bahçe Adaçayı
Bahçe Adaçayı

Bahçe Adaçayı

Bu en yaygın adaçayı türüdür. Yemek pişirmek, çay demlemek veya sadece dekorasyon için kullanılabilir. Çok dayanıklıdır ve uzun bir kış mevsiminden sonra bile, gelecek yıl daha üretken olur. Bahçe adaçayı, taze veya kurutulmuş şekilde yemeklerde kullanılabilecek yumuşak yapraklı gümüş yeşilidir. 

Ananas Kokulu Adaçayı
Ananas Kokulu Adaçayı

Ananas Kokulu Adaçayı

Boru şeklinde, kırmızı ve uzun ömürlü olan bu bitki daha çok ananas kokulu adaçayı olarak bilinen salvia elegans, sinek kuşlarının ve kelebeklerin ilgisini çeker. Ananas kokulu adaçayı, antidepresan ve anti-anksiyete özelliklerine sahiptir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Rus Adaçayı
Rus Adaçayı

Rus Adaçayı

Çok yıllık bir başka bitki olan Rus adaçayı gümüş grisi yapraklara sahiptir ve küçük, mavi veya mor boru şeklinde çiçekleri vardır. Bu mutfakta kullanılan bir adaçayı türü değildir. Aslında, adaçayı cinsinde bile değildir Rusya’dan da gelmiyor. Aslında Afganistan ve Pakistan’a özgü bir bitkidir.

Mor Adaçayı
Mor Adaçayı

Mor Adaçayı

Bahçe adaçayından daha az sert olan mor adaçayı, yine de serin iklimlerde bile açık havada hayatta kalacaktır. Yetiştikten sonra ve kışın korunuyorsa ertesi yıl tekrar açılır. Bahçenizde, efsane farklı çiçekleri karıştırıp eşleştirirken, mor renk ile bahçenize estetik zarafet kazandırır.

Altın Adaçayı
Altın Adaçayı

Altın Adaçayı

Sadece bir mutfak otu değil, altın adaçayı birçok bahçede kesinlikle süs bitkisi olarak kullanılır. Mor adaçayı kadar dayanıklıdır bu nedenle kış boyunca korunmalıdır. Ancak ekildikten bir yıl sonra çiçek açar.

 Berggarten Adaçayı
Berggarten Adaçayı

Berggarten Adaçayı

Bu adaçayı çeşidi, çiçeklenmeyecek şekilde yetiştirilmesi dışında, bahçe adaçayına çok benzer. Bu hibrit adaçayı, hem mutfak hem de aromatik kullanımlar için yumuşak, gümüşi yeşil yapraklara sahiptir.

Anadolu Adaçayı
Anadolu Adaçayı

Anadolu Adaçayı

Anadolu adaçayı yüksek ve geniş, çiçek sapları ise oldukça uzundur. Tüm bitki tüylerle kaplıdır, kümelerde büyüyen irili ufaklı sayısız yaprakları simli ve gür bir görünüm verir. Çiçekler pembemsi-lavanta rengindedir. Yaklaşık olarak 5,5 cm uzunluğunda, çiçeklenme boyunca kıvrımlı büyürler ve küçük kırmızı renkli beş köşeli tüylü bir kaliks içindedirler. Kendi doğal ortamında, çalılıkların ve diğer açık bitki topluluklarının bir parçası olarak büyür.

Ayrıca, tam güneş, iyi drenaj toprağı ve iyi hava sirkülasyonu tercih ederek süs çiçekli bir çalı olarak yetiştirilir. 

Yabani Adaçayı
Yabani Adaçayı

Yabani Adaçayı

Alacalı altın yaprakları ve mor renkli adaçayı, normal mutfak adaçayından, görünüş olarak farklıdır ve yemek için tamamen güvenlidir. Bununla birlikte, yenilebilir bitkileri süs olarak satan bazı fidanlıklarda bazen tüketim için onaylanmayan kimyasal maddeler kullandıkları için, yeni büyümenin ortaya çıkmasını bekledikten sonra mutfakta kullanılmak üzere yeni yapraklar toplanmasını öneririm. Bazı yabani adaçayı çeşitleri zehirlidir. Bu yüzden dikkatli olmak gerekir.

Misk Adaçayı Yağı Faydaları
Misk Adaçayı Yağı Faydaları

Misk Adaçayı Yağı Faydaları

Adaçayı yağının birçok faydası bulunuyor. Bu faydalı bilgileri sıralayalım;

Misk Adaçayı Yağı Stresi Azaltır

Aromaterapi, zihni sakinleştirmek ve kaygı duygularını azaltmak için koku gücünü kullanır. Koku alma sisteminiz beyninizin duyguları düzenleyen kısmını doğrudan etkiler. Bu nedenle kokladığınız şey anıları tetikleyebilir ve hem olumsuz hem de olumlu duyguları ortaya çıkarabilir.

Aromaterapide kullanıldığında, misk adaçayı tohumu yağı, bir mutluluk hissi uyandırarak stresi hafifletmeye yardımcı olabilir. Stresli bir tıbbi teste tabi tutulan kadınlar üzerinde yapılan küçük bir çalışma, buhar olarak solunduğunda, misk adaçayı esansiyel yağının gevşeme duygularını uyandırdığını ve kan basıncını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Misk Adaçayı Yağı Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir

Seyreltilmiş halde bulunan misk adaçayı yağı, bazı bakteri türleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Araştırmacılar, tek başına ya da yara bakımı için geleneksel tedavilere ek olarak etkili bir tedavi olabileceğini düşünüyorlar.

Bir laboratuvar çalışmasında, misk adaçayı esansiyel yağı, birkaç Staphylococcus bakterisinin yol açtığı ciddi dermatolojik enfeksiyonların iyileşmesine yardımcı oldu. Laboratuar çalışmasında 61 kişinin bakteriyel enfeksiyonlarının bulunduğu bezler kullanılmıştır. Her birinin antibiyotiklere iyi cevap vermeyen ve tedavisi zor bir yarası vardı. Yaralara yanıklar, diyabet veya cerrahi prosedürler neden oldu. Seyreltilmiş misk adaçayı yağı, birkaç bakteriyi öldürdü ve bu bakterilere karşı etkili oldu.

Misk Adaçayı Yağı Doğal Bir Antidepresandır

Misk adaçayı esansiyel yağı, hem hayvanlar hem de insanlar üzerinde bir antidepresan olarak potansiyel yararlarını belirlemek için test edilmiştir. Sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışma, misk adaçayı yağının, anti-stres etkeni olarak hareket ederek depresyon için faydalı olabileceğini göstermiştir.

Menopoza girmiş olan kadınlar, inhale edilen misk adaçayı esansiyel yağının kortizol, stres hormonunu azalttığını ve antidepresan benzeri bir etki ürettiğini belirtti.

Misk Adaçayı Yağı Menopoz Semptomlarını Hafifletir

Misk adaçayı otu yağının bir bileşeni, östrojenin vücuttaki etkilerini taklit eden sklareoldir. Bu sebepten, misk adaçayı esansiyel yağı menopoz semptomlarının bir kısmını azaltmada etkili olabilir. Bazı araştırmalar ayak tabanlarına uygulanan seyreltik misk adaçayı yağının sıcaklık hissini azaltabileceğini gösteriyor.

Misk Adaçayı Yağı Regl Ağrılarına İyi Gelir

Küçük bir çalışmada ağrılı adet kanaması ve kramp yaşayan 48 kadın incelendi. Kadınlardan bazılarına, adet döngülerinde günlük olarak alt karınlarına uygulamak için misk adaçayı yağı ve diğer esansiyel yağlar içeren bir krem ​​verildi. Kremi kullanan kadınların, kontrol grubuna göre karın ağrıları ve kramplarında büyük bir azalma olduğu görüldü.

Misk Adaçayı Yağı Kaliteli Uyku Sağlar

Misk adaçayı yağı, iyi bir gece uykusu almanıza yardımcı olur. Yani dolaylı olarak bile, misk adaçayı size daha fazla cilt yararı sağlar. Bu kez sizi sakinleştirerek uykuda huzurlu kalabilmenizi sağlar. Hasarlı cildin kendini onarması için dinlenme ve uyumanın ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz, değil mi? 

Difüzörünüze birkaç damla misk adaçayı esansiyel yağından damlatın ve etrafınızdaki rahatlatıcı aromayla uyuyun. Alternatif olarak, sıcak suyla dolu banyo küvetinize birkaç damla bu esansiyel yağdan eklemeyi de seçebilirsiniz. Birkaç damla misk adaçayı yağı, küvet suyunuzun içine girmeyi daha da cazip hale getirir. Işıkları kısın ve güneşlikleri kapatın. O uyku ilacını bir kenara koyun çünkü bu gece, misk adaçayı yağı sizin dinlendirici bir uyku çekmenize yardımcı olacak.

Misk Adaçayı Yağının Cilde Faydaları

Misk adaçayı esansiyel yağı cildinizi sakinleştirir. Özellikle hassas ve reaktif cilt tiplerine sahip kişilerde yaygın olan kızarıklığı ve tahrişi gidermek için yararlı kılan güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Rosaceanın tezahürlerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Cildinize temas etmeden önce, önce hindistan cevizi yağı veya tatlı badem yağı gibi taşıyıcı yağlarla seyreltdiğinizden emin olun. Çok yüksek miktarda uçucu yağ cildi tahriş edebilir. Cildinizi geliştirmek için temizledikten sonra nemlendirici olarak bu yağ karışımını kullanın.

Misk adaçayı esansiyel yağı sivilce iyileşmesine yardımcı olur. Misk adaçayı antibakteriyel özelliklere sahiptir. Hormonal dengesizlikle ilgili bir probleminiz varsa, en iyi tanınan misk adaçayı esansiyel yağı kullanmalısınız. Böylece hormonlarınızı optimal seviyelere getirebilirsiniz. Tatlı badem yağının içine birkaç damla misk adaçayı esansiyel yağı damlatın. Bu karışımı sivilcelerin olduğu bölgeye uygulayın. Düzenli kullanım sonucunda sivilceleriniz tamamen yok olacaktır.

Bu esansiyel yağ, ciltteki yağ üretimini kontrol eder ve düzenler. Bu, yağlı veya kuru cilde sahip kadın ve erkeklerin kullanabileceği bitkisel bir çözümdür. Çünkü bu iki cilt tipinden herhangi birine sahip olmak demek ciltteki yağ miktarının yetersiz ya da fazla olduğu anlamına gelir. 

Bu esansiyel yağ, cildinize antioksidan bir destek verir. Antioksidanlar, cildinizin kırışıklıklarını, yaşlılık lekelerini ve diğer görünür cilt yaşlanma belirtileri de dahil olmak üzere hasardan kurtarmak için ihtiyaç duyduğu onarım ve rejenerasyon mekanizmasını güçlendirmek için daha fazla yakıt harcayarak cilt hücrelerini yeniden enerji vermeye yardımcı olur.

Misk adaçayı esansiyel yağı ayrıca cildinizi gelecekteki hasarlardan korur. Antioksidanlar, cildinizi daha iyi korur, iç ve dış faktörlerin bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan zararlı nedenlere karşı daha dayanıklı hale getirir. 

Stres, cildinize kalıcı olarak zarar verebilecek iç faktörlerden biridir. Tüm dış faktörler arasında, aşırı güneş ışığına maruz kalmak cildinize en çok zarar veren faktördür. 

Misk Adaçayı Yağı Nasıl Uygulanır?

Misk adaçayı esansiyel yağını doktorunuzun izni olmadan doğrudan gözlerinizle, burun deliklerinizle veya ağzınızla temas ettirmemeniz gerekir. İşte misk adaçayı esansiyel yağını nasıl kullanabileceğinize dair birkaç ipucu…

Hareket halindeyken sakinlik hissetmek için kokuyu derinlemesine soluyun. Küçük şişeleri doğal ürünler satan marketlerde, aktarlarda veya çevrimiçi olarak bulabilirsiniz.

Yağı suyla karıştırabilir ve oda spreyi olarak kullanabilirsiniz. Sadece şişeyi kullanmadan önce iyice sallamanız gerekir. Bu karışımı ayrıca yatağınıza veya kanepe yastıklarınıza hafifçe püskürtebilirsiniz.

Bu uçucu yağa karşı duyarlı olup olmadığınızı kontrol etmek için bir yama testi yapın. Uçucu yağları doğrudan cildinize uygulamayın. Bunun yerine, bir masaj yağı için 28 gram taşıyıcı yağa üç ila beş damla misk adaçayı yağı ekleyin. Parfüm olarak kullanmak için bu esansiyel yağı bileklerdeki nabız noktaları, şakaklar, kulak arkası ve boyun bölgesi gibi noktalara uygulayabilirsiniz. 

Kurutulmuş potpori çiçek yaprakları üzerine misk adaçayı yağı serpin. Böylece yeniden güzel koku yaymaya devam ederler.

Misk Adaçayı Yağı Fiyatı

Misk adaçayı yağı satın almak isterseniz aktarları, doğal ürünler satan marketleri ya da internetteki güvenilir alışveriş sitelerini kullanabilirsiniz. Misk adaçayı yağının fiyatı 2024 yılı güncel fiyatı 150 TL ile 360 TL arasında değişiklik gösterir.

YORUMLAR

  1. Duygu dedi ki:

    Misk adaçayı yağı ne işe yarar? Misk adaçayı yağı, doğal bir sakinleştiricidir. Depresyona ve stres durumlarında gevşemenizi sağlar. Bu nedenle, sıklıkla aromaterapide misk adaçayı yağı uygulanır. Menopoz sürecinde gelişen semptomları hafifletmeye çalışır. Menopoz döneminde artan sıcaklık hissini bastırmak için ayak tabanına misk adaçayı yağı sürmek işe yarar. Bunun yanında, regl sancılarına da çok iyi gelir. Alt karın bölgesine misk adaçayı yağı ile masaj yapmak ağrıyı hafifletir ve sizi rahatlatır.

  2. demet dedi ki:

    Kıymetli bilgileri paylaştığıniz için çok teşekkürler.