Photoshop Yazı Fontu Ekleme Nasıl Yapılır?

19.09.2021
270
Photoshop Yazı Fontu Ekleme Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

 

Photoshop yazı fontu ekleme, tasarım ile uğraşan birçok kişi tarafından merak edilen bir sorudur. Sizler de bu soruyu sorduğunuza göre size iyi bir haberimiz var. Bu işlem oldukça basit birkaç adım ile yapılabiliyor. Nasıl yapıldığını anlatmadan önce birçok güzel yazı fontunun ücretsiz ulaşılabilir olduğunu ama bazı Premium fontlarında ücretli olarak bulunduğunu söyleyelim.

Eklemek istediğiniz fontun ücretli mi ücretsiz mi olduğunu öğrendikten sonra dikkat etmeniz gereken bir nokta daha bulunuyor; telif hakları. Seçmiş olduğunuz fontun kullanımı ile ilgili telif notlarını okumanız, yapacağınız tasarımlardan sonra, herhangi bir telif hakkı problemi ile karşılaşmamanız için önemli olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken noktalara değindikten sonra şimdi sizlere photosop yazı fontu ekleme işleminin nasıl yapıldığını anlatmaya başlayalım. Yazılanları birebir uyguladıktan sonra dilediğiniz fontu, tasarımlarınızda kullanabilirsiniz.

Photoshop Yazı Fontu Ekleme İçin Güzel Fontlar Nasıl Bulunur?

Photoshop Yazı Fontu Ekleme İçin Güzel Fontlar Nasıl Bulunur?

Photoshop Yazı Fontu Ekleme İçin Güzel Fontlar Nasıl Bulunur?

 

Photoshop yazı fontu ekleme işlemi için ilk olarak güzel bir font bulmamız gerekiyor. Kullanmak için aklınızda herhangi bir font bulunmuyorsa yardımcı sitelerden destek alarak çeşitli fontları görebilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bir nevi font galerisi olan www.fonttr.com web sitesi bu konuda bizlerin ihtiyacını karşılamakta oldukça yardımcı oluyor. Bu site dışında sizin de kullandığınız siteler olacağı gibi ayrıca Adobe’ye bağlı da front mağazaları olduğunu not olarak ekleyelim. Bu sitelerden kimileri ücretli iken kimileri ise ücretsiz olarak hizmet veriyor. Bu siteler üzerinden dilediğiniz yazı tipini yazarak bulabilir ya da site içerisinde gezinerek herhangi birini seçebilirsiniz.

Photoshop Yazı Fontu İndirme Nasıl Yapılır?

 

Photoshop yazı fontu ekleme için yukarıda yazdığımız sitelerden size uygun bir font seçtikten sonra bunu indirmeniz gerekiyor. İndireceğiniz dosyalar sıkıştırılmış dosya olarak indirileceğinden dolayı WinRar veya Zip gibi uygulamaya sahip olmanız gerekiyor. Seçimini yaptığınız fontun üzerine tıklayarak Download yazına tıklayıp dilediğin fontu bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Photoshop Yazı Fontu Yükleme Nasıl Yapılır?

Photoshop Yazı Fontu Yükleme Nasıl Yapılır?

Photoshop Yazı Fontu Yükleme Nasıl Yapılır?

 

İndirmiş olduğunuz fontu, Adobe photoshop içerisine yüklemek ise oldukça basit. Bunun için ilk olarak sıkıştırılmış dosya şeklinde indirilen dosyanızı klasöre çıkarmanız gerekiyor. Sonrasında klasöre çıkardığınız dosyayı açmanız ve indirilen fontun üzerine sağ tık yaparak tüm kullanıcılar için yükle kısmını seçmeniz gerekiyor. Bu noktada bazı bilgisayarlar kullanıcıdan izin talep edebilir. İzin talep edilirse onay vermeniz gerekiyor. İzin istenmiyorsa da bir sorun yok demektir. Şimdi fontunuz kullanıma hazır.

İndirmiş olduğunuz photoshop yazı fontu ekleme işlemi için ise şimdi Adobe photoshop programını açmanız gerekiyor. Eğer bu işlemleri yapmadan önce program açıksa, programı kapatıp tekrar açmanız gerekiyor. Programı yeniden başlattıktan sonra mevcut fonlar içerisinde indirmiş olduğunuz fontun yer aldığını göreceksiniz. Ayrıca şunu da dile getirelim. İndirmiş olduğunuz yazı fontunu Adobe Photoshop dışında tüm Windows uygulamalarında da kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek içerik: Python ile Yüz Tanıma Nasıl Yapılır?

YAZAR BİLGİSİ
Sosyal İçerik üreten, bilgi ve eğlence odaklı viral internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.