Telefonu Hızlandırmak İçin Neler Yapılabilir?

17.12.2021
304
Telefonu Hızlandırmak İçin Neler Yapılabilir?
Modelistlik Kursu

Telefonu hızlandırmak için neler yapılabilir diye düşünceler oldukça fazladır. Herkesin genel problemi haline gelen telefonların yavaşlaması insanları bir hayli yormaya ve telefonunu değiştirmeye yönlendiriyor. Neyse ki bu sorunu gidermek için yapabileceğiniz pek çok şey mevcut. Telefonları hızlandırmak için basit bir yeniden başlatma işlemi ihtiyacınızı görebilir. Bu da yeterli olmuyorsa telefonunuzu kapatıp açabilirsiniz.

Bu size faydasız bir işlem gibi gelebilir. Ancak bu işlemin geçerli ve mantıklı bir sebebi vardır. Android telefonunuzu sürekli olarak açık bırakıyorsanız ve uzun zamandır hiç kapatmıyorsanız belleğe indirmiş olduğunuz uygulamalardan bitler dolar. Tıpkı insan beyni gibi çalışır sürekli olarak düşündüğünüz şeyler beynimize dolar ve daha sonra pes etmemize neden olur. Cihazı yeniden başlatmak cihazı boşaltmaya yardımcı olur. Ve yeniden başlattıktan sonra telefon çok daha hızlı bir şekilde çalışılır.

Telefonlar Neden Yavaşlar?

Telefonlar Neden Yavaşlar?

Telefonlar Neden Yavaşlar?

Telefonu Hızlandırmak için neler yapılabilir? Aslına bakılırsa telefonunuzu hızlandırmak için birçok işlem yapılabilir. Telefonunuza indirilmiş olduğunuz uygulamalar, çekmiş olduğunuz fotoğraflar ve videolar bunun gibi daha birçok şey dosya veri gibi telefonunuzu yavaşlatır. Gereksiz olan şeyleri silerek telefonunuzu bir nebze de olsa hızlandırma şansına sahipsiniz. Bunun dışında telefonlarınızın yavaşlama sebepleri, depolama alanı tükeniyor olabilir, android sürümünü güncellenmemiş olabilirsiniz, daha hızlı telefonlar için üretilmiş olan uygulamaları telefonunuza indirmiş olabilirsiniz. Önbelleğe alınan veriler depolama alanını doldurup, telefonlarınızı kasabilir.

Ana Ekranınızı Temizleyin 

Telefonu Hızlandırmak için neler yapılabilir bellek başlatılabilir, telefon açılıp kapanabilir, telefonu yeniden başlayabilirsiniz. Ana ekran temizliği için şöyle bir yöntem uygulayabilirsiniz. Ana ekranınızda bulunan haber, hava durumu, widget, e- posta, takvim, sosyal akış çalıştırıyorsanız telefonunuzun yavaşlamasına neden olabilir. Telefonunuzu her açtığınızda telefonda açıkta tutmuş olduğunuz bu uygulamaları tek tek açar ve bu telefonunuz için oldukça ağır bir iştir. Eski telefonlarınız bir süre sonra tamamen bozulabilir. Artık yavaşlamaktan daha öte açılmayabilir. Bu yüzden cihazlara gerekli olan bütün özeni göstermeniz gerekir. Birkaç ip ucu öğrenerek telefonunuzun ömrünü bir kaç yıl daha fazla uzatabilirsiniz.

Uygulamalarınızı Temizleyin

Telefonu hızlandırmak için neler yapılabilir sorusu en merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Telefonlar hızlanmazsa kullanılamaz hale gelir ve yeni bir telefon ihtiyacı duyulur. Bu yüzden telefonu hızlandırmak için bazı yöntemler denemelisiniz. Zaman içerisinde telefonlarınızda kullanıma bağlı olarak birçok yazılım birikir. Bazen bir uygulama görüp indirirsiniz ancak hiçbir şekilde kullanmadığınız için telefonunuzda yeni bir yer kaplar. Benzer şekilde indirmiş olduğunuz uygulamalar da yer kaplar sizler kullanmazsanız dahi arka planda çalışmaya ve belirli işlemler gerçekleştirmeye devam eder. Bütün bu uygulamalar telefonunuzu yavaşlatır. Yüklemiş olduğunuz bu uygulamaları silerek telefonunuzda yer açarak telefonu daha da hızlandırabilirsiniz. Ayarlar ögesinden ve ardından silmek istediğiniz uygulamaya giderek burada bulunan uygulama içerisinde silmek istediğiniz uygulamayı bulun ve daha sonra sil tuşuna basarak uygulamayı silebilirsiniz.

Veri Depolamanızı Temizleyin

Telefonu hızlandırmak için neler yapılabilir? Birçok işlem ile telefonunuzu hızlandırabilirsiniz. En basit yolu fazladan yüklemiş olduğunuz ve kullanmadığınız uygulamaları kaldırarak işe başlatabilirsiniz. Android telefonları hızlandırmak için bir başka yol ise veri depolamasını temizlemektir. Telefonunuzda bulundurulan fazla ve gereksiz veriler telefonunuzun çalışmasını normale oranla oldukça yavaşlatır, işletim sisteminizin hareketini bu şekilde sınırlandırır, bu sebeple telefonda alan açmak ve gereksiz verileri silmek telefonun performansını artırır. Bunu yapmanıza yardımcı olabilmesi için google files adında yeni bir uygulama yüklemeniz gerekecektir. Bu telefonunuzun neresinde gizlenmiş dosya olursa olsun bu dosyaları bulup silen ve oldukça özelleştirilebilir faydalı bir programdır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Telefonlarınızı ve Videolarınızı Ayırın 

Telefonu Hızlandırmak İçin Neler Yapılır? telefonu olduğuna oranla daha fazla hızlandırmak için fotoğraflarınızı videolarınızı ve diğer belgeleri dahili olan bellekte tutmak yerine telefonunuzda var olan verileri saklamak adına bulut kullanarak yeteri kadar alan açmanız mümkündür. Örneğin fotoğraflarınızı otomatik olarak google drive yedeklenecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Böylece telefonunuzdaki galeriden kaldırabilirsiniz. Ayrıca önbelleği temizlemeniz de telefonunuzda yer açmaya yarar.

Genellikle kullanmış olduğunuz uygulamalar eski önbellek verilerini silmez, her seferinde bu verilere daha fazlasını ekler ve bunlar küçük dosyalar halinde olsalar bile toplam veri depolama alanı belli bir zaman sonra dolar. Önbelleği temizleyip gereksiz verileri silmek için ayarlar kısmında bulunan uygulamaları açın daha sonra önbelleğe alınan veri miktarını görmek adına her bir uygulamaya bakın. Bundan sonraki işlemde önbelleği temizle tuşuna bastıktan sonra önbellekte biriken veriler temizlenir ve telefonunuzda yer açılır.

Android Telefonları Hızlandırmak İçin Güncelleme Gerekir Mi?

Telefonu Hızlandırmak için neler yapılabilir sorusunun cevabı aslında çok basittir. Telefonunuzda gereksiz yere yer kaplayan uygulama kullanmadığınız ve aklınıza bile gelmeyen dosyalar ve galeride gereksiz yere fazladan bulunan resimlerin silinmesi gerekir. Android cihazını hızlandırmak isteyen bir çok kişi, en son güncellemenin telefonu hızlandıracağını düşünüyor. Ancak bu her zaman ve her koşulda doğru bir sonuç vermez. İşletmenin sisteminde bazı küçük iyileştirmeler telefona büyük oranda destek sağladığından dolayı bazı telefonların yeni bir android sürümü ile güncellemek telefonu hızlandırırken bazıların da herhangi bir etki göstermez.

Kötü Amaçlı Yazılımlara Dikkat Edin 

Telefonu Hızlandırmak için neler yapılır sorusu zor olmayan ve düzgün bir şekilde uygun yöntemler kullanıldığında telefonun performansını ciddi bir şekilde arttıran yöntemler vardır. Android telefonların yavaşlamış olması cihazınıza kötü amaçlı yazılım yüklenmiş olabilir. Telefonunuzun kendiliğinden kapanması, veri kullanımınızın ani bir şekilde artması, bataryanızın şarjının çok hızlı bir şekilde bitmesi hatta telefonunuzun çok çabuk bir şekilde aşırı ısınması gibi belirtiler kötü amaçlı yazılımların yüklenmiş olabileceği anlamına gelir. Telefonunuza virüs bulaşmasına engel olmak için bilmediğiniz uygulamaları yüklememeniz, kullanmamanız gerekir.

Bizi YouTube de takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.