GIF Nasıl Yapılır? GIF Yapma Programları

09.09.2021
352
GIF Nasıl Yapılır? GIF Yapma Programları
Modelistlik Kursu

Hareketli resimler olarak bilinen GIF nasıl yapılır hususunda pek çok sorular yöneliyor. Mesajlaşma ya da sosyal medya paylaşımlarında duyguları daha etkili bir biçimde gösterebilmek için GIF tercihleri öne çıkıyor. Öte yandan istenenleri daha kısa sürede anlatmak için de GIFler fazlasıyla tercih edilmektedir. Bunun için farklı programlar kullanmak ve istenen görseli hareketli hale getirmek de mümkün olabilmektedir.

Sosyal medyada da GIF odaklı paylaşımlar yapabilmek mümkündür. Bu anlamda da GIF desteğinin verilmesiyle beraber GIF nasıl yapılır sorusu daha geniş kitleler tarafından sorulmaya başladı. Pek çok farklı yazılımla bu yönde sonuç elde edebilmek mümkün hale gelebilmektedir. Orijinal fikirleri GIF yardımıyla aktarma şansı da ortaya çıkmaktadır.

GIF Yapma İşlemleri

GIF Yapma İşlemleri

GIF Yapma İşlemleri

Mobil cihazlarda pek çok şablon GIF olmasına karşın kişilerin GIF nasıl yapılır hususunda hareket etme istemeleri de söz konusudur. Emojilerle duyguları yeterli oranda aktaramayacağını düşünen kullanıcıların bu yönde GIF tercihleri ortaya çıkacaktır. Bu programları mobil cihaza indirmekle beraber herhangi bir videodaki kesiti GIF haline getirmek kolaylaşacaktır. Bu sayede GIF yapma işlemleri oldukça kısa bir süre içerisinde gerçekleşebilecektir. Özgün ve ilgi çeken GIF görselleriyle daha etkili bir anlatım tekniğini uygulamak mümkündür. BU süreci kısa bir zaman diliminde gerçekleştirerek, bu imkana sahip olabilmek de söz konusudur.

GIF yapma hususunda kullanılacak olan uygulamaları neredeyse tamamı ücretsizdir. Birbirinden farklı konseptleri sayesinde GIF nasıl yapılır sorusuna da yanıt vermektedir. Kişilerin kendilerini ifade edebilmeleri ve özgün GIF görsellerini ortaya çıkarabilmeleri noktasında da yeterli olarak görülebilmektedir. Şaşırtıcı ve merak uyandıran GIF görsellerini daha özel kılabilmek de mümkün olabilmektedir.

Farklı türlerdeki programlar sayesinde farklı GIF görsellerini elde etmek oldukça kolay olacaktır. GIF yapma işlemlerini özel kılmak için bu uygulamalardan herhangi biri kullanılabilir. Kişilerin ilgi alanları ve uygulayacakları konsepte bağlı olarak GIF yapım uygulamalarından herhangi birini seçmeleri söz konusudur. Pek çok farklı programdan faydalanarak, bu yönde bir sonuca ulaşmak da söz konusudur.

ImgFlip

GIF yapmak için kullanılacak olan uygulamalardan bir tanesi olarak ImgFlip yer alıyor. Genel olarak YouTube platformuna odaklanan bu uygulama GIF nasıl yapılır sorusunun yanıtını veriyor. Bu uygulamada YouTube içerisindeki herhangi bir videodan yararlanmak mümkündür. Bu videoların linklerinin kullanılmasıyla farklı GIF hazırlama imkanı ortaya çıkacaktır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

GIPHY

Popüler GIF hazırlama programları arasında yer alan GIPHY de gerekli sonuçları verebiliyor. YouTube gibi video blog sitelerindeki içerikleri kullanarak GIF nasıl yapılır sorusunu yerine getiriyor. Öte yandan bilgisayarlarda bulunan resim ve videoları da değerlendirme şansını sağlıyor. GIF yapmak için bu dosyaları ekleyerek GIF olarak kullanabilme şansını yaratıyor.

IMGUR

Ücretsiz olarak GIF elde etme seçeneklerinden bir tanesi olan IMGUR da özellikleriyle öne çıkıyor. Saniyelik hareketli görsellerin yanı sıra daha uzun süreli GIF görsellerini elde etmek için IMGUR programı rahatlıkla kullanılabilir.

Make a GiF
Kişisel bilgisayarlarda rahat bir GIF hazırlama sürecine girmek Make a GIF uygulamasıyla mümkün olabiliyor. Sadece var olan videoları desteklemeyen bu program, öte yandan anlık yapılan çekimleri de GIF görsellerine dönüştürebiliyor. GIF nasıl yapılır hususunda da tüm video modlarını desteklemesiyle geniş bir kütüphaneye sahip olunması açısından ön planda yer alıyor.

EzGIF

EzGIF programı kullanarak özgün bir seçim yapabilmek mümkün hale gelebiliyor. İçerisindeki etkin optimizasyon özelliğinden ötürü kısa süre içerisinde ve oldukça basit bir biçimde GIF yaratma imkanına sahip olabilmek mümkündür. EzGIF programı diğerleriyle kıyaslandığında daha fazla özelliği içerisinde barındırıyor. Bundan dolayı kişisel videolara da odaklanarak GIF hazırlama işlemlerini gerçekleştirme durumu da ortaya çıkıyor.

Ücretsiz olarak kullanılabilecek olan bu uygulamalar sayesinde birbirinden farklı GIF yapımı kolay bir hal alacaktır. Bu sayede de sosyal medyada ya da mesajlaşırken bu GIFleri kullanabilmek söz konusu olacaktır. GIF nasıl yapılır hususunda kullanıcıların her bir uygulamayı zorlanmadan kullanmaları mümkündür. Aynı zamanda da pratik bir kullanım sayesinde sorunsuz GIFleri meydana getirebilmek de ortaya çıkacaktır. Her zaman duyguları ifade edebilmek adına bu yönde faaliyetleri gerçekleştirmek de söz konusu olacaktır.

Programsız GIF Yapmak Mümkün Mü?

GIF görselleri hayatımızın önemli bir parçası olmakla beraber yaygın olarak kullanılmaktadır. Düşük boyuttaki bu klipleri meydana getirmek için farklı programları kullanmak da söz konusudur. Ancak GIF nasıl yapılır konusunda illa program kullanmaya da gerek yoktur. Herhangi bir uygulama kullanmadan da GIF dosyalarını elde etmek söz konusudur. Bilgisayardan anlık olarak gerçekleşecek olan bu işlemler pratik bir süreç olarak tabir edilmektedir.

Programsız GIF yapmak için öncelikle tarayıcıdan kullanılacak olan videonun açılması gerekiyor. URL kısmında bulunan link kısmında değişiklik yapılması gerekiyor. URL kısmında yazan YouTube kelimesini gifYouTube olarak çevirerek bu yönde işlem yapılması gerektiği belirtiliyor.

Bu değişimi yaptıktan sonra farklı bir pencere gelecektir. Söz konusu videonun GIF olarak belirlenmesi adına başlangıç ve bitiş süreçlerini seçmek gerekecektir. En faza 15 saniye uzunlukta olacak olan GIF dosyalarını bu şekilde gerçekleştirmek mümkündür.

WhatsApp Uygulamasında GIF Nasıl Yapılır?

WhatsApp Uygulamasında GIF Nasıl Yapılır?

WhatsApp Uygulamasında GIF Nasıl Yapılır?

Herkesin mobil cihazında bulunan mesajlaşma uygulamasına gelen yeni özellikle beraber WhatsApp içerisinde de GIF nasıl yapılır sorusu yanıt buluyor. Bunun için ilk olarak GIF olarak hazırlanacak videonun belirlenmesi gerekiyor. Böylelikle özgün ve kişisel GIF dosyalarını meydana getirmek kolay bir şekilde gerçekleşebiliyor.

WhatsApp uygulamasında herhangi bir konuşmanın içine girerek, sağ alt kısımda yer alan ataç ikonuna tıklamak gerekiyor. Seçenekler arasından video gönder işlemini gerçekleştirdikten sonra da sağ üst kısımda yer alan GIF ikonu tıklanmalıdır.

Whatsapp içerisinde bu sayede en fazla 6 saniye uzunlukta olan ve farklı hızlara sahip GIF görsellerini meydana getirmek söz konusu olabiliyor. Gerekli kayıt işlemlerini gerçekleştirdikten sonraki süreçte de gönderim işlemi anlık olarak gerçekleşebiliyor.

GIF Dosyaları Nerelerde Kullanılır?

GIF dosyaları iletişim aracı olarak kullanılmaya başladı. GIF nasıl yapılır hususunda bir arayışa giren kişi sayısında da yükseliş görüldü. Aynı zamanda da GIF kullanımının yüksek olması da çoğu zaman metin yazmak yerine kişilerin bu yönde bir paylaşım içine girmesine neden oldu.

GIF dosyaları sosyal medya mecralarının her birinde ya da anlık mesajlaşma programlarında fazlasıyla yaygın olarak kullanılıyor. Bu anlamda da kullanıcıların duygularını ve herhangi bir olayı daha rahat bir şekilde aktarabilmelerine de imkan tanınıyor. GIF dosyaları bu hususta son derecede verimli ve işlevsel bir yerde bulunuyor. Kullanıcıların devamlı olarak yöneldikleri ve bir nevi emoji olarak gördükleri bir yapıda da kendini gösterebiliyor. Bundan dolayı da sık sık tercih edilen bir halde kendini gösteriyor.

GIF dosyaları herhangi bir film ya da olaydan esinlenilerek meydana getirilebiliyor. GIF nasıl yapılır konusunda ilk iş olarak duyguları etkin bir biçimde aktaracak bu kesitleri bulmaktan geçiyor. Sonraki zaman zarfında da programlı ya da programsız bir biçimde bu süreci kısa sürede gerçekleştirmek söz konusu oluyor. Son olarak gerek görüldüğünde kişilerle paylaşılabiliyor.

Daha fazla içerik için bizi YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Sosyal İçerik üreten, bilgi ve eğlence odaklı viral internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.