Dengeli Beslenme Nedir?

14.07.2023
343
Dengeli Beslenme Nedir?
Modelistlik Kursu

Sağlıklı, mutlu, huzurlu, neşeli ve coşkulu yaşamanın temelinde sağlıklı olabilmek yatıyor. Sağlıklı olduğumuzda ve kendimizi iyi hissettiğimizde her şeyi yapabilme gücü geliyor belki de… Sağlıklı yaşamın en temelinde ise beslenme konusu var. Son zamanlarda her zamankinden daha fazla önem kazanmış durumda. Çünkü bilinç ve bilgiye ulaşma olanakları da arttı… Dengeli beslenme, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri doğru miktarlarda alarak sağlığımızı korumamızı ve dengeli bir şekilde çalışmamızı sağlayan bir beslenme yaklaşımıdır. Peki, dengeli beslenme nedir ve neden bu kadar önemlidir? İşte size tüm detaylarıyla anlatalım…

Dengeli beslenme, vücudumuzun enerji, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral gibi besin öğelerini dengeli bir şekilde almasını sağlar. Sağlıklı ve dengeli beslenme planı oluştururken dikkate almanız gereken bazı faktörler vardır. Bu faktörler, yaş, cinsiyet, fiziksel aktivite düzeyi, metabolizma hızı ve sağlık durumu gibi kişisel özelliklerinizi içerir. Kişiye özgü bir beslenme programı, vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmalıdır.

Dengeli bir beslenme planının temel prensiplerinden biri çeşitlilik ve denge ilkesidir. Her besin grubundan biraz mantığı ile farklı besin gruplarından yeterli miktarda tüketmek, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besin öğelerini almanızı sağlar. Özel protein kaynakları, meyve ve sebzeler, tam tahıllar, yağlar ve süt ürünleri gibi farklı besin gruplarından zengin bir diyet oluşturmak önemlidir. Bu sayede vücudunuzun ihtiyaç duyduğu temel besinleri alırken, çeşitli vitamin ve minerallerden de faydalanabilirsiniz.

Dengeli beslenmeyi özetlemek gerekirse bir yaşamın temel taşlarından biridir diyebiliriz.

Dengeli Beslenme Nasıl Olmalı?

Dengeli Beslenme Nasıl Olmalı?

Dengeli Beslenme Nasıl Olmalı?

Dengeli beslenmenin ne olduğunu bilsek de ,nasıl olmalı, sorusunu da cevaplamak gerekir. Dengeli beslenmenin için şu başlıklar yer alabilir:

  • Çeşitli besin gruplarından yeterli miktarlarda tüketmek,
  • Bol miktarda meyve ve sebzeye öğünlerde yer açmak,
  • Tam tahıllıları tercih etmek,
  • Protein kaynaklarını çeşitlendirmek,
  • Sağlıklı yağları tercih etmek,
  • Şekeri beslenmede sınırlamak,
  • Bol sıvı tüketmek,
  • Porsiyon kontrolüne dikkat etmek.

Tüm bu adımlara dikkat ettiğimizde en azından kendimize göre şekillendirdiğimizde sağlıklı beslenme dünyasının sınırları içinde kalabiliriz. Beslenmede çeşit ve denge önemliyken bazı kaynaklar daha ön plana çıkabilir. Özellikle kalorisi düşük kilo kaybetme diyetleri uygularken protein ön plana çıkabilir. Tariflerinizin protein değerini artırmak için özel protein ürünlerini kullanabilirsiniz. Misal, Naturiga’nın bitkisel protein ürünlerini tüketebilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Örnek Dengeli Beslenme Menüsü

Dengeli beslenme listeleri tamamen kişiye özel belirlenir çünkü o dönem neye daha fazla ihtiyacınız varsa ya da daha az neye ihtiyacınız varsa onun dengesi uzmanlar tarafından kurulur. Sağlıklı beslenme başlığı altında eşit beslenmeye örnek vermek gerekirsek aşağıdaki listeye bakabilirsiniz.

Kahvaltı: Naturiga Glutensiz Yaban Mersini & Mango Granola tercih edeceğiniz süt çeşidiyle tüketilebilir. Ya da bir dilim ekmek üzerine avokado dilimleri ve haşlanmış yumurta dahil edilerek tüketilebilir. Yanında da şekeriz bir içecek tercih edilebilir.

Ara Öğün: Bir avuç çiğ ceviz/fındık/badem

Öğle: Izgara tavuk göğsü ya da somon balığı yanında salata hafif soslu (zeytinyağı ve limonla hazırlanan).

Ara Öğün: Bir dilim tam tahıllı ekmek üzerine fındık ezmesi ve dilimlenmiş muz.

Akşam: Çorba, fırında sebze yemeği yanında da haşlanmış patates.

Ara Öğün: Bir kase yoğurt ve bir porsiyon meyve

z Bir fincan bitki çayı ya da süt çeşitleri

Dengeli Beslenme Neden Önemlidir?

Dengeli beslenme, sağlıklı bir yaşam için önemlidir. Vücut ağırlığını kontrol etmek, kronik hastalıkların riskini azaltmak, enerji seviyelerini artırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi birçok faydası vardır. Yeterli miktarda protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral içeren çeşitli besinlerin tüketimi, vücudun ihtiyaçlarını karşılar ve sağlıklı bir yaşam tarzını destekler.

Dengeli ve sağlıklı beslenirken ihtiyaç duyabileceğiniz organik ve glutensiz ürünleri Naturiga.com adresinden hızlıca ulaşabilirsiniz.

Sosyola

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.