Reklamlar
Teknoloji

Televizyonda Lg mi? Samsung mu?

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

İçinde bulunduğunuz kafa karışıklığının ne düzeyde olduğunun farkındayım ve sizi bu karmaşadan çıkarmak için bende kendi kendime Televizyonda Lg mi? Samsung mu? diye sordum buyurun cevabı birlikte bulalım. Bu soruya cevap bulabilmek için önce Lg ve Samsung TV lerinin farklarını bilmemiz gerekiyor ve bu farkları değerlendirip kendimize en uygun olanını seçmemiz gerekiyor.

Lg ve Samsung Tv’lerinin Farkları

Lg ve Samsung arasında ki en belirgin iki fark ekran ve yazılım farklarıdır, bu farklar ise bize “Televizyonda Lg mi? Samsung mu?” sorusunun cevabını verecektir.

Lg, Samsung Tv Ekran Farklılıkları

Lg Televizyonları genel olarak IPS panel ile görürüz buna karşılık Samsung Tv ler VA panel ile karşımıza çıkıyor. Bu şekilde çok teknik bilgiye girmeden olaya bakacak olursak. IPS panel özellikle yan açılardan daha iyi bir görüntü kalitesi sunmaktadır ve dış etkenlere karşı daha dayanıklı bir ekran yapısına sahiptir. Samsung Tv de gördüğümüz VA panel ise daha parlak ve daha canlı renkler sunmaktadır, tabi bu durum karşıdan izlemelerde geçerlidir.

Kısaca verdiğim bilgileri kafamızda değerlendirelim ve bize hangi ekranın daha uygun olduğuna karar verelim. Seçeceğimiz marka hangisi olursa olsun alacağımız Televizyon bize hitap eden bir model olsun.

Reklamlar

Lg, Samsung Tv Yazılım Farklılıkları

Lg TV ile Samsung arasında ki belkide en önemli farklılık yazılım farklılığıdır, Lg WebOS Samsung Tizen işletim sistemleri ile uzunca bir süredir dünya piyasasında yerlerini korumaktalar. Bu bize aslında iki işletim sisteminin de başarılı olduğunu kanıtlayan bir veridir, ancak bizim için şu anda önemli olan hangi işletim sisteminin bize hitap ettiğidir.

Lg televizyonları WebOS ile başarılı işler yapmakta ve WebOS’un 3.5 sürümü ile aldığı siber güvenlik sertifikası ile ününü katlamıştır. Evet karşımızda güvenlik adımlarını olumlu yapılandırmış bir işletim sistemi var, peki bu bize ne kazandırır: Eğer televizyonunzda sosyal medya hesaplarınız, banka hesaplarınız v.s gibi önemli işlemlere ulaşım yapacaksanız Lg ve WebOS bu konuda sizin için üretilmiştir.

Benim bu kadar teferruatlı işlerim yok sadece Tv izlerim ve internetten de sadece film izlerim diyorsanız bu yönden de Samsung ve Tizen işbirliğini değerlendirin derim. Neden mi? Açıklayayım.

WebOS işletim sistemini araştırmış olan herkesin bildiği bir gerçek var; Web tarayıcı üzerinden film izlemeye çalıştığınızda bu serüven “Ön bellek hatası” ile son bulacaktır. Tizen işletim sisteminde ise istediğiniz kadar film keyfi yapabilirsiniz. Yazılım konusunda görsel farklılıklar ve kullanım kolaylığı sunan bir takım farklılıklarda mevcuttur ancak genel olarak benzer bir deneyim sunuyorlar.

Reklamlar

Bu bakış açısı ile hangi markanın size hitap ettiğini seçerek seçtiğiniz markanın hanesine artı bir puan daha ekleyin.

Samsung, Lg Akıllı Kumanda Farkları

Samsung ile Lg arasında ki bir diğer önemli farklılık ise akıllı kumanda farklılığıdır. Lg’nin önemli bir artısıda akıllı kumandasının işlevselliği ile ortaya çıkıyor, sesli komut(Türkçe), işaretçi(pointining) tam bir bilgisayar faresi(mouse) gibi kullanım sunuyor ve bu çok büyük kullanım kolaylığı sunmaktadır. Samsung akıllı kumandası ile imleç yön tuşlarına basarak yönlendirilirken sesli komut özelliği sadece ingilizce olarak kullanılabiliyor.

Bu bahsettiklerim Televizyonda Lg mi? Samsung mu? Sorusuna bir nebze cevap verebilir diye düşünüyorum, eğer aklınıza takılan önemli fark akıllı kumanda farkı ise cep telefonunuza yükleyeceğiniz bir uygulama ile mouse kullanımını samsung tv lerdede yapabilmeniz mümkündür.

Lg mi? Samsung mu? Sonuç

Tüm bu bilgileri göz önünde bulundurduktan sonra tabi ki karar vermiş olmanızı beklemiyorum, karar aşamasında en önemli etken mağaza ortamında televizyonları canlı canlı görmeniz ile başlayacaktır. Siz gözünüze hitap eden televizyona markasına bakmadan artı bir puan vereceksiniz, sonrasında bulunduğunuz mağazada görüşeceğiniz bir satış danışmanının yaptığı yönlendirmeler etkili olacaktır.

Mağazada alışveriş süreci zorlu bir süreçtir çünkü mağazada yukarıda bahsettiğim durumlar sizi zorlayacaktır, ne olursa olsun alacağınız televizyonun satıcının satmak istediği model değil sizin almak istediğiniz model olmasına gayret gösterin. Eğer mağazadan çıktıktan sonra aldığınız televizyon hakkında bilginiz yok ve o modeli neden aldığınızı sorgular halde olursanız. Geçmiş olsun kendi istediğiniz televizyonu alamamış durumdasınız. Günümüzde bu teknoloji mağazalarına teknoloji ürünleri almak için giden tüketicilerin %70 i sizin gibi istediği ürünü değil mağazanın istediği ürünü alarak alışverişini tamamlıyor. Televizyonda lg mi samsung mu kıyasımızdan umarım fayda sağlayabilmişsinizdir.

Reklamlar

2 Yorum

  1. Televizyon almadan önce ikilemde kalmıştım güzel bir makale olmuş tercihimi güçlendirdi.Teşekkürler.

  2. Açıklama harika olmuş çok teşekkürler… çok araştırdım ve kararsiz kalmıştım ancak internette çok film izleyen biri olarak net Samsung almaya karar verdim sonuçta cep telefonu tablet ve pc mevcut televizyonda hız görüntü kalitesi ve İnternet film benim için önemli olduğu için Samsung tercih ediyorum kesintisiz film için…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu