Telefonda Virüs Temizleme

03.09.2021
267
Telefonda Virüs Temizleme
Modelistlik Kursu

Akıllı telefon kullanımının fazlasıyla artması durumu telefonda virüs temizleme işlemlerini de beraberinde getirdi. Zararlı yazılım ve virüslere karşı koruma programları da kendini gösterdi. Telefonların daha güvenli olması için bu yazılımlar da dikkat çekiyor. Bunun için en kolay yöntem ise virüs koruma programlarıyla tarama yapmaktan geçiyor. Gerekli korumayı sağlamak için belirli aralıklarla bu sürece girmekte de fayda vardır. Akıllı telefonların daha aktif bir performans içerisine girmesi için virüs temizleme faaliyetleri oldukça önemlidir. Bu yüzden de kullanıcıların bu konuda hassas olmaları da oldukça ön planda olması gereken bir konudur. Telefonlarını daha sağlıklı bir performans göstermesi için bu yazılımlardan uzak durmak gerekmektedir.

Akıllı telefon kullanımı günümüzde oldukça revaçta bir hal aldı. Bununla beraber farklı olumsuz durumlar da ortaya çıktı. Telefonda virüs temizleme işlemleri de başlıca sorunu giderme yöntemi olarak görülmeye başladı. Telefondaki performans düşüklüğü ya da istenmeyen durumların yaşanması virüs olup olmadığını sorgulamak için ideal bir yerde olmasıyla öne çıktı. Bunun için virüs tarama programlarını kullanmakta fayda var. Bu tip zararı olan yazılımların yanı sıra pop-up reklamlarından uzak durmak da önemlidir. Böylelikle telefonları herhangi bir tehlikeye karşı koruma imkanınız ortaya çıkacaktır. Öte yandan faaliyetlerini durdurmak ve daha da etkin bir kullanım şansına ulaşma durumu da kendini gösterecektir.

Virüslerin Telefonlara Verdiği Zararlar Nelerdir?

Virüslerin Telefonlara Verdiği Zararlar Nelerdir?

Virüslerin Telefonlara Verdiği Zararlar Nelerdir?

  • Telefonla ücretli üyelikler elde edilebilir ve para karşılığında kısa mesaj gönderme işlemi uygulanabilir.
  • Yapılan aramaların kaydedilmesi ve kötü niyetli kişilere ulaştırılması sağlanabilir.
  • Konum, kişiler, resimler, e-mail bilgileri ve banka verileri gibi doneler toplanabilir.
  • Mobil veriyi hızlı tüketme, fazladan fatura ücretleri ve uygulama harcamaları gibi durumları ortaya çıkarabilir.
  • Cihazın tamamen kontrol dışında kalmasına neden olabilir.
  • Dosya ve resimleri farklı kişilerle paylaşabilir.

Telefonlarda virüs barındırmamak için dikkatli olmak önemlidir. Telefonda virüs temizleme işlemlerini gerçekleştirmemek için titiz olmak ve tedbirli hareket etmek gerektiği belirtilmektedir. Aynı zamanda da belirli zamanlarda tarama yaparak, bu zararlı uygulamalardan uzak durmak da söz konusu olabilecektir.

Telefonda Virüs Olması Durumunda Çıkacak Belirtiler

Telefonların daha az performans göstermesi virüs belirtisidir. Sadece bununla sınırlı kalmayarak farklı yollar da izlenebilmektedir. Ancak tüm bu sorunlardan kurtulmak içim telefonda virüs temizleme işlemlerini titizlikle gerçekleştirmek de önemlidir. Böylelikle tüm zararlı yazılımlardan kurtulmaya dair durumlar da ortadan kalkacaktır.

Veri Kullanımında Artış

Telefonda virüs olduğunu gösteren etmenlerden bir tanesi de virüslerdir. Telefonun arka planında farklı işlemler yürütecek ve internet bağlantısını kullanacaktır. Gerekli bilgileri aktarmak adına internetin her zaman faal olarak kullanılması durumu bu yazılımlardan ötürüdür. Bundan dolayı dikkatli davranmak ve farklı programları indirmeden önce güvenilir olup olmadığına bakmak da gerekebilecektir.

Uygulamaları Kullanamama

Telefonda yer alan bazı uygulamalara giriş yapılmasına rağmen kullanılamıyorsa bu durum virüs işaretidir. Derhal telefonda virüs temizleme işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerektiği ifade edilmektedir. Telefondaki bu uygulamaların anlık olarak donması ve aralıklarla kesinti yaşatması halinde bariz bir biçimde sonucun virüs olduğu bilinmelidir. Bir an önce tedbirler alınmalı ve uygulama da telefonlardan kaldırılmalıdır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Telefon Faturasındaki Ciddi Yükselmeler

Telefon Faturasındaki Ciddi Yükselmeler

Telefon Faturasındaki Ciddi Yükselmeler

Akıllı telefonlara odaklı olarak bazı yazılımlar telefonlardan yüksek sayıda kısa mesaj göndermektedir. Farkına varılmadan yapılan bu işlemler telefon faturasına da ciddi oranda yansıyacaktır. Bu şekilde bir saldırı hali hem veri aktarımını hem de maddi açıdan telefon sahiplerinin zarar görmesini sağlayacak türdedir. Bu tip durumlardan kurtulmanın yolu da tarama yapmaktır.

Sahte Uygulamalar Kullanımı

Telefon hafızasına dahil edilen uygulamaların kontrolü de sağlanmalıdır. Aynı zamanda da ne zaman indirildiği konusunda bilgi olunmaması durumunda da bir an önce kaldırılması önemlidir. Bu uygulamalar Android işletim sisteminde sık sık görülmekte ve telefonlara ciddi zarar verilmektedir. Telefonda virüs temizleme hususunda bu tip bir program derhal kaldırılmalı ve virüs taraması da gerçekleştirilmelidir.

Pil Ömrünün Kısalması

Virüsler ve zararlı yazılımlar fazladan pil tüketimine neden olabilmektedir. Bu hususta da enerji kaybı ortaya çıkacak ve telefonun arka planında çalışan uygulamalar nedeniyle telefonun bataryası sanıldığından daha da kısa süre içerisinde bitecektir. Bu sorunu gidermek için de telefon taramaları yapmak önemli bir konu olmalıdır.

Aşırı Isınma Hali

Telefonların aşırı ısınmasına neden olacak birçok faktör yer almaktadır. Cihazın virüs barındırması da bunlardan bir tanesidir. Telefonda virüs temizleme konusunda kişilerin hareket etmesi halinde bu sorunun önüne geçebilmeleri de mümkün olmaktadır. Böylelikle tam da istenen performansı telefonlarda yeniden elde etmek gibi bir sonuca ulaşmak söz konusu olacaktır.

Android Telefonlarda Virüs Taraması Yapma

Android Telefonlarda Virüs Taraması Yapma

Android Telefonlarda Virüs Taraması Yapma

Android işletim sistemini içeren telefonlarda zararlı yazılım olduğunu görmek için farklı yollar bulunmaktadır. Ancak temel olarak antivirüs uygulamaları indirilerek telefonda virüs temizleme faaliyetleri de gerçekleştirilmelidir. Ücretsiz olan bu programları telefonda tutarak, herhangi bir tehdit algılandığında anlık bir biçimde hamle yapmak da söz konusu olacaktır.

İnternet ortamında pek çok antivirüs uygulaması yer alsa da seçim esnasında da dikkatli olmak gerekiyor. Ancak web sitelerinden değil Google Play Store’dan bu işleyişi gerçekleştirmek de gerekiyor. Bu yüzden her bir kullanıcının veri kullanımını ve güvenliği sağlamayı daha etkin bir şekilde sürdürmek adına da Store uygulamasından faydalanmaları önemlidir. Öte yandan güvenlik kuruluşları tarafından sertifika almış olan yazılımları indirmekte de fayda vardır. Bu sayede de telefonda virüs temizleme işlemlerine anlık olarak başlamak ve gerekli müdahaleleri yapmak gibi bir sonuca ulaşmak da mümkün olacaktır.

Kötü Yazılımları Manuel Olarak Kaldırma

Windows işletim sisteminde olduğu gibi Android odaklı olarak da güvenli modda çalışmak tüm farklı uygulamaları durduracak olan bir işlemdir. Bu durum da Android cihazların test edilmesini sağlayacak ve farklı yazılımların etkisini ortaya çıkaracaktır. Bu sayede telefonun içindeki yazılımların farkına varmak da mümkün olacaktır. Daha normal bir kullanım sunan güvenli mod, öte yandan telefonda virüs temizleme işlemlerinde de etkili bir yer tutmaktadır. Bunun için ara sıra güvenli modda telefon kullanımının faydası olduğu da görülebilmektedir.

Android telefonlarda ayarlar kısmına gelerek uygulamalar kısmından tüm programları görebilmek mümkün olmaktadır. Buradaki uygulama listesinden şüphe uyandıran ve zararlı olduğu düşünülen yazılımları görebilmek de söz konusudur. İsmi bilinmeyen ve ne zaman kullanılmaya başlandığı hatırlanmayan uygulamalara dair hareket etmek de etkili bir başlangıcı ortaya koyabilecek yönde olacaktır.

Kötü amaçlı olduğu düşünülen uygulamaları kaldırmakta da fayda vardır. Bunun için ilk olarak ayarlar kısmına giriş yapılacak ve cihaz yöneticisi sekmesi tıklanacaktır. Uygulamaların erişim durumuna bakıldıktan sonra devre dışı bırakarak, söz konusu yazılımları kaldırmak da mümkün olabilecektir. Bu sayede kötü amaçlı uygulamalar kaldırılacak ve kullanıcıların genel olarak daha etkin bir telefonda virüs temizleme işlemi içinde olmaları söz konusu olacaktır. Böylelikle daha ideal bir performansa ulaşmaları hali de görülerek, her bir kullanıcının bekledikleri gibi bir Android cihaza sahip olmaları söz konusudur. Bu denetimleri ara sıra yapmaları halinde daha sağlıklı telefonları elde etmeleri de görülebilecektir.

YAZAR BİLGİSİ
Sosyal İçerik üreten, bilgi ve eğlence odaklı viral internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.