Melisa Yağının Faydaları

18.08.2019
233
Melisa Yağının Faydaları
Modelistlik Kursu

Merhabalar bu yazımızda sizlere Melisa yağının faydaları ile cilt bakımı nasıl yapılır bilgi vereceğim. Melisa yağının faydaları insan sağlığına ve cilt bakımına oldukça faydalıdır. Melisa yağı depresyondan cilt bakımına, saç bakımından adet sancılarına kadar faydası vardır. Lafı uzatmadan gelin bakalım melisa yağının faydaları nelermiş.

Melisa Yağı Neye İyi Gelir?

 • Bilinen en önemli faydası sinirleri yatıştırıcı etkisinin bulunmasıdır. Cilt için ve diğer kullanım alanlarında oldukça az damlalar halinde kullanılmasında fayda vardır. Aşırı sakinleştirici etkisi ile geceleri kullanılması da cildin rahatlaması ve tazelenmesi açısından etkiye sahiptir.
 • Adet sancılarını düzenler.
 • Vücudun çeşitli yerlerinde gelen krampları önler.
 • Menopozla birlikte gelen huzursuzlukların önüne geçmektedir.
 • Kas ağrısı ve krampların önüne geçer.
 • Vücut yorgunluğuna iyi gelmektedir.
Melisa Yağı Neye İyi Gelir?

Melisa Yağı Cilde Faydaları

 • Antioksidan özelliği bulunmaktadır.
 • Cilt üzerinde bulunan zararlı bakterileri öldürdüğü için antioksidan özelliği bulunmaktadır.
 • Ateş düşürücü etkisi bulunmaktadır.
 • Cilt hücrelerinin yenilenmesini ve onarılmasını sağlamaktadır.
 • Ölü hücrelerden cildi temizleyerek gözeneklerin genişlemesini ve nefes almasını sağlar.
Melisa Yağı Cilde Faydaları

Melisa Yağı ile Cilt Bakımı

Melisa yağı ile cilt bakımını cildi arındırmak amacı ile gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için dikkat edilmesi gereken durumun melisa yapını hamilelerin ve emziren annelerin kullanmaması gerektiğidir. Bunun dışında makyaj temizlerken cildin gözeneklerinin açılması amacı ile ve cilde canlılık kazandırmak amacı ile kullanabilirsiniz. Cilt lekelenmelerinin önüne geçmek için, cilt beyazlatmak için cilt bakımında bir numaralı etkiyi göstere yağdır. Melisa yağı ile cilt bakımı yaparken, göz ve çevresinden uzak tutmakta fayda vardır. Aynı zamanda dudak ve çevresinden de uzak tutulmaldırır. Bunun dışında saç ve yüz maskesi olarak ölü hücreleri vücuttan temizlemek amacı ile sık sık tercih edilen bir aromatik yağdır.

Melisa Yağı ile Cilt Bakımı

Melisa Yağı ile Yapılan Cilt Maskeleri

 • 1. Suyla seyreltilmiş şekilde kullanılması cilt üzerinde yan etkilerin oluşumunu engellemektedir. Cilt bakımı maskesi olarak vücut banyosunda suyla seyreltilmiş halde bir küvetin içerisine 20 – 25 damla melisa yağı damlatılarak yarım saat suyun içerisinde dinlenmek vücut maskesi ve vücut banyosu olarak hem cilde hem de insan ruhuna iyi gelmektedir. Bu sayede dinlenmiş ve arınmış bir vücuda sahip olabilirsiniz.
 • 2. Zenceil yağı, papatya yağı, yılang yılang yağı ve melisa yağının karıştırılarak saç maskesi hazırlanabilmektedir. Bunun için saç yüzeyine kökten uca doğru sürmeniz ve yarım saat bekleterek durulamanız gerekmektedir. Saçların güçlenmesine, kolay taranmasına ve saç düğümlerin çözülmesinde etkili kolay bir saç maskesidir. Dilerseniz bu karışımı banyoda saç kremi ile karıştırarak koyu bir maske kıvamı da elde edebilirsiniz.
 • 3. Zencefil yağı, papatya yağı ve melisa yağı üçü birlikte karıştırılarak maske hazırlandığında cilde ince bir tabaka halinde sürülürse, ciltte meydana gelen koyu lekelerin açılmasına ve cilt beyazlamasına yardımcı olmaktadır. Bilindiği üzere cilt beyazlatma bu aralar oldukça popüler olan yöntemler arasında yer almaktadır. Bu yöntemi melisa yağı maskesinden faydalanarak sizler de evde deneyebilirsiniz.

Melisa Yağı ile Saç Bakımı

Saç derisinin de kan dolaşımına ihtiyacı bulunmaktadır. Bu nedenle kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Saçların yıpranmış ve cansız görüntüsünün yanında ayrıca güçsüzleşmiş görüntüsünü de ortadan kaldırmaktadır. Saçlardaki pul pul dökülmeler için de, saç uçlarında kırılma yaşanması ve güçsüzleşerek kopan saçlar için de melisa yağı bir numaralı etkiye sahiptir. Bunun için saç derisine sürerek her akşam yatmadan önce masaj yaparak saç derisine nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz.

Melisa Yağı ile Saç Bakımı

Melisa Yağı ile Cilt Tedavileri

 • Terleme bazı kişilerde görülen bir rahatsızlıktır. Melisa yağı da terlemenin tedavisinde kullanılabilmektedir. Bunun için koltuk altına ya da terleyen bölgelere birkaç damla melisa yağı damlatarak bu terleme ve vücudun pis kokması durumundan kesin çözüm ile kurtulmak mümkündür.
 • Vücutta meydana gelen yaş almaya bağlı olarak ortaya çıkan cilt lekelerinin önüne geçmek ve bu koyu cilt lekelerinin rengini açmak için melisa yağı kullanılmaktadır.
 • Uzun süre cilt yüzeyinde bulunan ve kapanmayan yaraların da düzenli melisa yağı damlatılması ile kapandığı görülmektedir.
Melisa Yağı ile Cilt Tedavileri

Bu yazımızda melisa yağı hakkında bilgi verdik. Daha fazla bilgi için linke tıklayın.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.