Vişne Çekirdeği Yağının Faydaları

04.08.2019
427
Vişne Çekirdeği Yağının Faydaları
Modelistlik Kursu

Vişne çekirdeği, Vişne doğada bulunan mucizevî meyveler arasındadır. Günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Kozmetik sektörlerinde ve ilaç sanayisinde ürünlerin içerisine katılarak daha sağlıklı ve güzel yaşamamıza katkı sağlar. Vişne yağı, vişne çekirdeklerinin kırılıp içindeki özlerin alınması ile soğuk sıkım şeklinde elde edilir.

Vişne Çekirdeği

Vişne çekirdeğinin yağı A, B VE C vitamini bakımından oldukça zengindir. Buna ek olarak içerisinde oleik ve linoleik asitler bulunur. Vişne insan vücudu için oldukça faydalıdır. Cildimizin güzel ve genç kalmasını sağlarken, vücut sağlığını da korur. Cilt sorunlarını tedavi eder, saç bakımında da oldukça önemli bir yere sahiptir.

Vişne Çekirdeği Yağı Kanser Hastalıklarından Korur

Vişne çekirdeği antioksidan bakımından oldukça güçlü olduğundan hücre içerisine gire kanser hücrelerine karşı koruma kalkanı oluşturur ve kanser hücrelerini vücuttan dışarı atar. Yapılan araştırmalarda tümörleri yok olmasını sağladığı görülmüştür. Bu yağı, yapacağınız masaj yağlarının içerisine katarak kullanabilirsiniz.

Vişne Çekirdeği Yağı Kalp Sağlığını Korur

Vişnenin içerisinde bulunan guercetin sayesinde kardiyovasküler sistemin doğru çalışmasını sağlar. Kalp hastalığının oluşmasındaki en büyük etken olan stresi azaltır. Bu sayede kap krizi ve kalp hastalıklarının oluşmasını minimuma indirir.

Vişne Çekirdeği Yağının Faydaları

Vişne Çekirdeği Yağının Faydaları

Vişne Çekirdeği Kan Dolaşımına İyi Gelir

Vişne çekirdeği yağının içerisinde bulunan antisiyanin sayesinde damarlardaki tıkanmayı engelleyip, kan dolaşımının bozulmasına engel olur. Vişne çekirdeği yağı cilde uygulandığı bölgede kızarmalar meydana gelir. Bu kızarmalar hücrelerin canlandığını ve o bölgeye kan geldiğinin göstergesidir. Bu nedenle yağı kullandıktan sonra ki kızarıklık ta tedirgin olmayınız.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Vişne Çekirdeği Yağı Vücut Yorgunluğunun Atılmasında Oldukça Etkili

Vişne çekirdeği yağı güçlü bir antienflamatuar olup Vücudun yatışmasında oldukça fayda sağlamaktadır. Bir başka özelliği olan antioksidanlar sayesinde gün boyu yaptığımız aktiviteler sonrasında yorgunluğun giderilmesinde yararlı olacaktır. Vişne çekirdeği yağı kas ağrılarında da etkilidir.

Vişne Çekirdeği Yağı Artrit Ağrılarının Azalmasında da etkilidir

Günümüzde birçok insanın sorunu olan Artrit ile mücadele de vişne çekirdeği yağı bize yardımcı olacaktır. Vişne çekirdeği yağı antienflamatuar özelliği sayesinde kas ve kemiklerde meydana gelen ağrıların azalmasını sağlayacaktır. Yaş aldıktan sonra eklemlerde ağrılar bununla beraber seyreden şişlikler ile mücadele için düzenli olarak vişne çekirdeği yağını günlük vücut kremlerimize katarak kullanmalıyız. Aynı zamanda vücutta biriken ürik asidin azalmasını sağlayarak böbrek hastalıklarını da engeller.

Vişne Çekirdeği Yağı Anksiyeti ve Stresi Azaltır

Vişne çekirdeği yağı vücudumuzun doğru beslenmesini, oksijen almasını ve kan dolaşımının düzenlenmesini sağlandığında, Vücudun dinlenmesine ve rahatlamasına da yardımcı olur. Sinir sistemini düzenleyerek stresin azalmasını sağlar. Vişne çekirdeği yağını alın bölgesine masaj yaparak uygularsanız anksiyeteninde azalmasını sağlamış olursunuz.

Vişne Çekirdeği Yağı Odaklanma Ve Dikkati Geliştirir

Vişne çekirdeği yağı dikkat ve odaklanmanın gelişmesinde etkilidir. Yağın içerisinde bulunan antioksidanlar neyin hastalıklarının oluşmasını engeller. Bu sayede alzaymır ve demans gibi hastalıklardan korunmayı sağlar. Vişne çekirdeği yağı içerisinde kuersetin ve antisiyoninlerde bulunur.

Vişne Çekirdeği İle Uyku Düzensizliğine Son

Birçok insan gün içerisindeki işlerinden sonra yorgun düşmesine rağmen uyuyamaz. Bunun sebebi uyku için oldukça önemli olan melatonin hormonunun eksik olmasıdır. Vişne çekirdeğinin yağı içerisinde melatonin fazla olduğundan gece yatmadan önce vücudunuza sürerseniz daha derin ve rahat bir uyku geçirmeniz yardımcı olacaktır.

Bağışıklık Sistemi İçin Vişne Çekirdeği Yağı

Vücudumuz dış etmenlerden ötürü vücuda giren mikrop, bakteri ve virüsler nedeniyle bağışıklık sisteminin düşük olması nedeniyle hastalanır. Vişne çekirdeği yağı vücudumuza gerekli olan vitamin ve mineralleri sağlayarak vücudumuzu hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturmasını sağlar. Aynı zamanda yağın antioksidan özelliği sayesinde enfeksiyonel hastalıklardan da korunmamıza yardımcı olur. Vişne çekirdeği yağı cilde uygulandığı zaman, ciltte meydana gelecek alerjik reaksiyonları engeller. Güneşin zararlı ışınlarına karşı korumada oluşturur.

Düzenli Solunum İçin Vişne Çekirdeği Yağı

Vişne çekirdeği yağı bronşit, askım gibi birçok hastalık için doğal bir ilaç niteliğindedir. Bu yağın düzenli olarak kullanıldığı zaman solunum yollarını açarak rahatlamayı sağlar ve solunum yolu enfeksiyonlarının da oluşmasını engeller.

Vişne Çekirdeği Yağı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Vişne çekirdeği yağı düzenli olarak günde bir defa kullanıldığı zaman, midede tokluk hissi vererek daha az yemenizi sağlar. Bu sayede kilo vermenizde etkili olacaktır. Az yemeniz rağmen enerjinizde herhangi bir azalma olmayacaktır. Çünkü vişne çekirdeği yağı vücudunuza gerekli olan vitamin ve minerali karşılayacaktır.

Vişne Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

Vişne çekirdeği yağı cilt için faydalı olan eve c vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu sayede düzenli olarak kullanımda cildin pürüzsüz görünüme dönüşmesini sağlar. Cilt üzerinde ki ölü derileri atarak, yeni hücre oluşumunu destekler. Bu sayede cilt güzel ve genç kalır. Vişne çekirdeği yağı ciltte oluşan sivilce ve akne tedavisinde kullanılmakta olup zaman ile sivilcelerin yok olmasını ve tekrar oluşmasını engeller. Gözenekleri tıkayan siyah noktaların üzerine iki defa sürerek siyah noktalardan da kurtulmanız mümkün. Vişne çekirdeği yağı içerisinde bulunan yararlı yağ asitleri cildin tok ve sıkı kalmasını sağlarken, yaşlanmayı geciktirir. Bunun yanında vişne çekirdeği yağı cildin kurumasını engelleyip sürekli nemli kalmasını sağlar. Vişne çekirdeği yağı doğal bir ürün olduğundan, her cilt tipinin kullanımına uygundur. Vişne yağı aynı zamanda güneş lekelerinin tedavisinde de kullanılmaktadır.

Vişne Çekirdeği Yağının  Saça Faydaları

Vişne çekirdeği yağı içerisinde bulunan A, B, c ve e vitamini sayesinde saçlar için oldukça faydalı doğal bir yağdır. Bu yağ saç diplerine uygulandığı zaman gözenekleri açarak hücrelerin nefes almasını sağlar. Bu sayede saçlar daha sağlıklı ve güçlü bir şekilde uzar. Aynı zamanda saç diplerindeki fazla yağlanmayı engelleyip, parlak ve ışıltılı saçlara kavuşmanıza yardımcı olur.

Vişne çekirdeği yağı kadın ve daha çok erklerde meydana gelen kepeklenmesinin de önüne geçer. Düzenli olarak uygulandığında saçlardaki kırıkların azalmasını ve saçların gürleşmesini sağlar. Vişne çekirdeği yağı uygulandığı bölgede kan akışını hızlandırır. Saç derisinde meydana gelen mantar gibi enfeksiyonel hastalıklarında da oldukça etkili bir çözümdür. Şimdi size evde kendinizin yapabileceği saç bakim maskesi tarifi vereceğim.

Leke Giderici Vişne Maskesi

Vişne cilt üzerinde ki ölü derileri alarak hücre yenilenmesine katkı sağlar. Bu sayede cilt üzerinde bulunan sivilce, leke ve aknelerin yok olmasını sağlar. Bu sayede bebeksi cilde kavuşmanızı sağlar.

Malzemeler

 • 5 damla vişne çekirdeği yağı
 • 2 çay kaşığı bal
 • 2 çay kaşığı susam yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kabın içerisine vişne çekirdeği yağı, balı ve susam yağını alarak homojen hale gelene kadar karıştırıyoruz. Yaptığımız maskeyi lekeli olan cildimize oval hareketlerle masaj yaparak, yer çekimine karşı uyguluyoruz. Maske cildimizde 15dk kaldıktan sonra bolca ılık su ile durulayalım. Bu maskeyi haftada iki defa yapabilirsiniz.

Saç Diplerini Güçlendirip Uzamasını Sağlayan Vişne Çekirdeği Yağı Maskesi

Malzemeler

 • Yarım su bardağı vişne çekirdeği (ya da bir tatlı kaşığı vişne çekirdeği yağı)
 • İki su bardağı su
 • Bir yemek kaşığı limon suyu
 • bir yemek kaşığı nişasta
 • Bir tatlı kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Maskenizi yapmak için eğer vişne çekirdeği yağınız yoksa hiç sorun değil. Vişne çekirdeklerini blendırdan geçiriniz. Daha sonra bir cezve yardımı ile iki bardak suda blendırdan geçirdiğimiz vişne çekirdeklerini kaynatınız. Suyumuz kaynayınca içerisine limon suyu, nişasta ve zeytinyağını ilave ediniz. Maskeniz elinizin dayanabileceği ısıya geldiğinde saç diplerine oval hareketlerle masaj yaparak uygulamalısınız. Başınıza saç maskesi takarak yarım saat bekleyiniz. Daha sonrasında saçlarınızı bolca ılık su ile yıkayabilirsiniz. Saçlarınızı sıcak suyla yıkamayınız. Sıcak su saçlarınızın yıpranmasına neden olacaktır. Maskenizi tamamladıktan sonra saç bakım kreminizi sürmeyi unutmayınız. Bu maskeyi haftada bir defa yaparsanız saçlarınızın ne kadar sağlıklı ve uzadığını göreceksiniz.

Vişne Çekirdeği Yağı Evde Yapılabilir Mi?

Vişne çekirdeği yağı, çekirdeklerin öğütülerek soğuk sıkım yapılarak elde edilir. Evde yapmanız için birçok cihaz gerektiğinden pekte evde yapılması mümkün olmayan bir yağdır. Bu nedenle satın alınması tavsiye edilir. Ama siz almak istemiyorum, kendim yapacağım derseniz çekirdekleri güzelce öğütüp üzerine zeytinyağımızı ilave edip bir ay dolapta bekleyerek günde bir defa karıştırarak yapabilirsiniz. Ama bilmelisiniz ki satın aldığınız soğuk sıkım vişne çekirdeği yağı gibi olmayacaktır. Seçimi size bırakıyoruz.

Vişne Çekirdeği Yağını Nasıl Kullanmalıyız

Vişne çekirdeği yağı içerisinde kimyasal madde olmayan doğal bir esansiyel yağdır. Bu nedenle gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Vişne çekirdeği yağını cilde doğrudan uygulayabilirsiniz. Bunun yanında kullanmış olduğunuz kozmetik ürünlerine, şampuanınıza, nemlendiricinize ilave ederek kullanabilirsiniz. Alerjik yapıya sahip olan kişilerin de kullanmasından bir sakınca yoktur. Vişne çekirdeği yağını düzenli olarak, çok fazla kullanmadan cildimize uygulamalıyız. Aksi halde yan etki yapabilir. Vişne çekirdeği yağını parmak uçlarına alarak cilde masaj yaparak uygulayabileceğiniz gibi ürünlerin içerisine ilave ederek de daha pratik bir şekilde kullanabilirsiniz.

Vişne Çekirdeği Yağını Kullananların Yorumları

 • Vişne çekirdeği yağının faydaları ve kullanımını deneyimleyenlerin yorumları.
 • Vişne çekirdeğinin cilt üzerinde ki lekelerin giderilmesinde oldukça etkili olduğu söylenmektedir.
 • Gün içerisinde güneşin zararlı ışınlarından dolayı meydana gelen kızarıklık ve güneş yanıklarında faydalı olduğu belirtilmiştir.
 • Vişne çekirdeği yağını kullandıktan sonra cildinin daha güzel ve sıkı göründüğünü beyan etmişlerdir.
 • Bazı kişiler ise onlarda yan etki yaptığını, cildinin kızardığını ve tahriş olduğunu söylemişlerdir.
 • Vişne çekirdeği yağının içilebileceğini sorup, günde bir bardak suya bir kaç damla damlatarak tüketilebileceğinde bir sakınca olmadığı belirtilmiştir.
 • Vişne çekirdeği yağını hamileyken cildinde oluşan çatlaklara iyi geldiğini söylemişlerdir. Bunun yanında doğum lekelerine de iyi geldiği bilinmektedir.

Vişne Çekirdeği Yağının Zararları

Vişne çekirdeği yağının kanıtlanmış bir zararı ve yan etkisi bulunmamaktadır. Ama cildiniz oldukça hassas ve narinse doktor kontrolünde kullanmanız gerekir.

Bebeklerin cildi oldukça hassas olduğundan kullanılması önerilmez. Hamileliği düşünenler, hamileler ve emzirenlerin de doktor bilgisinde kullanmaları gerekir. Vişne çekirdeği yağının uygun dozda kullanılması gerekir aksi halde mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabilir.

Vişne Çekirdeği Yağı Nerede Satılır? Ne Kadardır?

Vişne çekirdeği yağı aktarlarda, kozmetik mağazalarından ve alışveriş sitelerinden satın alabilirsiniz. Günümüzde birçok vişne çekirdeği yağı altında ürün satılmaktadır. Bu nedenle satın alırken yağın %100 vişne çekirdeği yağı olmasına dikkat etmelisiniz. Aldığınız yağın kutusunun arkasında yer alan içindekiler bölümünü okuyup o şekilde almalısınız. Vişne çekirdeği yağı sağlığımız için oldukça faydalı olup uygun fiyatlı bir yağdır. 50 ml vişne çekirdeği yağını 35tl ye satın alabilirsiniz.

Vişne çekirdeği yağının faydaları hakkında sizlere vereceğim bilgi bu kadardı. Cilt bakımı yazılarımıza bakmayı unutmayınız. Hoşçakalın… Daha fazla bilgiye link üzerinden ulaşabilirsiniz.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/sosyolacom

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.