Akdeniz Defnesi Yağı Ne İşe Yarar?

30.11.2019
422
Akdeniz Defnesi Yağı Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Akdeniz defnesi yağı kas ağrısının azaltılmasından eklem ağrısının iyileştirilmesine, soğuk algınlığı ve öksürüğün hafifletilmesine kadar birçok hastalığa şifadır. Yıllardan beri doğal bir dekonjestan olarak kullanılmıştır. Defne yaprağının duygusal travmaların iyileşmesine yardımcı olduğu gerçeğini okumak sizi büyüleyecek. Akdeniz defnesi yağı ve sağlığınıza yararları hakkında daha fazla bilgi edelim.

Akdeniz Defnesi Yağı Nedir?

Akdeniz defnesinden üretilen yağ, esas olarak sabun yapımında kullanılır. Aromaterapide kullanılan akdeniz defnesi yağı, yapraklardan damıtılmış buharla elde edilir. Hem yapraklar hem de meyveler, ateş, menstrüasyon, histeri, hazımsızlık ve iştahsızlık için hastalıklar için kullanılır. 

Narkotik nitelikleri ve toksisitesi nedeniyle akdeniz defnesi, artık nadiren dahili olarak kullanılmaktadır.

Akdeniz defnesi esansiyel yağının temel bileşenleri arasında 1,8 sineol (okaliptol), pinen, linalool ve terpineol asetatın yüzde 30-50’si bulunur. Çeşitli terapötik kullanımlar için uygundur ve sindirim, idrar yolları, bağışıklık ve solunum sistemleri için kullanışlıdır.

Bu yağın yüksek cineol içeriği bergamot yağı ve limon yağı gibi narenciye yağları, karanfil yağı ve karabiber yağı gibi baharat yağları ile selvi yağı ve çam yağı gibi odunsu yağlarla iyi karışmasını sağlar.

Akdeniz Defnesi Yağı Neye İyi Gelir?

Laurus nobilis olarak bilinen akdeniz defnesi faydaları çok fazladır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Diyabet tedavisine yardımcı olur

Diyabet, kişinin kan şekeri seviyesinin yüksek olduğu bir durumdur. Vücudunuz, gıdaları kanınıza ulaştırır ve glikoza yani şekere dönüştürür.

Vücudunuzun gıdaları şekere dönüştürmesine yardımcı olan bir enzim olan alfa-glukosidaz’dır. Vücudunuz, günlük işlerinizi yerine getirmek için aynı şekeri kullanır. Kalan şeker varsa, vücudunuz, oruç tuttuğunuzda veya ihtiyacınız olandan daha az yiyecek tükettiğinizde depolanan yağı glikoza dönüştürür ve kullanır.

Bir çalışma, akdeniz defnesi esansiyel yağının alfa-glukosidazın etkisini kontrol ettiğini söylüyor. Alfa-glukosidaz inhibitörleri, yiyecek veya karbonhidratların glikoza dönüşümünü yavaşlatan ilaçlardır.

En iyi şey, akdeniz defnesi yağının, kan şekeri seviyelerinde ani bir yükselişi önlemenize yardımcı olan ve HbA1c değerlerini düşürmede yardımcı olan böyle bir eylemde bulunmasıdır. 

1980’den bu yana, araştırmacılar oksidasyonun diyabetin ana nedenlerinden biri olduğu ve ayrıca oksidatif seviyelerin diyabette daha yüksek olduğu sonucuna varıyorlar. Defne yağında bulunan antioksidanlar oksidasyonu azaltır böylece diyabetinizi iyileştirmenize yardımcı olur.

Tümör hücrelerine karşı etkilidir

Defne yağında bulunan R – (+) – limonen tümör hücrelerine karşı savaşır. 2007’de yayınlanan bir araştırma makalesi, akdeniz defnesi yağının tümör önleyici güce sahip olduğunu ve amelanotik melanom yani cilt kanseri üzerinde çalıştığını belirtir.

1996 yılında Deneysel Tıp ve Biyolojideki Gelişmelerde yayınlanan bir başka makale limonenin, meme, pankreas ve prostatik tümörlere karşı kemoterapötik aktiviteye sahip olduğunu iddia etmektedir. Ayrıca, etkili toksik olmayan diyet maddeleridir.

Solunum yollarında rahatlama sağlar

Defne yağı, solunum yollarının içindeki aşırı balgam ve mukusları temizleyebildiği için balgam söktürücü olarak bilinir. Solunum yollarının tıkanmasını giderir. Bu nedenle, daha serbest ve engelsiz bir solunum yolunu teşvik etmeye yardımcı olur. Bu nedenle, akdeniz defnesi esansiyel yağı, öksürük, soğuk algınlığı, grip ve bronşit rahatsızlığı çekenler için mükemmeldir.

Antibakteriyel ve antiseptik yapısı, solunum sistemi enfeksiyonlarına neden olabilecek bakteri veya virüsleri öldürmek, böylece ilk başta bu tür hastalıkların ve hastalıkların başlamasını önlemek için de yararlıdır. Anti-spazmodik nitelikleriyle birleştiğinde, istemsiz kasılmaları, spazmları ve kasılmaları yatıştırır, böylece acı veren öksürme büyülerinden büyük bir rahatlama sağlar.

Akdeniz defnesi esansiyel yağını bir difüzör veya buharlaştırıcıda dağıtabilir ve aromatik buharı soluyabilirsiniz. Aromaterapide akdeniz defnesi esansiyel yağı oldukça verimli bir şekilde kullanılır. Alternatif olarak, bir bardak sıcak suya birkaç damla yağ ekleyerek bir buhar banyosu yapabilirsiniz ve çıkan buharları içinize çekebilirsiniz. En iyi sonuçları elde etmek için okaliptüs esansiyel yağı ile birlikte bile kullanabilirsiniz!

Adet akışını düzenler

Akdeniz defnesi esansiyel yağı, adet akışlarını uyarmak için kullanılmıştır. Bu durum esansiyel yağı, düzensiz ve uygunsuz adet döngüleri için iyi, doğal bir ilaç haline getirmektedir. Adet döngüsünü canlandırmaya ve düzenlemeye yardımcı olur böylece regl döneminizin doğru, zamanında ve düzenli olmasını sağlar.

Ayrıca, rahim kaslarını gevşetirken ve mide bulantısı ve yorgunluk gibi yaygın olarak görülen sorunları da giderirken antispazmodik nitelikleri göz önüne alındığında, menstrüel krampları hafifletmeye yardımcı olur.

Akdeniz defnesi esansiyel yağını bir taşıyıcı yağ ile 1: 1 oranında seyreltin ve karın ağrınızı hafifletmek ve adet ağrılarını iyileştirmek için bu karışımla karın bölgesine hafifçe masaj yapın.

Doğal bir ağrı kesicidir

Akdeniz defnesi esansiyel yağı analjezik nitelikleri ile bilinir ve genellikle yoğun bir egzersiz seansından sonra artrit, romatizma, gut veya ağrılı, ağrıyan kaslar gibi kas ve eklem problemleri gibi çeşitli rahatsızlıklarda ağrı gidermek için kullanılır. Sadece istediğiniz alanlara sürün ve hemen kendinizi daha iyi hissedeceksiniz! Kas ağrılarının yanı sıra, baş ağrısı veya migren kaynaklı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca, yağ tamamen doğaldır, bu istenmeyen yan etkiler taşıyabileceği ve uzun vadede genel sağlığınıza zarar verebileceği için kesinlikle reçetesiz ağrı kesici ve analjezik haplardan daha iyidir.

Akdeniz defnesi yağını bir taşıyıcı yağ ile seyreltin ve etkilenen bölgelere hafifçe masaj yapın. Ayrıca ılık bir kompres içine birkaç damla yağ ekleyebilir ve etkilenen bölgelere hafifçe bastırabilirsiniz.

Yaraları i̇yileştirmeye yardımcı olur

Doğada antibakteriyel olan bu yağ aynı zamanda ilk yardım çantalarınız için harika bir katkı olabilir çünkü bakterileri oluşan yaralardan, kesiklerden, morluklardan veya sıyrıklardan temizlenmeye yardımcı olur. Bu sayede enfeksiyonların yerleşmesini önler ve bu tür yaraların septik hale gelmesini veya tetanoz oluşmasını önler. Bu nedenle, genellikle komplikasyonları önlemeye yardımcı olur ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Bir pamuklu çubuk kullanarak etkilenen bölgelere seyreltilmiş akdeniz defnesi esansiyel yağını uygulayın ancak açık yaralara uygulamaktan kaçının.

Sindirim sağlığını destekler

Yağın, sindirim işlemlerini arttırdığı ve iştahı artırdığı için sindirim sistemi için de iyi olduğu düşünülmektedir. Bir aperatif olarak, iş stresi veya baskı gibi çeşitli nedenlerden dolayı iştahsızlık çeken kişilerde iştahı artırmaya yardımcı olur. Bu önemlidir, çünkü iyi bir beslenme düzeniniz yoksa ortaya çıkabilecek akut eksiklikleri önlemeye yardımcı olur.

Sadece bu değil, akdeniz defnesi esansiyel yağı mide ve bağırsaklardaki fazla gazın uzaklaştırılmasına yardımcı olur ve bu sindirim organlarında da gaz oluşumunu önler, böylece hazımsızlık, şişkinlik veya ağrı semptomlarını hafifletir. Antispazmodik nitelikleri ayrıca, mide ve bağırsak duvarlarının spazmlarından veya büzülmelerinden kaynaklanan gastrointestinal ağrıları hafifletmeye yardımcı olmada da yararlıdır.

Sindirim sağlığınızı arttırmak için karın bölgenize seyreltilmiş akdeniz defnesi esansiyel yağını nazikçe masaj yapabilirsiniz.

Güçlü bir böcek kovucudur

Bu yağ ayrıca, sinir bozucu ve istenmeyen canlıları evlerinizi ve ofislerinizi istila etmekten alıkoyabildiği bilinen böcek kovucu özelliklere de sahiptir. Bu sayede, çevrenizdeki ortamların temiz ve zararlılardan uzak kalmasına yardımcı olur, dolaylı olarak sağlıklı bir vücuda katkıda bulunur.

Bunun yerine tamamen doğal bir çözüm bulabildiğiniz zaman, artık süpermarketteki pahalı ve sentetik pestisitler veya böcek ilacı şişeleri için harcama yapmanız gerekmez! Ayrıca, bu tür ticari pestisit şişeleri yalnızca çevreye değil, sağlığınıza da zararlıdır.

Akdeniz defnesi esansiyel yağını difüzörünüzde veya buharlaştırıcınızda dağıtın. Su içeren bir sprey şişesine birkaç damla yağ da ekleyebilir ve böceklerin ve sineklerin evinize girmesini önlemek için tüm yüzeylere ve çatlaklara püskürtebilirsiniz.

Akdeniz Defnesi Yağı Cilde  Faydaları

Akdeniz defnesi esansiyel yağı akne, ülser, çıban ve apselerin tedavisinde lokal olarak kullanılabilir. Yaralar ılımlı görünseler bile, demir nesnelerden, paslı veya başka türlü veya kirli nesnelerden alındıklarında göz ardı edilmemelidir. Yaralar septik veya tetanoza eğilimlidir, bu da şiddetli kasılmalar, kramplar, nefes darlığı, ağrı, hidrofobi ve hatta deliliğe neden olabilir. Bu yağın antiseptik özelliği, yaraları bu tür enfeksiyonlara karşı korur ve bu acı durumlardan kaçınmaya yardımcı olurken bakteri üremesini engeller.

Akdeniz Defnesi Yağı Nasıl Kullanılır?

Alerjik olmasa da akdeniz defnesi esansiyel yağı bazılarında alerjiye neden olabilir. Hassas cildiniz olup olmadığını bilmenize yardımcı olmak için bir yama testi yapın. Bir damla defne yağını kolunuzun iç yüzeyine bir pamuklu çubuk kullanarak az miktarda uygulayın. Hamilelik veya emzirme döneminde kullanmayın. Eğer cildinizde herhangi bir alerjik reaksiyon oluşmadıysa rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Akdeniz defnesi esansiyel yağını bir difüzörde dağıtarak aromaterapi amacıyla kullanabilirsiniz.

Banyo yaparken birkaç damla akdeniz defnesi esansiyel yağını bir taşıyıcı yağ ile karıştırabilirsiniz. Koltuk altlarına ve dizlerinize masaj yapmak için bu karışımı kullanın. Akdeniz defnesi esansiyel yağı bir tonik görevi görür ve banyo sırasında onu kullanmak gözeneklerinizde emilmesine yardımcı olur.

Bunun dışında akdeniz defnesi esansiyel yağını bir taşıyıcı yağ ile karıştırarak lokal olarak kullanabilirsiniz.

Akdeniz Defnesi Yağı Saça Faydaları

Akdeniz defnesi yağının odunsu ve taze bir aroması vardır. Yapraklı ve odunsu kokusuyla olumsuz düşünceleri hafifletir. Saç uzamasını teşvik eder ve daha sağlıklı ve parlak bir saç için saç dökülmesini önler. Saçlarınızı iyileştirmesi için şampuanınıza birkaç damla akdeniz defnesi esansiyel yağı ekleyebilirsiniz.

Akdeniz Defnesi Yağı ile Cilt Bakımı Maskeleri

Akdeniz defnesi esansiyel yağı en iyi bergamot yağı, limon yağı, karanfil yağı, karabiber yağı, selvi yağı, çam yağı, hindistan cevizi yağı, tatlı badem yağı ve lavanta yağı ile karışır. 

Akdeniz Defnesi Yağı Yüz Spreyi

1 çay kaşığı aloe vera suyu, 120 gram su, 2 damla akdeniz defnesi esansiyel yağı ve 2 damla lavanta yağını bir cam kasede iyice karıştırın ve 24 saat boyunca bir yerde bekletin. Bir gün sonra, tekrar iyice çalkalayın ve içindeki yağ küreciklerini süzmek için bir kahve filtresinden geçirin. 

Akdeniz Defnesi Yağı Yüz Toniği 

Esansiyel yağlardan mükemmel yüz spreyleri elde edilir. Sahip olduğunuz cilt tipi, hangi yağı kullanmanız gerektiğini belirler. Akdeniz defnesi esansiyel yağı normal ve lekelenmiş cilde iyi gelir.

1 çay kaşığı gliserini 120 gram distile suyla temiz bir sprey şişesinde birleştirin. Buna, 2 damla lavanta yağı ve 2 damla akdeniz defnesi esansiyel yağı ekleyin. Şişenin kapağını kapatın ve şişeyi iyice çalkalayın. En az 24 saat dinlendirin ve kullanacağınız zaman çalkalayın. Bir süre geçtikten sonra, son bir kez sallayın ve kalan artıkları gidermek için kahve filtresiyle karışımı süzün. 

Akdeniz Defnesi Yağı ile Lenfatik Duş Masajı

Akdeniz defnesi esansiyel yağı, genel bir tonik olarak görev yapan ve lenf hareketine yardımcı olan dolaşım yağıdır. Duştayken yağla masaj yapmak, gözenekleriniz tarafından emilmesini sağlar.

1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı veya tatlı badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ üzerine 2 damla akdeniz defnesi esansiyel yağını damlatın. İyice karıştırın, sonra dizler ve koltuk altları gibi vücuttaki lenf bölgelerine uygulayın.

Akdeniz Defnesi Yağı ile Saç Bakımı Maskeleri

Akdeniz defnesi esansiyel yağı ile yapılan saç bakımı tariflerimiz burada.

Saç Uzaması İçin Esansiyel Yağ Karışımı

Saç dökülmesine yardımcı olabilecek çok sayıda yağ vardır. Akdeniz defnesi esansiyel yağı onlardan biridir. Saçlar için canlandırıcı ve uyarıcı olarak bilinir. Eğer saçlarınız inceliyor kopuyorsa bu karışımı deneyin. 

5 damla lavanta yağı, 5 damla akdeniz defnesi esansiyel yağı, 5 damla biberiye yağı, 5 damla sardunya yağı ve 5 damla zencefil yağını temiz ve koyu renkli bir cam şişede karıştırın. Kullanmak için, bir sprey şişesine 1 bardak su ve 20 damla yağ karışımından ekleyin. Kullanmadan önce iyice çalkalayın, sorunlu bölgelere günde bir kez sıkın. Az miktarda kullanın. Çok fazla kullanmanıza gerek yok. Birkaç fıs yeterlidir.

Brendi ve Akdeniz Defnesi Esansiyel Yağı Saç Maskesi

Ev yapımı maske karışımındaki brendi saç köklerini besler ve uyarır, büyüme sürecini harekete geçirir. Bu alkol ürününde çok miktarda tanen, asit ve saç için gerekli mineral bileşikler bulunur. Bu saç maskesi normal ve yağlı saçlar için uygundur.

2 yemek kaşığı jojoba yağı, 1 yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı brendi ve 3 damla akdeniz defnesi esansiyel yağını bir kasede iyice çırpın. Bu maskeyi, saç derisine uygulayın ve duş başlığı takın. Bu maskeyi 2 saat bekletin ve sonra şampuanla yıkayın. Gerekirse saçınızı bitkisel infüzyonla durulayın.

Hardal Ve Akdeniz Defnesi Esansiyel Yağı Saç Maskesi

Hardal, çoğu saç maskesinde aktif bir bileşendir. Kan dolaşımını iyileştiren ve daha hızlı saç büyümesini teşvik eden ısıtma etkisi vardır. Akdeniz defnesi yağı ile birlikte bu maske tarifi zayıf ve ince saçlar için etkili bir çözümdür.

1 çay kaşığı hardal tozunun ılık suda çözünmesini sağlayın. Karışımın çok akıcı olmadığından emin olun. 1 yemek kaşığı macadamia yağı ve 3 damla akdeniz defnesi esansiyel yağını ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı saç derisine masaj hareketleriyle uygulayın. Bir duş başlığı takın ve maskeyi 20 dakika bekletin. Herhangi bir organik şampuanla saçlarınızı yıkayın ve doğal olarak kurumaya bırakın.

Hint Yağı ve Akdeniz Defnesi Esansiyel Yağı Saç Maskesi

Yağların kombinasyonu saç derisinin beslenmesini ve nemlenmesini sağlar. Dulavratotu yağı sağlıklı saçları teşvik eder, saç derisi tahrişini giderir ve saç derisi durumunu iyileştirir. Hint yağı, risinoleik asit ve omega-6 esansiyel yağ asitleri içerir. Saç derisine kan dolaşımını hızlandırır ve saç uzamasını arttırır.

Bir cam kasede 1 yemek kaşığı hint yağı, 1 yemek kaşığı dulavratotu yağı, 1 çay kaşığı buğday tohumu yağı ve 3 damla akdeniz defnesi esansiyel yağını birleştirin. Karışımı saç derisine uygulayın. Kalan karışımı saç boylarına ve saç uçlarına sürün. Kafanızı streç filmle ve bir havlu ile sarın. Maskeyi 30 dakika bekletin. Hafif bir şampuanla yıkayın. Bitkisel infüzyonla saçları durulayın. Daha iyi sonuçlar için işlemi haftada 2 kez tekrarlayın.

Kuru Saçlar İçin Krema ve Akdeniz Defnesi Esansiyel Yağı Maskesi

Kremadaki laktik asit, saçlardaki kiri nazikçe temizlerken süt yağı saçlara nemlendirici etki sağlar. Akdeniz defnesi esansiyel yağı ise saçların güçlenmesini ve parlamasını sağlar.

4 yemek kaşığı krema ve 4 damla akdeniz defnesi esansiyel yağını bir kasede karıştırın. Karışımı saç derisine uygulayın ve kalan karışımı saç boylarına yayın. Saçınıza bir duş başlığı takın ve maskeyi 40 dakika bekletin. Herhangi bir organik şampuanla yıkayın. Prosedürü haftada 1 kez tekrarlayın.

Akdeniz Defnesi Yağı ile Yapılan Tedaviler

Akdeniz defnesi yağı antioksidan özellikler sergiler. Oksitlenmeyi inhibe eder, erken yaşlanma belirtilerini ve diğer hastalıkları önler. Şeker hastalığına karşı savaşır. Sinir ve kas hastalıklarına karşı savaşır. Antimikrobiyaldir ve bakteri ile savaşır. Kanserli hücrelere karşı etkilidir. Anti-enflamatuar özellikler sergiler, şişlik ve kızarıklığı önler ve tedavi eder. Acıyı hafifletir ve mantarlarla savaşır.

Akdeniz Defnesi Yağı Hakkında Merak Edilenler

Laurus nobilis, pek çok fizyolojik özelliğe sahip olan Lauraceae türünün bitkilerinden biridir. Antik çağda, insanlar Yunanistan ve Roma’da yetenekleri ve başarıları onurlandırmak için defne yaprağından taç yaparlardı.

Hem yaprakları hem de defne meyveleri tıbbi özellikleri ile popülerdir. Ateş, bağışıklık sorunları, adet ağrısı, histeri, hazımsızlık ve iştahsızlığı tedavi etmek için eski zamanlardan beri kullanılmaktadır.

Günümüzde defne yaprakları mutfak bitkisi olarak popülerdir. Diğer taraftan, defne meyvelerinden elde edilen defne yağı, sabun yapımında kullanılır.

Akdeniz defnesi yapraklarından çıkan buhar damıtılmış yağ aromaterapide faydalıdır. Aynı zamanda, antimikrobiyal, antifungal, antioksidan ve defne yağını farmasötikler ve kozmetiklerde kullanım için değerli bir madde yapan diğer özelliklere sahiptir. Ancak, en iyi şekilde yararlanmak için doğru akdeniz defnesi esansiyel yağını aldığınızdan emin olun.

Defne yağının rengi soluk sarımsı-yeşildir. Defne yağının kıvamı akışkandır ve kokusu, baharatlı, meyvemsi, çiçeksi, yumuşak ve tatlıdır.

Akdeniz Defnesi Yağı Fiyatı

Akdeniz defnesi esansiyel yağı yurtdışında 80 dolar ile 100 dolar arasında satışa sunulmaktadır.

Akdeniz Defnesi Nerede Yetişir?

Akdeniz kıyılarında yetiştirilen akdeniz defnesi bitkisi bunun dışında Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi ve Karadeniz Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. 

YORUMLAR

  1. mercan dedi ki:

    Solunum yollarında bir sorunu olan biriyseniz eğer aromaterapi olarak Akdeniz defnesi yağını tercih edebilirsiniz. Antiseptik ve antibakteriyel yapısı olduğu için solunum yollarındaki bakterileri virüsleri öldürmeye yarar. Akdeniz defne yağı ile buhar banyosu yaparak bu yağı soluyup içinize çekebilirsiniz ve böylelikle solunum yollarında bir rahatlama hissedeceksiniz. Tabi ki de bu yağı sıcak su ile karıştırın ve öyle içinize çekin.