Melek Otu Yağı Faydaları

20.08.2019
396
Melek Otu Yağı Faydaları
Modelistlik Kursu

Melek otu yağının sağlığa faydaları çok fazladır. Melek otu diğer adı angelica sylvestris; anti-spazmodik, gaz giderici, kanı temizleyici, terletici, sindirimi düzenleyici, diüretik, karaciğeri düzenleyici, balgam söktürücü, febrifüj, yatıştırıcı, uyarıcı ve mide düzenleyici gibi pek çok özelliği vardır. Melek otu satın almak ve melek otu yağı satın almak için aktarları tercih edebilirsiniz.

Melek otu damlası ne işe yarar ve melek otu yağının faydaları nelerdir? Bilmek ister misiniz? O halde yazımızı okumaya devam edin.

– Melek Otu Yağı Faydaları
– Melek Otu Yağı Ne İşe Yarar?

Melek Otu Yağı Spazmları Yok Eder

Spazmın olduğu yerde kramplar, öksürükler, ağrılar, ishal, sinir rahatsızlıkları ve kasılmalar vardır. Aslında bir spazm nedir? Solunum yollarında, kaslarda, sinirlerde, kan damarlarında ve şiddetli öksürük, kramp, kasılma, tıkanmış kan dolaşımı, midede ve göğüste ağrı ve diğer semptomlara neden olan iç organlarda istemsiz ve öngörülemeyen bir daralmadır. Tek çıkış yolu, melek otu esansiyel yağının yapabileceği etkilenen kısımlarda gevşemeyi sağlamaktır. Bu yağ spazmları hafifletir ve yukarıda bahsedilen acı verici semptomlardan kurtulma sağlar.

Melek Otu Yağı Vücuttaki Gazı Giderir

Melek otu esansiyel yağının gevşetici etkisi, barğırsaklardan gaz çıkarılmasında faydalıdır. Bu, bağırsak ve karın kaslarını gevşetir ve gazların aşağı doğru harekete geçmesini sağlar. Bu mucize yağ; hazımsızlık, mide ağrıları, baş ağrıları, kramplar, şişkinlik, mide bulantısı ve yüksek tansiyon gibi aşırı gazla ilgili sorunlardan büyük bir rahatlama sağlar.

Melek Otu Yağı Kanı Temizler

Depurative, kanı temizleyen bir ajan anlamına gelir. Melek otu esansiyel yağı tam olarak büyük verimlilikle bunu yapar. Bir diüretik ve bir terletici olarak kabul edilir. Böylece ürik asit ve aşırı tuz, su, yağ ve safra gibi toksinlerin idrar ve ter yoluyla atılmasını hızlandırır. Bu nedenle, bağırsaklar ile ilgili rahatsızlıklardan da kurtulma sağlar. Bu şekilde, tansiyonu düşürür ve romatizma, artrit, gut ve böbrek taşı gibi sorunlardan kurtulursunuz.

Melek Otu Yağı Doğal Bir Terleticidir

Melek otu esansiyel yağı vücutta terlemeyi destekler. Terleme, toksinlerin ve atık ürünlerin vücuttan atılmasında doğal bir yöntemdir. Ter, sadece tuzlu ve kötü kokulu su değildir. Su ve sodyum klorür ve magnezyum klorür gibi tuzların yanı sıra, ter ayrıca sebum, yağlar, ürik asit, safra ve vücudumuzdaki diğer toksik elementleri içerir. Bu nedenle, ter atma konusunda önemli görevler yerine getirir. Kandaki potasyum oranını arttırmaya yardımcı olur, böylece kan basıncını düşürür, yağ içeriğini azaltır ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Ayrıca, ürik asit ve diğer toksinlerin uzaklaştırılması romatizma ve artritten kurtulma sağlayabilir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Melek Otu Yağı Sindirim Sistemini Düzenler

Melek otu esansiyel yağı, asit ve safra gibi sindirim sularının mideye salgılanmasını uyararak sindirimi destekler. Aynı zamanda, gıdanın bağırsaklardan uygun şekilde hareket etmesini ve sindirilmiş gıdanın bağırsak yoluyla emilimini teşvik eder.

Melek Otu Yağı Doğal Bir Diüretiktir

Bu özellik, kronik böbrek yetmezliği, vücutta fazla su birikimi veya böbrek taşı, romatizma, artrit ve gut, obezite, hipertansiyon ve vücutta toksinlerin birikmesi ile ilişkili semptomlardan muzdarip olanlar için bir mutluluk olabilir. Bir diüretik olarak, melek otu esansiyel yağı, fazla su, tuzlar, yağ ve ürik asit gibi toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olarak idrar miktarını ve sıklığını artırır. Bu, yukarıda tartışılan semptomlardan etkili koruma sağlar.

Melek Otu Yağı Karaciğer Sistemini Düzenler

Melek otu esansiyel yağı karaciğeri korur ve organdan salgıları uyararak iyi çalışmasını sağlar. Aynı zamanda karaciğeri enfeksiyonlardan korur ve varsa yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

Melek Otu Yağı Regl Döngüsünü Düzenler

Bu yağ aynı zamanda menstürasyonu tetikler ve regl döngüsünü daha düzenli hale getirir. Bir bonus olarak, baş ağrısı, karın krampları, bulantı, kusma ve yorgunluk gibi regl ile ilişkili diğer semptomlardan da kurtulmanızı sağlar. Ayrıca melek otu damlası cinsellik için de afrodizyak etkisiyle kullanılabilir

Melek Otu Yağı Doğal Bir Balgam Söktürücüdür

Balgam söktürücü olarak, melek otu uçucu yağı solunum yollarındaki balgam birikimini temizler ve ayrıca soğuk algınlığına neden olan enfeksiyonlarla savaşır. Böylece soğuk algınlığı, öksürük, sinüzit ve akciğerlerde tıkanıklıktan kurtulma sağlar.

Melek Otu Yağı Doğal Bir Ateş Düşürücüdür

Bu esansiyel yağ ayrıca, ateşe neden olan enfeksiyonlarla savaşarak ateşi azaltabilir. Bu yağın terletici ve idrar söktürücü özellikleri de bu etkiye katkıda bulunur, çünkü toksinlerin vücuttan atılması enfeksiyonların iyileşme süresini hızlandırır. Terleme, ateşin azalmasına da yardımcı olur.

Melek Otu Yağı Doğal Bir Yatıştırıcıdır

Bu yağ ayrıca sinirleri yatıştırma görevi görür. Sinir rahatsızlıklarının ve bozukluklarının tedavisinde ve sinirlerin güçlendirilmesinde etkilidir. Melek otu esansiyel yağı gevşetici ve uyarıcıdır, bu nedenle sinir rahatsızlıklarını yatıştırır ve şok ve aşırı reaktivite durumlarında rahatlatır. Ayrıca bizi daha aktif ve tetikte tutmak için onları uyarır.

Bu yağ vücut, zihin ve sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Melek otu depresyon, şok, anksiyete, öfke ve hipertansiyon durumlarında faydalı olur. 

Melek Otu Yağı Doğal Bir Uyarıcıdır

Gevşetici davranışı aksine, vücutta çalışan sistemler için bir uyarıcıdır. Kan dolaşımını, hormonların, enzimlerin ve diğer öz suların salgılanmasını uyarır ve ayrıca sindirim, emilim ve atılımı da içeren metabolik süreçleri uyarır. Bu özellik, toplamda sağlıklı olmayı teşvik eder.

Melek Otu Yağı Mide Sistemini Düzenler

Melek otu esansiyel yağının mide özelliğini en iyi tanımlayabilen en basit cümle, mide için iyi olmasıdır. Uygun asit ve safra dengesini koruyarak ve enfeksiyonlardan koruyarak mideyi iyi durumda tutar. Ayrıca midede bulunan her türlü yara veya ülseri iyileştirmeye yardımcı olur.

Melek Otu Yağının Diğer Faydaları

Melek otu esansiyel yağı, sağlığın genel gelişimini destekler, büyümeyi arttırır ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Lenfatik sistem için iyidir ve bronşit, astım, siyatik, baş ağrıları, enfeksiyonlar, anoreksi, anemi ve sedef hastalıkları için etkili bir tedavi sağlar. Aynı zamanda, felci önler.

Melek Otu Damlası Nedir?

Melek otu esansiyel yağı, angelica rizomunun köklerinin, tohumlarının ve bütün otun buharla damıtılması yoluyla çıkarılır. Temel olarak, 16. yüzyılda Avrupa’ya giriş yapan ve o günlerde Avrupa’ya sıkça ve korkunç bir ziyaretçi olan veba için bir tedavi olarak muazzam bir popülerlik kazanmıştır. Yararlı bir Afrika bitkisidir. Avrupa’da iyi gelişmiştir ve yıllar geçtikçe diğer tıbbi özellikleri de keşfedilmiştir. Melek otu ayrıca tatlı, baharatlı aroması nedeniyle yiyecek ve içecek endüstrisinde bir lezzetlendirici madde olarak yaygın olarak kullanılır.

Melek otu yağı temel olarak alfa-pinen, kampen, beta pinen, sabinen, alfa phellandren, bornyl asetat, beta phellandren, beta bisabolen, copaen, kripton, cis okimen, humulen oksit, limonen, myrene, pentadekanolid, para-cymene, rho cymenol, trans-oken, terpinolen, terpineol ve tridekanolid gibi bileşenlerden oluşur. 

Melek Otu Damlası Nasıl Kullanılır?

Melek otu damlasını lokal olarak uygulamak isterseniz, 1 damla melek otu esansiyel yağını 1 damla zeytinyağı ile seyreltin ve sorunlu alana istediğiniz gibi uygulayın.

Aromaterapi yapmak için günde 3 defa, 30 dakika kadar bir difüzöre melek otu yağını koyun ve buharını alana yayın. Çocukların ulaşabileceği yerlerden uzak tutun. Sadece harici kullanım içindir. Gözlerden ve mukoza zarlarından uzak tutun. Hamileyseniz, emziriyorsanız, ilaç kullanıyorsanız veya tıbbi bir durumunuz varsa, kullanmadan önce mutlaka doktora danışın. Ürünü uyguladıktan sonra doğrudan güneş ışığından veya UV ışınlarından 12 saat kadar kaçının. Serin ve karanlık bir yerde saklayın.

melek otu yağı kullanımı

Melek Otu Yağı Kullanımı

Burada herhangi bir pratik ilaç başvurusunda size rehberlik etmek için melek otu esansiyel yağının birçok farklı kullanım yöntemi önerilmektedir.

Migren ağrısı, burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı, boğmaca, öksürük, baş ağrısı, bronşit, sinüzit, astım ve solunum güçlüklerini tedavi etmek için inhalasyon hazırlayabilirsiniz. İnhalasyon için 1 damla okaliptüs yağı ve 2 damla melek otu esansiyel yağını kaynar suya ekleyin. Daha sonra suyun buharını içinize çekin.

1 damla melek otu esansiyel yağı, 1 damla civanperçemi yağı, 15 ml eritilmiş saf hindistan cevizi yağı ve 1 damla okaliptüs yağını karıştırın. Bu merhemi göğüs, boğaz ve sırt bölgesine hafif bir masaj yaparak uygulayın. Böylece burun kanalları, burun akıntısı, boğaz ağrısı, kuru öksürük, kaşıntılı gözler ve soğuğa bağlı yorgunluğunuz geçecektir.

Ayak tabanlarına, 2 damla melek otu esansiyel,  2 ml çuha çiçeği yağı ve 1 damla kimyon yağı karışımını sürebilirsiniz. Bu uygulama, ateş durumunda vücut sıcaklığının azaltılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca ateş ve solunum yolu enfeksiyonlarından sorumlu olan mikroorganizmalarla mücadelede yardımcı olur.

Günlük ılık banyo suyunuza 2 damla petitgrain yağı ile birlikte 2 damla melek otu yağı eklenmesi, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize ve bağışıklık eksikliklerinizi dengelemenize büyük ölçüde yardımcı olur.

Bağışıklık sisteminizi desteklemek ve vücudunuzu savunmasız hastalıklara karşı korumak için 5 damla melek otu esansiyel yağı, 2 damla gül yağı, 2 damla kimyon yağı ve 2 damla rezene yağını karıştırın. 100 ml sızma zeytinyağını karışıma ekleyin. Bu yağ karışımıyla kendinize canlandırıcı bir masaj yapabilirsiniz.

Midenize 2 ml susam yağı, 2 damla vetiver yağı ve 2 damla melek otu esansiyel yağı ile masaj yapmak, salgılanan safra ve diğer sindirim asitlerinin salgılanmasına yardımcı olabilir.

Difüzörünüze 1 damla melek otu eklemek ve bu yağın acı aromasını solumak, mide zarı ve bağırsak duvarlarındaki yaraları veya ülseri iyileştirmeye yardımcı olur.

Vücudunuzun iltihaplı veya ağrılı bölgelerine, 5 damla melek otu esansiyel yağı, 2 damla rezene yağı, 3 damla sarı kantaron yağı ve 50 ml hindistan cevizi yağını karıştırıp masaj yapmak, iltihaplanma, ağrı ve şişliği azaltmada mükemmel bir yardımcı olabilir. Kas ağrısı, tahriş, kızarıklık ve yağ birikintileri ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde de bu uygulama kullanılır. Ayrıca romatizmal durumlar ve artritle ilişkili ağrıyı hafifletmek için ılık kompres içine 2 damla melek otu yağı da ekleyebilirsiniz.

Hava nemlendirme cihazı veya difüzörünüze 2 damla melek otu yağı ekleyerek duygularınızı sakinleştirebilirsiniz. Adet döngüsü sırasında veya menopoz sonrası dönemde yaşanan ruh hali dalgalanmaları, huzursuzluk, depresyon ve yorgunluk gibi negatif enerjileri bu aromaterapi yöntemiyle iyileştirebilirsiniz.

3 damla melek otu yağı, 2 damla dereotu yağı ve 20 ml susam yağını karıştırın. Bu karışımı karnınızın alt kısmına, uyluk bölgelerine, alt sırtınıza ve genital bölgenizin çevresine masaj yaparak uygulayın. Bu masaj adet ağrısının, şiddetli karın kramplarının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca gecikmiş regl dönemini düzene sokar. Regl ve menopoz ile ilişkili bulantı, yorgunluk ve huzursuzluğu iyileştirir.

Oda spreyi veya difüzöre 1 damla gül yağı ve 2 damla melek otu yağını karıştırıp damlatın. Bu kokuyu alana iyice sıkın. Bu uygulama kesinlikle ruh halinizi yükseltmek, sinir rahatsızlıklarını yatıştırmak ve gerilmiş veya ağrıyan kaslarınızı gevşeterek huzurlu uykuyu teşvik etmek için yardımcı olur.

3 damla melek otu esansiyel yağı, 3 damla gül yağı, 3 damla petitgrain yağı, 3 damla papatya yağı ve 1 damla gül yağı ile 75 ml jojoba yağını karıştırın. Bu haftalık gençleştirici masaj, sinir gerginliğini, kaygıyı, ağrıyı azaltır. Öfke ve depresyon ve hipertansiyon nedeniyle oluşan olumsuz duyguları iyileştirir.

Melek Otu Yağı Hangi Yağlar ile Karıştırılabilir?

Melek otu esansiyel yağı fesleğen yağı, zeytinyağı, papatya yağı, sardunya yağı, greyfurt yağı, lavanta yağı, limon yağı, mandalina yağı ve paçuli yağı ile iyi bir birliktelik sergiler. Bu tür taşıyıcı yağlar ile melek otu esansiyel yağını seyrelterek birlikte kullanabilirsiniz.

Melek Otu Yağı Fiyatı

Melek otu yağı fiyatı 80-90 TL arasındadır. Melek Otu fiyatı ise 6-10 TL aralığındadır. Melek Otunu aktarlardan temin edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.