Ağaç Kavunu Yağı (Citron) Faydaları

05.08.2019
327
Ağaç Kavunu Yağı (Citron) Faydaları
Modelistlik Kursu

Ağaç kavunu yağı, öyle faydalı ki… Ağaç kavunu, ülkemizde henüz yeni yeni bilinen bir meyve… Ağaç kavunu ismi citron ya da pomelo olarak da biliniyor. Ağaç kavunu meyvesinin kabuğu renkli bir limon gibi görünür, fakat kabuğu genellikle kabarık, pütürlüdür ve çok kalındır. Bunun yanı sıra ağaç kavunu meyveleri, limonlardan daha büyük ve ağırdır. Meyveler daha büyük görünür ama kestikten sonra içeride çok fazla gerçek meyve yoktur. Sarı eti kocaman beyaz kabuğu içinde çok küçük görünür ve bol miktarda çekirdek içerir. Kokusu benzerdir, tadı ekşidir, fakat genellikle pürüzlüdür ve suyu bir limonun suyundan çok daha azdır.

Ağaç Kavunu Yağı Faydaları

Ağaç kavunu pomelo farklı biçimlerde tüketilebilir. Ağaç kavunu kurusu, ağaç kavunu reçeli, ağaç kavunu şekeri gibi tarifler yapılabilir. Ağaç kavunu faydaları özellikle kanseri iyileştirmesidir. Bu yüzden ağaç kavunu yağı genellikle arometerapide birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Peki bu ağaç kavunu yağının sağlığa faydaları nelerdir? Merak ediyorsanız, gelin bakalım!

ağaç kavunu yağı citron

Kansere karşı savaşır

Kanser, hücrelerin (anormal) kontrolsüz bir şekilde bölündüğü ve vücut dokularını tahrip ettiği ciddi bir sağlık durumudur. Bununla birlikte, ağaç kavunu esansiyel yağında bulunan bileşik limonenin Caco2, HepG2, MCF-7 ve THP-1 gibi çeşitli kanser çizgilerine karşı etkili olduğu ve Caco2 hücrelerine karşı en etkili olduğu araştırmalar sonucunda bulunmuştur. 

ağaç kavunu yağı neye iyi gelir

İyi bilinen bir antibiyotiktir

Bir araştırma, pomelo yağının önemli antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu kanıtladı. Bu özellik citron yağını gıda endüstrisinde faydalı kılar. Ağaç kavunu yağında bulunan bileşik limonen, taphylococcus epidermidis, escherichia coli, pseudomonas fragi, saccharomyces cerevisiae, aspergillus niger, listeria monocytogenes, salmonella Enteritidis, salmonella typhimurium, bacillus cereus ve staphylococcus aureus gibi bakterilere karşı etkilidir.

citron yağı faydaları

Alzheimer hastalığını tedavi eder

Alzheimer, hafıza kaybına neden olan ve diğer zihinsel işlevleri, bireylerin ve ailelerin yaşamlarını etkileyecek şekilde bozan bir hastalıktır.

Hastalık kötüleştikçe, etkilenen birey her yönüyle bakıma ihtiyaç duyacaktır. Başlangıçta, hafif bir hafıza kaybı var ancak yaşlanma ile daha da kötüleşiyor. Alzheimer hastalığı, 65 yaşından büyüklerde sık görülür. Kişi, basit sohbetlerle bile uğraşmakta zorlanıyor.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

2007 yılında yayınlanan bir araştırma, ağaç kavunu yağında bulunan limonen ve gamma-terpinenin önemli bir antioksidan potansiyeli taşıdığını doğrulamaktadır. Serbest radikaller oluşturan ve Alzheimer’ler gibi çeşitli hastalıklara neden olmak ve kötüleşmekten sorumlu olan süreçtir.

Günlük yaşamımızda tükettiğimiz kimyasallar ve kirleticiler ve zararlı radyasyon oksidasyona neden olabilir. Bununla birlikte, limonen ve gama-terpinen içerikli ağaç kavunu yağı, Alzheimer ile etkili bir şekilde savaşır.

citron yağı nerede kullanılır

Diyabet için etkilidir

Araştırmalar, citron yağının anti-diyabetik olduğunu ve kan şekeri seviyesini düşürdüğünü doğrular. Bu aromatik yağını kullanan kişilerde, açlık kan glukozunda belirgin bir azalma görülmüştür.

Diyabet yetersiz insülin üretimi veya insülin direncinden kaynaklanır yani vücudunuz insüline iyi yanıt vermez. Artan ağırlık, insülin direncine neden olan faktörlerden biridir.

Citron meyveleri, antioksidanları sayesinde diyabetin iyileşmesini sağlar.

İltihabı azaltır

Kızarıklık, ağrı, şişme, hareket zorluğu ve yüksek vücut sıcaklığı iltihap belirtileridir. Araştırma, ağaç kavunu esansiyel yağının iltihapla mücadele ettiğini söylüyor. 2013 yılında yayınlanan bir çalışmada, ağaç kavunu kabuğundan elde edilen uçucu yağın antienflamatuar etkileri değerlendirildi. Sonuçlar, ağaç kavununun önemli bir anti-enflamatuar potansiyele sahip olduğu sonucuna varmıştır.

Dizanteriyi tedavi eder

Dizanteri bağırsak iltihabıdır. Şişlik, ağrı ve kızarıklık iltihap belirtilerinin birkaçıdır. Mide kramplarına ve ishale neden olur Dışkıda mukus veya kan da olabilir.

Dizanteriyi rahatlatmak için, yemek pişirmek için kullandığınız herhangi bir bitkisel yağa 2 ila 3 damla ağaç kavunu yağı ekleyebilirsiniz. 3 damla ağaç kavunu yağı ile 3 damla zeytinyağını karıştırın ve karın bölgenize masaj yapın. Bu uygulama, rahatlama sağlar.

Mide ülserini iyileştirir

Ağaç kavunu yağının en iyi faydalarından biri mide ülseri iyileşme kabiliyetidir. Bir çalışma, ağaç kavunu ekstraktının, etanolün neden olduğu ülserlerde önemli bir azalma getirdiğini belirtti. İçinde bulunan flavonoidler sayesinde mide koruyucu etkiler gösterir.

Romatizma tedavisinde yardımcı olur

Romatizma, eklemlerde iltihaplanmaya neden olan otoimmün bir hastalıktır. Genel olarak, vücudunuz zararlı bakteri ve virüs gibi yabancı istilacılara saldıran koruyucu bir mekanizmaya sahiptir. Otoimmün hastalık, vücudunuzun kendi dokularınızı yabancı olarak tanımladığı ve onlara saldırdığı bir hastalıktır.

Bununla birlikte, ağaç kavunu yağı romatizma gibi bir problemin tedavisinde yardımcı olur. Aslında, bu esansiyel yağı doğal bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılmıştır.

Cilt bakımı ve saç bakımında kullanılır

Aromaterapide taze ağaç kavunu esansiyel yağı kokusu sinir sistemi üzerinde sakinleştirici ve dengeleyici bir etkiye sahiptir, zihin rahatlatmak ve uyumlaştırmak için meditasyonda faydalıdır. Serinletici bir iç mekan parfümü olarak idealdir ve gardıropların içinde güveyi önleyen kovucu olarak kullanılabilir. Göğüsten gelen öksürük ve soğuk algınlığı rahatsızlığını azaltan balzamik ve balgam söktürücü bir etkiye sahiptir. 

İnhalasyon için kaynar suya birkaç damla ağaç kavunu yağı damlatarabilir ve onun kokusunu içine çekebilirsiniz. Aromatik bir buhar banyosu yapmak için 3 yemek kaşığı bal, doğal deniz tuzu veya nötr sıvı sabun ile 10 damla ağaç kavunu yağını karıştırın. 

Kozmetiklerde ve cilt bakımında ağaç kavunu yağı, parfüm, antiseptik ve iyileştirici özellikleri için kullanılır. Özellikle yağlı ve karma ciltlerde, fazla yağın giderilmesi için kullanılır. Bunun yanı sıra yağlı ve kepekli saçların iyileştirilmesi için ağaç kavunu esansiyel yağı idealdir. Bu yüzden 10-15 damla kadar ağaç kavunu esansiyel yağını, kullandığınız şampuanın içerisine damlatabilir ve karıştırabilirsiniz. Böylece hem saçlarınızın çok hoş bir biçimde kokar hem de saçlarınızdaki aşırı yağlılık ve kepekler arınmış olur.

Ağaç Kavunu Yağı ile Kullanılan En İyi Esansiyel Yağlar Nelerdir?

Ağaç kavunu yağı defne yaprağı yağı, portakal yağı, fesleğen yağı, vanilya yağı, tonka fasulyesi yağı, gül ağacı yağı, kakule yağı, sandal ağacı yağı, amyris yağı, gül yağı, adaçayı yağı, petitgrain yağı, paçuli yağı, karanfil yağı, kişniş yağı, neroli yağı, mersin yağı, kübabe yağı, greyfurt yağı, kimyon yağı, misket limonu yağı, limon yağı, elemi yağı, buhur yağı, lavanta yağı, labdanum yağı, saman yağı, yasemin yağı, galbanum yağı ve sardunya yağı ile karıştırılabilir.

Ağaç Kavunu Yağı Özellikleri Nelerdir?

Ağaç kavunu esansiyel yağı, sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Vücuttaki sinir sistemini iyileştirir ve psikolojik aktiviteyi yükseltir. Gerginliği azaltır veya gevşemeyi destekler. Psikolojik olarak dengelenmiş hissetmenizi sağlar. Taze ve canlandırıcı bir aroması vardır.  Duyguların tatmini ve cinsel zevk için faydalıdır. Antibiyotik özellikleri vardır. Bu yüzden mikroorganizmaların büyümesini engeller. Anti-diyabetik özellikleri olduğu için diyabeti azaltır veya önler. Anti-enflamatuar nitelikleriyle vücuttaki kızarıklıkları, ağrıları ve şişlikleri azaltır.

Ağaç Kavunu Zararları

Ağaç kavunu faydaları zararları çok merak ediliyor. Faydalarından yukarıda bahsettik fakat zararlarından da bahsedelim. Ağaç kabuğu esansiyel yağı uygulandıktan sonra cildiniz güneş ışığına karşı daha hassas hale gelir. Bu nedenle, uygulamadan sonra birkaç saat doğrudan güneş ışığına maruz kalmasından kaçınmalısınız. Bunun dışında herhangi bir zararı yoktur. 

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.