Rezene Yağının Faydaları

18.08.2019
419
Rezene Yağının Faydaları
Modelistlik Kursu

Bu yazımızda sizlere Rezene yağının faydalarından bahsedeceğim. Rezene yağının faydaları hakkında bilgi vermeden Rezene yağı nedir hakkında bilgi vereceğim. Rezene havuçgillerdendir. Çiçekli bir bitkidir. Latince ise Foeniculum vulgare denilmektedir.

Rezene Yağının Faydaları

Rezene Yağı Neye İyi Gelir?

 • Rezene yağı bulundurmuş olduğu sodyum, kalsiyum ve magnezyum bakımından oldukça fayda sağlamaktadır. Bu faydalardan bazıları aşağıda listelenmiştir.
 • Kansızlığa birebir etki etmektedir. Bunun nedeni ise içerisinde bol miktarda demir bulunmasından kaynaklıdır.
 • Hazımsızlık ve mide rahatsızlıklarına da büyük oranda etki sağlamaktadır. Kabızlığı yok eder, sindirim problemlerinin yaşanmasını engeller. Aynı zamanda da mide suyunun dengeli salgılanmasını sağlamaktadır.
 • Gaz söktürücü ve ödem atıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Lif kaynağı içerdiği için kolestrolü dengeleyen bir yapısı bulunmaktadır.
 • Tansiyonu düşürür.
 • Beyin ve sinir sistemini dengede tutar. Ayrıca hafızayı da güçlendirici bir etkisi bulunmaktadır. Kişileri sakinleştirerek beyinsel aktivitelerde daha sağduyulu kararlar almasına yardımcı olur.
Rezene Yağı Neye İyi Gelir?

Rezene Yağı Cilde Faydaları

 • Göğüs büyültücü etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle bayanlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.
 • Vücutta bulunan ödemin atılarak daha genç ve daha zayıf görünmeye yardımcı olmaktadır.
 • Bedensel incelik sağlamaktadır. Özellikle hangi bölgenin sıkılaşmasını istiyorsanız oraya rezene yağı ile düzenli masaj yapmanız halinde hem hücre sıkılaştırıcı özelliğini gösterecek hem de bedensel olarak incelme sağlayacaktır.
 • Cildin renk değişimlerine etki sağlamaktadır. Bu sayede de renk tonu yaşayan deri yüzeylerinde düzenli kullanımı oldukça önem arz etmektedir.
Rezene Yağı Cilde Faydaları

Rezene Yağı ile Cilt Bakımı

Rezene yağı ile cilt bakımı yapıldığında cildin sıkılaştığını fark edersiniz. Bu sayede hem gözenekleri sıkılaştırmak hem de bedensel olarak zayıf bir görünüm elde etmek amacı ile cilt bakımı yapılabilmektedir. Rezene yağı yoğun bir yağ değildir. Bu nedenle cilde direk temasında hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Yalnız çok keskin bir kokusu bulunduğu için diğer yağlar ile de karıştırarak kullanım yapabilirsiniz. Bu sayede oldukça fayda sağlayacaktır.

Rezene Yağı ile Cilt Bakımı

Rezene Yağı ile Yapılan Cilt Maskeleri

1. rezene yağını cilt maskesi olarak kullandığınız zaman içerisine iki damla portakal yağı damlatmanız aromatik koku dağılımını dengede tutacaktır. Bu sayede rezenenin keskin kokusu cilt maskesinin içerisinde size rahatsızlık vermeyecektir.

2. bir yemek kaşığı İngiliz karbonatı, iki damla rezene yağı ve iki damla nane yağı ile karıştırılarak sivilce üzerine sürüldüğünde kurutucu bir maske yapmış olursunuz. Bu maskeyi sadece sivilceli bölge için kullanmanız yüzün tamamına yaymamanız önerilmektedir. Ayrıca dudak ve göz çevresinde de kuruma sağlayacağından bu bölgelerden uzak tutmanızı tavsiye ederiz.

3. Rezene yağını genellikle direkt olarak vücut losyon u şeklinde kullanabilirsiniz. Bunun için yağdan bir miktar elinize dökerek, vücudunuzun kuru yerlerine masaj ile uygulama yapmanız ve durulamamanız gerekmektedir. Cilt lekelerini açar, gözenekleri sıkılaştırır.

Rezene Yağı ile Saç Bakımı

Bir fincan tze demlenmiş papatya yağını soğutarak içerisine 5 damla rezene yağı, 2 adet defne yaprağı ekleyerek karıştırın ardından saçlara kökten uca sürerek bu karışımın saçta durulanmadan kalmasını sağlayın. Bunu sabahın ilk saatlerinde yaparsanız gün ışığından da faydalanmış olursunuz. Bu sayede hem saç renginiz açılır, hem saçınız beslenir hem de saçlara yumuşaklık gelir. Rezene yağının tek başına saç için ekstra bir faydası yoktur. Bunun için diğer yağlardan ve bitkilerden destek alınarak kullanılması gerekmektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Rezene Yağı ile Saç Bakımı

Rezene Yağı ile Cilt Tedavileri

Rezene yağı daha çok cilt tedavileri için kullanılmaktadır. En belirgin cilt tedavisindeki kullanım alanı cilt lekelenmeleridir. Zaman ve yaşlanmaya bağlı olarak belki de güneşten cilt yüzeyinde koyu görünümlü lekelenmeler ortaya çıkmaktadır. Rezene yağı bu lekelerin yok edilmesinde kullanılmaktadır. Bu nedenle leke ve iz kremlerinde reze yağından dermokozmetik alanda da yararlanılmaktadır. Ayrıca cilt bakım kanserlerinde tedavi amaçlı olarak rezene yağı özünün yoğunlaştırılmış halinden yararlanılır. Rezene yağı cilt yüzeyinde oluşan tümörlü hücrelerin yayılmasını engellemektedir.

Rezene Yağı ile Cilt Tedavileri

Rezene yağını kullanmanızı tavsiye ederim. Rezene yağı insan sağlığına ve cilt bakımı sağlığına iyi gelmektedir.

Bu yazımızda rezene yağı hakkında bilgi verdik. Daha fazla bilgiye linkten ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere Hoşçakalın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.