Köknar Yağı Ne İşe Yarar?

22.11.2019
274
Köknar Yağı Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Köknar yağı, gerçekten her evde bulunması gereken oldukça şifalı bir doğal maddedir. Bu büyülü yağın sağlığa birçok yararı var. Tazeleyici, odunsu kokusu sakinleştirici ve rahatlatıcı özellikleriyle bilinir. Bu da kış mevsiminde onu mükemmel bir esansiyel yağ yapar. 

Köknar ağacı uzun boylu, hafif, Rusya ve Kanada’ya özgü bir kozalaklı ağaçtır. Köknar esansiyel yağı, esasen bornyl asetat olan benzersiz bir kimyasal bileşime sahiptir ve bu esansiyel yağın faydalarının çoğunu sağlar. Cildi rahatlatır, rahatlatıcı bir masaj yapmak için ideal bir uçucu yağdır. 

Havada dağıtıldığı zaman, köknar ağacı yağı, duyguları sakinleştirir ve topraklama etkisi sağlar. Kolay nefes almaya yardımcı olabilir. Gelin köknar iğnesi yağının faydalarına bir göz atalım.

Köknar ağacı
Köknar ağacı

Köknar Yağı Nedir?

Köknar ağaçları, çam ailesine ait olan 48-56 simetrik, yaprak dökmeyen, iğne yapraklı ağaç türlerinin bir cinsidir. Köknar ağacının kök sistemi toprak erozyonunun önlenmesine yardımcı olur. Çam ağaçları, çoğunlukla bu kıtaların dağlık bölgelerinde yetişen Kuzey ve Orta Amerika, Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da bulunur. 

Köknar ağacından elde edilen uçucu yağ, sağlık açısından yıl boyunca keyif kaynağı. Köknar esansiyel yağı, köknar ağacının yumuşak, yassı, iğneye benzer yaprakları olan köknar iğnelerinden buhar damıtma işlemi ile elde edilir. İğneler, aktif kimyasalların ve önemli bileşiklerin çoğunu barındırır.

Esansiyel yağ, tıpkı ağacın kendisi gibi taze, odunsu ve toprak gibi bir kokuya sahiptir. Köknar esansiyel yağı genellikle boğaz ağrısı ve solunum yolu enfeksiyonları, yorgunluk, kas ağrıları ve artrit ile mücadele etmek için kullanılır. Köknar esansiyel yağı ayrıca kozmetik ürünler, parfümler, banyo yağları, oda spreyleri ve tütsü imalatında kullanılır. 

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Köknar ağacı yağı
Köknar ağacı yağı

Köknar Yağı Neye İyi Gelir?

Köknar uçucu yağlarının hepsi aynı değildir. Daha yaygın olanı gümüş köknar ve beyaz köknardan yapılır. Kesin olarak konuşursak, köknardan damıtılmış her türlü esansiyel yağ türü, büyük değişimler göstermeyen aynı kimyasal bileşime sahiptir. Köknar yağı faydalarını öğrenmeye hazır mısınız?

Enfeksiyona karşı korur

Köknar esansiyel yağı, trisikilen, alfa-pinen, limonen, kampen ve miren gibi bileşiklerin varlığından dolayı hem antibakteriyel hem de antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu bileşikler, yağın herhangi bir bakteri türüyle savaşmasını sağlar ve bu nedenle enfeksiyonların oluşmasını önler. Diğer şeylerin yanı sıra, bu yağ ilk yardım çantanıza iyi bir katkı sağlar. Öncelikle eşit miktarda suyla ya da bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeyi unutmayın.

Aromaterapide kullanılır

Aromaterapi genellikle uçucu yağlarla yapılan bir tedavidir. Her ne kadar gözardı edilse de, köknar esansiyel yağı bu bakımdan diğer yağ türlerine göre daha çok faydalıdır. Gündelik şehir hayatından ve beton binalardan çıkmanızı sağlayan taze çam ormanlarının kokusu mükemmel bir alternatif olabilir. Sadece difüzörünüze birkaç damla yerleştirin ve rahatlamanıza, gerginliğinizi azaltmanıza ve enerjinizi yenilemenize yardımcı olmasına izin verin.

Ağrı ve sızıları tedavi eder

Çok az insan acı çekmeye tahammül edebilir. Kronik bir ağrı ve acı çekiyorsanız, uykuya dalmak bile zor olabilir ve biraz ertelemeyi başaramazsanız bile uyandığınızda yorulmanıza rağmen ağrınız devam edebilir. Evet, artık dayanamayacağınızı düşündüğünüzde ağrı kesicileri sürekli içebilirsiniz. Ancak uzun vadede aşırı bağımlılık, artan tolerans ve belki de bağımlılık riskiyle karşı karşıya kalacaksınız. Bunu gerçekten ister misiniz? 

Ağrı kesici almak yerine doğal alternatiflerden birisi olan köknar esansiyel yağını deneyebilirsiniz. Örneğin, kalıcı kas ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olmak için, sadece birkaç damla köknar esansiyel yağını masaj yağıyla karıştırın ve etkilenen bölgelere sürün. 

Bu esansiyel yağın kokusunu soluduktan hemen sonra daha iyi hissedebilirsiniz ve bir kez kas ağrısı geçerse iyi ve dinlendirici bir uyku çekebilirsiniz. Bu özel alternatif tamamen doğaldır ve yan etkisi yoktur. 

Kanserin tedavisine yardımcı olur

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesinde yayınlanan bir çalışmada köknar esansiyel yağının kanserli tümörlere karşı aktif olduğu bulundu. Çalışmaya göre, bu yağın kullanımı, hücresel glutatyon içeriğinde bir azalmaya ve reaktif oksijen türlerinin üretiminde bir artışa neden oldu. Bu uçucu yağın, potansiyel olarak kanserle savaşabilecek umut verici özelliklere sahip olduğu sonucuna varıldı.

Vücudu detoksifiye eder

Köknar esansiyel yağı vücudunuzu detoksifiye etmenize yardımcı olabilir. Karaciğer fonksiyonlarınızı uyararak ve terletmenin yanı sıra doğal bir idrar söktürücü olarak yağ, toksinlerden kurtulmaya yardımcı olur ve vücudun içeriden temizlenmesini kolaylaştırır. Köknar yağının bu detoksifikasyon etkisinden yararlanmak için ağız yoluyla alınması gerekli değildir. Masaj yoluyla yapılan lokal uygulama veya buharlı infüzyon yoluyla solunması da aynı derecede etkili olabilir.

Metabolizma hızını arttırır

Köknar esansiyel yağı, kalp atış hızınızı ve sindirim hızını artırarak vücudunuzu daha aktif hale getirmeye yardımcı olarak uyarıcı görevi görür. Size bir enerji artışı ve iyi işleyen bir metabolizma vermek için, köknar esansiyel yağını hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı madde ile eşit derecede karıştırın ve kendinizi tam bir vücut masajı ile tedavi edin.

Solunum sorunlarını giderir

Eğer üşürseniz, kurtulamayacağınız bir öksürük veya boğaz ağrınız varsa, endişelenmeyin! Köknar esansiyel yağı, ihtiyacınız olan tek çözümdür. Bir araştırmaya göre, burada uçucu yağın soğuk algınlığı ve griple birlikte gelişen solunum sorunlarının giderilmesinde son derece yararlı olabileceğini belirtiyor.

Yapmanız gereken tek şey, bir difüzöre birkaç damla köknar esansiyel yağı koymak veya masaj yağı olarak kullanmak için bir taşıyıcı yağ eklemek ve sizin için harikalar yaratmasına izin vermektir. Yağ, boğazınızdaki ve bronşlarınızdaki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan ve mukusun dışarı atılmasına yardımcı olan antienflamatuar özelliklere sahiptir. 

Koku gidericidir

Bir partiye, işten ofise ya da yoğun bir antrenmandan sonra hepimiz güzel kokmak istiyoruz. Hepimiz terlememizi engelleyen mağazadan satın alınan deodorantlar kullanıyoruz ancak köknar esansiyel yağı gibi daha iyi ve daha saf alternatiflerle neden doğallaşmıyorsunuz?

Köknar esansiyel yağını, mükemmel bir alternatif haline getiren sadece yağın kokusu değildir, gün boyu çam ormanları gibi kokan tüm gün yürürken kokuya neden olan bakterileri etkili bir şekilde azaltabilen terlemeyi önleyici ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Sadece bir şişe suya veya alkole birkaç damla ekleyin ve sprey olarak kullanın veya bir taşıyıcı yağ ile karıştırın ve cilde sürerek uygulayın.

Kırık kemiklerin iyileşmesini sağlar

Küçük bir kemik kırığı ile uğraşıyorsanız, etkilenen bölgelere köknar esansiyel yağını günde üç kez lokal olarak uygulamak kemiklerin kaynamasına yardımcı olabilir, bu da iyileşme sürecini potansiyel olarak hızlandırır. Köknar esansiyel yağı da kemik yoğunluğunu artırmaya yardımcı olur. Bu da iyi bir diyet ve düzenli egzersiz ile birlikte sağlandığı takdirde osteoporoz için ideal bir doğal tedavi olmasını sağlar. Esansiyel yağları cildinize uygulamadan önce seyreltmeyi unutmayın. 

Köknar yağı ile cilt bakımı
Köknar yağı ile cilt bakımı

Köknar Yağı Cilde Faydaları

Köknar esansiyel yağı antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu yüzden cilt enfeksiyonu ve koyu lekeleri tedavi eder. Köknar esansiyel yağını yüz temizleme jeli ya da köpüğüne birkaç damla ekleyebilirsiniz. 

Antiseptik özellikleri ile köknar yağı yaralar, ısırıklar, sıyrıklar ve kesikleri temizler. Anti-mikrobiyal özellikleri ile uyuz tedavisinde kullanılır. Anti-enflamatuar özellikleri sayesinde egzama tedavisinde harikadır. Anti-oksidan etkileriyle serbest radikallere karşı koyar ve cildin erken yaşlanmasını önler. 

Köknar Yağı Nasıl Kullanılır?

Yorucu aktivitelerden sonra, rahatlamak için cildinize masaj yapın. Evde, işte veya okulda zor koşullarda çalışırken, stresi azaltmaya yardımcı olmak için köknar esansiyel yağı ile masaj yapabiliriniz. Kasları gevşetmek ve kas ağrılarını azaltmak için bir cam kavanozda 6 damla köknar yağı, 4 damla biberiye yağı ve 4 damla karabiber yağını karıştırın. Bu masaj yağı ile ağrıyan bölgelere masaj yapabilirsiniz.

Küçük cilt tahrişlerini yatıştırmak için cilde lokal olarak uygulayın. Derin nefes alın ve canlandırıcı aromayı tecrübe edin. İstediğiniz alana 2 damla uygulayın. Herhangi bir cilt hassasiyetini en aza indirmek için bir taşıyıcı yağ ile seyreltin.

Nefesi iyileştiren ve solunum yollarını açan köknar esansiyel yağını, başka esansiyel yağlar ile karıştırarak aromaterapi alanında kullanabilirsiniz. 6 damla köknar esansiyel yağı, 4 damla okaliptüs yağı, 3 damla nane yağı ve 2 damla sandal ağacı yağını karıştırın. Bu yağ karışımını bir difüzöre ekleyin. Kokusunu buharla havaya dağıtın. 

Köknar yağı kullanımı
Köknar yağı kullanımı

Köknar Yağı ile Cilt Bakımı Maskeleri

Soğuk algınlığı karşıtı ve balgam söktürücü özellikleri nedeniyle, köknar esansiyel yağı solunum sorunları için mükemmeldir. Analjezik ve antiartritik özellikleri sayesinde kaslarda ve eklemlerde kullanılmasını sağlar. Köknar yağı ayrıca analjezik ve antiseptik özellikleri nedeniyle kesik ve sıyrıklar için yararlıdır. 

Sivilceler ve Koyu Lekeler İçin Köknar Esansiyel Yağı Maskesi Tarifi

3 gram balmumunu benmari usulü eritin. İçine 36 gram hindistan cevizi yağı ilave edin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve tamamen erimesini sağlayın. Erimiş halde ocaktan alın. Soğumaya bırakın.

Soğuyunca, karışıma 20 damla köknar yağı ekleyin ve krem kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Soğutulmuş kremi cam kavanoza alın. Bu doğal krem kullanıma hazırdır. Kremi hijyenik bir biçimde kullanmak için her kullanımdan önce ellerinizi dezenfekte edin. Bu kremi haftada 3 kez temiz cildinize uygulayabilirsiniz.

Kesik ve Sıyrıklar İçin Köknar Esansiyel Yağı Maskesi Tarifi

5 damla köknar esansiyel yağı, 5 damla hint defnesi yağı, 5 damla buhur yağı ve 5 damla lavanta yağını bir cam kasede karıştırın. Bir pamuk topunu karışıma batırın ve kesiklere, yaralara ya da sıyrıklara uygulayın. 

Köknar Yağı ile Yapılan Tedaviler

Eski Mısırlılar, sağlığı korumak ve saç uzamasını iyileştirmek için saç derisi üzerinde kullanarak köknar yağına çok değer verdiler.

Antibakteriyel özelliklerinden dolayı ciltteki sivilceler, akneler, ilhitaplı yaralar, kesikler, sıyrıklar ve koyu lekeler üzerinde köknar esansiyel yağının iyileştirici etkisi vardır. 

Çam ağaçlarından elde edilen reçine terebentin yapmak için kullanılabilir. Üstelik sadece boya için değil, terebentin yüzlerce yıldır yaraları dezenfekte etmek ve daha hızlı iyileşmelerini sağlamak için kullanılmıştır. Terebentin saç biti tedavisi için kullanılmıştır ve solunum yollarını açmak için aktif bir bileşendir.

Köknar Yağı Hakkında Merak Edilenler

Köknar esansiyel yağı aromaterapik olarak ya da lokal olarak kullanılabilir. Köknar esansiyel yağı, köknar ağacının iğnelerinden buhar damıtma yoluyla elde edilir. Yeşil renkli olan bu uçucu yağın taze ve odunsu bir kokusu vardır. Ana kimyasal bileşeni bornyl asetat maddesidir. 

Duyguları dengelemeye ve endişeli duyguları yatıştırmaya yardımcı olur. Dinlendirici bir aroma için difüzörde buharı dağıtılabilir. Masajda kullanıldığında yatıştırıcı bir etki sağlar.

Olası cilt hassasiyeti yaratabileceği için kullanmadan önce yama testi yapın ve doktorunuza danışın. Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın. Hamileyseniz veya bir doktorun bakımı altındaysanız, doktorunuza danışın. Gözlere, iç kulaklara ve hassas bölgelere temastan kaçının.

Gümüş Köknar Yağı Faydaları

Gümüş köknar yağı antimikrobiyal, antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde doğal bir temizlik maddesidir. Limon yağı ya da portakal yağı ile karıştırıldığında mekanlardaki mikropları öldürür. Üstelik hoş kokusuyla oda spreyi olarak kullanılabilir.

Grip, soğuk algınlığı, solunum yolları enfeksiyonları ve nezle gibi hastalıklarda çok etkilidir. Bronşları temizler, genel olarak vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Bağışıklığı güçlendirir ve kalp sağlığını korur. Kas ağrılarını iyileştirir. Ruhsal olarak sakinleştirir ve rahatlatır.

Köknar Yağı Fiyatı

Köknar yağı fiyatı ülkemizde 79 TL’den satışa sunulmaktadır. Yurtdışında ise köknar yağının fiyatı 30 dolar ile 50 dolar arasında değişir.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. Figen dedi ki:

    Köknar yağı faydaları bakımından çok güzel bir yağdır. Özellikle de, gümüş köknar yağı daha yaygındır. Vücutta oluşan bakterileri n sebep olduğu enfeksiyona karşı korumada yardımcı olur ve aromaterapide de kullanılır. Kronik ağrılara köknar yağının faydası çok iyi gelir. Ağrı kesici içmek istemiyorum ağrım nasıl geçer diye soranlar için tavsiye edilesi bir esansiyel yağdır. Aktar veya bazı eczanelerde köknar yağını bulabilirsiniz.