Agar Yağı Faydaları

06.08.2019
447
Agar Yağı Faydaları
Modelistlik Kursu

Agar yağı, çok değerli ve önemli bir esansiyel yağdır. Enfekte odunlardan elde edilen esansiyel bir yağın, altından daha yüksek bir fiyata satıldığına inanabiliyor musunuz? Saçma geliyor değil mi? Fakat bu, agar yağı ya da Orta Doğu’da bilinen adıyla oud yağının hikayesidir. Agar ağacı, yaprak dökmeyen Aquilaria ve Gyrinops ağaç ailelerine mensup Güneydoğu Asya’da yetişen reçineli bir öze sahip ağaçtır.

Bu kıymetli ağaç ve oud yağı derin bir ruhsal tarih ve öneme sahiptir ve en eski ruhsal metinlerde bahsedilir. Sahih-i Müslim, Charaka Samhita, Tevrat, Bhagavad Gita, Sushruta Samhita, İslami kutsal yazılar ve İncil’de bu ağaçtan bahsedilir. 

agar yağı faydaları

Agar Yağı Özellikleri Nelerdir?

Agar yağı, doğal bir uyarıcıdır ve fizyolojik işlevi hızlandırır. Doğal bir toniktir ve vücudu güçlendirir. Anti-inflamatuar özellikleriyle vücuttaki ve ciltteki iltihabı azaltır. Afrodizyak özellikleri ile cinsel arzuyu arttırır. Diüretik olduğu için idrar üretimini uyarır. 

Antimikrobiyal özellikler ile patojenik mikroorganizmaları öldürür veya direnç gösterir. Sindirim sistemini düzenler ve vücuttaki gazın dışarı atılmasını sağlar. Vücuttaki ateşi düşürür. Gıdaların kolayca sindirilmesini sağlar. 

Doğal bir balgam söktürücüdür. Solunum yolundaki mukusu gevşetir ve çıkarmaya yardımcı olur. Kas gevşetici özellikleri ile kaslardaki gerginliği azaltır. Mukus zarlarını korur ve tahrişi yatıştırır. Regl akışını uyarır. Analjezik etkileri ile ağrıyı hafifletir. Anti-artrit özellikleriyle artrit ile mücadele eder. Ciltteki, kaşıntıyı hafifletir veya önler.

Tibet tıbbında, agar ağacı yağı duygusal, sinirsel ve psikolojik sorunları derin meditatif bir duruma getirme kabiliyeti ile tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca sakinleştirici olarak kullanılır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Geleneksel Çin Tıbbında, agar esansiyel yağı sindirim sistemini tedavi etmek, spazmları rahatlatmak, hayati organları düzenlemek, ağrıyı gidermek, ağız kokusunu gidermek ve böbrekleri desteklemek için kullanılır. Göğüste sıkılığı hafifletmek, karın ağrısını azaltmak, kusmayı durdurmak, ishali tedavi etmek ve astımı hafifletmek için kullanılır. Agar yağı aromasının “yaşam enerjisi” olan Qi’yi uyardığı söylenir. Ayrıca aromaterapide kullanılır. Peki agar yağının sağlığa faydaları nelerdir?

agar ağacı yağı faydaları

Agar Yağı İç Huzuru Sağlar

Bu aromatik yağ, duygusal travmadan iyileşme sağlayabilen benzersiz bir kurtarma yağı olarak kabul edilir. Ayrıca, bu yağın, beynin elektrik frekansları üzerinde oldukça güçlü bir harmonize edici etkiye sahip olduğu bilinir.

Tibet rahipleri agar esansiyel yağını, iç enerjiyi arttırması, akla ve ruha mutlak bir huzur vermesi için kullanırlar. Bu nedenle çok sayıda manevi gelenek ve ezoterik toplantıların seremonilerinde kullanılır.

agar yağı nasıl kullanılır

Agar Yağı Romatizmal ve Artrit Ağrılarını Azaltır

Analjezik, anti-artritik ve anti-inflamatuar özellikleriyle, bu esansiyel yağ, ağrıyı hafifletmeye ve romatizma ve artritle ilişkili iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Ağrılı bölgelere, semptomları hafifletmek için az miktarda hindistan cevizi yağı ile 2 damla agar esansiyel yağını karıştırın ve bu karışımla ağrıyan bölgelere masaj yapın. Bu yağın, idrar söktürücü nitelikleri ayrıca toksinleri atmak için daha sık idrara çıkma ve sistemdeki ürik asidi artıracaktır, bu da ağrı, şişme ve sertliği azaltır. Aynı zamanda kas ağrıları için 2 damla agar esans yağı ile kaslarınıza masaj yapabilirsiniz.

agar yağı sindirim sistemi

Agar Yağı Sindirim Sistemini Düzenler

Agar esansiyel yağı yani oud yağının sindirim sistemi ve mideyi iyileştiren özellikleri vardır, sindirimi kolaylaştırır ve sindirim sistemi için kullanıldığında midede gaz birikmesini önler. Eğer ağrılı gaz sancınız varsa, oud yağı gazı yok etmede yardımcı olabilir ve rahatsızlığı azaltabilir.

Taşıyıcı yağ ile karıştırılmış 2 damla agar esansiyel yağını, ağrının nerede olduğuna bağlı olarak üst veya alt karın bölgesine masaj yapın. Oud yağı, hazımsızlık, şişkinlik ve sistemde gazın atılması için gerekli sindirim sularının üretimini teşvik edecektir.

agar yağı ağız kokusu

Agar Yağı Kötü Ağız Kokusunu Yok Eder

Araştırmacılar, oud yağının bir takım bakterilere karşı etkili olduğunu belirtti. Bakteriler ağız kokusunun nedenidir ve oud yağı, nefesi tazelemek için kullanılır.

30 ml suyun içine 1 damla oud yağı ve 1 damla nane yağı ilave edin. İyice karıştırın ve bu karışımı, gargara yapmak için kullanın.

Agar Yağı Meme Kanseri’nden Korur

Bu yağ, antikanser özelliklere sahiptir. Hücre kültürlerinde, MCF-7 meme kanseri hücrelerinin büyümesini inhibe ettiği araştırmalar sonucunda bulunmuştur. Bu yüzden meme kanserinden korunmak için bu yağı, taşıyıcı başka bir yağla karıştırarak vücudunuza masaj yapabilirsiniz.

agar yağı kokusu

Agar Yağı Cilt Sağlığını Korur

Agar esansiyel yağı, kızarıklık, şişme, tahriş veya ödem içeren her cilt rahatsızlığı için faydalı bir anti-enflamatuardır. Bir antibakteriyel olan oud yağı, ciltteki bakterileri temizler, güneş lekeleri ve koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olur. 

Ayurveda’da bu aromatik yağ, çeşitli cilt hastalıkları ve rahatsızlıkları için bir tedavi olarak kullanılır. Cilt bakım kremi veya losyonununuzun içine 2 damla agar esansiyel yağı damlatın ve düzenli olarak kullanın. 

Agar Yağı Meditasyonda Konsantrasyon Sağlar

Bu esansiyel yağ, meditasyon uygulamalarınıza başka bir boyut katacaktır. Binlerce yıldır oud yağı, meditasyon ve spiritüel çalışmalarda kullanılmıştır.

Çakra merkezlerini veya akupunktur noktalarını işaretlemek için bir damla oud yağı kullanın. Kendinizi oud yağının kokusuyla çevrelemek için bu esansiyel yağı, bir aromaterapi difüzöründe dağıtabilirsiniz.

Bu yağın ruhsal kokusu, derin iç huzurunu besleyerek, bilinci yükselterek, duyguları dengeleyerek, pozitif enerji üreterek ve farkındalığı artırarak, ruhsal yolculuğunuzun ilerlemesine yardımcı olan psikoaktif özelliklere sahip olarak bilinir. Oud yağının ayrıca taç çakrasını ve epifiz bezini açma kabiliyetine sahip olduğu söylenir.

agar yağı regl

Agar Yağı Regl Sürecini Düzenler

Bu esansiyel yağ, regl kanamasını uyaran ve düzensiz dönemleri düzenleyen hormonları etkileyebilir. Ayrıca menopoza yaklaşan kadınlar için yaşamın o döneminde ortaya çıkan sorunların çoğunu hafifletmek için denge yaratabilir.

Dengeleme hormonları aynı zamanda oud yağının göğüs hassasiyetini, krampları, sırt ağrısını, sinirlenmeyi önler ve her ay birkaç gün yaşam kalitesini arttırır ve regl dönemindeki düşük ruh halini iyileştirir.

oud yağı faydaları

Agar Yağı Kaşıntıyı Hafifletir

Sinir bozuklukları, alerji, dermatit gibi birçok durum yüksek düzeyde cilt tahrişine ve kaşıntıya neden olur. Kaşıntılı deriyi, kaşımak genellikle tahrişi daha da kötüleştirir ve cilt aşırı kaşıntı nedeniyle kırılırsa enfeksiyon oluşabilir.

Agar esansiyel yağı ile kaşıntıyı engelleyebilirsiniz. Esansiyel yağın birkaç damlasını suyla veya bir taşıyıcı yağ ile seyreltin ve rahatlamak için kaşınan bölge uygulayın. Oud yağının analjezik özellikleri de rahatsızlığı ve ağrıyı hafifletir.

Agar Yağı Öksürüğü İyileştirir

Hava yolunuzdaki iltihaplı, tahriş olmuş dokuların tahriş olmasından kaynaklanan kuru bir öksürüğünüz olduğunda, agar esansiyel yağı iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir ve hassaslaşmış dokuya normal durumuna dönme şansı vererek öksürüğü sakinleştirir.

Oud yağı, boğaz ve göğüse sürülebilir ve masaj yapılabilir, su içerisinde seyreltilebilir ve bir gargara olarak kullanılabilir veya bir aromaterapi difüzörü ile havaya yayılabilir.

oud yağı kullanımı

Agar Yağı Doğal Bir Balgam Söktürücüdür

Agar esansiyel yağı antienflamatuar, balgam söktürücü ve yatıştırıcıdır. Hava yollarınızdaki iltihaplanmayı azaltabilir, daralmaya neden olan tıkanıklığı giderebilir ve tahrişe neden olan rahatsızlığı hafifletmek için tahriş olmuş mukus zarlarını sakinleştirir.

Hava temizleyen bir buhar makinesinde birkaç damla oud yağı kullanın. Bir tencereye su doldurun ve suyu dikkatlice seramik bir kabın içine dökün, esansiyel yağını ekleyin ve başınıza bir havlu kapatın. Haznenin üzerine yaslanın, suya fazla yaklaşmayın yoksa buhar cildinizi haşlar, gözlerinizi kapatın ve etrafınızdaki buharı tutmak için üstünüze kalın bir örtü kapatın. Buharı, burun ve sinüslerinize çekmek için mümkün olduğunca derin nefes alın. Burnunuzu temizlemek ve gevşemiş mukustan kurtulmak için ara verin. Su soğuyuncaya ve buhar bitene kadar buharı solumaya devam edin.

Agar Yağı Gut Ağrısını Yok Eder

Gut, bir kişinin katlanabileceği en büyük acılardan biri olarak bilinir. Doğum yapma acısı ve böbrek taşı acısına yakındır. Gut, yaşam kalitesini bozan bir rahatsızlıktır.

Gut ilaçları sıklıkla yan etkilere neden olur ve genellikle işe yaramaz. Agar esansiyel yağı, geleneksel şifa sistemlerinde gut tedavisinde kullanılır. Gut hastalığı olan insanların eklemlerinde biriken ürik asit kristallerini parçalamak için bu mucizevi yağı kullanabilirsiniz.

Bir damla oud yağı kullanın ve ağrıya neden olan eklemin içine masaj yapın. Ürik asit üzerinde çalışmaya ek olarak, oud yağının analjezik özellikleri ağrıyı geçirecektir. 

Agar Yağı Huzursuz Bacak Sendromunu İyileştirir

Bu yağ ile kas seğirmesi ve spazmları hafifletilebilir. Oud yağı, kontrol dışı sinyallerini kaslara gönderen sinirleri yatıştırır. Huzursuz bacak sendromu geceleri özellikle zordur ve genellikle uykuyu böler. Sorunu hafifletmek için yatmadan önce bir damla ya da iki damla oud yağını bacağınıza sürün.

Agar Yağı Uyku Kalitesini Arttırır

Aşırı çalışan bir zihin, stres, endişe veya diğer duygusal problemler nedeniyle uykuya dalmak zor olduğunda, zihninizi o anki sınırlardan arındırmak için oud yağı kullanın. Oud yağının solunması, sorunlarınızdan uzaklaşmanıza ve unutulmaz hayallerle dolu çok ihtiyaç duyulan restoratif uykuya kavuşmanıza izin verecektir.

Agar Yağı Vücudu Güçlendirir

Agar esansiyel yağı bir tonik ve uyarıcıdır. Beden enerjinizi artırmanız gerektiğinde, nabız noktalarınıza az miktarda agar esansiyel yağı sürmek veya aromasını solumak, eksik olduğunuz fiziksel ve duygusal enerjiyi size verecektir.

Agar Yağı Bulantı ve Kusmayı Önler

Agar esansiyel yağı, bulantı ve kusmayı gidermek için kullanılır. Mide bulantısını yatıştırmak için aromayı soluyun veya karnınıza masaj yapmak için bir taşıyıcı yağ ile birkaç damla oud yağını karıştırın ve kullanın. Kusmaya ishalin eşlik etmesi durumunda da bu yağ kullanılabilir.

Agar Yağı Hafızayı Geliştirir ve Öğrenmeye Yardımcı Olur 

Hindu toplumlarında, oud yağının geleneksel kullanımı hafızaya ve öğrenmeye yardımcı olmaktadır. Bu, oud yağını bu alanlarda bozulma yaşayan herkes için değerli kılar. Hatırlama sorunu yaşayan yaşlılar veya menopoz sonrası kadınlar için, agar esansiyel yağı günlük hayatı iyileştirebilir. Dikkat eksikliği olan çocuklar için oud yağı, konsantre olmalarına ve bilgileri korumalarına yardımcı olabilir. Oud yağının aromasını soluyun veya nabız noktalarına veya şakaklara bir damla sürün.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.