Solucan Otu Yağı Ne İşe Yarar?

03.11.2019
396
Solucan Otu Yağı  Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Solucan otu yağı faydalı bir aromaterapi yağıdır. Latince ismi tanacetum annuum olarak bilinen minik ve sarı renkli bir çiçektir. Son yıllarda çok fazla olumlu yorum alan solucan otu bitkisi yağı sonuç olarak, sivilce kremlerinden yaşlanma karşıtı çözümlere kadar geniş bir ürün yelpazesinde çok popüler bir bileşen haline geldi. 

Aromaterapi uygulayıcıları, solucan otu yağının sakinleştirici etkilerini her zaman övüyorlar. Bazı estetik uzmanları iyileştirici özelliklerinden dolayı onu sık sık kullanıyor. Solucan otu esansiyel yağının sağlığa ve cilde faydaları nelerdir? Hangi cilt maskelerinde nasıl kullanılır? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Solucan Otu ( tanacetum annuum)
Solucan Otu ( tanacetum annuum)

Solucan Otu Yağı Nedir?

Başlangıçta yabani hasat Akdeniz bitkisi olan ve aslında rengi sarı olan solucan otu artık Fas’ta yetiştiriliyor. Çiçeğin güzellik ürünlerindeki popülerliği artsa da vahşi doğada neredeyse yok olmuştur. Bugün solucan otu esansiyel yağının malzemeler giderek artıyor ancak hala daha pahalı olan uçucu yağlardan biri. 

Tanacetum annuum yani solucan otu bitkisinin çiçekleri sarıdır. İnce yaprakları ince ve beyaz bir kürk ile kaplanmıştır. Yağ, yüksek kafur içeriğinden dolayı tatlı ve otsu bir kokuya sahiptir.

Solucan Otu Yağı
Solucan Otu Yağı

Solucan Otu Yağı Neye İyi Gelir?

Solucan otu yağı gerçekten neler yapabilir? Solucan otu faydaları sayesinde birçok hastalığın iyileşmesinde rol oynar. Yağın klinik veya gerçek yaşam kullanımında ne kadar iyi performans gösterdiğini incelemek için pek fazla araştırma yapılmamasına rağmen, cilt bakım ilacı olarak etkili olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Doğal bir sakinleştiricidir

Solucan otu esansiyel yağının tahriş olmuş cildi iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinir. Bazı radyologlar, sprey şişesinde suyla birleştirilmiş solucan otu esansiyel yağını, kanser radyasyon tedavilerinden gelebilecek yanıklarda cildi tedavi etmeye yardımcı olmak için kullanıyorlar.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Anti-enflamatuar özellikleri vardır

İltihabı azaltmak için solucan otu yağının nasıl kullanılabileceği konusunda çok fazla araştırma yapılmıştır ve içindeki bileşenler, iltihabı tamamen iyileştirir.  Solucan otu yağının ana bileşeni olan sabinene, çalışmalara güvenilen bir kaynaktır ve etkin bir antienflamatuar bileşendir.

Solucan otu esansiyel yağının bir diğer önemli bileşeni olan kafur, vücuttaki iltihabı azaltmak için idealdir. Ayrıca araştırmalar yağdaki mavi rengi ortaya çıkaran kimyasal olan chamazulene maddesinin de antienflamatuar bir madde olduğunu belirtiyor.

Cilt iyileştirici etkileri vardır

Solucan otu esansiyel yağındaki kafur konsantrasyonunun hasarlı cildin onarılmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bir çalışmada, UV radyasyonuna maruz kalan fareler, kafurla tedavi edildikten sonra gelişme gösterdi. Bu araştırma, kafurun etkili bir yara iyileştirici ve hatta kırışıklık önleyici madde olduğunu ortaya koyuyor.

Antihistaminik özellikleri vardır

Geleneksel Çin tıbbında, burun tıkanıklığını azaltmak için solucan otu esansiyel yağı antihistamin olarak kullanılmıştır. Aromaterapistler, demlenmiş bir buhar banyosu oluşturmak için çok sıcak bir kabın içinde birkaç damla kullanılmasını önermektedir.

Solucan Otu
Solucan Otu

Solucan Otu Yağı Cilde  Faydaları

Bu güçlü bileşen etkileyici bir şekilde ciltteki koyu lekeleri yok eder ve cildi yatıştırma özellikleri vardır. Merak ettiniz değil mi? İşte bilmeniz gereken her şey.

Buharda damıtma denilen bir işlem kullanılarak elde edilen esansiyel bir yağdır. Ancak, banyonuzda harika görünecek muhteşem bir renkten daha fazlasıdır. Solucan otu esansiyel yağı antioksidanlar, antienflamatuar özellikleri ile sağlık açısından zengin yararları olan bir aromaterapi yağıdır. 

Ciltteki kızarıklık görünümünü azaltabilir, güçlü anti-enflamatuar özellikleri sayesinde tahriş olmuş cildi yatıştırır ve onarır. Cildinizi aşırı kurumadan korur, lekelerden arındırır ve sakinleştirmeye yardımcı olduğundan genellikle sivilceler için “mucize bir ürün” olarak adlandırılır. Solucan otu yağı teknik olarak esansiyel bir yağ olduğu için, tatlı, otsu kokusu, özgüven arttırır. Bunun yanı sıra güven verir ve rahatlama sağlar. 

Solucan Otu
Solucan Otu

Solucan Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Solucan otu esansiyel yağının sakinleştirici etkisinden yararlanmak için aşağıdaki yöntemleri deneyin:

Bir krem  ​​veya taşıyıcı yağ ile karıştırın

Herhangi bir uçucu yağ gibi, cildinize temas ettirmeden önce solucan otu esansiyel yağının seyreltilmesi önemlidir. Ürünün cilde iyileştirici etkilerini artırmak için nemlendiricinize, yüz temizleme ürünü veya vücut losyonunuza 1-2 damla solucan otu esansiyel yağı ekleyin. Veya, cildinize uygulamadan önce hindistancevizi yağı veya jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birkaç damlasını karıştırın.

Bir difüzörde buharını havaya dağıtın

Birçok insan, solucan otu yağının bitkisel kokusunu rahatlatıcı buluyor. Evinizdeki kokunun tadını çıkarmak için, bir difüzöre birkaç damla ekleyin. Esansiyel yağlar bazı insanlar için astım veya alerji semptomlarını tetikleyebilir. Solucan otu esansiyel yağını iş yerinde veya kamusal alanlarda kullanmaktan kaçınmak isteyebilirsiniz.

Bir sprey şişesiyle havaya püskürtün

Bir anti-enflamatuar madde olarak kullanılacak bir sprey yapmak için, 120 gram su içeren bir sprey şişesine 4 mililitre solucan otu yağı ilave edin. Kullanmadan önce yağı ve suyu karıştırmak için şişeyi iyice çalkalayın. 

Bu karışımı, radyasyon tedavisi sırasında cildinizi tedavi etmek için hazırlıyorsanız, alüminyum sprey şişeleri kullanmaktan kaçının. Alüminyum radyasyona müdahale edebilir. Cam şişeler en iyisidir.

Solucan Otu Yağı ile Cilt Bakımı Maskeleri

Solucan otu yağı ile farklı cilt maskeleri yapabilirsiniz. İşte bu maske tariflerini sizlerle paylaşıyoruz.

Cildin parlak olmasını sağlayan solucan otu esansiyel yağı serumu

Duştan sonra cildinizi nemlendirmelisiniz. Cildiniz nemli ve henüz sıcak iken yüz serumunuzu sevgiyle uygularsınız, bunun absorbiyona yardımcı olduğunu ve yağlarınızdaki faydalı kimyasal bileşenlerin cildinize tam nüfuz etmesini sağladığını göreceksiniz. Bu serum tüm gün boyunca cildinizin ışıldamanızı sağlar. 

Ayrıca bu serumu gece yatmadan önce uygularsanız pürüzsüz hatta yumuşak ve hoş bir cilt ile uyanabilirsiniz. Üstelik cildinizdeki kızarıklar bile büyük oranda yok olur. Cildinizin 24 saat boyunca değerli nem almış olur.

Bu serumun açık mavi rengi, kızarıklığı azaltmaya yardımcı olması için mükemmel olan birkaç damla solucan otu esansiyel yağı ilavesine borçludur.

Bu maskeyi yapmak için 30 ml cam damlalık şişesine 5 damla havuç esansiyel yağı, 10 damla buhur esansiyel yağı, 5 damla pelesenk esansiyel yağı, 3 damla solucan otu esansiyel yağı, 5 damla sardunya esansiyel yağı ekleyin. Daha sonra şişenin kalan kısmını tamamen jojoba yağı ile doldurun. Tüm malzemelerin karışması için şişenin kapağını kapatın ve iyice çalkalayın. Daha sonra cildinize uygulayın.

Solucan Otu Yağı ile Yapılan Tedaviler

Solucan otu bir bitkidir. Solucan otu bitkisinin yer üstünde büyüyen kısımları ilaç yapımında kullanılır. Solucan otu esansiyel yağı mide ve bağırsak ülserleri, bazı safra kesesi hastalıkları, migren, sinir ağrısı, eklem ağrısı ve diğer birçok sindirim sistemi problemlerinde kullanılır. Solucan otu yağını kullanmak ayrıca toksik etkilere neden olabilir. Bu yüzden kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir.

Hamileliğin sona erdirilmesi, bağırsaklardaki parazit enfeksiyonu, migren, epilepsi, eklem ağrısı ve ödem, böbrek hastalıkları gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Ayrıca sinirleri yatıştırır ve sakinleştirici etkileri vardır. 

Solucan Otu Yağı Hakkında Merak Edilenler

Topraktaki çiçekler ve solucan otu bitkisinin sapları toplanır ve buharla damıtılır. Damıtma işleminde, yağın kimyasal bileşenlerinden biri olan chamazulene salınır. Isıtıldığında, chamazulene koyu maviye döner ve yağ çivit maviye dönüşür. Bitkilerin tam olarak ne kadar chamazulene içerdiği, büyüme mevsimi mayıs ile kasım ayları arasında ilerledikçe değişmektedir.

Solucan otu esansiyel yağı çoğu esansiyel yağ gibi, seyreltmeden cildinize uygulanmamalıdır. Solucan otu toksik bir enzim olan yüksek konsantrasyonlarda zararlı olabilir.  Solucan otu esansiyel yağı aromaterapi amaçlı kullanılabilir.

Bazı aromaterapi uygulayıcıları astım semptomları için solucan otu esansiyel yağını önerir. Bazı esansiyel yağlar astım semptomlarına yardımcı olabilirken, diğerleri aslında astım atağını tetikleyebilir.

Hamileyseniz veya emziriyorsanız, uçucu yağları kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Bebekler üzerindeki etkileri henüz tam olarak bilinmemektedir.

Solucan Otu Yağı Fiyatı

Solucan otu yağı ülkemizde satılmamaktadır. Yurtdışında solucan otu yağının fiyatı 25 dolar ile 40 dolar arasında değişmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.