Kızılcık Tohumu Yağı Faydaları

24.11.2019
257
Kızılcık Tohumu Yağı Faydaları
Modelistlik Kursu

Kızılcık tohumu yağı cilde, saçlara ve sağlığa inanılmaz faydalı bir şifadır. Kızılcık meyvesi genel olarak Amerika Birleşik Devletleri, Asya, Avrupa ve Kanada’ya özgüdür. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak bir gıda kaynağı olarak yetiştirilir ve kozmetik sektöründe ve gıda için kullanılır. Bunun yanı sıra aromaterapi uygulamalarında da kızılcık esansiyel yağı sık sık kullanılır.

Kızılcık çekirdeği yağı, soğuk preslenmiş ve kızılcık meyve tohumundan elde edilen yağdır. Kızılcık yağı, keskin ve hafif bir kokuya sahiptir. Kızılcık meyvesi yağı kozmetik üreticiler tarafından bilinir. Esansiyel yağ asitleri bakımından zengindir. Yüksek oranda E Vitamini, A Vitamini ve antioksidanlar içerir. Dokuda hafif olması nedeniyle lokal olarak uygulandığında ciltte hızla emilir. Farklı polifenollere sahip olduğundan hücre sağlığını arttırır. Cilde lipit bariyer koruması sağlar ve ayrıca nemin tutulmasına yardımcı olur.

Kızılcık Tohumu Yağı Nedir?

Kızılcık meyvesinin ve esansiyel yağının, sizler için ne kadar faydalı ve iyi olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz. Vücudu, günümüz hastalıklarının çoğundan korumada anahtar olabilecek zengin antioksidanları barındıran meyvelerden biri olarak kabul edilir.

Bu antioksidan özelliği, cildi çevresel etkenlerden korur, serbest radikallere karşı savaşır ve kızılcık tohumu yağının cilt bakımında da faydalı olmasını sağlar. Bununla birlikte, kızılcık tohumu yağıyla ilgili gerçekten heyecan verici olan şey, omega-3 ila omega-6 yağ asitleri arasında mükemmel bir orana sahip olduğunu bildiğimiz tek yağ olmasıdır. Yani ciltte çok iyi emildiği anlamına gelir. Bu yüzden harika bir nemlendiricidir. Ayrıca, cildinizin güçlü antioksidanları, E Vitamini ve yağdaki diğer besinleri emmesi daha olasıdır. 

Kızılcık tohumu yağı
Kızılcık yağı

Kızılcık Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

Kızılcık yağının sağlığa faydalarını öğrenmek isterseniz yazımızı okumaya devam edin. 

İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi eder

İdrar yolu enfeksiyonları günümüzde ağrılı ve tahriş edici olabilen yaygın bir problem haline gelmiştir. Bakterilerin mesane duvarlarına bağlanmasını önleyen proantosiyanidinler içerir. Bakterileri yok eder.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Kalp sağlığını korur

Kızılcık tohumu yağı kalp sağlığını arttırmaya yardımcı olur. Kalp problemleri olasılığını azaltmaya yardımcı olan flavonoidlere sahiptir. Pıhtılaşmayı önleyen salisilik asit içerir.

Düşük trigliserit oranı sağlar

Kızılcık tohumu yağı, trigliserit oranını düşürerek, kalp sağlığını destekleyen Omega-3 yağ asitlerine sahiptir. Ayrıca, kalp sağlığını korur, beyin işlevine yardımcı olur ve normal büyümenin yanı sıra gelişmeyi de destekler.

Kemik sağlığını korur

Kızılcık esansiyel yağı, kemiklerin sağlığını korumak için hayati bir rol oynayan mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır.

Ağız problemlerini önler

Kızılcık, ağız sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ağız bakterilerini yok eder.

Bağışıklığı güçlendirir

Kızılcık, bağışıklık fonksiyonlarını arttırmak için antioksidan görevi gören C Vitamini ile doludur. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur.

Antioksidan kaynağıdır

Kızılcık yağı, yaşlanma sürecini önlemeye yardımcı olan antioksidanlarla doludur. Beyin hücreleri, organ dokusu ve cilt hücrelerinin dejenerasyonunu azaltır. Kızılcık yağı ayrıca serbest radikallerin vücuda zarar vermesini önler.

Sindirim hastalıklarını tedavi eder

Mide sorunları H. pylori bakterileri nedeniyle oluşur. Kızılcıklar, sağlıklı bağırsakların korunmasına yardımcı olan ve diğer hastalıkların gelişimini azaltan antibakteriyel özellikler içerir.

Toksinleri ortadan kaldırır

Kızılcık, nutrasötik özellikler içeren kininik aside sahiptir. Böbreklere, mesaneye, testislere zarar veren ve prostat oluşturan hippürik asidin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Kızılcık
Kızılcık

Kızılcık Tohumu Yağı Cilde Faydaları

Kızılcık yağının cilde faydalarını öğrenmek isterseniz yazımızı okumaya devam edin. 

Peeling yapar

Kızılcık yağını ve kızılcık çekirdeklerini yumuşak bir peeling işlemi sağladıkları için yüz yıkama işlemlerinde kullanabilirsiniz.  Kızılcık tohumu yağı, cilde yarar sağlayan çeşitli besinler ve bileşikler içerir. Bununla birlikte, bu yağın ana yararı, ciltte harika bir biçimde emilmesidir. 

Cildi dış etkenlerden korur

Tokotrienoller ve tokoferoller genel olarak kızılcık yağında bulunur. Bunlar, cildi çevresel etkenlerden koruyan güçlü antioksidanlar olarak işlev gören E vitamini formlarıdır. Aynı zamanda doğal koruyucu olarak da çalışırlar.

Zengin bir omega kaynağıdır

Kızılcık esansiyel yağı omega-3, omega-6 ve omega-9 gibi yağ asitleri içerir, bunların üçünde doğal orana sahip tek yağdır. Bu yüzden ciltte çok iyi emilir. Yani kızılcık yağı bu açıdan cilt için en ideal nemlendiricidir. Bu nemlendirici gücün kırışıklıklar, kuru ve pullu ciltler için mükemmel olduğu bilinir. Kızılcık yağındaki güçlü antioksidanlar, cildi çevresel strese karşı korur. Çünkü çok iyi emilirler, daha etkilidirler. 

Doğal bir nemlendiricidir

Kızılcık tohumu yağı, cilt sağlığını korumaya yardımcı olan bir yumuşatıcı olarak işlev görür. Vitamin, antioksidanlar ve karotenoidler gibi besinlerin harika bir kaynağıdır. Bu yağ cildin esnekliğini arttırır, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Ayrıca cildin güneşten zarar görmesini önler. Kaşıntılı, pullu, kuru ve tahriş olmuş ciltler için faydalıdır.

Cildi sıkılaştırır

Birlikte çalışan bu eşsiz besinler aynı zamanda cildinizi elementlerden korumaya yardımcı olurken nemlendirici ve güçlendirici olur, görünümünüzü sertleştirir ve sıkılaştırır. Başka bir deyişle, donuk, kuru, sarkan cildiniz için bu eşsiz yağ mükemmeldir.

Kızılcık Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?

Daha doğrudan bir etki için, kızılcık yağının besinsel faydaları, saç derisine uygulanarak doğrudan sağlanabilir ve derinin altındaki kan damarlarına ulaşmak için cilde nüfuz edebilecek bir maddeyle karıştırıldığında, saç kökleri  tarafından emilebilir.

Cildin bariyer fonksiyonunun onarılmasına yardımcı olur, hassas cildi korur, nem seviyelerini yükseltir ve cildin kendi yumuşaklığını koruyarak, yumuşaklık ve elastikiyetin artmasını sağlar.

Omega 3 ve omega 6 bakımından zengin olan kızılcık yağının bölgesel uygulaması, her ikisi de cildin lipit bariyerinde sıyrılabilen soğuk ve rüzgarlı gibi zorlu hava koşullarında kuru cilt ve saç derisi için özellikle faydalıdır. Egzama gibi hastalıkları da iyileştiren bu şifa kaynağı, saç derisindeki kepek gibi sorunları da çözer. Olağanüstü ve yağsız nemlendirme özellikleri nedeniyle dudak kremlerinde ve cilt kremlerinde giderek artan bir şekilde kullanılan yağı bulacaksınız.

Kızılcık Tohumu Yağı Saça Faydaları

Kızılcık yağının saçlara faydalarını öğrenmek isterseniz yazımızı okumaya devam edin. 

Kepek, egzama ve sedef gibi saç derisi hastalıklarını tedavi eder

Zengin kızılcık tohumu yağı kepek ve kaşıntıyı azaltır. Aynı zamanda gümüş pullarla saç derisinin kaplanmasına neden olan kronik egzama ve kızarıklıklar oluşturan sedef hastalığı ile savaşır.

Saç dökülmesini önler

Bazen insanlar geçici olarak saç dökülmesine maruz kalabilir, bu da yetersiz omega beslenmesinden kaynaklanıyor olabilir. Bu, balık yağı veya kızılcık yağı ile yeniden dengelenebilecek bir eksikliktir.

Omega bakımından zengin kızılcık yağı kullanmanın bir başka avantajı da saçlarınızda kötü bir koku bırakan balık yağı gibi hayvansal kaynaklı ürünler yerine hoş kokulu vegan ve vejeteryan kızılcık yağının kullanılmasıdır.

Antioksidanlar saçlarınızı korur

Sadece bir E Vitamini kaynağını içeren ve uzun vadede saçlarınızı yağlı ve sağlıksız bırakacak olan buğday tohumu yağı ve soğuk preslenmiş sebze yağları gibi ürünlere çok para harcayabilirsiniz. Yabanmersini yağı, doğal ve zengin antioksidan içeriğiyle saçlarınızı çevresel etkenlerden korur. Saçınızı sağlıklı ve güçlü hale getirir. 

Saçlara E vitamini desteği verir

Saçınızın parlaklık ve güç için E Vitamini alması gerekir. Bu önemli vitamini saçınızı her yıkadığınızda kızılcık yağı uygulayarak alabilirsiniz. Çok az insan E vitamininin sekiz farklı bileşenden oluştuğunu bilir. Kızılcık tohumu yağı, sekiz E vitamini izomerinin hepsini içeren nadir doğal meyvelerden biridir. 

Araştırmalara göre kızılcık yağının bilinen en zengin tokotrienol kaynağı (E vitamini) olduğu belirtilmektedir. Kızılcık çekirdeği yağında bulunan bileşenler, cilt tahrişi ve iltihabı ile mücadele etmek ve saç derisindeki kan dolaşımını arttırmak ve sağlıklı saç uzamasını teşvik etmek için benzoik asit gibi organik asitler içerir.

Mineraller bakımından zengindir

Kızılcık yağı ayrıca saçınıza kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, manganez ve selenyum gibi faydalı mineraller de içerir.

Saçlar ve cilt, güneşin UV, çevre ve kirliliği tarafından üretilen serbest radikallerin maruz kalmaya devam etmesiyle yaşlanır. Bu elementlerden korunan cilt ve saçlar daha genç ve sağlıklı kalacaktır. Bu elementlerle antioksidan içeren sağlıklı bir bitkisel yağla savaşabilirsiniz. 

Kızılcık Tohumu Yağı ile Cilt Bakımı Maskeleri

Kızılcık yağının cildi gençleştiren, nemlendiren, sıkılaştıran ve güzelleştiren faydalarından yararlanmak için bu cilt bakım maskelerini yapabilirsiniz. 

Kızılcık Yağı ve Buhur Yağı Yüz Peelingi Tarifi

Cildinizin tüm antioksidan desteği bu peeling tarifinde buluştu. Bu peelingin anti aging desteği ile genç ve ışıltılı bir cilde sahip olabilirsiniz. Bu tarifin içinde bulunan esmer şeker doğal bir eksfoliyatördür yani cildi, ölü derilerden arındırır. Tarçın, hücre yenilenmesini sağlarken buhur yağı, ciltteki sebumu dengeler ve yara izlerini yok eder.

10 damla kızılcık yağı, 2 yemek kaşığı esmer şeker,  2 yemek kaşığı tatlı badem yağı, 1 yemek kaşığı tarçın ve 4 damla buhur yağını bir cam kasede karıştırın. Maskeyi, ıslak cilde nazikçe masaj yapın ve 10 dakika bekleyin. Cildinizi ılık suyla durulayın. Cildinize bir havluyu tampon yaparak kurulayın ve işlemi bir nemlendirici ile bitirin. Bu peelingi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Cilde Işıltı Veren Kızılcık Yağı Yüz Maskesi

Bu maske cilt parlatma ve aydınlatma işlemlerinde harikadır. Portakalın içinde bulunan antioksidanlar anti-aging etkilere sahiptir. Portakalın içinde bulunan sitrik asit ise cilde peeling yapar, gözenekleri derinlemesine temizler ve sivilcelerin kurumasını sağlar.

20 damla kızılcık tohumu yağı, 1 portakalın suyu, 2 yemek kaşığı sade yulaf ve 1 yemek kaşığı esmer şekeri bir cam kasede karıştırın. Maskeyi, yukarı doğru masaj yaparak cildinize uygulayın. 5 dakika bekleyin. Cildinizi ılık suyla iyice durulayın. Cildinize serum ve nemlendirici uygulayarak işlemi tamamlayın. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Kızılcık Tohumu Yağı ile Saç Bakımı Maskeleri

Saçlarınızı şampuan ve saç kremiyle yıkadıktan sonra saç derinize hafifçe kızılcık tohumu yağı sürün ve emilene kadar masaj yapın. Saçınızı her zamanki gibi şekillendirmeye devam edin. Bu uygulama saçlarınızı besler ve sağlıklı olmasını sağlar.

Egzama ve Sedef Hastalığını İyileştiren Saç Maskesi Tarifi

Haftada iki veya üç gece, saç derinize kızılcık tohumu yağı ve nergis yağı karışımını uygulayın, saç derinize emilene kadar karışımı masaj yapın ve yatmadan önce saçlarınızı topuz yapın. Sabaha kadar bu şekilde bekleyin. Sabah ılık suyla ve şampuanla saçlarınızı yıkayın. Bu uygulamaya düzenli olarak devam ederseniz saçlarınızdaki kepek, egzama ve sedef hastalığı gibi sorunlardan kurtulacaksınız.

Kızılcık Yağı Saç Solüsyonu Tarifi

Duş almadan ve saçınızı yıkamaktan hemen önce bu durulamayı uygulayarak saçlarınıza parlaklık katın. Küçük bir cam kasede 1 çay bardağı havuç püresini, 2 yemek kaşığı limon suyu ve 10 damla kızılcık yağı ile karıştırın. Ardından karışımı kuru saça eşit olarak uygulayın ve saçlarınızı bir duş başlığıyla kapatın. Duşa girin ve 10 dakika boyunca buharlı sıcak suyun altında bekleyin. Duş başlığıyla birleştirilmiş buhar, karışımın saç tellerinize nüfuz etmesine yardımcı olur. 10 dakika sonra saçlarınızı durulayın. Saç tellerinizin ışıltısını ve parlaklığını görünce şaşıracaksınız.

Kızılcık Tohumu Yağı ile Yapılan Tedaviler

Kızılcık esansiyel yağı cildi nemlendirmeye, saçları ve saç derisini güçlendirmeye yardımcı olur.

Sedef ve egzama gibi hastalıkları iyileştirir ve aynı zamanda akne tedavisi yapar. Yara izlerini azaltır. Üstelik vücut masajı için kullanılır.

Saçınıza masaj yapmak için kızılcık tohumu yağı ve biberiye esansiyel yağı veya lavanta esansiyel yağı karışımı ile masaj yapın. Gece boyunca karışımı saçlarınızda bırakın ve sabah saçlarınızı şampuan ve ılık suyla durulayın.

Kızılcık Tohumu Yağı Hakkında Merak Edilenler

Kızılcık yağı genel olarak nemlendirici dudak balsamlarına, losyonlara, kremlere, göz ve yüz kremlerine eklenir. Aynı zamanda pul pul olmuş, kaşıntılı ve tahriş olmuş ciltte de büyük rahatlama sağlar. Bu yağ, ciltteki esansiyel yağ asitlerinin kullanımına ve emilimine yardımcı olur. Harika bir tokoferol kaynağıdır. Kızılcık çekirdeği esansiyel yağı, omega-9 ve omega-6 yağ asitlerinin denge miktarına sahiptir. Aynı zamanda mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca, tokotrienoller ve tokoferoller gibi yüksek E Vitamini içeriğine de sahiptir.

Kızılcık esansiyel yağını kullanmadan önce alerji testi yaptırmalısınız. Hamile ve emziren kadınlar kullanmadan önce doktora danışmalıdır. Çocuklar bu esansiyel yağı kesinlikle kullanmamalıdır.

Kızılcık Tohumu Yağı Fiyatı

Kızılcık esansiyel yağı henüz ülkemizde satılmamaktadır. Kızılcık tohumu yağı yurtdışı fiyatı 12 dolar ile 30 dolar arasında değişmektedir.

Kızılcık Şerbeti Nasıl Yapılır?

Kızılcık şerbetini yabani kızılcık ya da normal kızılcık ile yapabilirsiniz. Kızılcık şerbetini yapmak için 500 gram kızılcık ve 8 su bardağı suyu bir tencerede kaynatın. Kaynadıktan sonra karışımı, tel süzgeçten geçirin. Daha sonra karışıma 2,5 su bardağı toz şeker ilave edin ve 20 dakika kaynatın. Buzdolabında soğuttuktan sonra servis yapabilirsiniz. 

Kızılcık Zararları

Kızılcık mide veya karın ağrısı, ishal ya da böbrek taşı gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu yüzden kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gereklidir.

Kızılcık Faydaları Saraçoğlu

Kızılcık mevsimi, temmuz ayının ortasında başlar ve ekim ayının ortasına kadar devam eder. Batı Karadeniz’de kiren olarak adlandırılan kızılcık, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’na göre ülsere iyi gelir. İshal hastalığını iyileştirir. Ağız içinde oluşan aftları yok eder. 

Kızılcık Suyu Faydaları

Serbest radikal denilen kimyasallar, insanlar yaşlandıkça vücutta birikir. Serbest radikaller oksidatif hasara neden olur. Oksidatif hasar; kanser, şeker hastalığı, kalp hastalığı, sindirim hastalıkları ve idrar yolu hastalıklarına neden olabilir.

Kızılcık suyundaki kimyasalların bazıları antioksidanlar veya zararlı serbest radikallerle savaşan bileşiklerdir. Antioksidanların varlığı, kızılcık yağı ve kızılcık suyunun, vücudun dokularına yaşa bağlı hasarla mücadelede yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Kızılcık Suyu Nasıl Kaynatılır?

Bir tencerede 2 litre su ve 8 su bardağı taze kızılcığı kısık ateşte 20 dakika boyunca kapağı kapalı bir şekilde kaynatın. Bir kaşıkla iyice karıştırın. Daha sonra ince bir süzgeçten geçirin ve meyveleri atın. Kızılcık suyunu, tencereye alın. Tencereye 1,5 su bardağı şekeri, 1 çay bardağı limon suyunu ve 1 çay bardağı portakal suyunu ilave edin. Şeker eriyene kadar karıştırın ve iyice kaynatın. Kızılcık suyunu bir sürahiye aktarın, kapağını kapatın ve buzdolabında soğutun. Soğuk bir şekilde tüketebilirsiniz.

Kızılcık Suyu Nerede Satılır?

Hepsiburada.com gibi e-ticaret sitelerinde ve Migros gibi büyük marketlerde kızılcık suyu satılır.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. Çetin dedi ki:

    Kızılcık çok faydalı bir meyve. Antioksidan özelliği ile bilinir. Artık bazı kozmetik markalar ürünleri içerisinde kızılcığa yer veriyor bu sevindirici. Çünkü kızılcık cilt bakımında bir mucize yaratıyor. Kızılcık tohumu yağı cilt bakımında büyük etkiye sahip. Cildi derinlemesine temizliyor ve ayrıca aromaterapide kızılcık esansiyel yağı çok tercih edilen bir yağdır.