Karanfil Yağının Faydaları

19.08.2019
493
Karanfil Yağının Faydaları
Modelistlik Kursu

Karanfil yağı sağlığımız için oldukça faydalı bir yağdır.  Bunun için hayatımızın birçok yerinde kullanılabiliriz. Karanfil yağı bitkisel esansiyel bir yağ olup diş ağrıların da diş çürüklerinde,  diş kanamalarında ve diş apse tedavisinde oldukça kullanılmaktadır.

Karanfil yağının rahatlatıcı etkisi, stres,  yorgunluk giderici ve ağrı kesici etkisi de bulunmaktadır. Karanfil yağı eklem ağrılarına ve kalp ve damar sağlığı açısından  oldukça yararlı olduğu uzmanlar tarafından  tespit edilmiştir.

Karanfil Yağı Nedir?

Karanfil yağı karanfil çiçeklerinin özünden elde edilir. Karanfil şifalı bir bitki olup iyi bir ağrı kesicidir. Karanfil yağı aromatik ve güzel kokulu olup bu kimyasal bileşenini yağın içerisinde bulunan öjenoldan alır. Bu sayede parfüm ve sabunlar da oldukça kullanılır. Karanfil yağı ağızdaki kötü koku uzaklaşmasını da sağlar.

 Karanfil Yağı Nedir
Karanfil Yağı Nedir

Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir?

karanfil yağı doğal bir yağ olup insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Gelin beraber faydalarını inceleyelim.

Karanfil Yağı Enfeksiyonları Tedavi Eder

Karanfil yağı içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde antiseptik özelliğe sahip olup enfeksiyonların giderilmesinde oldukça faydalıdır. Karanfil yağı,  zeytinyağı badem yağı, gül yağı, gibi yağlara, karıştırıp  cildimizde oluşan lezyonlara uygulanarak kullanılabilir. Bunun yanında karanfil yağı böcek ısırığı ve arı sokmasında da tedavi edicidir. Cildinizde oluşan kesik,  yırtık ve batmalara karşı hücrelerin yenilenmesi sağlayarak yara izini de kaybolmasında oldukça etkilidir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Karanfil Yağı Enfeksiyonları Tedavi Eder
Karanfil Yağı Enfeksiyonları Tedavi Eder

Karanfil Yağı Stresi Azaltır

Karanfil yağı zihni uyararak stresi azaltır. Bunun yanında beyin yorgunluğunu gidererek,  beynin işlevlerini yerine getirilmesinde fayda sağlar. Sinir sistemini de rahatlatarak kaygımızın azalmasında yararlı olacaktır.

Karanfil Yağı Baş Ağrısını Hafifletir

Karanfil yağı baş ağrılarının giderilmesinde oldukça faydalı bir yağdır. Ağrının giderilmesi için karanfil yağını alın bölgemize masaj yaparak uygularsak başarımızın ağrısının giderek azaldığını göreceğiz. Baş ağrınızın geçmesi için sizinle karanfil kürü paylaşacağım.

Malzemeler

  • 2 çay kaşığı tuz
  • 3 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • 5 damla karanfil yağı

Hazırlanışı ve uygulanışı

2 çay kaşığı tuzu ve 3 tatlı kaşığı zeytinyağı ile 5 damla karanfili homojen hale gelene kadar karıştırıp bir yağ küre haline getirelim. Bu karışımı alın bölgenize Masaj yaparak  günde 1 defa uygulayabilirsiniz.

Karanfil Yağı Solunum Sorunlarını Kolaylaştırır

Karanfil yağı solunum yolu hastalıklarına oldukça yararlı bir yağdır. Karanfil yağı solunum yolunu temizleyip balgam öksürük ve astım gibi hastalıkların önüne geçmenizi sağlar. Bunun yanında solunum yolunda oluşabilecek enfeksiyonlarında oluşmasının önüne geçer.

Karanfil Yağı Hazımsızlığı Giderir

Avrupa ülkelerinde yemeklerde başlıca kullanılan baharatın karanfil olduğunu biliyor musunuz? Karanfilin başlıca baharat olmasının nedeni  sindirimi ve midedeki  hazımsızlığın önüne geçmesidir.

Karanfil Yağı Diyabete İyi Gelir

Karanfil yağı şeker hastalığı için oldukça önemli bir yağdır. Kan şekeri düşmesini engelleyip dengede kalmasını sağlar ve vücut vücut ısısını ayarlar.

Karanfil Yağı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Karanfil yağı iyi bir antioksidandır. Bu sayede vücut direncini sağlayıp vücudumuza giren bakteri ve mikropların çoğalmasını ve atılmasında yardımcı olur. Bu arada virüslere karşı da koruma sağlar.

Karanfil Yağı Göz Arpacığını Yok Eder

Yüzümüzde bir sivilceyi bile istemezken göz arpacığının çıkması bizi rahatsız edecektir. Karanfil yağı iyi bir enfeksiyon giderici olduğu için göz arpacığının yok olmasını sağlar.

Karanfil Yağı Mide Bulantısını Önler

Karanfil yağı sindirim sistemi için oldukça faydalı bir yağdır. Yediğimiz besinlerin mide bulantısı yapmasını engeller. Bu nedenle birçok uzman hamilelere karanfili çiğnememelerini önermektedir.

Karanfil Yağı Kandaki Toksinleri Temizler

Karanfil yağı antioksidan bakımından oldukça yararlı olduğundan kanı temizler bununla beraber toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Karanfil Yağı Erken Boşalma Sorununu Tedavi Eder

Evliliğin temel taşı olan cinsel ilişkide karanfil yağı geciktirici etkisi ile erkeklerin erken boşalmasını engel olur. Burada bilinmesi gereken karanfil yağının cinsel organa uygulanmamasıdır.

Karanfil Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Karanfil yağı birçok alanda kullanıldığı gibi kozmetik alanında da oldukça kullanılmaktadır. Karanfil yağı akne ve sivilceler de oldukça faydalıdır. Karanfil yağı sürüldüğü bölgede kan akışını hızlandırarak cildin sıkılaşmasını, kırışmasını engeller. Bu sayede yaşlanmayı geciktirir. Karanfil yağının nemlendirme etkisi de vardır. Cildimizin güzelleşmesi için sizlere ballı karanfil maskesi önereceğim.

Karanfil Yağının Cilde Faydaları
Karanfil Yağının Cilde Faydaları

Malzemeler

  • 5 damla karanfil yağı
  • 1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı ve uygulanışı

5 Damla karanfil yağı ile bir tatlı kaşığı balı güzelce karıştırıp buzdolabında bir hafta muhafaza edeceğiz. Daha sonra bu karışımı yüzünüze oval hareketlerle yer çekimine karşı masaj yaparak uygulayalım. Maskeyi haftada 2 defa uyguladığınızda aradaki farkın müthiş olduğunu göreceksiniz.

Karanfil Yağı Çoğu Kozmetik Üründe Anahtar Bir Maddedir

Karanfil yağı birçok alanda kullanıldığı gibi kozmetik alanında da oldukça rağbet görmektedir. Karanfil yağı nemlendirici özelliği sayesinde ve kokusu ile parfümlerde oldukça kullanılmaktadır.

Karanfil Yağının Saçlara Faydaları Nelerdir?

Karanfil Yağının Saçlara Faydaları
Karanfil Yağının Saçlara Faydaları

Karanfil yağı saça oldukça faydalı bir yağdır. Saçın nemlenmesini ve beslenmesini sağlayarak sağlıklı bir şekilde uzamasında etkili olur. Bunun yanında saçların gürleşip kırılmasını ve kalın telli olmasını da  sağlar. Saç diplerinde oluşan kepeklenmeyi engelleyerek kirli görüntüyü ortadan kaldırıp saçlarını temizlenmesini sağlar. Karanfil yağının duştan önce saçlarınızın diplerine masaj yaparak uygulayabiliriz. Şimdi size doğal saç bakım kremi önereceğim.

Malzemeler

  • 3 damla karanfil yağı
  • 6 Damla Hindistan cevizi yağı
  • 3 damla badem yağı

Hazırlanışı ve uygulanışı

3 damla karanfil yağı 6 Damla Hindistan cevizi yağı ve 3 damla badem yağını güzelce karıştırıyoruz. Yaptığımız karışımı taş diplerinize masaj yaparak  düzenli olarak uygularsanız farka inanamayacaksınız.

Karanfil Yağının Diş ve Diş Etine Faydaları

Karanfil yağı diş sağlığı açısından oldukça faydalı bir yağdır.Karanfil yağı diş ağrılarında,  diş eti kanamalarında, diş çürüklerinde ve ağız kokusunda ve ağızdaki mikroplardan korunmada oldukça etkilidir. Ağız kokusunu önlemek için karanfil çiğnemeniz yeterli olacaktır. Karanfil yağlı su ile karıştırıp diş etlerine de sürebilirsiniz.

Karanfil Yağının Diş ve Diş Etine Faydaları
Karanfil Yağının Diş ve Diş Etine Faydaları

Karanfil Yağının Zararları

Karanfil yağı bitkisel bir yağ olup belli başlı bir zararı yoktur. Tek zararı kişinin alerjisinin bulunması olabilir. Alerjinin olup olmadığını anlamak için karanfil yağını vücudumuzun bir kısmına sürüp kısa bir süre beklemelisiniz.

Herhangi bir tahriş, kızarıklık yapmıyor ise alerjiniz bulunmamaktadır demek olup kullanabileceğiz anlamına gelmektedir. Karanfil yağını kullanırken badem yağı, hindistan cevizi yağı ve gül yağı  benzeri yağlar ile karıştırıp kullanmak daha faydalı olacaktır.

Karanfil yağı hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Cilt bakımı üzerine verdiğimiz yazılarımıza bakarak sizlerde canlı ve güzel bir cilde sahip olabilirsiniz.

Karanfil Yağı Fiyatı

20ml Karanfil yağı fiyatı ortalama 40-60TL’dir. Birçok online alışveriş sitesinden temin edilebildiği gibi aktarlardan da satın alabilirsiniz.

Karanfil yağı ürününü inceleyebilirsiniz.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/sosyolacom

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.