Marsıvan Yağı Faydaları

24.11.2019
280
Marsıvan Yağı Faydaları
Modelistlik Kursu

Marsıvan yağı, Hindistan’a özgü bir esansiyel yağdır ve marsıvan bitkisi ilk kez Hindistan’da ortaya çıkmıştır. Bu bitki yaklaşık 1000 yıl önce Anadolu’ya taşındı ve sonra Avrupa’ya ulaştı. Sonra İngiliz yerleşimcilerle yeni dünyaya girdi. 

Marsıvan bitkisine incil yaprağı denirdi, çünkü Hristiyanlar tarafından Kutsal Kitap sayfalarının yerlerini işaretlemek ve hoş kokusunun keyfini çıkarmak için kullanıldı. Eski dönemlerde insanlar, marsıvan yağını, yatak çarşaflarının ve battaniyelerinin hoş kokması için bu bitkiyi kullandılar. Uzun vaazlarda kilisede uyanık kalmak için yapraklarını çiğnediler.

Marsıvan Yağı Nedir?

Costmary, alecost, balsam otu, costmarie, İncil yaprağı ve costus olarak da bilinen marsıvan otu, sarı çiçekleri olan asteracae ailesine ait olan aromatik bir bitkidir. Tanacetum balsamita bilimsel adıdır. Yemek pişirme amacıyla yaygın olarak kullanılır. Marsıvan esansiyel yağı, marsıvan bitkisinin yapraklarından buhar damıtma yöntemi kullanılarak elde edilir. Yağın tatlı ve kırılgan bir kokusu vardır. Marsıvan otu yağının, açık kahve ya da açık sarı renge sahiptir. Antiseptik, damar büzücü ve aromatik özelliklere sahiptir. Bunun dışında marsıvan tohumu yağının müshil etkisi ve gaz giderici etkisi de bulunmaktadır. Marsıvan bitkisi yağı bağırsak solucanlarını yok etmek, soğuk algınlığı ve dizanteri için bir tedavi olarak kullanılır ve aynı zamanda doğum sırasında ağrıyı azaltır. Hazımsızlık, tetras ülseri, romatizma ve gazı etkili bir şekilde iyileştirir. Aromaterapi alanında da kullanılır.

Marsıvan otu
Marsıvan otu

Marsıvan Neye İyi Gelir?

Marsıvan esansiyel yağı ayrıca İncil yaprağı ve balsam otu olarak da bilinir. Karminatif, aromatik, damar büzücü ve antiseptik özelliklere sahiptir. Gıdalarda aroma maddesi olarak kullanılır ve cilt sağlığına yardımcı olur.

Yaraları tedavi eder

Marsıvan esansiyel yağı su toplamış deri, yanmış cilt ve çürük gibi yaraları tedavi etmeye yardımcı olur. Bu yağı öncelikle bir pamuk pede alın ve pamuk pedi etkilenen bölgeye koyun. Bu iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Yaralanmayı tedavi etmek ve yara yüzeyini kaplamak için birkaç damla yağı seyrelterek de kullanabilirsiniz.

Cildin daha güzel görünmesini sağlar

Marsıvan esansiyel yağı cildi sıkılaştırıcı özelliklere sahiptir. Yağlı veya akneye eğilimli ciltteki yağı azaltmak için bir tonik olarak kullanılır. Yüze birkaç damla sürdüğünüzde cilt dokusunu iyileştirir ve cildin daha güzel hale gelmesine yardımcı olur. Ayrıca cilt dokusunu daha pürüzsüz hale getirir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Yorgunluğu azaltır

Yorgunluk günlük hayatımızın kaçınılmaz bir parçasıdır ve verimliliğimizi ve ruh halimizi etkileyebilir. Marsıvan yağı, sizi daha fazla enerjik kılan hoş kokusuyla yorgunluğu azaltmak ve havayı hafifletmek için etkili bir ilaç olarak kabul edilir. Masanızın ya da yatağınızın yanına marsıvan esansiyel yağına batırılmış bir pamuk top yerleştirebilir ya da kokusunu difüzörden havaya dağıtarak soluyabilirsiniz.

Marsıvan Yağı Cilde Faydaları

En büyük yararlarından biri cilt iyileştirici özellikleridir. Tüm cilt tipleri için etkili bir uçucu yağdır. Cildi sıkılaştırıcı özellikleri düzgün bir görünüm elde etmek ve cildi parlatmak için mükemmeldir. Gözeneklerinizi minimuma indiren marsıvan yağı doğal bir tonik görevi görür ve cilt dokusunu pürüzsüz hale getirir.

Sıkılaştırıcı nitelikleri nedeniyle marsıvan esansiyel yağı, yağlı veya akneye eğilimli ciltteki sebumu gidermeye yardımcı olmak için bir tonik olarak kullanılabilir. Gözeneklerinizin görünür olduğunu ve cildinizin gerçekten de sağlıksız olduğunu hissediyorsanız, marsıvan esansiyel yağını cilt bakımınızın önemli bir parçası olarak denemek isteyebilirsiniz. 

Cildinizin dokusunu ve genel görünümünü geliştirmek için yüzünüze sadece birkaç damla uygulayabilirsiniz. Sadece birkaç kullanımdan sonra, cildinizdeki farkı fark etmeye başlayacaksınız. Yüz dokusu daha pürüzsüz ve daha düzgün hale gelecektir.

Marsıvan esansiyel yağı, antiseptik özellikleri nedeniyle mükemmel bir ilk yardım çantası olarak işlev görebilir. Bu uçucu yağ genel olarak kabarcıklar, morluklar, yanıklar veya kesikler gibi herhangi bir bölgedeki küçük yaraları hızlı ve nazikçe iyileştirir.

Marsıvan yağı
Marsıvan yağı

Marsıvan Yağı Nasıl Kullanılır?

Marsıvan esansiyel yağını doğrudan şişeden soluyun. Sakinleşmenize ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olur. Ancak o kadar güçlüdür ki, çok fazla solumak, regl düzeninizi bozabilir. Bu yüzden biraz dikkatli olmalısınız. Marsıvan yağı genel olarak aromaterapide de faydalıdır.

Marsıvan esansiyel yağını, zeytinyağı ya da susam yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltin ve cildinize uygulayın. Seyreltme işlemini % 3 esansiyel yağı ve % 97 taşıyıcı yağ oranlarında yapın. Karışım, romatizma ve arı sokmalarından kaynaklanan eklem ağrıları dahil olmak üzere çeşitli ağrı tiplerini hafifletir. Böcek ısırıklarını tedavi etmenin en iyi yollarından biridir.

Bir lezzet verici madde olarak kullanıldığında veya cilde lokal olarak uygulandığında en iyi etkileri gösterir. Aromaterapide de kullanılabilir. Genellikle lavanta yağı, tarçın yağı, bergamot yağı, zencefil yağı, limon yağı ve greyfurt yağı ile karıştırılır.

Marsıvan Yağı Saça Faydaları

Kepek birçok şeyden kaynaklanabilir. Dermatit, seboreik, kuru cilt, kirlilik veya ovalama veya çok sık saçları şampuanlama kepeğin nedenleri arasında sayılabilir. Diğer olası nedenler egzama, sedef hastalığı, saç ürünlerine duyarlılık veya maya benzeri mantarlardır. Kepeklerin en büyük nedeni kuru cilt yapısıdır.

Pek çok insan genellikle marsıvan esansiyel yağını su ile karıştırır ve karışımı saçlarını yıkamak için kullanır. Bu, saç derisini temizlemenin yanı sıra ölü cilt hücrelerinin kurtulmasına yardımcı olur. Bu da kepek gelişimini önler.

Marsıvan esansiyel yağı genellikle suyla karıştırılır ve saçları yıkamak için kullanılır. Bu uygulama, saça yardımcı olur çünkü saç derisini temizleyen ölü cilt hücrelerinin yok edilmesine olanak tanır. Ayrıca, kepek oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır.

Marsıvan Yağı ile Yapılan Tedaviler

Marsıvan yağı, doğum sancısından kurtulmayı sağlar. Gecikmiş regl dönemi sorununu çözer. Soğuk algınlığı, bağırsak solucanları, ateş, ishal, grip ve dizanteriyi iyileştirir.

Arı sokmasına bağlı romatizma, hazımsızlık, sindirim gazı ve şişliği etkili şekilde tedavi eder. Ülser ve yaralar için bir tedavidir. Zihinsel yorgunluğu ortadan kaldırır ve nefret, histeri, korku ve öfkeyi yatıştırır.

Marsıvan esansiyel yağı ile muhteşem rahatlatıcı bitkisel bir solüsyon hazırlayabilirsiniz. Sıcak suyla doldurulmuş küvete birkaç damla marsıvan esansiyel yağı ekleyin. Küvetin içinde sıcak suyun tadını çıkarın. Banyo suyuna eklendiğinde, marsıvan esansiyel yağı cildi yeniler ve vücut için canlandırıcı bir koku verir. Kokusundan başka, yağ cilt hücrelerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olan antioksidanlar içerir. Bu yağ, ayrıca yaraları ve ülseri iyileştirmek için bir merhem yapımında kullanılır.

Ayrıca marsıvan esansiyel yağı bir hava nemlendirme cihazı ya da difüzörde kullanılabilir. Buharını havaya dağıtmak için lavanta yağı, greyfurt yağı veya limon esansiyel yağı ile az miktarda marsıvan esansiyel yağını karıştırın. Meditasyon, aromaterapi veya uyumak için odada bırakın. Böylece bu esansiyel yağın canlandırıcı ve temiz kokusu zihinsel yorgunluğu giderir ve histeri, nefret, öfke ve korku gibi olumsuz duyguları yatıştırır.

Marsıvan Yağı Hakkında Merak Edilenler

Hamilelik sırasında marsıvan yağı kullanmayın. Karaciğer, kanser veya böbrek bozuklukları olan hastalar marsıvan esansiyel yağını kesinlikle kullanmamalıdır. Marsıvan yağını seyreltmeden kesinlikle kullanmayın. Herhangi bir cilt hastalığınız veya sağlık sorununuz varsa kullanmadan önce doktora danışın. 

Marsıvan yağını, gözler ve kulaklar gibi hassas alanlarda kullanmayın. Çocukların ulaşabileceği yerlerden uzak tutun. Hamileyseniz, emziriyorsanız, ilaç kullanıyorsanız veya tıbbi bir rahatsızlığınız varsa, lütfen kullanmadan önce bir doktora danışın.

Marsıvan Yağı Fiyatı

Marsıvan yağı, henüz ülkemizde satılmamaktadır. Yurt dışında marsıvan yağı, 20 dolar ile 40 dolar arasında satışa sunulmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. didem dedi ki:

    Marsıvan yağı Hindistan’a özgü bir yağdır. Geçmişten bu yana aromatik lezzetlendirmeler için kullanılıyor ve ayrıca bununla birlikte vücuda çok faydası olduğu biliniyor. Cilde iyi geliyor psikolojik olarak bir rahatlama ve sakinleştirme sağlıyor. Bu yağı kokladıktan sonra ne kadar rahatladığınızı hissedeceksiniz. Cilt bakımında uygulamak için bu yağı seyreltmek gerek çünkü bir esansiyel yağdır. Zeytinyağı gibi kolay bulunabilen bir yağ ile seyreltebilirsiniz.