Citronella Yağı Faydaları

18.08.2019
572
Citronella Yağı Faydaları
Modelistlik Kursu

Citronella yağı ya da diğer adı ile limon çimeni yağı, şifalı aromatik yağlardan birisidir. Peki citronella yağı ne demek? Citronella’nın iki ana çeşidi olan Seylan ve Java taze yapraklarının buharda damıtılmasıyla elde edilen esans yağıdır.

Citronella genellikle benzer görünüm, büyüme ve işleme yöntemini paylaştığı için limon otu ile karıştırılır. Ancak, citronella bitkisi, limon otu ile basitçe aynı bitki ailesine ait olsa da aynı değildir.

Cymbopogon nardus botanik türevlerinden elde edilen Citronella Ceylon Oil’in başlıca kimyasal bileşenleri geraniol, kampen, limonen, metil isoeugenol, geranil asetat, borneol, citronellal ve citronellol’dür.

Andropogon nardus botanik türevlerinden elde edilen citronella java yağının temel kimyasal bileşenleri citronellal, geraniol, citronellol, limonene ve geranyl asetattır.

Geraniol ve citronella içeriği yüksek olduğundan citronella java yağı, daha yüksek kalitede olduğuna inanılan çeşittir. Her iki yağ da soluk sarıdan kahverengimsi bir tona kadar değişen renktedir.

Ancak, citronella otu yağının java çeşidi genellikle limon esansiyel yağını hatırlatan daha taze, limonlu bir kokuya sahiptir. Seylan çeşidi narenciye aromasında sıcak ve odunsu bir nüansa sahiptir. Peki citronella uçucu yağının faydaları nelerdir? Gelin hep birlikte bakalım.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Citronella yağı faydaları
Citronella yağı özellikleri

Citronella Yağının Özellikleri

Aromaterapi uygulamalarında kullanılan organik citronella bitkisi yağı, havadaki zararlı bakterilerin büyümesini veya yayılmasını yavaşlatır veya önler, uçan böcekleri püskürtür, olumsuz ruh halini yükseltir, vücudu ve zihni rahatlatır. Kas spazmlarını azaltmak, baş ağrısını hafifletmek ve enerjiyi artırmak için de kullanılır.

Genel olarak kozmetik olarak veya lokal olarak kullanılan citronella esansiyel yağı, kötü vücut kokularını giderir ve fresh bir koku verir, yaşlanma görünümünü yavaşlatır, cilt sağlığını arttırır ve cildin nem emilimini iyileştirir. Citronella otu yağı saçlara bakım yapar, güneşin zararlarından korur, hacmini yükseltir ve saçların pürüzsüz olmasını sağlar.

Tıbbi olarak kullanılan citronella yağı, yaralardaki mantar oluşumunu ortadan kaldırır ve önler, yaraların iyileşmesini arttırır, spazmları ve gazı rahatlatır, dolaşımı uyarır ve iyileştirir, egzama ve dermatitin iyileşmesini kolaylaştırır.

Vücuttaki şişliği, hassasiyeti ve ağrının iyileşmesini kolaylaştırır. Vücudun toksin atmasını sağlar, bağışıklığı güçlendirir, grip, soğuk algınlığı ve ateş belirtilerini azaltır, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi sağlar ve sindirimi artırır.

Doğal Bir Böcek Kovucudur

Aromaterapi uygulamalarında kullanılan citronella yağının sivrisinekler gibi uçan böcekleri kovar. Havadaki zararlı bakterilerin büyümesini ve yayılmasını yavaşlattığı veya önlediği bilinmektedir. Citronella bitkisi yağını mum olarak da kullanabilirsiniz. Böylece böcek ve sineklerden korunabilirsiniz.

Gevşemeyi Sağlar

Citronella bitkisi yağı, bedeni ve zihni gevşetir. Baş dönmesi hissini yok eder. Üzüntü, endişe ve stres gibi olumsuz duyguları hafifletir ve iyileştirir.

Birçok Hastalığı Tedavi Eder

Citronella yağı; düzensiz kalp atışı ve çarpıntıları iyileştirir. Baş ağrısı, migren, bulantı, nevralji ve kolit semptomlarını hafifletmek ve yorgunluğun üstesinden gelmek ve enerji seviyelerini iyileştirmek için de kullanılır. Ayrıca, menstrüel kramplar gibi kas spazmlarının yanı sıra, solunum ve sinir sistemlerinin spazmlarını da rahatlatması ile ünlüdür. 

Tıbbi olarak kullanılan citronella esansiyel yağı antiseptik ve mantar önleyici özellikleri ile mantarların yaralardaki büyümesini önler. Benzer şekilde, kulak, burun ve boğaz gibi enfeksiyonları yatıştırır ve önler.

Kasları gevşeterek, spazmları ve gazı rahatlatır böylece karın ağrısı, öksürük ve adet krampları giderir. Dolaşımı uyararak ve iyileştirerek, bu yatıştırıcı yağ, şişliği, hassasiyeti ve ağrıyı azaltır. Sindirim sisteminde oluşan iltihabı bile yatıştırır. Soğuk algınlığı, grip ve ateş semptomlarını azaltır. Eklem ağrısını ve iltihabını iyileştirir. Kalp sağlığını korur.

citronella esansiyel yağı

Doğal Bir Oda Spreyidir

Taze, parlak narenciye kokusuyla citronella esansiyel yağı genel mekanlardaki küf kokusunu doğal olarak yenilediği bilinmektedir. Bu, temizleyici ve canlandırıcı citronella esansiyel yağını, doğal oda spreylerinde ve difüzör karışımlarında ideal bir bileşen yapar.

Doğal Bir Deodoranttır

Genel olarak kozmetik olarak veya lokal olarak kullanılan citronella esansiyel yağı doğal parfümlerde, deodorantlarda, vücut spreylerinde ve banyo karışımlarında ideal bir bileşen haline gelir. Kokuya neden olan bakterilerin büyümesini önleyerek kötü vücut kokularını giderir ve yeniler. 

Cildin Sağlıklı Olmasını Sağlar

Citronella esansiyel yağı, cildin sağlığını iyileştirici özellikleri vardır, cildin nem emilimini arttırma ve yağ üretimini dengeleme kabiliyetine sahiptir. Citronella yağı, tüm cilt tipleri için faydalıdır. Anti-aging özellikleri ile cildin desteklenmesi ve korunmasında faydalıdır. 

Sivilce, egzama ve dermatit gibi cilt rahatsızlıklarının iyileşmesini kolaylaştırdığı bilinmektedir ve UV radyasyonuna maruz kalmanın neden olduğu cilt hasarı riskini azaltmak için koruyucu niteliklere sahiptir. 

Yaşlanma görünümünü yavaşlatma kabiliyeti, olgunlaşmayı veya lekelenmeyi ve yaralı tenleri hedef alan kozmetiklerde kullanım için ideal bir bileşendir. Yaraların iyileşmesini arttırma kabiliyeti nedeniyle, böcek ısırıkları, yaralar, şişme, siğiller, yaşlılık lekeleri ve mantar enfeksiyonlarında kullanım için idealdir. 

İyi Bir Saç Bakım Ürünüdür

Yağlı saçlardan kimse hoşlanmaz. Citronella yağı, sebum üretimini düzenleme kabiliyetinin yanı sıra saç derisindeki kir, kepek, ürün kalıntısı ve çevresel kirleticilerin birikmesi ile saç derisini ve saçları temizleme kabiliyetine sahiptir.

Detoks Etkisi Vardır

Citronella uçucu yağı detoksifiye edici özelliklere sahiptir. Terletici ve idrar söktürücü özellikleri ile vücudun tuzlar, asitler, yağlar, ödemler ve safra gibi toksinlerin atılmasını teşvik eder. Bu şekilde, vücudun sistemlerinin işlevleri daha verimli hale gelir, bu da bağışıklık sistemini güçlendirir, kilo kaybını arttırır, metabolizmayı ve sindirimi arttırır. 

citronella yağı kullanımı

Citronella Yağı En Çok Hangi Yağlarla Karıştırılır?

Citronella yağı, limon yağı, bergamot yağı, sedir ağacı yağı, adaçayı yağı, okaliptüs yağı, sardunya yağı, lavanta yağı, nane yağı, çam yağı, biberiye yağı, sandal ağacı yağı ve çay ağacı yağı ile iyi bir şekilde harmanlandığı bilinmektedir.

Citronella Yağıyla Doğal Sinek Kovucu

Tamamen doğal böcek spreyi yapmak için 1 litrelik bir sprey şişesine 500 ml. distile su ile doldurun ve diğer yarısını cadı fındığı toniği ile doldurun. 10 damla citronella yağı, 10 damla nane yağı ve 20 damla kekik yağı ekleyin. Sprey şişesini sallayın ve püskürtün.

Jojoba yağı veya badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birkaç damla citronella yağını karıştırın. Sivrisinek ısırıklarını önlemek için cildinizin açık alanlarına bu karışımı uygulayın. 

Kaliteli Bir Uyku İçin Citronella Yağı

Uykuya dalmakta sorun mu yaşıyorsunuz? Çalışmalar, citronella esansiyel yağının sakinleştirici ve hipnotik olduğunu göstermiştir. Uyku süresini iyileştirmek ve daha derin, kesintisiz uykuya dalmak için hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağa birkaç damla citronella yağı ekleyin ve yatmadan hemen önce ayak tabanlarına sürün.

Depresyon ve Anksiyete İçin Citronella Yağı

Aromaterapi kaygıyı yatıştırmak için harika bir yoldur. Citronella yağının taze, yatıştırıcı kokusunu teneffüs etmek, endişe ve depresyon duygularını hafifletebilir ve mutluluk hissini artırabilir. Depresyon ve anksiyete için citronella esansiyel yağını birkaç farklı şekilde kullanabilirsiniz. 

Difüzörünüze birkaç damla citronella yağı ekleyin ve koku aromasıyla duyularınızı ve ruh halinizi yükseltsin. Endişeli hissettiğinizde, bu esansiyel yağını doğrudan soluyun veya bileklerinize 1-2 damla sürün. Alternatif olarak sıcak suyla dolu bir küvete, birkaç damla citronella yağı damlatıp karıştırın ve kendinizi suya bırakın. Citronella yağının yatıştırıcı aroması rahatlamanıza ve stres atmanıza yardımcı olacaktır.

Yüksek Enerji İçin Citronella Yağı

Citronella esansiyel yağı, güven ve umudun artmasına yardımcı olur. Endişeyle ve depresyonla savaşırken, sizi daha enerjik hissettirir ve zihinsel açıklık sağlar.

2 tatlı kaşığı citronella yağını, taşıyıcı bir yağ olan 1 tatlı kaşığı tamanu yağı ile karıştırın. Bu karışımla şakaklarınızı ovalayın. Bu, spor yapmadan önce veya güne devam etmek için hızlı bir enerji artışına ihtiyaç duyduğunuzda motive olmak için çok işe yarar.

Citronella Yağı Nereden Alınır?

Bu esansiyel yağı, aktarlardan ve doğal ürünler satan marketlerden satın alabilirsiniz. Citronella Yağı Arifoğlu ve Citronella Yağı Nuka markalarını tavsiye ederim. 

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.