Karabük Gezilecek Yerler

03.08.2019
249
Karabük Gezilecek Yerler
Modelistlik Kursu

Karabük Gezilecek Yerler, Karabük, Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölümü’nde yer almaktadır. Hem tarihi anlamda hem de doğal güzellikler anlamında dikkat çeken şehirlerden bir tanesidir. Safranbolu, Yenice, Ovacıki Eskipazar ve Eflani ilçeleri bulunmaktadır. Nüfus yoğun olarak merkezde, en az da Ovacık ilçesinde yer almaktadır.

Karabük’e ilk yerleşimin hangi döneme ait olduğu kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmamıştır. Fakat en eski yerleşimin Eskipazar ilçesine bağlı Yazıboy Köyünde olduğu söylenebilir. Burada bir höyük bulunmakta ve bu höyük de Tunç Devri’ne ait olmaktadır. Karabük’e Hititler, Helenistik Krallıklar ve Roma İmparatorluğu hakim olmuştur. 1071 yılından itibaren ise Türkler yerleşmeye başlamıştır. Karabük Zonguldak’tan ayrılarak 1995 senesinde il olmuştur.

Karabük Demir Çelik Fabrikası ile tanınmaktadır. 1937 yılında Atatürk’ün isteği üzerine İsmet İnönü bu fabrikanın açılması için ön ayak olmuştur. Ülkemizin büyük sanayi fabrikaların içinde yer alan bu fabrika haricinde kimya, çimento, gıda, orman ürünleri ve tekstil de bulunmaktadır.

Karabük ismi Kara ve Bük isimlerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Bu isimler ise kara çalılık anlamına gelmektedir. Burada yaşayan Türkmenlere ise o zamanlar Karabük cemaati denilmekteydi. İşte; Karabük Gezilecek Yerler

Karabük Gezilecek Yerler

Safranbolu Evleri

Safranbolu Evleri, isminden de anlaşılacağı üzere Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yer almaktadır. Bu ilçe tarihi dokuyu olduğu gibi korumakta ve bu yönü ile oldukça turist çekmektedir. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne 17 Aralık 1998 yılında Safranbolu Evleri de dahil olmuştur. Bu evlerin Osmanlı döneminde yumurta akından yapıldığı iddia edilmekte ve bu sebeple de deprem gibi doğal olaylara dahi dayanıklı evler olduğu söylenmektedir. Bu evler konak tarzında yapılardır. Bu nedenle genel olarak zengin aileler yaşamıştır. Evlerin hiçbiri birbirinin önünü kapatmaz. Safranbolu’da tüm sokaklar taştır.

Ankara’ya 200 kilometre kadar yakınlıkta olan Safranbolu, özellikle hafta sonları buradan çok sayıda ziyaretçi almaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin her yerine Safranbolu evleri için düzenlenen turlar bulunmaktadır. Karabük Gezilecek Yerler arasında hiç şüphesiz en merak edilen yer burasıdır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Karabük Gezilecek Yerler
Safranbolu Evleri – Karabük

Köprülü Mehmet Paşa Camii

Bu cami ismini aldığı Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Yapım yılı 1661 yıllarına denk gelmektedir. Karabük merkezde yer almaktadır. Yapıldığı dönemde ibadete de açıldığı düşünülmektedir. 17. Yüzyıl özelliklerini taşıyan bu caminin avlusunda bir şadırvan, güneş saati, kütüphane ve muvakkithane bulunmaktadır.

Köprülü Mehmet Paşa Camii – Karabük

Yörük Köyü

Karabük ilinin Safranbolu ilçesine ve Osmanlı mimarisini en güzel şekilde yansıtan Yörük Köyü, dar sokaklar, ahşap çitleri ve cumbalı evler ile ünlüdür. Safranbolu en bilinen ve turist çeken yer olsa da Yörük Köyü de en az orası kadar güzeldir. Adeta bir küçük Safranbolu denilebilir. Bu köy 1997 yılında sit alanı olmuştur. Ayrıca UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde bu köy de dahil edilmiştir. Bir açık hava müzesi geziyor gibi hissedeceğiniz bu köy, mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Yörük Köyü – Karabük

Hadrianapolis Antik Kenti

HAdrianapolis Antik Kenti, Karabük ilinin Eskipazar ilçesine 3 kilometre mesafece yer almaktadır. Viranşehir de denilmektedir. Bunun sebebi arazinin dağınık halde olmasıdır. MÖ. 1. Yüzyılda kurulduğu düşünülmektedir. MS. 8. Yüzyıla kadar yaşam alanı olarak kullanıldığına dair akademik kazılar sonucunda önemli bulgular elde edilmiştir.

Burada para basımı için bir darphane kurulduğuna dair kitaplarda bilgiler yer almaktadır. Fakat bu darphane bulunamamıştır. Antik kentte yer alan sütun başlıkları, kiliseler, kaya mezarları, gözyaşı şişeleri, mahzenler ve su sarnıçları oldukça dikkat çekmektedir. Bu antik kentin içerisinde ülkemizdeki en eski kiliselerin yer aldığı söylenmektedir.

Hadrianapolis Antik Kenti – Karabük

İncekaya Su Kemeri

Safranbolu ilçesinde yer alan İncekaya Su Kemeri, 17. Yüzyılda Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Tokatlı Kanyonu üzerindedir. Bu tarihi değerdeki su kemeri, suyun karşı tarafa taşınması için kullanılmaktadır. 6 kemerden oluşmaktadır. 116 metre uzunluğundaki bu su kemerinin üzerinde önceleri yürünmekteydi. Fakat şuanda yürünmesine izin verilmemektedir. 30 metre yüksekliğinde olan bu kemerin, genişliği ise yaklaşık 2 metre civarındadır.

İncekaya Su Kemeri – Karabük

Şeker Kanyonu

Şeker Kanyonu, Karabük’ün Yenice ilçesine bağlıdır. 6,5 kilometre uzunlukta olan kanyon, mükemmel bir havaya ve manzaraya sahiptir. Kanyonun içerisinde araçla girebiliyorsunuz fakat ilerleyemiyorsunuz. Yürüyerek yaklaşık 4,5 kilometrelik geri kalan kısmını gezebilirsiniz.

Bu kanyonda sevimli hayvanlar eşliğinde piknik yapabilirsiniz. Aynı zamanda orada yer alan restoranlarda yemek yiyebilir, çay içebilirsiniz. Kanyona ayaklarınız sokarak çay kahve içebileceğiniz bir yer de bulunmaktadır. Masalar salıncaklar suyun üzerine koyulmuştur. Burada çok keyifli vakit geçirebilirsiniz. Şeker Kanyonu Karabük Gezilecek Yerler arasında en az Safranbolu kadar dikkat çeken yerlerdendir.

Şeker Kanyonu – Karabük

Eğriova Göleti

Batı Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek tepesi olan Keltepe mevkisinde yer alan bir doğal gölettir. Bu tepe 1999 metre yüksekliktedir. Göletin uzunluğu 1 kilometre, derinliği ise 7 metredir. Yenice Ormanlarında yer alan bu gölet, ormanda yürüyüş yaparken karşınıza çıkabilir. Doğa yürüyüşü yapmayı seviyorsanız buraya bayılacağınızdan eminiz.

Eğriova Göleti ayrıca kamp alanı olarak çok fazla tercih edilmektedir. Fotoğraf çekmeyi sevenler için ise bulunmaz bir bölgedir. Karabük’e giderseniz mutlaka buraya uğramalısınız.

Eğriova Göleti

Safranbolu Hıdırlık Tepesi

Tarihi evleri ile meşhur olan Safranbolu’nun en güzel yerlerinden bir tanesi de Hıdırlık Tepesi’dir. Muhteşem bir manzaraya sahip olan bu tepeye çıkarak, Safranbolu’nun her tarafını görebilirsiniz. Burası hıdrellez şenlikleri ve yağmur dualarının yapıldığı yer olarak tanınmaktadır.

Hıdırlık Tepesi’nde Orhan Gazi döneminde yaşayan Şehzade Gazi Süleyman Paşa kumandanlarından Hıdır Bey’in türbesi bulunmaktadır. Aynı zamanda Dr. Ali Yaver Ataman’ın anıt mezarı bulunmaktadır. Dr. Ali Yaver Ataman Kurtuluş Savaşı kahramanlarından bir tanesidir. Bunlar dışında iki namazgah ve Köstendik Kaymakamı Hasan Paşa’nın türbesi de burada yer almaktadır. Çok sayıda tarihi değeri içinde barındıran ve mükemmel manzaraya sahip olan bu tepeyi mutlaka görmelisiniz.

Safranbolu Hıdırlık Tepesi – Karabük

Safranbolu Yemeniciler Arastası

Arastalar geçmişte önemli ticaret merkezlerindendir. Yemeniciler Arastası, Köprülü Mehmet Paşa Camii ile yan yanadır. 48 adet dükkan bulunmaktadır. Dükkanların her biri ahşap malzemeden inşa edilmiştir. Buranın eski ismi Loca Çarşısı’dır. Restore edilerek turistik amaç ile kullanılmaktadır. Safranbolu’ya gelen tüm turistler burayı mutlaka gezmektedir. Burada sevdiklerinize ve kendinize Safranbolu hatırası olarak bir şeyler alabilirsiniz. Ayrıca burada kumda kahve pişirilmektedir. İçerisinde 7 adet kahve bulunan karışık kahveleri burada içebilir ve bu lezzet ile tanışabilirsiniz.

Safranbolu Yemeniciler Arastası – Karabük

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi binası19 Ocaktarihine kadar Hükümet Konağı olarak kullanılmıştır. O dönemde kale olarak bilinen bir tepede yer almaktadır. 2000 yılında Kültür Bakanlığınca başlanan restorasyon çalışmaları sonucunda 2006 yılında Kent Tarihi Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Kent müzesi 3 kattan oluşmaktadır. İlk katında sergi salonları, konferans salonları Safranbolu’nun ve binanın tarihini anlatan eserler bulunmaktadır. 2. Katta cumhuriyet dönemine ait eserler sergilenmektedir. Diğer katta ise ticari hayat ve el sanatları ile ilgili eserler ziyaretçilere sunulmaktadır.

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi – Karabük

Eskipazar

Eskipazar ilçesi şehir merkezine 38 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kazı çalışmaları sonunda bölgede antik kentler bulunmuş ve bu durum ziyaretçi sayısını bir hayli çoğaltmıştır. Özellikle Hristiyanlık dönemlerine ait çok sayıda kalıntı ortaya çıkmıştır. En önemli eser ise Hristiyan inancına göre cennette bulunan 4 nehrin isimlerinin yazılı olduğu mozaik buradan çıkmıştır. Bu mozaik ilçenin önemini kat be kat arttırmıştır. Hadrianapolis Antik Kenti, Kimistene Antik Kenti, Asar Kalesi, Dede Yaylası, Çetiören Mesire Yeri, Eğriova Mesire Yeri Eskipazar’ın gezilecek ve görülmeye değer en güzel yerleridir. Ayrıca Eskipazar ilçesinde her yıl festivaller düzenlenmektedir. Eskipazar Çetiören Festivali, Eskipazar Tarih, Kültür, Spor ve Sanat Festivali katılabileceğiniz ve oldukça eğleneceğiniz festivallerdir. Burada hem konser izleyebilir hem de düzenlenen yarışmalara katılarak çok keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Eskipazar – Karabük

Karabük büyük şehirlere olan yakınlıkları sebebi ile çok sayıda ziyaretçi almaktadır. Kara yolu ve hava yolu ile bu şehre ulaşmak mümkündür. İstanbul’a 400 kilometre uzaklıkta olan bu şehre, Ankara 220 kilometre, Zonguldak 105 kilometre, Bursa ise 420 kilometre uzaklıktadır. Karabük’e özel aracınız ile gelmek oldukça basittir. Otobüs seferleri de birçok şehirden bulunmaktadır. Karabük merkezde olan Otogardan her yere ulaşım imkanı bulunmaktadır. Ankara Esenboğa Havalimanı Karabük ile 240 kilometre mesafe bulunmaktadır. Uzak şehirlerden gelecekseniz uçak ile Ankara’ya gelerek kara yolu ile Karabük’e devam edebilirsiniz. Ankara’da araç kiralayabilir ya da otobüs ile Karabük’e gelebilirsiniz.

Karabük’ün tarihi ve doğal güzellikleri kadar yemekleri de çok lezzetlidir. Bu şehre geldiğinizde mutlaka tatmanız gereken 11 lezzet bulunmaktadır. Bunlar; Uzun Fasülye yemeği, Peruhi, Bütün et, mısır çorbası, ev makarnası, kara mancar, çullu börek, Safranbolu bükmesi, zerde, Safranbolu baklavası ve bandırmadır.

Karabük Gezilecek Yerler hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Türkiye’nin gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmak ve gezi rehberi için yazılarımıza bakabilirsiniz.

Bartın Gezilecek Yerler hakkındaki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.