Ankara’da Hafta Sonu Gezilecek Yerler

12.04.2021
214
Ankara’da Hafta Sonu Gezilecek Yerler
Modelistlik Kursu

Her ne kadar denizi olmasa da Ankara’da hafta sonu gezilecek yerlerin sayısı bir hayli fazla ve iki günde tadına doyulmayacak kadar eğlenceli. Hafta sonu tatil rotasını Ankara’ya doğru çeviren gezginler ya da Ankara’da yaşayanlar için gezip görülecek pek çok seçenek yer alıyor. Başkent Ankara’da özellikle kültür turizmine ilgi duyanların hoşuna gidecek olan çok sayıda müze ve kültür merkezi bulunuyor. 5000 yılı aşkın bir geçmişi sırtında taşıyan Ankara’da mutlaka görülmesi gereken tarihi eserler ve çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış Antik kentlerde yer almaktadır. Ankara şehir merkezinde ve başkente yakın olan hafta sonu tatilini değerlendirebileceğiniz, gezip görülecek olan yerlerle ilgili yazımızı okuduktan sonra Ankara gezinizde rotanızı belirlemek için fikir edinebilirsiniz.

Anıtkabir
Anıtkabir

Anıtkabir

Ankara’da hafta sonu gezilecek yerler listesinin ilk sırasında elbette ki ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının bulunduğu Anıtkabir yer alıyor. 1953 yılından beri faal olarak yılın her mevsimi sadece Ankaralıların değil, ülkenin dört bir yanından gelen ziyaretçilerin ilk durağı olan Anıtkabir, yerli ve yabancı birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Üç bölümden oluşan Anıtkabir’e gittiğinizde sizi ilk karşılayan 262 metre uzunluğunda ve 24 adet aslan heykelinin bulunduğu aslanlı yol oluyor. Yolun sonunda bulunan tören meydanının ardından Hitabet Kürsüsünün bulunduğu mozoleden sonra Anıtkabir’in içine giriş yapabiliyorsunuz. Burada Atatürk ve Kurtuluş Müzesini ziyaret edebilir, Atatürk’e ait sembolik lahidiz görebilir ve hatta anı defterine düşündüklerinizi yazabilirsiniz.

Gölbaşı

Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Ankara’da geçmişe ait izler barındıran ve o medeniyetlerden kalma tarihi eserleri görmek mümkündür. Frigler’in başkenti ve yerleşim alanına çok yakın alan Gölbaşı’nda Frig, Bizans, Roma ve hatta ilk çağlara ait kalıntılar bulunmaktadır. Ankara şehir merkezine sadece 20 km uzaklıkta olan Gölbaşı’nda hafta sonunu güzel bir şekilde değerlendirebilir ve bir tarih ve doğa yolculuğuna çıkabilirsiniz. Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp nefes almak isteyenlerin sıklıkla gittiği Beynal Ormanları ve 200 ün üzerinde kuş türüne ev sahipliği yapan Eymir Gölü, bu şirin ilçede yer alıyor. Ayrıca hafta sonu piknik yapmak isteyenlerin uğrak noktası olan Mogan Gölü’nde güzel bir gün geçirip, Tulumtaş Mağarasını ziyaret edebilirsiniz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Tarihle ilgilenenlerin Ankara gezisinden tatmin olarak döneceğini yazımızın başında belirtmiştik. Yine Ankara’da hafta sonu gezilecek yerler arasında bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde hem Ankara ve çevresinde yapılan kazılarda çıkartılan eserler ve Burdur, Antalya gibi diğer illerde bulunan tarihi eserler sergilenmektedir. Anadolu’da yaşamını sürdürmüş pek çok medeniyete ait eserlerle yüzlerce yıl önceki yaşamlara ışık tutan müze, Ankara Kalesini ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin mutlaka gezip gördüğü yerlerden biridir.

Tuz Gölü

Ankara gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gereken adreslerden birisi kuşkusuz Tuz Gölü’dür. Flamingo kuşları ile meşhur olan Tuz Gölü, doğasever ve fotoğraf çekmeyi seven yerli turistlerin destinasyonu olmaktadır. Türkiye’nin ikinci büyük tuz gölü olan Ankara Tuz Gölünü ziyarete gittiğinizde tuzların üzerinde yürüyebilir ve bolca fotoğraf çekebilirsiniz. Doğal yaşamın alabildiğine yaşandığı Tuz Gölü’nde şansınız varsa yumurtalarından çıkan flamingo yavrularını izleyebilirsiniz.

Beypazarı Evleri
Beypazarı Evleri

Beypazarı Evleri

Ankara’ya kadar gelip meşhur Beypazarı evlerini görmeden, şehrin tarih kokan atmosferini solumadan geri dönmek olmaz diye düşünüyoruz. Her yıl binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan Beypazarı ilçesi, Ankara şehir merkezine 100 km uzaklıktadır. Merkezden uzak olması ziyaretçi sayısındaki fazlalığı etkilemeyen ilçe, kültür turizmine ilgi duyanlar için bir hayli cazip bir merkez. Osmanlı yaşamını ve kültürünü yansıtan tarihi konakları, birbirinin manzarasını engellemeyen cumbalı ahşap evleri ve dar sokakları ile Beypazarı bambaşka bir dünyanın kapısını aralıyor. Şehri ve şehirdeki tüm yapıyı seyredebileceğiniz Hıdırlık tepesinde gün batımı eşliğinde bu müthiş manzarayı izleyebilirsiniz. Kültürel anlamda tatmin olarak döneceğiniz Beypazarı hafta sonu gezisinde, Beypazarı Kültür Evi ve Hamam ritüellerine ait pek çok objenin sergilendiği Hamam Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Elmadağ Kayak Merkezi

Kış turizmini sevenler için farklı bir alternatif olan Elmadağ Kayak Merkezi, Ankara’ya 26 km gibi kısa bir mesafede bulunmasından dolayı hem hafta içi hem de hafta sonu kayak severlerin akınına uğruyor. Ankara’da hafta sonu gezilecek yerler içinde farklı bir yeri olan Elmadağ Kayak merkezi, aynı zamanda trekking tutkunlarının da vazgeçemediği gezi rotalarındandır.

Elmadağ Kayak Merkezi aralık ayından itibaren yoğun bir ziyaretçi sayısına ulaşıyor. Kent merkezine çok yakın olmasından dolayı günübirlik gezilerin tercih edildiği merkez kayak yapmanın dışında snowboard seven kişilere de hitap ediyor. Hafta sonunu nasıl değerlendirsem diye düşünenler için cazip bir seçenek olan merkezde atlara binerek tur atabilir, doğa yürüyüşü yaparak kızakla kayabilirsiniz.

Kızılcahamam

Ankara’da doğa turizmi, kültür turizmi ve kış turizminin yanı sıra kaplıcalarıyla ve kırmızı toprağıyla ünlü olan Kızılcahamam kaplıca turizmini önemseyenler kişiler için iyi bir seçenektir. Ankara şehir merkezinin 82 km kuzeyinde yer alan Kızılcahamam’da birçok aktiviteyi bir arada gerçekleştirme şansına sahipsiniz. Soğuksu Milli Parkının da yer aldığı bölge, kamp yapmayı ve doğa yürüyüşlerine katılmayı seven gezginlerin destinasyonu durumundadır.

Hafta sonu Ankaralılar olduğu kadar çevre illerden de yoğun bir ilgi gören Soğuksu Milli Parkı’nda devam eden doğal yaşam içinde çakal, yaban domuzu, boz ayı ve soyu tükenmekte olan kara akbabaları görebilirsiniz. Şifalı sularından faydalanabileceğiniz Kızılcahamam, tarihi ve coğrafi özellikler açısından da ayrı bir öneme sahiptir. Yapılış tarihinin Sümela Manastırı’ndan bile daha eski olduğu düşünülen ve tırmanmayı seven kişilerin tercihi olan Alicin Manastırı ve ilk Hristiyanların yaşam alanı olarak kullandığı Mahkemeağacin Köyü altındaki mağaralarda Ankara’da hafta sonu gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Kızılcahamam’da tarih kokan seyahatiniz bu yerlerle sınırlı kalmıyor, Kızılcahamam’ın hemen her bölgesinde tarihi bir güzelliğe rastlamanız mümkün. Anadolu’da kurulan ilk medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bu coğrafyada Roma döneminden kalma yapıları halen var olan Pazar Köyünü ve Oruç Gazi ile Kırmızı Ebe türbelerini ziyaret edebilirsiniz. Hafta sonu tatilinizi Kızılcahamam’da değerlendirmeyi seçenlerin yine doğal bir güzellik olan ve Türkiye’nin sayılı peri bacaları arasında yer alan Abacı Peri Bacalarını da görmeyi ihmal etmemelidirler.

Nata Vega Akvaryum

Türkiye’nin en büyük tünel akvaryumu olan Nata Vega Akvaryum, Ankara’nın Mamak ilçesi merkezinde bulunur ve hafta sonunu değerlendirmek için güzel bir seçenektir. 4,5 milyon litre su bulunduran akvaryumda pek çok deniz canlısını yakından görme şansına sahipsiniz. 24 ayrı akvaryumdan oluşan komplekste hoş vakit geçirebilir ve her zamankinden farklı bir hafta sonu aktivitesi gerçekleştirebilirsiniz. Çok farklı türlerin bir arada yaşadığı akvaryumun yanında bulunan Adrenalin Dünyası’nda daha önce hiç görmediğiniz canlı türleriyle tanışabilirsiniz. Dünyanın en tehlikeli canlı türlerinin yer aldığı Adrenalin Dünyası, Ankara’da hafta sonu gezilecek yerler listenizde mutlaka yer vermeniz gereken noktalardan biridir.

Atatürk Orman Çiftliği

Ankara’da hafta sonunu değerlendirmek için farklı bir alternatif olan Atatürk Orman Çiftliği, içerisinde birçok cazibe merkezini barındıran bir komplekstir. Mustafa Kemal Atatürk tarafından devlet hazinesine bağışlanan arazi 102 bin hektar üzerine kurulmuştur ve içinde Atatürk’ün Selanik’teki evinin tıpatıp benzeri burada da yapılmış ve ücretsiz olarak gezilebilmektedir. Atatürk orman Çiftliğini ziyarete gittiğinizde tarihi havuz, hayvanat bahçesi ve devlet mezarlığını da görebilirsiniz. Her türlü hayvanın bulunduğu hayvanat bahçesinde hoşça vakit geçirebilir ve dilerseniz Gazi orman Çiftliği Parkında bulunan alanlarda piknik yapma şansına sahipsiniz.

Estergon Kalesi
Estergon Kalesi

Estergon Kalesi

Ankara öylesine tarihle içi içe, öylesine yaşanmışlığın fazla olduğu bir kent ki; başkent sokaklarında ve ilçelerinde gezerken canınızın sıkılmasına fırsat kalmıyor. Ankara dışındaki illerden özellikle hafta sonu ziyaretçi alan bir başka rota ise, Budapeşte’de bulunan Estergon Kalesinin birebir kopyası olarak inşa edilen ve Keçiören sınırları içerisinde yer alan kaledir. 2005 yılından beri yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık olan Estergon Kalesi’nde bulunan etnografya müzesi niteliğindeki bölümde tarih boyunca varlığını sürdürmüş pek çok medeniyete ait eserler sergileniyor. Bir restoranında bulunduğu bu değişik mimari yapıda Ankara manzarası eşliğinde yöreye ait lezzetlerin tadına bakabilir ve günbatımını izleyebilirsiniz.

Roma Hamamı Açıkhava Müzesi

Pek çok uygarlığın yaşamış olduğu Ankara’da, şehrin ortasında tarihi kalıntılara rastlamak şaşırtıcı olmasa gerek diyerek bir başka tarihi kalıntı olan Roma Hamamı’na geçiyoruz. Ankara’da hafta sonu gezilecek yerler listesinde Ulus semtine uzun bir vakit ayırmalısınız. Şehrin en eski yerleşim bölgelerinden olan Ulus, pek çok tarihi yapıya ve müzeye ev sahipliği yapıyor. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Caracalla tarafından yaptırılmış olan bu tarihi hamam, şu an bir höyük görünümüne sahiptir.

Yerli ve yabancı birçok turistin görmeye geldiği 65 bin m² alana yayılmış olan şehrin ortasındaki Roma Hamamı Açıkhava Müzesi yabancı turistler için ayrı bir önem taşımaktadır. Bunun nedeni Hz. İsa’yı anma törenlerinde ekmek ve şarap dağıtılan Altar Masası’nın burada olmasıdır. Açıkhava müzesinde görebileceğiniz; Lahitler, su künkleri, aslan heykelleri ve kitabeler yer almaktadır.

Augustus Tapınağı

Ankara’da mutlaka gezip görülmesi gereken tarihi kalıntılardan biri olan Augustus Tapınağı, Altındağ merkezde ve Yine tarihi bir yapı olan Hacı Bayram Camii’nin yanında yer almaktadır. Roma dönemine ait birçok bilgi edinilebilecek olan tapınak Amintos’un oğlu Kral Pylamenes’in, dönemin imparatoru olan Augustus’a bağlılığını göstermek amacıyla M.Ö. 25 ila 20. yüzyıllar arasında inşa ettirdiğine dair bilgilere ulaşılmıştır. Augustus Tapınağı kazı çalışmalarında Ankara Anıtı olarak adlandırılan bir yazıt da bulunmuştur, tarih sever turistlerin ilgisini çekecek olan bu yapıyı görmenizi öneririz.

Hacı Bayram Camii

Tarihi yapıların çok sayıda olduğu Altındağ ilçesinde çok ziyaret alan noktalardan biri Hacı Bayram Camiidir. 1428 yılında inşasının bittiği biline camiye, dönemin en önemli alim ve din adamlarından biri olan Hacı Bayram Veli’nin ismi verilmiştir. Kültürümüzde çok önemli bir yeri bulunan Hacı Bayram Veli’nin türbesi de caminin bahçesindedir ve bu nedenle yılın her dönemi pek çok ziyaretçi kabul etmektedir. Mimarisiyle göz dolduran Hacı Bayram Camisi dikdörtgen bir şekil halindedir ve taş kaide üzerine tuğlalardan duvar örülerek inşa edilmiş ve hem içi, hem de dış duvarları çeşitli işlemelerle süslenmiştir. Dönemin mimari özelliklerini yansıtan bu eser, günümüze kadar korunabilmiş ve 2011 yılında küçük bir restorasyon geçirmiştir.

Göksu Parkı

Özellikle Ankaralıların deniz özlemini gidermeye ve bir nebze olsun farklı bir atmosfere girmelerini sağlayan Göksu Parkı, hafta sonu tatilini değerlendirmek isteyenler için farklı bir alternatiftir. Susuzlu Göleti etrafında kurulu olan bu müthiş parkta iskelelerden birine çıkıp oltayla balık tutabilir, gölette yüzen ördekleri kendi ellerinizle besleyebilirsiniz. Tenis ve voleybol gibi spor aktivitelerini de rahatça gerçekleştirebileceğiniz alanlar olması bu Göksu Parkı’nın her mevsim ilgi odağı olmasında önemli bir etkendir.

Her yaşa ve zevke uygun aktivite imkanı bulunan Göksu Parkı, şehrin gürültüsünden ve kalabalığından uzaklaşıp, sakin bir gün geçirmek isteyenlerin gezi rotasında mutlaka bulunması gereken bir adrestir. Çok geniş bir alana kurulmuş olan parkta bulunan 2 km’yi geçkin yürüyüş parkurunda keyifli sohbetler eşliğinde yürüyüş yapabilir ve piknik alanı olarak hazırlanmış olan bölgede kahvaltı yapabilir, sevdiklerinizle güzel bir akşam yemeği sofrası kurabilirsiniz.

Ankara’da Hafta Sonu Ne Yenir?
Ankara’da Hafta Sonu Ne Yenir?

Ankara’da Hafta Sonu Ne Yenir?

Başkent Ankara seyahatinizde ilk defa göreceğiniz ve belki adını hiç duymadığınız değişik yemek ve tatlılarla karşılaşabilirsiniz. Kozmopolit yapısı ve geçmişten bu yana pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasından dolayı Ankara’nın köklü ve zengin bir yemek kültürü bulunmaktadır. Her zaman yeme şansınız olan yemekleri bir kenara bırakıp, Ankara’ya özgü lezzetleri tatmanız için derlediğimiz ve isimleri biraz değişik olan Ankara yöresel yemekleri listemizden faydalanabilirsiniz.

  • Beypazarı Güveci
  • Ankara Tava
  • Tamtak Tiridi
  • İnceğiz Çorbası
  • Efelek Sarması
  • Öllüğün Körü
  • Beypazarı Kurusu
  • Çubuk Turşusu
  • Bazlama Kebabı
  • Çıkınağıl Asıdası
  • Entekke Böreği
  • Yemlik Cacığı
  • Karga Beyni
  • Uruş Kebabı
  • Düğün Çorbası
  • Şibit Tatlısı

Ankara’da hafta sonu gezilecek yerler hakkında yazdığımız yazıyı beğendiyseniz Adana’da Gezilecek Yerler hakkında yazdığımız yazıyı da okumak isteyebilirsiniz.

Ayrıca Ankara hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan kent rehberi sayfasını inceleyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
5 yıldır yazarlık yapmaktayım. Yazmayı ve araştırmayı çok seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.