Reklamlar
Gezilecek Yerler

ABD Tatili Sırasında Gezilmesi Gereken Birbirinden Güzel Yerler

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

Yurt dışı tatili denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden biri olan ABD, ister yaz olsun ister kış yılın her dönemi ziyaretçilerine keyifli bir tatilin kapılarını sonuna kadar açmayı başarıyor. Birbirinden güzel destinasyonları keşfedebilen ziyaretçiler, aynı zamanda eğlenceli aktivitelerle tatil keyfini ikiye katlayabiliyor. ABD gezilecek yerler bakımından sunduğu onlarca ve hatta yüzlerce destinasyonu ile her yaştan kişiye cazip olanaklar sunuyor. Peki tatil için ABD’ye gidildiğinde bu cazip olanaklar tam olarak nasıl değerlendirilmeli? Bugün sizlere bu sorunun cevabını verebilmek amacıyla Amerika Birleşik Devletleri tatili sırasında gezilecek en güzel yerleri sıralayacağız.

  1. Özgürlük Heykeli

ABD’nin “Özgürlükler Ülkesi” olduğunun adeta simgesi olan heykel, New York’un Liberty Adası’nda yer alıyor. 1875 ile 1886 yılları arasında inşa edilerek günümüzde bulunduğu konuma yerleştirilen Özgürlük Heykeli, Amerika Birleşik Devletleri’nin en turistik destinasyonlarından biri olarak öne çıkıyor. Eugène Viollet-le-Duc, Frederic Auguste Bartholdi, Richard Morris Hunt ve Gustave Eiffel tarafından tasarlanmış olan heykelin yapımında bakır malzemelerin kullanıldığı biliniyor. Heykelin baş kısmında bulunan 7 köşeli taç, dünya üzerindeki 7 kıtayı temsil etmekte. Sağ elinde yanmakta olan bir meşale, sol elinde ise kitap tutar vaziyette görülen heykel UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde bulunuyor. ABD’de gezilecek yerler arasında ilk sırada bulunan Özgürlük Heykeli, kesinlikle es geçilmemesi gereken bir destinasyon.

  1. Empire State Binası

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılacak olan gezilerin vazgeçilmesi olan New York’ta bulunan Empire State Binası, 381 metrelik yüksekliğiyle dikkatleri üzerine çekiyor. William F. Lamb ve Gregory Johnson tarafından tasarlanan binanın yapımına 1930 yılında başlandığı biliniyor. 2 yıl gibi kısa bir sürede inşa edilen Empire State Binası, 102 katlı olup şehrin dört bir yanından kolaylıkla görülebiliyor. Yapıldığı yıldan itibaren 40 yıl boyunca dünyanın en yüksek binası seçilen Empire State, günümüzde onlarca şirkete ofis olarak ev sahipliği yapmaya devam ediyor. ABD gezileri sırasında New York’a gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken Empire State Binası, özellikle akşam saatlerinde şehri bambaşka bir atmosfere sokuyor.

  1. Disneyland

Amerika’yı keşfederken özellikle çocuklu ailelerin ilgisini çekebilecek bir destinasyon var sırada: Disneyland. Kaliforniya eyaletindeki Anaheim kentinde bulunan Disneyland, 1955 senesinde Walt Disney tarafından yaptırılmış devasa bir eğlence parkı. Tematik özellikleriyle dikkat çeken Disneyland¸ Walt Disney karakterleriyle tanışma, eğlenceli oyuncaklarla keyifli vakit geçirebilme ve macera dolu parkurları ile heyecan verici anlar yaşamayı vadediyor. Kendi içerisinde farklı alanlara bölünen Disneyland’da yetişkinlerin de eğlenceli anlar geçirebileceği birçok aktivite imkânı bulunuyor.

Reklamlar
  1. Yellowstone Ulusal Parkı

Yellowstone Ulusal Parkı, ABD’de gezilecek yerler listesi oluştururken mutlaka eklemeniz gereken bir destinasyon. Montana eyaletine bağlı bir kent olan Yellowstone’da yer alan bu bölge, 1872 yılında millî park olarak ilan edilerek halkın ziyaretine açılmış. Toplamda 900 hektarlık devasa bir alanı kaplayan parkın içerisinde birbirinden ilginç doğal güzellikleri keşfedebilmek mümkün. Flora ve fauna bakımından ABD’nin zenginliklerini net bir şekilde ortaya koyabilen Yellowstone Ulusal Parkı, yaban hayat açısından da keşfedilmeye değer unsurları içeriyor. Kuşlar, sürüngenler, geyikler ve balıklar gibi hayvanların yakından görülebileceği Yellowstone Ulusal Parkı, yılda 4 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlıyor.

  1. Times Meydanı

Amerika keşifleri sırasında New York’un nabzını tutmak istediğinizde ilk adresiniz mutlaka Times Meydanı olmalı. Rengarenk reklam tabelaları, hareketli caddeleri ve devasa gökdelenleriyle ünlü Times Meydanı günün her saati canlı ve kalabalık. Geçmişinin 100 yılı aşkın olduğu bilinen meydan, ABD’deki önemli günlerde kutlamaların da adresi konumunda. Özellikle yılbaşında düzenlenen gösterileriyle adından sıklıkla söz ettiren Times Meydanı’nın çevresinde haftanın her günü keyifli vakit geçirebileceğiniz çok sayıda restoran, kafe ve eğlence mekânı hizmet veriyor. ABD gezileri sırasında şehrin dinamiğini keşfetmek ve kalabalıkta kaybolmak isteyenler için Times Meydanı oldukça ideal bir tercih olarak öne çıkıyor.

  1. Beyaz Saray

Amerika Birleşik Devletleri’nin yönetildiği bir merkez olan Beyaz Saray, ülkenin hem tarihi hem de politik açıdan en önemli yerlerinden biri. Böyle olunca ister istemez turistlerin büyük bir merakla ziyaret ettiği yerlerin başında gelen Beyaz Saray, devasa bahçesi ve kendine has mimarisiyle öne çıkıyor. Yapımında 1792 senesinde başlanmış olan ve 1800 yılında hizmete giren saray, toplamda 5100 metrekarelik alanı kapsıyor. Ülke başkanlarının resmî konutu olarak hizmet vermekte olan ve adını yapımında kullanılan beyaz renkli yapı malzemelerinden alan saray, başkent Washington’da yer alıyor.

  1. Thousand Adaları

Ontario Gölü civarında yer alan Thousand Adaları¸ ABD gezileri sırasında doğa ile haşır neşir olmak isteyenlerin cazibe merkezlerinden biri. Toplamda 1864 adacıktan oluşan bölge içerisinde millî park olarak ilan edilen pek çok destinasyon bulunuyor. 2002 senesinde UNESCO Dünya Biyosfer Rezervi olarak ilan edilmiş olan Thousand Adaları, yıl boyunca milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Reklamlar
  1. Aziz Patrik Katedrali

New York’ta yer alan Aziz Patrik Katedrali¸ Roma Katolik kilisesi olarak hizmet vermekte olan bir ibadethane. Aynı zamanda eyaletin başpiskoposluk merkezi olarak kullanılan katedral, James Renwick tarafından tasarlanmış. Sahip olduğu özel mimarisinde Neo-gotik tarzın açıkça görülebileceği Aziz Patrik Katedrali’nin yapımına 1858 yılında başlanmış ve yapı 1878’de tamamlanarak hizmete açılmış. Amerika’nın görülmeye değer destinasyonlarından biri olan Aziz Patrik Katedrali’ni New York gezileriniz sırasında mutlaka keşfetmelisiniz.

Gezilecek Yerler

Reklamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu