Aydın Gezilecek Yerler

23.08.2019
125
Aydın Gezilecek Yerler
Modelistlik Kursu

Bu yazımızda sizlere Aydın gezilecek yerler hakkında bilgiler vereceğim. Aydın gezginler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Aydın gezilecek yerler listemize lafı uzatmadan geçelim.

Aydın gezilecek yerler

Ege Bölgesi’nde yer alan Aydın, merkezinde deniz bulunmayan fakat ilçelerinde deniz kıyısı olan bir şehirdir. Öyle ki Kuşadası, Söke, Didim gibi ilçeleri tatil yöresidir. Bu ilçeler turizm açısından oldukça ziyaretçi çekmektedir. Tarihi geçmişi MÖ 13. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Hem tarihi hem de doğal güzellikler bulunan Aydın Gezilecek Yerler listesinde yazımız aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Aydın Gezilecek Yerler

Dilek Yarımadası

Dilek Yarımadası aynı zamanda bir milli parktır. Milli park içerisinde olta balıkçılığı, piknik, bisiklet sporu, fotoğrafçılık, kuş gözlemciliği, yüzme, manzara seyiri, doğa yürüyüşü gibi pek çok aktivitede bulunabilirsiniz. Bu yarımada Menteşe Dağları’ndan Ege Denizi ile buluştuğu noktada yer almaktadır. 1237 metre yüksekliktedir. En yüksek noktasında Dilek Tepesi bulunmaktadır. Buranın manzarasını çok beğeneceksiniz.

Dilek Yarımadası Milli parkında ağaçlara tırmanan sincaplar ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca çok sayıda kaplumbağada görebilirsiniz. Burada yaban domuzları da bulunmaktadır fakat domuzlar evcilleşmiştir. Zarar vermemektedir. Plajları da çok güzeldir. Burada denize girme imkanı da bulabilirsiniz.

Aydın merkezden Söke ve Kuşadası’na giden dolmuşlara binerseniz buraya ulaşabilirsiniz. Özel aracınız ile de Davutlar ve Güzelçamlı beldeleri üzerinden Dilek Yarımadası’na çok kolay şekilde ulaşabilirsiniz.

Dilek Yarımadası

Kurşunlu Manastırı

Kurşunlu Manastırı Kuşadası ilçesinde yer almaktadır. 11. Yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilmektedir. Çünkü Bizans mimarisine benzemektedir. Hz. Meryem’e ithaf olarak yapıldığı düşünülmektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Merkezinde bir kilise bulunan bu manastırın etrafı duvarlar ile çevrilidir. Dışarısında mezar şapeli de bulunmaktadır. 3 katlı bir yapı olan bu manastır kule görünümüne sahiptir. Manastır günümüzde bakımsız kalmıştır. Bu nedenle restorasyon çalışması yapılması beklenmektedir. Efes’teki Meryem Ana Şapeli ile benzerlikleri bulunmaktadır.

Aydın’ın Davutlar Beldesi’nde olan bu manastır, beldeye yaklaşık 12 kilometre uzaklıktadır.

Kurşunlu Manastırı

Tralleis Antik Kenti

Tralleis Antik Kenti Kestane Dağları’nın eteklerinde yer almaktadır. Roma İmparatorluğu döneminden kalma olan bu antik kentin oldukça verimli toprakları olması sebebi ile dönemin güçlü merkezlerinden bir tanesiydi.

Bir kısmı günümüzde sular altında kalmıştır. Buraya halk tarafından üç gözler ismi verilmiştir. Coğrafyacı Strabon’un Geographika isimli eserinde bu antik kent hakkında bilgiler yer almaktadır. Burası tarih boyunca çok fazla medeniyete ev sahipliği yapmış önemli bir yerleşim yeridir. Bir hikayesi de bulunmaktadır. 1883 senesinde İzmir ile Aydın arasına demiryolu yapılacaktır. Bu sırada orada Seikilos isminde birine ait bir mezar bulunur. Bu mezar taşı Danimarka Müzesi’nde sergilenmektedir. Mezar taşında da bir müzik eserinin sözleri yazmaktadır.

Tralleis Antik Kenti’nin giriş ücreti bulunmamaktadır. Saat 17.00’a kadar ziyarete açıktır. Antik kentin askeri alanda olan kısımları ise ziyarete açık değildir.

Tralleis Antik Kenti

Milet Müzesi

Milet müzesi, Milet Antik Kenti içerisinde yer almaktadır. Milet Antik Kenti ise Aydın’ın Didim İlçesinin Balat Köyü’nde bulunmaktadır. 1973 senesinde bu müze hizmete açılmıştır. Fakat müze binasında hasar meydana gelmesi sebebi ile bir süre sonra ziyarete kapatılmıştır. 1200 metre karelik bir alana yeni bir müze binası inşa edilmiş ve 2011 yılında da hizmete açılmıştır.

Müze bahçe ve kapalı alan olmak üzere iki bölüme ayrılmaktadır. Aslan heykelleri, yazıtlar, lahitler, mimari nesneler, mezar stelleleri müze içerisinde sergilenmektedir. Bu müze her yönden ülkemizde örnek müzelerden bir tanesidir.

Milet müzesine varmak için öncelikle Didim ilçesine gitmeniz gerekmektedir. Daha sonra kendi aracınız yok ise Balat köyü minibüslerine binebilirsiniz. Kendi aracınızlaysanız Balat köyü yönünde ilerlemelisiniz. Balat köyü merkezden Milet müzesi 2,5 kilometre uzaklıktadır. Bu alanı yürüyerek de gidebilirsiniz. Müze haftanın her günü açıktır. 08.00 ve 17.00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Girişte çok uygun bir ücret de ödenmektedir.

Milet Müzesi

Aphrodisias Antik Kenti

Aphrodisias Antik Kenti, Aydın’ın Karasu ilçesinde yer almaktadır. 1958 yılında keşfedilmiştir. Yakın zamanlarda vefat eden fotoğraf sanatçısı Ara Güler tarafından keşfedilmiştir. Menderes Irmağı’nın içerisinde bulunmaktadır. Burada mermer ocakları da bulunması antik kent için bir zenginlik kaynağı olmuştur.

Tarihi MÖ 5000 yılına kadar dayanmaktadır. Önce bir köy iken daha sonra polis olmuştur. Bu antik kent Geç Helenistik Döneme ait izler taşımaktadır. Mermerden inşa edilen yapılar bulunmaktadır. Kabartmalar ve yazıtlar da görülmeye değerdir. Antik kent, içerisinde bulunan mermer ocakları sebebi ile 2017 senesinde Dünya Miras Listesi’ne girmiştir.

Antik kent, Karasu ilçesinin Geyre mahallesinde yer almaktadır.

Güvercinada Kalesi

Güvercinada Kalesi, Aydın’ın Kuşadası ilçesinde yer almaktadır. Kuşadası körfezinde limanı koruyacak şekilde inşa edilmiştir. Bu kale Barbaros Hayrettin Paşa tarafından iç kale kısmı, İlyas Ağa tarafından da surları inşa ettirilmiştir. Surlar 3 metre yükseklikte olup adayı çevrelemektedir. Surların güney tarafında giriş kapısı bulunmaktadır. Kapı üzerinde 4 satır, 20 mısralık kitabe de bulunmaktadır. Kalenin kuzey kısmı beşgen, güney kısmı ise silindir şekilde planlanmıştır.

Aydın’dan Torbalı Selçuklu istikametine gidildiğinde Kuşadasına varılmaktadır. Kendi aracınız ile Kuşadası merkezine geldiyseniz Kenan Arıkan sokaktan ilerlediğinizde 5 dakikalık bir yoldan sonra kaleye varabilirsiniz. Toplu taşıma araçları ile de merkezden kaleye ulaşmanı mümkündür.

Güvercinada Kalesi

Priene Antik Kenti

Priene Antik Kenti, Samsun dağının eteklerinde yer almaktadır. Söke ilçesine 15 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 370 metre yüksekliktedir. Sarp kayalar içerisinde kurulmuştur. Sarp kayalık alanda olması dışarıdan gelen saldırılara karşı korumayı kolaylaştırmıştır. Yüksek yerde olması da her yerden görünmesini sağlamaktadır.

Demeter Tapınağı, Athena Tapınağı, agora, tiyatro, Zeus Taınağı, bouleuterion, Yukarı Gymnasion, Aşağı Gymnasion, Mısır Tapınağı, Bizans kilisesi, Büyük İskender’in evi, nekropol Priene Antik Kentinde görebileceğiz çok önemli tarihsel yapılardır. MÖ 350 senesinde inşa edilmiş bir tiyatro bulunmaktadır. Bu tiyatronun kapasitesi 5000 kişiliktir. Athena adına yapılan bu kentte, Atina’nın altın ve fildişinin heykeli de bulunmaktadır. Günümüzde belli bölümleri maalesef tahrip olmuştur.

Didim’de yer alan antik kent Didim merkezden yaklaşık 40 kilometre uzaklıktadır. Altınkum ya da Akköy dolmuşları ile Akköy’e ulaşılabilmektedir. Akköy’den de Balat Birlik minibüsleri kalkmaktadır. Bu minibüsler ile Priene Antik Kenti’ne gelinmektedir. Taksi ya da kendi aracınız ile de Didiem’den kolaylıkla antik kente ulaşabilirsiniz.

Priene Antik Kenti

Arpaz Kalesi

Arpaz Kalesi Aydın’ın Nazilli ilçesinde yer almaktadır. Harpasa Kalesi’nin alt kısmında yer almaktadır. Buradan Akçay’a kadar uzanan bir çiftliğin sahipleri olan Arpaz Beyleri tarafından bu kale inşa ettirilmiştir. Burada Osmanlı Dönemi’ne ait kalıntılar da bulunmaktadır. Osmanlı Dönemi’nde yapılmış olabilme ihtimali de bulunmaktadır. Bu durumda Arpaz Beylerinin bu yapıyı yenilediği düşünülmektedir. Bir şatoyu andıran bu yapının bey konağı, güvenlik kulesi, ambarı, ahırları ve müştemilatı bulunmaktadır.

Aydın merkezden Nazilli ilçe dolmuşlarına binerek önce Nazilli’ye gidilmesi gerekmektedir. Nazilli merkezden de Esen Köy’e kalkan dolmuşlar bulunmaktadır. Bu dolmuşlar ile köye giderseniz kale zaten köyün içerisindedir. Kendi aracınız ile de yine aynı şekilde önce Nazilli’ye sonra da Esen Köy’e gitmeniz gerekmektedir.

Arpaz Kalesi

Saplı Ada

Saplı Ada kuşbakışı bakıldığında bazı insanlar tarafından cezveye, bazı insanlar tarafından da kaşığa benzetilmektedir. Didim Akbük’ün simgelerinden biri haline gelen bu ada, kıyıya uzak değildir. Bazı dönemlerde sular çekilir. O zaman ada daha da yakına gelmektedir. Bu dönemlerde yürüyerek adaya denizden çok kolay gidilmektedir. Ayrıca çakıllı bir yol da bulunmaktadır. Yaklaşık 100 metrelik çakıllı yoldan yürüdüğünüzde Saplı Ada’ya ulaşmış olursunuz.

Saplı Ada’da bir rivayet bulunmaktadır. Rivayete göre Splı Ada’ya gelerek 10 çakıl taşı toplayanın ömrü 10 yıl uzamaktadır. Buraya her yıl yerli ve yabancı birçok turist gelmektedir. Ada’nın tarihi MÖ 1500’lü yıllara kadar dayanmaktadır. SİT alanı olarak koruma altına alınan bu ada, Ege’de denizin içerisinde meydana gelen volkan patlaması sebebi ile etrafa saçılan küllerden oluşmuştur. Adaya gittiğinizde kül yapısını şimdi dahi görebilirsiniz. Adada denize giren de çoktur. Suyu yaz sıcaklarında serinlemek için ideal sıcaklıktadır.

Saplı Ada’ya gidebilmek için öncelikle Akbük beldesine gelmeniz gerekmektedir. Didim’e 24 kilometre, Aydın’a ise 100 kilometre uzaklıkta bulunan bu beldeye Didim’den hareket eden otobüsler ile rahatlıkla gidebilirsiniz. Saplı Ada Akbük Koyu’nda 100 metre mesafede yer almaktadır.

Saplı Ada

Zeus Mağarası

Zeus Mağarası Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın hemen girişinde bulunmaktadır. Hem girişi hem de çevresi saklı durumdadır. Bu nedenle göremeden dönen ziyaretçilerde bulunmaktadır. Siz böyle yapmayın. Mutlaka bu saklı cenneti görün. Milli parkın girişinde bu mağaranın tabelası bulunmaktadır. Yalnızca 6 – 7 dakika bir yol giderek mağaraya ulaşmanız mümkündür. Mağaraya ulaşmak için tırmanmanız gerekmektedir. Kaygan zemin olması sebebi ile burada dikkatli olmanızda fayda vardır.

Zeus Mağarası’nın öyküleri bulunmaktadır. Antik Panionion Birliği için krallar toplantı da iken, kraliçelerin bu mağarada yüzüyorlarmış. Bir başka rivayete göre de gök tanrısı Zeus’un kardeşi Posedion kızdığında elinde bulunan üçlü yaba ile denizleri alt üst edermiş. Zeus kardeşini kızdırdığında bu mağaraya sığınırmış.

Mağaranın girişi ve çevresi gelen ziyaretçilerin bağladığı çaputlar ile doludur. Burada insanlar adak adamıştır. Dilerseniz siz de çaput bağlayarak adak da bulunabilirsiniz. Mağara içerisindeki su soğuktur. Yazın serinlemek isteyenler bu suya girebilir. Mağara içerisinde sarkıtlar mevcut. Dalgıçlar buradaki sarkıtları görebilir.

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli parkı girişinde mağaranın tabelası bulunmaktadır. Yoldan 200 metre kadar içerisinde mağaranın kapısı bulunmaktadır. Kuşadası ilçesine 27 kilometre, Aydın’a 68 kilometre uzaklıkta olan bu güzel mağara Aydın Gezilecek Yerler arasında mutlaka görülmesi gerekenlerdendir.

Zeus Mağarası

Altınkum Plajı

Son zamanların en güzel denizlerinden biri olan Altınkum Plajı, Aydın’ın Didim ilçesinde yer almaktadır. 1066 metre uzunluğunda olan bu plaj, yaklaşık 24 metre karelik bir alanda bulunmaktadır. Yılın neredeyse her günü güneş almaktadır. Kış ve ilk baharda da gelirseniz burada güneşlenme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Altınkum Plajı’nın ünlü olmasındaki en önemli sebep, kumsalıdır. Mükemmel bir kuma sahiptir. Altın sarısı kumu ile birçok ziyaretçinin dikkatini çekmektedir. Didem’de otellerin çoğu bu bölgede yer almaktadır. Bu nedenle burada konaklama imkanınız da bulunmaktadır. Altınkum plajından tekneler ile mavi yolculuğa çıkarak çevrede bulunan adaları ve koyları ziyaret edebilirsiniz.

Aydın’a karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu ile girmeniz mümkündür. Ülkemizin birçok yerinden Aydın’a kalkan otobüs firmaları mevcuttur. Otobüs ile Aydın’a ulaşmanız mümkündür. Kendi aracınız ile de Aydın’a rahatlıkla gelebilirsiniz. Ankara’dan 600 kilometre, İstanbul’dan 730 kilometre, Bursa’dan 440 kilometre, Eskişehir’den 470 kilometre, İzmir’den 130 kilometre ve Muğla’dan 130 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Aydın’a hızlı tren ile de gelme imkanınız bulunmaktadır. Bu imkan Aydınlılar tarafından da mutlulukla karşılanmıştır. Yol oldukça kısa bir süre içerisinde tamamlamaktadır. Aydın’da askeri hava alanı bulunmaktadır. Sivil vatandaşlar bu hava alanını kullanamazlar. Bu nedenle İzmir hava alanından Aydın’a ulaşmanız mümkündür.

Altınkum Plajı

Aydın gezilecek yerler hakkında vereceğim bilgiler bu kadardı bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın.

Listemizde yer alan yerlerin hangisini beğendiyseniz yorum kısmından bize yazmayı unutmayınız. Ayrıca Sığacık ve Seferihisar’da Gezilecek Yerler, İzmir yazımıza bakmayı unutmayınız.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.