Tamanu Yağının Faydaları

15.01.2023
251
Tamanu Yağının Faydaları
Modelistlik Kursu

İsmini belki de hiç duymadığınız tamanu yağının faydaları nelerdir sizler ile birlikte ele alacağız. Tamanu yağı doğal antibiyotik olan bilinen bir yağdır. Bu nedenle son zamanlarda sıkça araştırılmaktadır. Sizler için tamanu yağı nedir, nasıl yapılır ve neye iyi gelir, tamanu yağı faydaları ve kullanımını ele aldık.

Doğanın bize verdiği mucizevi bir üründür. Birçok faydası vardır. Bu nedenle de faydalarını bilenler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Sizde doğal ürünler ile şifa bulmak istiyorsanız tamanu yağının faydalarına göz atmayı unutmayınız.

Tamanu Yağı Nedir?

Tamanu Yağı Nedir?

Tamanu Yağı Nedir?

Tamanu yağı doğal antibiyotik olan bir yağdır. Bu özelliğinden dolayı tedavilerde destekleyici ürün olarak kullanılmaktadır. Bu yağın Latince ismi Calophyllum inophyllum olan bir bitkinin meyvelerinde bulunan çekirdeklerinden elde edilen bir yağdır. Bu yağ Endonezya ve Tahiti bölgelerinde yetişen ender bir tropik bitkidir. Bir ağaçtan bir yılda ortalama 100 kilo kadar Tamanu meyvesi elde edilirken, yalnızca 5 kg yağ elde edilmektedir.

Tamanu Yağı Nasıl Yapılır ve Elde edilir?

Tamanu yağı, tamanu ağacının verdiği meyvelerden elde edilir. Tamanu ağacı her sene iki kere meyve vermektedir. Bu meyvelerin içinde büyük çekirdekler vardır. Tamanu meyvesinin çekirdeklerinin işlenmesi sonucunda tamanu yağı elde edilmektedir.

Tamanu yağı içini ilk olarak tamanu meyveleri toplanır ve çekirdek kısımları çıkarılır. Çıkardığınız çekirdekleri 2 ay boyunca güneşin altında kurumaya bırakmalısınız. Çekirdekler iyice kuruyunca çekirdekte bulunan yağ kendini bırakır. Meydana gelen tamanu yağı toplanarak soğuk pres işleminden geçirilir. Tamanu meyvesi çekirdeğinden ilk çıktığında yapışkan ve koyu renkli bir görünüme sahiptir. Soğuk sıkım işlemi sonrası tamanu yağı, yeşilimsi bir renk alır.

Tamanu Yağı Ne İşe Yarar?

Tamanu yağının içinde birçok fosfolipidler, lipidler ve glikolipidler bulunmaktadır. Bunların yanında tamanu yağı lactone isminde antibiyotik bir madde içermektedir. Ayrıca içinde calophyllolide adı verilen non-steroid antienflamatuar bir madde bulundurur. Bu özelliklerinden dolayı tamanu yağı pek çok cilt sorunun tedavisinde takviye destek ürünü olarak kullanılır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Tamanu Yağı Neye İyi Gelir?

Tamanu yağının insan sağlığına ve cildimize çok faydası vardır. Çünkü içindeki doğal antibiyotik olan bilinen madde cilt sorunlarına da çok iyi gelmektedir. Tamanu yağının yeni doku oluşumunu arttırıcı etkisi olduğu için çeşitli cilt sorunlarına iyi gelir.

Tamanu yağı eğer düzenli olarak kullanırsa çok iyi bir takviyedir. Uzun zamanlardan beri kullanılan tamanu yağı, yanık ve yaralanma tedavisinde etkili bir doğal ürün olarak bilinmektedir. Tamanu yağının en iyi bilinen faydaları şunlardır:

  • Cildi nemlendirir ve kuruluktan dolayı meydana gelen egzamayı rahatlatır,
  • Böcek ısırığının neden olduğu şişliği ve ağrıyı giderir,
  • Ter kokusunun azalması için etkilidir,
  • Cildin derinlerine işleyerek; kesik, yanık gibi yaraların iyileşmesine fayda sağlar,
  • Ciltteki kaşıntıyı en aza indirir,
  • Bebek bezinin ciltte oluşturduğu tahrişe iyi gelir,
  • Ciltte kilo alma verme ve hamilelik nedeniyle oluşan çatlaklarının görünümünü azaltır,
  • Ciltte meydana gelen sivilce izlerinin ve güneş lekelerinin görünümünü en aza indirir,
  • Sivilcelerin cilt üzerinde çoğalıp yayılmasını engeller ve iyileşme sürecini kısaltır,
  • Masaj yapılarak tamanu yağı uygulandığında romatizma ağrılarını hafifletici etki göstermektedir.

Tamanu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Daha öncesinden de belirtildiği gibi tamanu yağı, farklı coğrafyalarda çok uzun zamandır gelenek haline gelmiştir. Bu yağın cilde olan faydalarını bilen kültürler sorunsuz cilde sahip olmak için tamanu yağı kullanıyorlar. Ülkemizde pek fazla bilinmeyen bu yağı kullanırken bilinçli kullanılmasında fayda vardır.

Tamanu Yağı Nasıl Kullanılır? Tamanu Yağı Kullanımı

Tamanu yağını, direkt olarak cildinize sürebilirsiniz. Cilt üzerine basitçe sürebilirsiniz. Cildinize sürdüğünüz anda cildinizin yumuşacık olduğunu göreceksiniz. Ayrıca cildinizde meydana gelen sivilcelerde dolayı şişen cildinize de iyi gelmektedir. Sivilceden dolayı cildinizde şişen bölgeye direkt sürebilirsiniz. İsterseniz cildiniz için hazırladığınız maskelerin içine de ekleyebilirsiniz. Tamanu yağının kokusu ağır gelirse bu durumda yağın içine bir kaç damla lavanta yağı ekleyerek güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Fakat ilk defa kullanacağınız her ürün gibi tamanu yağının da alerji yapma ihtimali vardır. Bu nedenle kullanmadan önce elinizin üzerinde küçük bir alana sürerek alerji yapıp yapmayacağını test ediniz. Tamanu yağının faydaları  olduğu kadar yan etkilerinin de olabileceğini unutmayınız.  Ayrıca fındık alerjisi olan kişilerin tamanu yağını kullanmadan doktorlarına danışması gerekmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

YouTube Adresimiz: https://www.youtube.com/@sosyolacom

YAZAR BİLGİSİ
İzmir'de Bilgisayar destekli muhasebe ve netsis öğretmeniyim. Fotoğraf çekmekten ve doğa gezintilerinden hoşlanırım. Papatya en sevdiğim çiçektir. Boş zamanlarında öğretmenlik mesleği ile alakalı kendini geliştirerek, makale yazarlığı konusunda çalışmalar yürütmekteyim. Özellikle oyuncuların ekranların arkasındaki yaşantılarını anlamayı ve anlatmayı seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.