Çördük Yağı Ne İşe Yarar?

21.11.2019
391
Çördük Yağı  Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Çördük yağı diğer esansiyel yağlar gibi bitki yapraklarından, ağaç kabuğundan ve çiçeklerden elde edilen güçlü konsantrasyonlardır. Her bir uçucu yağ türü kimyasal yapısına ve kullanımına bağlı olarak değişmekle birlikte, saf uçucu yağlar, geleneksel ilaçlar kadar etkili sayılabilir.

Çördük yağı, geleneksel anti-enflamatuarlara ve antimikrobiyallere olası bir alternatif olarak popülerlik kazanmış birçok önemli yağdan sadece bir tanesidir. Doğal olarak sınıflandırılsa da, özellikle oral veya lokal olarak kullanıldığında, yan etkiler riski taşır. Çördük esansiyel yağı ve nasıl güvenle kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Çördük otu
Çördük otu

Çördük Yağı Nedir?

Çörtük yağının sağlığa faydaları, büzücü, uyarıcı, antispazmodik, antiromatizmal, antiseptik, gaz giderici, yara iyileştirici, sindirim, idrar söktürücü, regl düzenleyici, balgam söktürücü, tansiyon dengeleyici, sinir sistemini düzenleyici, detoksifiye edici, tonik ve ateş düşürücü özelliklerine bağlanabilir. 

Çördük uçucu yağı, hyssop adı verilen bir çalının yaprak ve çiçeklerinin buharla damıtılmasıyla çıkarılır. Botanik dünyasında, hyssopus officinalis adıyla bilinir. Anadolu’da ise çörtük ya da zufaotu olarak anılır. Bu çalı çoğunlukla Akdeniz bölgesinde yetişir. Hyssop yani çördük antik çağlarda kutsal bir bitki olarak bilinirdi.

Çörtük esansiyel yağı dezenfektan ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle, Eski Ahit’te bile temizleyici bir madde olarak açıkça belirtilmiştir. Zufaotu yağının ana bileşenleri alfa pinen, kampen, beta-pinen, sabinen, myrsen, limonen, pinokamphone, iso-pinokampen, gamma terpineol, cineole ve thujone maddeleridir.

Çördük çiçeği
Çördük çiçeği

Çördük Yağı Neye İyi Gelir?

Çördük yağı faydaları ve sağlığa faydalarını öğrenmek isterseniz yazımızı okumaya devam edin.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Doğal bir büzücü işlevi görür

Bir büzücünün işlevi, damarların ve kasların büzülmesidir. Çördük esansiyel yağı doğal bir büzücüdür. Yani diş etlerinin, kasların ve uzuvların, karın bölgesinin, bağırsakların, cildin, dokuların ve kan damarlarının kasılmasını sağlar. Bu size birçok yönden yardımcı olabilir. Bu, kan damarlarını hızla kasıltarak kanamayı durdurur, diş ve saç kaybetmenizi engeller, üstelik cildi sıkılaştırdığı için kasların ve derinin sarkmasını önler.

Kas spazmlarını iyileştirir

Antispazmodik olan çördük esansiyel yağı, solunum sistemi spazmlarında rahatlama sağlar, böylece spazmodik öksürükleri iyileştirir. Ayrıca kasılmaları ve ilgili problemleri iyileştirmek için sinir sisteminin spazmlarını iyileştirir, ayrıca akut karın ağrısını iyileştirir ve kas spazmlarını azaltır. 

Romatizmal hastalıkları tedavi eder

Çördük esansiyel yağı dolaşımı iyileştirir. Romatizma, artrit, gut ve şişkinlik gibi zayıf dolaşıma bağlı hastalıkları iyileştirmeye yardımcı olur.

Antiseptik özelliklere sahiptir

Ne zaman yaralansak, vücudumuzda bir kesik ya da sıyrık olsa ilk endişemiz yaranın septik hale gelmesidir. Eğer demir bir nesne ise, tetanozdan enfekte olma ihtimali de vardır. Yaralara uygulanan çördük esansiyel yağı, her iki durumdan da kaçınmamıza yardımcı olabilir. Antiseptik bir madde olduğu için yaraların enfeksiyona dönüşmesini önler.

Yaraları iyileştirir

Derin kesikler daha hızlı iyileşir ve çördük esansiyel yağı bunlara uygulanırsa bıraktıkları yara izleri kaybolur. Kabarcıklar, enfeksiyon ve böcek ısırıklarının iyileştirilmesini sağlar. 

Sindirim sistemini düzenler

Bu yağ sindirimi kolaylaştırır. Uyarıcı olarak, asitler, enzimler ve safra gibi gastrik suların mideye salgılanmasını uyarır ve bu da karmaşık proteinlerin, karbonhidratların ve diğer besinlerin ayrışmasını hızlandırır. Aynı zamanda peristaltik hareketi uyararak bu yiyeceklerin bağırsaklardan geçişini kolaylaştırır.

Diüretik özellikleri vardır

Çördük yağı aynı zamanda vücudunuzun detoksifikasyonunu, fazla su ve sodyumun çıkarılmasını, yağ kaybını ve kan basıncındaki azalmayı sağlar. İdrar sıklığını ve idrar miktarını da arttırır. Bunun da başka faydaları var. Çördük esansiyel yağı kalbinizi sağlıklı tutar, sindirime yardımcı olur ve ayrıca gaz oluşumunu azaltır.

Regl döngüsünü düzenler

Çördük esansiyel yağının bu özelliği, kadınların düzensiz, ağrılı veya yorucu regl dönemlerini düzenler. Regl gecikmesini önler, mide bulantısı, baş ağrısı, alt karındaki ağrı, yorgunluk, iştahsızlık ve ruh hali değişiklikleri gibi semptomların üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Balgam söktürücü özellikleri vardır

Bu, çördük esansiyel yağının bir başka faydalı özelliğidir. Bu yağ, doğal bir balgam söktürücüdür ve solunum yollarında biriken balgamları gevşetmek için iyi bir çözümdür. Ayrıca, solunum sistemini sıcak tutar ve içeride balgamın birikmesini önler. Bunun yanı sıra, soğuk algınlığı nedeniyle oluşan enfeksiyonları tedavi etmeye yardımcı olur.

Gaz ve şişkinlik gidericidir

Gaz giderici özelliklere sahip olan bu yağ, bağırsaklardan çıkan gazları temizlemeye yardımcı olur ve sizi huzursuzluk, ağırlık, hazımsızlık, şişkinlik, karın ağrıları, bulantı, kusma ve iştahsızlık gibi sorunlardan kurtarır. Ayrıca, çördük esansiyel yağı gaz oluşumuna izin vermez. Aslında gazın vücuttan güvenli bir şekilde atılması için aşağıya doğru geçişini teşvik eder.

Ateş düşürücü doğal bir ilaçtır

Ateş enfeksiyonlardan kaynaklandığı zaman, enfeksiyonlarla savaşarak azaltılmasına yardımcı olur. Ateş, vücutta toksin birikimine bağlı olduğunda, bu yağ, toksinlerin vücuttan idrara çıkma yoluyla alınmasını teşvik ederek onu azaltır. Çördük yağı ayrıca terlemeyi de beraberinde getirir, bu da ateşin çok yüksek olduğu durumlarda kişinin vücut sıcaklığını düşürmeye yardımcı olur.

Düşük tansiyonu engeller

Kan basıncı düşük olan insanlar için bu esansiyel yağ faydalıdır. Çördük esansiyel yağı kan basıncını yükseltir ve baş ağrısı, kusma, yorgunluk ve uzuvların şişmesi gibi düşük tansiyonla ilgili sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Sinirleri yatıştırır

Çördük esansiyel yağı, sinir sistemi için bir tonik olarak davranır. Bu, sinir sistemini sağlıklı ve iyi çalışır durumda tutar ve sinir bozukluklarının önlenmesine yardımcı olur. Baş dönmesi, sinirlilik ve kasılma durumlarında da etkilidir. Çördük esansiyel yağı iyi bir maddedir ve tüm sinir sistemini güçlendirir.

Doğal bir uyarıcıdır

Çördük esansiyel yağı vücutta çalışan tüm sistemleri uyarır. Sinir, dolaşım, sindirim, endokrin, sinir ve boşaltım sistemlerini uyarır. Böylece, vücudun metabolizmasını bir bütün olarak uyarır ve besin maddelerinin en iyi şekilde tüketilmesine ve emilmesine yardımcı olur. Ayrıca bağışıklık sistemini harekete geçirir ve vücudunuzu enfeksiyonlardan ve hastalıklardan korur.

Çördük bitkisi

Çördük Yağı Cilde Faydaları

Çördük yağının cilde olan faydalarını öğrenmek isterseniz yazımızı okumaya devam edin.

Cilt temizleyicidir

Çördük esansiyel yağı, cilt temizleme özelliği yüzünden en iyi güzellik dünyasında bilinir. Aslında, kir, toz ve yağlardan cildi arındıran doğal bir temizleme etkisine sahiptir.

Cildin temizlenme özelliğini güçlendirmek için, yüz temizleme jelinize 2-3 damla çördük esansiyel yağı ekleyebilirsiniz.

Hassas ciltleri korur

Aslında kolayca tahriş olabilen hassas ciltlerde kullanılabilecek kadar yumuşak olan birkaç esansiyel yağ vardır. Çördük yağı bunlardan biridir. Yalnız lavanta yağı, gül yağı, papatya yağı, çörtük yağı ve buhur esansiyel yağı hassas cilt tipleri için güvenli ve uygundur. Nane yağı, portakal yağı gibi cildinizi ağırlaştırabilen güçlü uçucu yağlar kullanmak yerine, çördük esansiyel yağını jojoba yağı ile karıştırıp yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Büyük gözenekleri küçültür

Çördük esansiyel yağı büzücü özelliklere sahiptir. Bu esansiyel yağ, büyük gözeneklerin görünümünü azaltır ve cildi sıkılaştırır. 1 çay kaşığı alkolsüz cadı fındığı yağı, 1 çay bardağı su ve 3 damla çördük esansiyel yağını temiz bir sprey şişesinde birleştirin. Gözenekleri küçültme etkisine yardımcı olmak için, temiz ve kuru yüzünüze bu spreyi püskürtün.

Ciltteki yağlanmayı giderir ve ciltteki yağı dengeler

Yağlı bir cildiniz var mı? Çördük esansiyel yağı yardımcı olabilir! Bir kez daha, büzücü özellikleri, çördük esansiyel yağını muhteşem hale getirir. Çok fazla yağ salgılayan geniş gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur üstelik cildinizin yağlı ve parlak görünmesini önler. Bir çördük esansiyel yağı yüz spreyi veya tonik yağlı cilt tiplerindeki fazla yağı gidermenin en iyi yoludur.

Cildi yumuşatır ve pürüzsüzleştirir

Çördük esansiyel yağı, cildi yumuşak hale getirmek ve pürüzsüz bir cilt rengini oluşturmak için iyidir. Cildinizi düzenleyen bir etkiye sahiptir, bu da cildinizin tonunu düzeltirken, cildinizin nem ve yağ dengesini korur.

Pürüzlü cilt dokusunu yumuşatmak ve pürüzsüzleştirmek için 2 damla çördük esansiyel yağını kaynar suya ekleyin. Yüzünüze bu suyun buharını bir süre tutun.

Enfeksiyonla mücadele eder ve yaraları iyileştirir

Çördük yağındaki antiseptik özellikler cilt enfeksiyonlarına karşı savaşmayı mükemmelleştirir. Uygulandığında yaraların enfekte olmasını önleyebilir. Çördük esansiyel yağı ayrıca yaraları, kesikleri ve morlukları yara izi bırakmadan daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Yara izlerini iyileştirir

Çördük esansiyel yağı yanıklar, böcek ısırıkları, sivilce izleri, döküntüler ve su çiçeği gibi yara izlerine neden olan cilt problemleri için mükemmeldir. Bu yara iyileştirici özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Bir yaranız varsa, çördük esansiyel yağı kullanmak iz bırakmadan iyileşmesine yardımcı olabilir. Zaten bir iziniz varsa, görünümünü daha hızlı azaltmak için çörtük yağı kullanın.

1 çay kaşığı jojoba yağı içerisine 3 damla çördük uçucu yağı karıştırın ve karışımı izlerinize günde 2 kez uygulayın.

Egzama, sedef ve döküntüleri yatıştırır

Yukarıda gördüğümüz gibi, hyssop yağı hassas ciltler için güvenlidir ayrıca enfeksiyonla savaşmaya ve yaraları iyileştirmeye yardımcı olur. Döküntü, egzama, sedef hastalığı ve benzeri gibi enflamatuar cilt rahatsızlıklarını yatıştırmak ve tedavi etmek için iyi bir uçucu yağdır. Birkaç damla çördük esansiyel yağını losyonunuza karıştırıp etkilenen bölgelere uygulayabilirsiniz.

Çördük yağı
Çördük yağı

Çördük Yağı Nasıl Kullanılır?

Havayı temizlemek için bir difüzörde, çördük esansiyel yağını buharla havaya dağıtabilirsiniz. Narenciye yağları aynı zamanda mükemmel antimikrobiyallerdir ve çördük esansiyel yağının otsu kokusuyla iyi karışırlar.

Antimikrobiyal olan çördük esansiyel yağı mükemmel bir ev temizliği maddesidir. Portakal yağı, çördük yağı, karanfil yağı ve alkolü temiz bir şişede birleştirin. Bu doğal temizlik maddesiyle evinizdeki yüzeyleri temizleyin. 

Evdeki yüzeyleri, kapı kollarını ve diğer kirli alanları temizlemek için temiz bir sprey şişesine cadı fındığı yağı, çördük esansiyel yağı ve suyu ekleyin. Sprey şişesini iyice çalkaladıktan sonra püskürterek yüzeyleri temizleyebilirsiniz.

Yoğun bir öksürüğü yatıştırmak veya burun tıkanıklığını gidermek için çördük esansiyel yağı ve lavanta esansiyel yağını karıştırın. Bu karışımı difüzörde, buharla havaya dağıtın. 

Çördük yağı Saça faydaları
Çördük yağı Saça faydaları

Çördük Yağı Saça Faydaları

Eğer saçlarınız ince telli ise veya kısa bir süre önce saçlarınız hacmini kaybettiyse çördük esansiyel yağı uygulaması her teli kalınlaştırabilir ve güçlendirebilir.

Sağlıklı saçlar, kullandığınız ürünlerle başlar bu sayede şampuanınıza ya da saç kreminize birkaç damla çördük uçucu yağı ekleyebilirsiniz. Bu uygulama, yeni saçların oluşmasını teşvik eder, saçlara hacim kazandırır ve saç dökülmesini engeller.

Çördük yağı ile cilt bakımı
Çördük yağı ile cilt bakımı

Çördük Yağı ile Cilt Bakımı Maskeleri

Çördük yağı ile evde kendiniz çok kolay ve kısa zamanda cilt maskeleri hazırlayabilirsiniz.

Cildi Arındırıcı Çördük Yağı Yüz Maskesi Tarifi

Yağlı ve sivilceli bir cildiniz varsa, ince çizgileriniz ya da kırışıklıklarınız varsa bu maske sizin için idealdir. Gerçekten çok yumuşak ve inanılmaz derecede basit olan bu maske, cildinizi nazikçe temizlemek ve arındırmak için harika bir yöntemdir. Bu maskede bulunan süt, cildinizi doğal yağ asitleriyle besler ve nemli tutar. 

Tam yağlı sütü ısıtın ve 2 yemek kaşığı sıcak sütü bir kaseye alın. İçine 2 tatlı kaşığı çördük esansiyel yağı ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. 10 dakika karışımı bir kenarda bekletin. Daha sonra karışımın içine 1 tatlı kaşığı yeşil fransız kili ekleyin. 

Eğer fransız kili bulamazsanız bentonit kili ya da kaolin kili de kullanabilirsiniz. Tekrar tüm malzemeleri iyice karıştırın. Macun kıvamında bir maske olması gerekli. Eğer karışım hala sıvıysa biraz daha kil ekleyebilirsiniz. 

İnce bir tabaka halinde temiz yüzünüze maskeyi bir fırçayla uygulayın. Rahatlayın ve kurumaya bırakın. Maske yüzünüzde tamamen kuruduktan sonra ılık su ile durulayın. Yavaşça yüzünüzü kurulayın ve nemlendirmek için nemlendirici krem uygulayın.

Ev yapımı cilt bakımının güzelliği, elinizin altındaki olağanüstü malzemeler sayesinde keşfedilecek sonsuz miktarda losyon ve iksir var. Her zaman meraklıyım, daha önce bilmediğim gizli tarifleri aramayı seviyorum.

Çördük esansiyel yağı böyle bir mücevherdir. Nane ailesinin bir üyesi olan bu çiçekli bitki, yaygın olarak bulunur. Ayrıca, cilt bakımı faydalarının yanı sıra tıbbi ve tedavi edici yararları vardır. Temizleme, netleştirme, yumuşatma ve besleme, bu maskenin herkes için bir şeyler var.

Fransız kilini oluşturan değerli elementler arasında potasyum, magnezyum, bakır, silika, fosfor, mineral oksitler, manganez ve selenyum bulunur. Kilin rengi, iki önemli kaynaktan, mineral oksitler ve bitkisel maddelerden kaynaklanır. Bu kili alırken daima yeşil ya da yeşil tonlarını seçin. Peki yeşil fransız kili ne işe yarıyor? 

Aşırı derecede yağ, toksinler, kir ve yabancı maddeleri gözeneklerden temizleyen bu madde kan akışını uyarır, hasarlı cilt hücrelerini gençleştirir, cildin gözeneklerini sıkılaştırır ve donuk cilt rengini canlandırır. Yağlı, akne eğilimli ciltler için harikalar yaratır ve günlük olarak küçük sivilcelerde kullanılabilir veya haftalık olarak tam yüz bakımı olarak kullanılabilir.

Hindistan cevizi sütü, beyaz hindistan cevizi meyvesinde ekstrakte edilen sıvıdır ve doymuş yağ oranı yüksektir. Bu yağı, cilt ve saçlar için inanılmaz derecede çok yönlü hale getiren şey içeriğinin zengin olmasıdır. Vitamin, demir, potasyum, magnezyum, fosfor ve selenyum bakımından zengindir. Cildi yumuşak ve esnek tutar, nemlendirir, cildin elastikiyetini arttırır, yaşlanma karşıtı özellikleri barındırır, tahriş olmuş cildi yatıştırıcı ve iltihaplanmayı önler.

Hindistan cevizi suyunu kaynayınca kadar bir tavada ısıtın. 2 yemek kaşığı hindistan cevizi sütü ile 2 tatlı kaşığı çördük esansiyel yağını bir kasede iyice karıştırın. Tamamen soğuyuncaya kadar bir çay gibi demlenmeye bırakın. 1 tatlı kaşığı yeşil fransız kilini ekleyin ve karıştırın. Eğer kıvamı yoğun değilse biraz daha kil ekleyin. 

İyice temizlenmiş yüz ve boyun bölgesine bu maskeyi fırçayla uygulayın. Maske iyice kuruyuncaya kadar bekleyin. Yüzünüzü ılık suyla durulayın. Cildi kurulayın ve normal nemlendiricinizi uygulayın. Haftada 1 kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Çördük Yağı ile Saç Bakımı Maskeleri

Bu saç maskesi saçlarınızı güçlendirir, saçlara parlaklık kazandırır ve saçların dökülmesini engeller. Bu maske sayesinde saçlarınız daha sağlıklı hale gelir. 

3 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ve 3 tatlı kaşığı çördük esansiyel yağını bir kasede karıştırın. Bir fırça yardımıyla karışımı saçlarınıza uygulayın. 30 dakika bekleyin. Ardından bir şampuan ve ılık suyla saçlarınızı yıkayın. Haftada 2 kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Çördük Yağı ile Yapılan Tedaviler

Lokal uygulamalardan aromaterapiye kadar çördük esansiyel yağı çeşitli şekillerde kullanılır. Çördük yağını, hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltin. Ardından cildinizin küçük bir bölgesinde test edin ve cildinizin yağa bir reaksiyonu olup olmadığını görmek için 24 saat bekleyin. Herhangi bir reaksiyon yoksa, iyileşme görene kadar çördük esansiyel yağını günde birkaç kez lokal olarak uygulayabilirsiniz.

Çördük esansiyel yağı, parfüm ve sabun dahil olmak üzere geniş ticari kullanım alanlarına sahiptir. Çörtük yağı ile seyreltilmiş uçucu yağını sıcak suyla doldurulmuş banyo küvetine ekleyebilirsiniz. İltihabı tedavi etmek ve aromaterapinin tadını çıkarmak için kullanabilirsiniz. 

Çörtük esansiyel yağı ile yapılan kompres uygulamaları küçük cilt tahrişleri, böcek ısırıkları ve kas veya eklem ağrıları için kullanılabilir. Bir kasede 3 damla çördük esansiyel yağı ve 6 damla zeytinyağını karıştırın. Sıcak suya batırılmış bezin üzerine bu karışımı damlatın ve lokal olarak etkilenen bölgelere uygulayın.

Aromaterapi için çördük esansiyel yağını kullanabilirsiniz, bir difüzör yağın kokusunun tüm gün devam etmesine yardımcı olabilir. Bir difüzöre birkaç damla çördük esansiyel yağı ve susam yağı ekleyin. Buharını havaya dağıtın.

Uçucu yağları dağıtmadan önce hamile ve emziren kadınlar, çocuklar ve evcil hayvanları göz önünde bulundurun. Bazıları toksik olabilir.

Çördük Yağı Hakkında Merak Edilenler

Çördük esansiyel yağı halk hekimliğinde yüzyıllardır kullanılmaktadır ancak bu, yan etkilere neden olamayacağı anlamına gelmez. Lokal olarak kullanıldığında, bazı kişiler kırmızı döküntü, kaşıntılı cilt, kurdeşen, kuruluk ve soyulma, şişme, hapşırma ve burun akıntısı gibi alerjik reaksiyon belirtileri yaşayabilir.

Çördük esansiyel yağını kesinlikle ağız yoluyla tüketmeyin. Ağız yoluyla tüketilmesi mide bulantısı, ishal, karın ağrısı, anksiyete ve titremeye neden olur.

Çördük Yağı Fiyatı

Çördük yağının fiyatı 15 TL ile 70 TL arasında değişir.

Aromatik Yağ Nedir?

Aromatik yağ genel olarak bitkilerden elde edilen özlerdir. Aromaterapi yağı terimi genel olarak bütünsel aromaterapi kapsamında kullanılan tüm doğal esansiyel yağları, uçucu yağları, taşıyıcı yağları ve doğal sıvı bitki aromatiklerini belirtir.

Ancak aromaterapi yağı teriminin arkasındaki anlam, bu terimi kimin kullandığına bağlı olarak değişebilir. Örneğin, bazı insanlar yanlışlıkla sentetik koku yağlarının aromaterapide kullanım için uygun olduğunu düşünür. Fakat aslında bu doğru değildir.

Limon Yağı Aromaterapi Kullanımı

Doğal antibakteriyel özellikleri sayesinde, limon yağı sivilce ve böcek ısırıkları ile mücadeleyi kazanmanıza yardımcı olabilir. Cilt için ise limon yağı, yüzünüzdeki doğal yağı yani sebumu temizler. Cildin doğal yağ dengesini korur.

Doğal bir antiviral olduğu için, limon yağı, soğuk algınlığı veya gribi iyileştirir. Ayrıca, antimikrobiyal özellikleri alerji semptomlarını yok eder. Etrafınızdaki havayı temizlemek için de limon yağı kullanabilirsiniz. Limon yağı, çeşitli nedenlerle hastanelerde popüler bir dezenfektan haline geldi çünkü limon yağı, havayı tazeleyen ve harika kokan güçlü bir antiseptiktir.

Tonlama özelliklerine sahip olduğundan, seyreltilmiş limon yağının cildinize masaj yapılması selülitin en aza indirilmesine ve varisli damarların, kırık kılcal damarların, hemoroitlerin giderilmesine yardımcı olabilir. Limon yağının yeni beyaz kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olabileceğinin bir kanıtı bile var.

Limon yağının parlak, keskin, narenciye kokusu bir ruhsal güçlendiricidir. Depresyondan muzdarip olsanız da, ofiste stresli bir günün ardından sakinleşemiyorsanız ya da sadece önemli görevlere daha iyi odaklanmanıza yardımcı olacak bir şeye ihtiyacınız varsa, limon yağı yardımınıza koşar! Sadece şişeden bile limon yağını koklamak beyninizi şarj etmenize yardımcı olur.

Biberiye Yağı Aromaterapi Kullanımı

Biberiye yağının canlandırıcı, ferahlatıcı ve uyarıcı özellikleri vardır. Kafur kokusu baskındır.

Kafur içeren diğer yağlarda olduğu gibi, biberiye yağı ile masaj yapmak artrit hastalığını iyileştirir ve dolaşımın iyileştirilmesine yardımcı olur. Solunum sorunları için faydalıdır ve iyi bir balgam söktürücüdür.

Biberiye yağı, yağlı cilt ve sivilce sorunları, saç derisi ve saç bakımı konusunda mükemmel bir üne sahiptir. Üstelik alopsi yani saç dökülmesini durdurur. Biberiye yağı, hafızayı güçlendirme ve odaklanma konusunda mükemmeldir. Bu yüzden uzun yolculuklar ve uzun çalışma saatleri için ideal bir seçimdir.

Aromaterapi Taşıyıcı Yağlar Ne Demektir?

Eğer uçucu yağlar kullanıyorsanız, uçucu yağlarınızı seyreltmek için bir taşıyıcı yağ kullandığınızdan şüphe yok. Taşıyıcı yağlar esas olarak bir bitkinin tohumu veya bitki tanelerinden elde edilen yağlardır. Oldukça nötr oldukları için, taşıyıcı yağlar uçucu yağları tamamlar ve masaj yağları, kese, merhemler, losyonlar ve balsamlar gibi cilt ve saç ürünleri için uçucu yağları seyreltmek için mükemmel bir seçimdir. Ayçiçeği yağı, zeytinyağı, susam yağı, hindistan cevizi yağı, ceviz yağı, jojoba yağı, tatlı badem yağı ve susam yağı en temel taşıyıcı yağlardan birkaçıdır.

Aromatik Terapi Nedir? 

Aromatik terapi yani aromaterapi, sağlığı ve refahı arttırmak için doğal bitki özleri kullanan bütünsel bir tedavi yöntemidir. Bazen buna esansiyel yağ tedavisi denir. Aromaterapi, vücut, zihin ve ruh sağlığını iyileştirmek için tıbbi olarak aromatik esans yağlarını kullanır. Hem fiziksel hem de duygusal sağlığı arttırır.

Aromaterapi hem sanat hem de bilim olarak düşünülür. Son zamanlarda, aromaterapi, bilim ve tıp alanlarında daha fazla tanınmıştır.

Aromaterapist Nasıl Olunur?

Aromaterapistler, müşterilerinde duygusal refahı ve sağlığı arttırmak için doğal yağlar ve infüzyonlar kullanırlar. Çeşitli insanlarla ilgileneceğiniz için iyi iletişim becerilerine sahip olmanız gerekecektir.

Aromaterapi sertifika programları genel olarak klinik, vakıf ve profesyonel programlar olarak kategorilere ayrılır. Uluslararası standartlara göre profesyonel programlar ve klinik programlar 200 ya da 400 saat sürmelidir. 

ARC yani aromaterapist sertifikasyon sınavı, senede 2 kez yapılır. Sınav, online test süreçlerine hakim bir kuruluş olan bir test şirketi tarafından yapılır. Sınav, online olarak hazırlanır. 

Eğitim tamamlandıktan sonra başvuru formu dolmanız, ARC disiplin politikasına uymak için bir anlaşma imzalamanız ve Aday Onay Formunu doldurmanız gerekir. Başvuru yaparken aromaterapi transkriptinin bir kopyasını da göndermelisiniz. 

Bunun dışında 325 $ sınav ücreti ödemeniz gerekir. 6 hafta içinde size uygunluk bildirimi gönderilir. Bu bildirimin bir kopyasını alarak, fotoğraflı kimlik belgesiyle birlikte sınava giriş için hazırlamalısınız. Test sonuçları, takip eden 6 hafta içinde size yollanır. Eğer sınavdan geçerseniz ARC’den bir sertifika alırsınız. Sertifanın geçerlilik süresi 5 yıldır. 

Aromaterapi Kitap Pdf

Aromaterapi için iki farklı kitap öneriyoruz. Birincisi Nimet Özata’nın kaleme aldığı Fitoterapi ve Aromaterapi kitabıdır. İkincisi ise Sinem Us Tokoğlu’nun kaleme aldığı Organik Eczanemin Aroma Kokulu Bahçesi kitabıdır.

YORUMLAR

  1. Gizem dedi ki:

    Çördük yağının faydaları arasında en sevdiğim antiseptik özelliğe sahip olması. Yani herhangi bir yaralanma durumunda çördük esansiyel yağı uyguladığımızda yaraların enfeksiyon hale dönüşmesini engeller. Yaraların enfesksiyona dönüşmemesi için yara üzerine çördük yağını sürebilirsiniz. Bu özelliği dışında, güzel bir cilt temizleyici yağdır. Herhangi bir yüz temizleme ürünü için iki üç damla çördük esansiyel yağı koyarsanız etkisini fark edersiniz.