Hardal Yağının Faydaları, Hardal Yağı Ne İşe Yarar?

02.01.2023
317
Hardal Yağının Faydaları, Hardal Yağı Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Hardal yağının faydaları, hardal yağı hardal tohumlarının ezilmesi ile içerisinde mineral, vitamin ve yağların dışarıya çıkmasıyla elde edilen bir yağdır. İki ayrı tohuma sahip olan hardal bu nedenle iki çeşide ayrılır. Hardal yağının rengi biri siyah olurken öteki beyaz renktedir. Bu yağlar birbirine karıştırılmamalıdır. Hardal yağı eski yıllardan günümüze kadar kullanılmakta olan bir bitkisel yağ olup sağlımıza olan yaraları oldukça faydalıdır.

Hardal yağı ne işe yarar?

Hardal yağı ne işe yarar?

Hardal yağının besin değeri oldukça yüksektir. Bu yağın içerisinde doymuş ve doymamış yağlar olmakla beraber içerisinde e vitamini A vitamini, c vitamini ve b kompleksi içermektedir. Hardal yağının içerisinde bulunan bu yağlar ve vitaminler sayesinde oldukça faydalı bir yağdır.

https://www.youtube.com/watch?v=Vxp_tNmTrgY

Hardal Yağı Nedir? Hakkında Bilgi

Hardal yağı esasında bitkisel yağ olduğundan önemli bir zararı yoktur. Lakin alerjik bir cilt yapısına sahip kişilerde yan etki yaratıp kızarıklık tahriş ve yanma yapabilir, bu nedenle kullanmadan önce alerji testi yapmalısınız. Ağız yoluyla alındığında çok fazla tüketildiği takdirde  bulantı,  kusma ve ishal gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Hamilelik dönemi kadınların en hassas oldukları dönemdir. Bu dönemde her ilaç kullanılmadığı gibi hardal yağı kullanılması bebeğimizde hayati tehlike yaratabilir. Hardal yağı hakkında verdiğimiz bilgilerden sonra peki hardal yağı faydaları nelermiş görelim.

Hardal Yağı Nedir

Hardal Yağının Faydaları Nelerdir?

Hardal yağı vücudumuza birçok sağlayarak daha sağlıklı, genç ve dinamik olmamızı sağlayacaktır. Hardal yağı sağlık alanında vücudumuzda ki sistemin bozulmaması ve daha fazla yasamanız için birçok alanda kullanılmaktadır. Gelin hardal yağının vücudumuzdaki faydaları görelim:

Hardal Yağı Kanser Olma Riskini Azaltır

Uzmanların yaptığı araştırmalar doğrultusunda hardal yağının bölgede oluşan kanser hücrelerine karşı savaş açıp hücrelerin yok olmasını ve tekrar oluşmasını engellediği gözlenmiştir. Mide ve kolon kanserine karşı etkili olan hardal yağının içerisinde bulunan alfa-linolenik asit (3çift bağ içeren, 18 karbonlu, poliansatüre esansiyel yağ)kanser hücrelerine savaş açıp onların yok olmasını sağladığı bilinmektedir. Bunun yanında hayvansal yağlarında kolon kanserine iyi geldiği bilinmektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Hardal Yağının Faydaları Nelerdir?

Hardal Yağı Kardiyovasküler Sorunlara İyi Gelir

Hardal yağı içerisinde birçok doymamış yağ asidi bulunduğu için kötü kolesterolü (LDL) düşürdüğü tespit edilmiştir. İçerisinde bulunan vitamin, mineral ve o megalar sayesinde kalp hastalıklarının %80 azalma sağlayacaktır. Hardal yağı insan vücudundaki lipoprotein oranındaki azalmayı giderek artırarak kalp hastalılarının oluşmasını engeller ve bunun yanında kanda kolesterol miktarının azalmasını (hipokolesterolemi) da engeller. Hardal yağı kalp sağlığımız için oldukça faydalı bir esansiyel yağdır.

https://www.youtube.com/watch?v=sW8Ftedj2tQ

Hardal Yağı Sistemik Bir Uyarıcıdır

Hardal yağı insan vücuduna girdiğinde tepki yaratır ve hücreleri uyarır. Hardal yağı sindirim sistemini uyararak boşaltımı ve iştahsızlığın önüne geçerek iştahımızda artış sağlayacaktır. Hardal yağı bir çok kozmetik ürününde kullanılan, uygulandığı bölgeyi uyarıp kan akışının hızlanmasını ve cildin rahatlamasını sağlayacaktır. Sürülen bölgede hardal yağı kızarıklık yatı ise o bölgeye kan geldiğini ve işe yardığını anlamış olacağız. Hardal yağı uygulanan bölgeyi temizleyip tıkalı gözenekleri açamaya ve cildimizin nefes almasını, terlemesini sağlayıp fazla sıvının dışarı atılmasını da sağlayacaktır.

Hardal Yağı Kasılan Kasları Gevşetir

Hardal Yağının faydaları arasında kasları gevşetmekte vardır. Hardal yağı sürüldüğü bölgeyi rahatlatıp kasları gevşeterek ağrıların giderilmesinde bize yardımcı olacaktır.

Hardal Yağı Soğuk Algınlığına Ve Öksürüğe İyi Gelir

Hardal yağı keskin tadından dolayı birçok alanda kullanıldığı gibi soğuk algınlık ve öksürükte de kullanılmaktadır. Hardal yağ asidi bitkisel doymamış yağ asidi olduğu için soğuk algınlığı ve öksürüğe çok iyi gelmektedir. Hardal yağından daha iyi yararlanmak için odamıza yayarak veya bir kabın içerisine sıcak su alıp hardal ilave ederek burun tıkanıklığımızı solum yolu ile akciğerimizi rahatlatabiliriz. Bu sayede biriken balgamı da temizlemiş oluruz. Hardal yağını sarımsak ve soğan ile karıştırarak sırtımıza uygularsak sırtımızda ısıtma etkisi yaratmış olup iyileşmemizi sağlayacağız.

Hardal Yağı Eklem Ağrılarını Tedavi Eder ve Tedavi Semptomlarını Hafifletir

Hardal yağı eklemlerimizde oluşan katılık, şişkinlik ve ağrılarda oldukça etkili olup eklem ağrının oluştuğu bölgeye nazik oval hareketlerle uygulandığında o bölgedeki hücreleri canlandırıp kan akışını sağlayıp ağrının giderilmesini sağlar. Hardal yağının içerisinde bulunan o mega 3 sayesinde arterit semptomlarının giderilme sinide sağlar.

Hardal Yağı Dudak Çatlamasını İyileştirmeye Yardımcı Olur

Şaşırmayın göbek deliğimize döktüğümüz birçok yağ vücudu iyi yönde etkiler. Bitkisel yağ olan hardal yağının göbek deliğimize dökerek dudak çatlamasını ve kuruluğunu önlemek mümkün. Bu işlemi günde bir defa uygulayabiliriz.

Hardal Yağı Organların İşleyişini Geliştirir

Birçok masaj salonlarında hardal yağı kullanılmakta olup sürülen bölgede hızla emilerek kan dolaşımının hızlandırarak organların işleyişinin bozulmamasını ve gelişmesini sağladığı uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. Bunun yanında yeni doğan çocuklarda organ geçişiminin tamamlanması ve derimizin üzerinde oluşacak olan bakterilere karşı savunma oluşturarak organların savunma direncini artırır. Hardal yağını  yeni doğan bebeklerinize,  çocuklarınıza  yani yaş farkı olmadan tüm bireyler günde bir defa kullanabilir.

Hardal Yağı Antifungal ve Antienflamatuar Özellikler İçerir

Hardal yağı anti bakteriyel, antifungal ve antienflamatuar olup oldukça yararlı bir yağdır. Hardal yağı bakterilerin oluşumuna engel olup ve oluşan bakteriler var ise onları  öldüren bitkisel bir yağdır. Cildimizde oluşan döküntüleri,  mantarları yok edebilecek antifungal özellik içerir. Hardal yağı ile eklemlerimiz de oluşan ağrı şişkinlikler için önemli bir yangı gidericidir. Romatizma ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.

Hardal Yağı Astıma Çok Faydalıdır

Astım hastası olduğumuzda bilmeliyiz ki hayatımızın sonuna kadar bu hastalıkla beraber yaşayıp mücadele edeceğiz. Hardal yağı bu mücadelemizde bize oldukça yararlı olacaktır.  Gün içerisinde astım krizi yasadığımız da solunumu hızlandırarak akciğere hava gidişini artıracaktır. Astım krizini azaltacak öneride bulunalım

Harç ve hardal Yağı Kürü

 • 1 Tatlı kaşığı hardal yağı
 • 1 Tatlı kaşığı harç yağı

Hardal yağı ve harç yağını homojen hale getirip göğsünüze sürünüz.

Ballı Hardal Tarifi

 • 1 Yemek kaşığı hardal yağı
 • 1 Tatlı kaşığı bal

1 yemek kaşığı hardal yağı ile 1 tatlı kaşığı balı güzelce karıştırıp gece uyumadan içe bilirsiniz.

Hardal Yağı Astıma Çok Faydalıdır

Hardal Yağı Dişleri Beyazlatır Ve Diş Problemlerini Tedavi Eder

Antimikrobiyal özelliğe sahip olan hardal yağı ağız, diş ve diş eti sağlığına etkili olup diş tedavisinde  hekimlerimiz tarafından oldukça  önerilmektedir. Gelin  kendimizin yapabileceği doğal  tariflere.

Tuzlu  Hardal Masajı

 • 1 Tatlı kaşığı hardal yağı
 • 1 Tatlı kaşığı tuz

Hardal yağı ve tuzu iyice karıştırıp dişlerinize ve diş etlerinize yedirerek masaj yaptıktan sonra bol su ile yıkayınız. Günde 2 defa bu masajı uygulaya bilirsiniz.

Hardal Yağı Beyin Fonksiyonlarını Artırır Ve Depresyona İyi Gelir

Hardal yağı beynimiz içinde oldukça faydalı bir yağdır. Beynimiz gün içerisinde metebolik olarak oldukça enerji harcamaktadır. Hardal yağı içerisinde bulunan yağ asitleri hafızayı güçlendirip, kafa yorgunluğunu atarak, beyne enerji verip   size oldukça yararlı olacaktır.  Bunun yanında depresyona da iyi geldiği bilinmelidir.

Hardal Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Hardal yağını sürekli ve doğru dozlarda kullandığımız takdirde cildime oldukça yararlı olduğunu göreceğiz. Haydi, gelin faydalarına bakalım;

Hardal Yağı Siyah Noktaları Giderir

Siyah noktalar sivilceler gibi hepimizin korkulu rüyası olsa gerek. Hardal yağı iyi bir anti bakteriyel yağ olduğu için cildimizdeki ölü derinin atılmasını sağlayarak cildin temizlenip siyah noktalardan kurtulmamızı sağlar.

Siyah Noktalardan Kurtulalım Maskesi

 • 1 Çay kaşığı yoğurt
 • 4 Damla limon
 • 1 Tatlı kaşığı hardal yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

1 çay kaşığı yoğurt ve 4 damla limon suyu ile 1 tatlı kaşığı hardal yağını homojen hale gelene kadar karıştırınız. Bu karışımı yüzünüz ve boynunuza oval hareketlerle yer çekimine karşı uygulayınız. Maske yüzünüzde kuruyana kadar bekleyiniz. Daha sonrasında bolca ılık su ile durulayınız. Bu  maskeyi haftada 2 defa uygulayınız,  siyah noktaların yok olduğunu göreceksiniz.

Hardal Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Hardal Yağı Yaşlanmayı Geciktirir Ve Kırışıklıkları Giderir

Hardal yağı   mineral ve e vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle hardal yağı uygulandığı bölgede kan akısını hızlandırıp  hücreleri yenileyerek cildin genç,  sıkı, güzel  ve parlak görünmesini sağlayacaktır. Sadece bununla kalmayıp yaslanmayı geciktirecektir.

Hardal yağı birçok paraya alınan kozmetik ürünü olan güneş kremlerinden daha etkili olup kimyasal içermeyen bitkisel bir yağdır. Gün içerisinde dışarıya çıkmadan 2 3 damla hardal yağını yüzümüze yedirerek çıkarsak zararlı güneş ışınlarının cildimize hapa olmasını engellemiş olacağız. Yararlı olan güneş ışınlarının sadece almış olup ve güneş yanıklarının oluşumunun önüne geçmiş olacaksınız.

Hardal Yağının Saça Faydaları

Hardal yağının içerisinde bulunan E vitamini be linoleik asit saçlarız için oldukça faydalıdır. Hardal yağı ile saç köklerine masaj yaparak saç derimizdeki ölü deriyi uzaklaştırıp kepek oluşumunu engeller. Bunun yanında saçınızın parlak, gür, güzel ve hızlı uzamasında fayda sağlayacaktır. Hardal yağının içerisinde protein bulunduğundan saç diplerindeki hücrelerin yenilenmesini sağlayıp kaşınmanın ve saç beyazlamasını önleyecektir. Hardal Yağının faydaları  hakkında sıkça sorulan sorulara göz atalım.

Hardal Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hardal Yağı Cilde Nasıl Uygulanır

Hardal yağını kullanmakta tereddüt olabilirsiniz,  keskin kokusundan dolayı. Tüm yağlarda olabileceği gibi cildimizin alerjisinin olup olmadığını test etmemiz gerekir. Bir miktar hardal yağını avucunuzun içerisine sürüp kısa bir süre bekleyin duruladıktan sonra kızarıklık ve cildinizde tahriş yok ise gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Sonuç olarak alerjiniz olduğunu tespit ederseniz bir uzmana danışıp kullanmanız gereken dozaj belirlendikten sonra hardal yağını sizde kullanabilirsiniz. Cildinize uygularken gül yağını da ilave edebilirsiniz.

Hardal Yağı Nasıl Yapılır?

Hardal yağı hardal tohumlarının ezilmesi ile meydana gelir. Bu yağı evde yapamadığınız taktirde güvene bildiğiniz yerlerden temin edip arkasındaki içindekiler bölümünü okumayı unutmayınız.

Hardal Yağını Hamileler Kullanabilir Mi?

Hardal yağını hamilelerin kullanmasını uzmanlar önermemektedir bebeğin sağlığı açısından. Hardal yağı keskin bir yağ olup hamile olanlar veya düşünenler kullanmamalıdır.

Hardal Yağını Hamileler Kullanabilir Mi?

Hardal Yağı Kulak Çınlaması İçin Kullanılır Mı?

Hardal yağı kulak ağrılarında ve çınlamalarında oldukça faydalı bir yağdır. 2 damla hardal yağını ısıtıp kulak deliğimize dökerek ağrılardan kurtulabilirsiniz. Kulağımızın ağrıdı zamanlarda bunu yapabiliriz.

Hardal Yağı İçilir Mi?

Hardal yağı bitkisel yağ olup tabi ki içilebilir. Burada bilinmesi gereken bir bardak suya bir damla şeklinde kullanılmasıdır. Hardal yağı esansiyel ve bitkisel bir yağ olduğundan tabi ki içebilirsiniz. 1 damla hardal yağını bir bardak ılık suyun içerisine döküp günde bir defa içebilirsiniz.

Hardal Yağı Selüliti Giderir Mi?

Hardal yağını vücudumuza sürdüğümüz takdirde cildimizin nem değerini artırıp çatlakların azalmasını da sağlayacaktır.

Hardal Yağı Yüze Sürülür Mü?

Hardal yağı cildime çok faydalı olup tabi ki de sürülebilir. Cildimizin nemini koruyup yaşlanmasında oldukça faydalıdır.

Hardal Yağı İle Tüy Dökme

Hardal yağı iyi bir tüy dökücüdür. Size bunun için bir kaç tarif önereceğim.

 • 4 tatlı kaşığı buğday unu 
 • Yeteri kadar su
 • 5 Tatlı kaşığı hardal yağı

4 tatlı kaşığı unu ve 5 tatlı kaşığı hardal yağını bir kaba koyuyoruz . Üzerine kulak memesi kıvamına gelene kadar un ilave ediyoruz. Yaptığımız hamuru dökmek istediğimiz tüylerin üzerine yayıyoruz Kuruduktan sonra yıkıyoruz ve sonucun mükemmel olduğunu fark ediyoruz

2. Tarifimiz: Harda İle İstenmeyen Tüylerden Kurtulma

 • 1 Tatlı kaşığı papaya tozu
 • 1 Tatlı kaşığı un
 • 4 çay kaşığı aloe vera jel
 • 1 Tatlı kaşığı hardal yağı
 • 3 Damla gül yağı

Papatya tozunu, unu, aloe vera jelini hardal yağını ve gül yağını karıştırıp bir hamur elde ediyoruz. Tüylü olan bölgeye uyguluyoruz,  kuruduktan sonra bol su ile duruluyoruz. Bu tarifi tüyler çıktıkça uygularsanız tüylerin azıldığını göreceksiniz.

Hardal yağının faydaları saymakla bitmiyor. İnsan sağlığına en faydalı besinlerden biridir. Cilt tedavileri yazılarımıza bakmanızı tavsiye ederim.

Hardal yağı faydalarına bu videodan bakabilirsiniz

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.