Susam Yağı Nedir? Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

24.06.2023
224
Susam Yağı Nedir? Susam Yağının Faydaları Nelerdir?
Modelistlik Kursu

Susam yağı ülkemizin birçok ilinde üretilmekte olup yurtdışına da ihraç edilmektedir. Bir çok ülkede susam yağının faydasından dolayı  yemeklere ilave edilmektedir. Susam önemli baharatlarımız arasındadır, eğer ki siz hala mutfağınızda kullanmıyorsanız bugün kullanmakla başlayabilirsiniz. Susam yağı susam tanelerinin ezilmesi ile posasından ayrılıp çıkan sıvıya susam yağı denir. Susam yağın içerisinde birçok vitamin ve mineral bulunur. Buna ek olarak içerisinde magnezyum,  kalsiyum, çinko, demir, fosfor, protein ve B6 vitamini bulunur.

 
Susam yağının cildimize faydaları – İbrahim Saraçoğlu

Susam yağının faydaları oldukça fazla olup hayatımızın birçok yerinde kullanılmaktadır. En  çok ilgi görüp kullanılan alan kozmetik sektörüdür. Susam yağı kemik sağlığı açısından oldukça faydalı olduğundan yemeklerimizde de gönül rahatlığı ile kullanabiliriz. Susam yağı vücudumuzda ki hücrelere girdiğinde vücuttaki mikrop, bakteri ve kanser hücrelerinin de vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Susam yağı kullandığımızda vücudumuza direnç kazandırıp hastalıklara karşı koruyup, bağışıklık kazanıp çok kolay hasta olmamızın önüne geçecektir. Susam yağı beyin hücrelerimize de iyi gelip unutkanlığı gidermeye ve beyin yorgunluğunu gidermede oldukça yararlı olacaktır.

 

Susam Yağının Cildimize Faydaları

Susam yağı cilt sağlığımız için oldukça faydalı bir yağdır. Susam yağı cildimizi nemlendirerek kurulmasının önüne geçer ve cildi yenileyerek ölü derinin atılmasına,  sivilce oluşumuna ve siyah nokta oluşumunu engeller. Bu sayede cildimizin pürüzsüz olmasını sağlar.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Susam yağı cildimizde oldukça faydalı olup cildimizin parlak ve nem değerini de korur ve kurumasını engeller. Bu sayede cildimizi çevresel faktörlere karşı savunma oluşturur. Güneşten gelen kötü ışınlara karşı da güneş kremi etkisi gösterip güneş lekelerinin oluşmasını engeller.

Susam yağı gözenekleri açarak cildin nefes almasına yardım eder ve bu sayede cildin erken yaşlanması engellenmiş olur.

Susam Yağının Cildimize Faydaları
Susam Yağının Cildimize Faydaları

Hamilelik döneminde oluşan çatlaklara karşı da oldukça faydalı olan bir yağdır. Hamileliğin 4 ayından itibaren bebeğimiz geleceğinden göbeğimiz büyüyecektir. Bu nedenle 4aydan itibaren susam yağını kullanmaya başlayabilirsiniz. Daha önceden oluşan çatlaklarınıza da uygulayarak zamanla çatlakların giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Masaj sırasında veya duştan sonra susam yağı cildimize uygular isek cildimizin rahatlamasına ve günün yorgunluğunu atmamıza yardımcı olacaktır. Buna ek olarak birkaç damla susam yağı ile elma sirkesinin karıştırıp duştan önce vücudumuza uygularsak susam yağının etkisini daha çok göreceğiz.

Susam Yağının Saçımıza Faydası

Susam yağı cildimize olduğu kadar saçlarımıza da bir o kadar faydalıdır. Susam yağını saç diplerimize masaj yaparak sürdüğümüz takdirde sürüldüğü bölgeyi nemlendirir,  ölü deriyi atıp kepeklenmeyi engeller. Susam yağının besleyici özelliği olduğundan saç köklerini sürüldüğünde saçların daha parlak gür ve kırılmasının önüne geçer.

Saçlarımızın bakımında kullandığımız birçok kozmetik ürünü içerisinde kimyasal olduğundan saçlarımızın yıpranmasına neden olur. Giderilmesi için saçlarımıza susam yağını uygular isek yıpranma zaman içinde kaybolup parlak ve ışıltılı saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Susam Yağının Saçımıza Faydası
Susam Yağının Saçımıza Faydası

Susam yağının saçlarınızın rengini koyulaştırma etkisi vardır. Bu sayede beyazların görünümünü de azaltacaktır.

Susam yağı içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde saçlarınızın  sağlıklı uzamasını sağlayıp mantar oluşumunun da önüne geçecektir. Saçlarınıza uygulayabileceğiniz susam yağlı saç maskeleri önereceğim. Bu maskeleri saç diplerine uygulamadan alerjinizin olup olmadığını kontrol(yapacağınız maskeyi cildiniz bir bölümüne uygulayıp sonrasında yıkadıktan sonra kızarıklık tahrişin olup olmadığını görmek) ediniz. Maskeler bu şekilde:

Saç Bakım Yağı 1

Malzemeler

 • 3 tatlı kaşığı Susam yağı
 • 1 tatlı kaşığı adaçayı
 • 1 çay kaşığı kekik yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

3 tatlı kaşığı susam yağı,  bir tatlı kaşığı adaçayı ve bir çay kaşığı  kekik yağını homojen hale gelene kadar bir kabın içerisinde karıştırınız. Yaptığınız karışımı ıslak olan saç diplerinize masaj yaparak emilmesini sağlayınız. Bu yağ karışımı saç diplerinde bir saat bekletiniz ve bekleme işleminden sonra ılık su ile durulayınız. Bu saç maskesini haftada 3 defa yaparsanız ortadaki farkı göreceksiniz.

Susam Yağının Saça Faydaları
Susam Yağının Saça Faydaları

Saç Bakım Yağı 2

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı yeni sıkılmış limon suyu
 • Bir çay kaşığı tarçın
 • 8 çay kaşığı Susam yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

1 tatlı kaşığı limon suyu bir çay kaşığı tarçın ve 8 çay kaşığı susam yağını bir kabın içerisinde iyice karıştırınız. Bu yaptığınız yağlı karışımı oda sıcaklığında bekletmeden saç diplerinize15 dakika masaj yaparak uygulayınız. Daha sonrasında 45 dakika bekleyip sonra ılık su ile durulayınız. Bu maske saçlarınızda kepek oluşumunun önüne geçecektir.

Saç Bakım Yağı 3

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı dulavrat otu
 • 20 çay kaşığı susam yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Dulavrat otu yağı ile susam yağını bir güzel birbirine karıştırın daha sonra saç diplerinize  masaj yaparak uygulayınız. Bu yağlı karışımı saç köklerinizde yarım saat beklettikten sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu karışım yıpranmış saçlarınızın canlanmasını sağlayacaktır.

Bu saç bakım yağlarında yıkama işlemi sırasında asla sıcak su kullanmayınız. Sıcak su saçlarınızın daha çok yıpranmasına neden olacaktır. Bu karışımlar yağdan oluştuğundan saç köklerimizi maskelerden arındırmakta zorlanabilirsiniz. Bunun için size tavsiyem maske işlemini yaptıktan sonra su uygulamadan önce şampuanı elinize döküp saçınıza uygulamak olacaktır. Bu yağlı karışımları Buzdolabında 1 ay bekletip de kullanılabilir.

 

Susam Yağının Kaşa Faydaları

 • Susam yağı saça olan faydasının yanında kaşlarınıza da uygulandığı takdirde oldukça fayda sağlayacaktır.
 • Birçok kozmetik ürünün yanlış kullanılması  ve içerdiği kimyasallar nedeni ile kaşlarımız dökülüp seyrelmektedir.
 • Bunun yanında kadınlar  düzenli olarak kaş aldırdıkları  zaman  yapılan yanlış teknikler  ve uygulamalar nedeni ile fazla alınıp inceltilir. Buna ek olarak kaş alımında ağda kullanımını azaltmanızı tavsiye ederim. Bu kaşlar tekrar çıkmadığı takdirde yüz ifademizin değişmesine bile neden olacaktır.
 • Yüzümüze yanlış uyguladığımız birçok ürün kaş köklerimizdeki hücreleri öldüğünden tekrardan o bölgede kaş çıkmasına engel olacaktır.
 • Susam yağı kaş köklerini besleyip,  kaş hücrelerimizin canlanmasını ve tekrardan hücre oluşumu sağlayıp, düzenli olarak kullanıldığı takdirde kaşlarımızın yoğun ve gür olmasını sağlayacaktır.
 • Kaşlarınızın gür ve kalın olması için bir yağ karışımı önereceğim;

Malzemeler

 • 5 damla susam yağı
 • 5 damla tatlı badem yağı
Susam Yağının Kaşa Faydaları
Susam Yağının Kaşa Faydaları

Hazırlanışı ve uygulanışı

Tatlı badem yağı düzenli olarak kullanıldığında cildin yenilmesini ve fazla kullanımda tüylenme yaptığı bilinmelidir. Susam yağı ile karıştığında kaşlarımızın canlanıp yoğunlaşmasını sağlayacaktır bu karışım. Susam yağı ile tatlı badem yağını iyice birbirine karıştırıp kaşlarımızın üzerine emilmesini sağlayarak masaj yapmalıyız. Daha sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu yağlı kürü haftada 4defa uygulandığı takdirde kaşlarınızın oldukça yoğunlaştığını fark edeceksiniz.

Susam Yağının Kalp Sağlığına Faydası

Susam yağı kalp sağlığı açısından oldukça faydalı olup içerisinde bulunan susam ol, sesamin ve oldukça doymamış yağ üstü bulunmaktadır. Bu doymamış yağ asitleri Kalp sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Ya içildiği takdirde ya da cildimize uygulandığı zaman kan akışını hızlandırıp kardiyovasküler sistemi de olumlu yönde etkiler. Bu sayede de kolesterolüde düşürür ve kalp krizi riskini de minimuma indirger.

Susam Yağının Kemik Sağlığına Faydası

Susam yağının içerisinde bulunan vitamin mineral ve kalsiyum sayesinde kemik sağlığını güçlendirir. Susam yağını çocuklarınızın gelişim çağında içeceği  sütüne bir kaç damla katarak boyunun uzamasına yardımcı olabilirsiniz. Susam yağı bitkisel olduğundan çocuklarda kullanım da herhangi bir zararı olmayacaktır. Bu nedenle çocuklarınıza gönül rahatlığı ile içirebiliriz.

 Anksiyete

Susam yağı beyin hücrelerine oldukça faydalı bir yağdır. Susam yağının içerisinde bulunan bir amino grup asit olan tirozin bulunur. Tirozin beyin hücrelerini rahatlatarak, stres,  sıkıntı ve depresyonun azalmasına katkı sağlar. Susam yağı mutluluk hormonunu da devreye geçirip gününüzün güzel geçmesine fayda sağlayacaktır.

Susam Yağının Ağız Sağlığına Faydası

Susam yağı sağlığı ve dişlerimiz için oldukça faydalı bir yağdır. Susam yağının antiseptik özelliği olup  ağrı kesici özelliği sayesinde diş ağrılarında da kullanılabilir. Susam yağını ağzımızın içerisine alıp gargara yaparak dişlerimiz beyazlamasını, ağız içerisindeki mikropların öldürülmesini ve kötü ağız kokusunu ortadan kaldırmaya yararlı olacaktır.

Susam Yağı İltihabı Azaltır

Susam yağı iltihap giderici bakır bakımından oldukça zengindir. Vücudumuzda oluşan şişliği ve eflamasyonu (iltihap giderici)gidererek onarıcı bir bakım sağlar. Susam yağı içildiği takdirde organlarımızdaki iltihabı atarak sağlığımıza kavuşmamızı ve birçok hastalıktan korunmamızı sağlayacaktır. Eklemlerin ağrıması olarak bilinen gut hastalığında da oldukça yararlı olacaktır.

Susam Yağının Dolaşım ve Metabolizmaya Faydası

Susam yağı kan dolaşımına ve metabolik faaliyetlerde oldukça faydalı bir yağdır. Susam yağı çinko ve bakır bakımından oldukça zengin bir yağ olup kırmızı kan hücrelerinin üretiminde oldukça faydalı olacaktır. Bu sayede kan akışının tüm hücre ve organlara gönderilmesinde fayda sağlayacaktır.

Susam yağının uzman doktorlar tarafından DNA hasarına karşı da koruma sağladığı söylenmektedir.

Susam yağını bebeklerde masaj yağı olarak kullanıldığı takdirde kan dolaşımını hızlandırıp büyüme ve gelişmesini tamamlamada yardımcı olur, yeni doğan çocuklarda büyümeyi ve uyku düzenini oluşturmakta yardımcı olmaktadır.

Susam yağının içerisinde bulunan magnezyum ve birçok mineral hücrelerin kanser hücrelerine karşı savunma oluşturarak, kanser olma riskini minimuma indirecektir.

Susam Yağını Kullanmadan Dikkat Edilmesi Gereken

 • Susam yağı yağ asidi bakımından oldukça yüksek olduğundan fazla tüketildiği takdirde kilo alımına neden olacaktır.
 • Susam yağına karşı alerjiniz var ise bir doktora danışmalısınız.
 • Susam yağını cildinize fazla uyguladığınız takdirde ciltte yağ bezesi oluşumuna neden olacaktır.
 • Susam yağını  ergenliğe girmemiş çocuklara verememelidir.
 • Susam yağını hamileliği düşünenler, hamile olanlar ve emzirenler kullanmadan doktora başvurmalıdır.
 • Susam yağını oda sıcaklığında bulundurup, saklayınız.

Susam yağı hakkında vereceğim bilgiler bu kadardı. Yukarıda vermiş olduğum tarifler gönlünüz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Cilt bakımı için yazmış olduğumuz yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederim.

Susam yağı hakkında linkte vermiş olduğumuz yazıya da bakabilirsiniz. Unutmayın doğa ürünleriyle yapılan bakım en ideal olan bakımdır.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/sosyolacom

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.