Şeftali Yağının Faydaları

18.08.2019
441
Şeftali Yağının Faydaları
Modelistlik Kursu

Bu yazımda sizlere kendimin de devamlı kullanmış olduğum Şeftali yağının faydaları hakkında bilgi vereceğim. Şeftali yağı insan sağlığına faydası olduğu gibi cilt bakımına da faydası vardır. Şeftali unutkanlıktan, sinire ve kalp hastalıklarına iyi gelmektedir. Peki şeftalinin cilt bakımına faydaları nelerdir. Gelin beraber lafı uzatmadan yazımızda görelim.

Şeftali Yağının Faydaları

Şeftali Yağı Neye İyi Gelir?

 • Şeftali yağı Alzheimer ile mücadelede birebir etki göstermektedir. Vitamin ve mineral içermesi sayesinde oldukça güçlü bir etki bırakmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda nefes açıcı özelliği göstermektedir.
 • Kalp dostu bir yağdır. Kolestrol ve yüksek tansiyon rahatsızlıklarının önüne geçmektedir. Kan basıncını dengede tutmaktadır.
 • İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bir kişinin günlük olarak alması gereken bütün besin değerini karşılamaktadır. A, C, E, K vitaminleri içermektedir. Potasyum, bakır ve magnezyum açısından oldukça zengindir. Bu nedenle de kemiklerin güçlendirilmesinde ve beyinsel gelişimin desteklenmesinde etki göstermektedir.
Şeftali Yağı Neye İyi Gelir?

Şeftali Yağı Cilde Faydaları

 • Cildin korunmasına yardımcı olmaktadır. Cildimiz güneş ışığına maruz kaldığı zaman zararlı ışınların etkisi altında cilt rahatsızlıklarına yol açabilmektedir. Bu nedenle de şeftali yağı ile yaz aylarında bakım yapılması ile cilt dokusu korunmuş olur.
 • Ayrıca cildin nem dengesini koruyarak aşırı cilt kurumalarının önüne de geçmektedir.
 • Aşırı cilt yağlanmalarının da önüne geçmektedir. Bu sayede hem cildin nem dengesini hem de cildin yağ dengesini korumuş olmaktadır.
 • Şeftali yağı C vitamini içermektedir. Bu sayede de cildin enfeksiyonlar ile mücadelesine yardımcı olmaktadır.
 • Ciltte meydana gelen koyu lekelenmeler ve göz çevresinde oluşan koyu halkaların yok olması amacıyla kullanılmaktadır.
 • Ölü hücrelerin yok edilmesine ve vücuttan atılmasına zemin hazırlar. Bu sayede altta oluşan yeni hücre gözeneklerinin daha canlı ve sağlıklı şekilde deri yüzeyinde tutunmasını sağlamaktadır.
Şeftali Yağı Cilde Faydaları

Şeftali Yağı ile Cilt Bakımı

Şeftali yağı ile cilt bakımı yapıldığı zaman bu yağın direkt olarak cilt yüzeyine uygulanmasında bir akınca bulunmamaktadır. Şeftali yağı her ne kadar konsantre yağ da olsa yoğun değildir. Bu yağ içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bir kişinin günlük olarak alması gereken bütün besin değerini karşılamaktadır. A, C, E, K vitaminleri içermektedir. Potasyum, bakır ve magnezyum açısından oldukça zengindir. Bu nedenle de kemiklerin güçlendirilmesinde ve beyinsel gelişimin desteklenmesinde etki göstermektedir.

Bu nedenle 10 – 15 damlaya kadar kullanılabilir. Vücut losyonu olarak ya da göz altı bakımı olarak cilt bakımı yüzeyine uygulanabilmektedir.

Kirpik dökülmesi yaşayan kişiler şeftali yağını bir pamuğa dökerek kirpiklerini her gün sildikleri zaman kirpik köklerinin güçlendiğini ve dökülmediğini fark edeceklerdir.

Şeftali Yağı ile Cilt Bakımı

Şeftali Yağı ile Yapılan Cilt Maskeleri

 • Bir çorba kaşığı yoğurt ile 10 damla şeftali yağı karışımını yüzünüze maske olarak beş dakikalığına haftada bir kez uyguladığınız zaman bu karışım cilde parlaklık kazandıracaktır. Ayıca kan hücrelerinin de yenilenmesine yardımcı olacak ve yanaklarınıza doğal bir pembelik kazandıracaktır. 
 • Şeftali yağı, jojoba yağı ve avakado yağı karışımını pamuğa dökerek göz maskesi uygulayabilirsiniz. Bu karışım yağları göz kapağının üzerine koyarak 15 dakika her akşam gözlerinizi dinlendirdiğiniz zaman göz bakımı da yapmış olursunuz. Bu sayede kirpikleriniz güçlenir, gözünüz dinlenir ve göz kapaklarınızda meydana gelen günün yorgunluğu atılmış olur. Her akşam düzenli olarak bu maskeni göze uygulanması vücuttaki nem dengesini korumasına da yardımcı olmaktadır.
 • Rondodan çekilmiş bir portakal kabuğu, 3 damla limon yağı ve üç damla şeftali yağını kür olarak karıştırın. Bu maskeyi selülitli bölgelerinize sürerek streç ile sarıp bir gece selülitli bölgenizde kalmasını sağlayın. Sabah uyandığınızda duş ile vücudunuzu bu kürden arındırın. Bu uygulamayı haftada 4 kez ve 2 ay boyunca düzenli şekilde yaptığınız zaman ciddi selülit lekelenmelerinizin de azaldığını göreceksiniz.
Şeftali Yağı ile Yapılan Cilt Maskeleri

Şeftali Yağı ile Saç Bakımı

Şeftali yağı saç bakımında tek başına kullanılmamaktadır. Saç için maskelerin içerisine saçlara parlaklık vermesi açısından kullanılır. Buna ek olarak zeytinyağı ile karıştırılarak saça sürüldüğü zaman saçların yumuşaklık kazanmasını ve kolayca şekil alabilmesini sağlamaktadır. Bu yağ ile saçlara bakım yapıldığı zaman saç telleri daha parlak ve yumuşak görünecektir. Özellikle inatçı ve zor şekil alan saçlar için önerilmektedir.

Şeftali Yağı ile Saç Bakımı

Şeftali Yağı ile Cilt Tedavileri

Yaşlanma karşıtıdır. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olarak çalışmaktadır. Şeftali yağının tedavi amacı ile kullanılması bir takım kanserli hücreler üzerinde çalışmalarının olması ile alakalıdır. Özellikle içerdiği bileşikler sayesinde akciğer kanserinin ertelenmesine yardımcı olmaktadır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Şeftali Yağı ile Cilt Tedavileri

Şeftali tüketimini ve şeftali yağını kullanmanızı size tavsiye ederim. Unutmayın doğa da bulanan bitki ve sebzeler ile ilaçlara başvurmadan birçok rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Bu yazımızda şeftali yağı hakkında vereceğimiz bilgi bu kadardı. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın… Daha fazla bilgi için linke tıklayın.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.