Şems Arslan Lekeler İçin Maske Tarifleri

19.09.2019
690
Şems Arslan Lekeler İçin Maske Tarifleri
Modelistlik Kursu

Şems Arslan lekeler için pek çok doğal tedavi yöntemi ve maske tarifiyle gönlümüzü fethetmeye devam ediyor. Leke tedavileri söz konusu olduğunda, nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir. Çünkü pek çok seçenek var.

Şems Arslan cilt lekeleri için harika bir maske tarifini bizlerle paylaşıyor. Şems Arslan muhteşem maske ve formülleri sayesinde pek çok cilt hastalığını doğal yollarla tedavi etmek mümkün. Şems Arslan cilt lekelerini geçirmek için paylaştığı tariflere geçmeden önce cilt lekelerinin belirtileri, türleri ve nedenlerine bir göz atalım. 

Ciltte koyu lekeler veya hiperpigmentasyon, cildin bazı bölgeleri normalden daha fazla melanin ürettiğinde ortaya çıkar. Melanin gözler, cilt ve saçlara rengini veren maddedir.

Cilt üzerindeki koyu lekeler endişe nedeni değildir ve insanlar kozmetik nedenlerle koyu lekelerden seçseler de tedaviye ihtiyaç duymazlar. Sebebe bağlı olarak, insanlar yaşlılık lekeleri veya güneş lekeleri gibi bazı sorunlarla uğraşabilirler. Çok farklı nedenlerden ötürü cilt üzerinde, vücutta veya yüzün bazı bölgelerinde farklı türlerde koyu lekeler oluşabilir. 

Hangi doğal tedaviler, lekelerden kurtulmanızı sağlar? Hangi yöntemi denemelisiniz? Şems Arslan maske tarifleri bu konuda size yardımcı olacak.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Güzellik Uzmanı Şems Arslan’ın tarifleri doğrultusunda hazırlanan diğer içerikleri de mutlaka inceleyin. Güzelliğinize katkı sağlayacak bu içeriklerin gözünüzden kaçmasını istemeyiz :)[/box]

[pt_view id=”87e0aedl47″]

Şems Arslan Leke Tedavisi
Şems Arslan Leke Tedavisi

Bu soruları yanıtlamak için Şems Arslan leke giderici maskeler ile ilgili sırlarına değinmemiz gerekir. Şems Aslan, başarılı bir kimyager olduğu için tüm bitkilerin ve doğal maddelerin içeriklerine oldukça hakim bir güzellik uzmanı.

Bu yüzden Şems Arslan leke yok eden yöntemleri çok iyi biliyor. Bu yöntemlerin neler olduğuna geçmeden önce ciltteki koyu lekeler neden oluşur ve koyu leke çeşitleri nelerdir, bir bakalım…

Neler Okuyacaksınız? →

Cilt Lekeleri Belirtileri Nelerdir?

Yüzde, omuzlarda ve ellerin arkasında koyu lekeler çok sık olarak ​​görülür. Derideki koyu lekelerin rengi açık kahverengiden koyu kahverengiye kadar değişebilir. Koyu renkli lekelerin rengi, kişinin teninin tonuna bağlı olabilir. Lekeler ciltle aynı yapıya sahiptir ve koyu lekeler genellikle ağrılı değildir.

Koyu renkli lekeler de boyut olarak değişir ve vücudun herhangi bir yerinde gelişebilir ancak en sık güneşe maruz kalan bölgelerde yaygındır. Koyu lekeler genel olarak ellerin arkası, yüz, sırt ve omuz bölgelerinde görülebilir.

Daha koyu tenli insanlarda, ciltten birkaç ton daha koyu olan bir nokta genellikle 6 ila 12 ay içinde kaybolur. Derin renk solması yıllar alabilir. Derin renk değişiklikleri sıklıkla mavi veya gri görünür ancak lekeler aynı zamanda bir kişinin doğal ten renginden çok daha koyu kahverengi olabilir.

Cilt Lekesi Çeşitleri

Her türde lekenin kendine özgü bir nedeni vardır. Melazma cilt lekeleri; hormonal dalgalanmalardan kaynaklanır ve hamilelik veya menopoz sırasında daha belirgindir. Lentijinler adı verilen cilt lekeleri; aşırı güneşe maruz kalmaktan kaynaklanır ve yaşlılıkta özellikle 60 yaş ve üstü kişilerde daha sık görülür. İnflamatuar sonrası hiperpigmentasyon kaynaklı koyu lekeler; sivilce ve yanıklar gibi cilt rahatsızlıklarından kaynaklanır. 

Cildinizde gizemli koyu lekelerin görülebilir. Bazı durumlarda bu lekeler doğuştan olabilir veya yıllar boyunca gelişebilir. Cilt lekelerinin birçok farklı nedeni olduğu gibi çok farklı çeşitleri de vardır. Yine de, tüm cilt lekerine dikkat etmek önemlidir böylece gebelikle ilişkili melazma, güneş lekeleri veya muhtemel bir cilt kanseri belirtisi olup olmadıklarını belirleyebilirsiniz. 

Güneş lekeleri

Güneşe maruz kalmanın sebebi bu koyu lekeler genellikle çillere benzer. Ancak, daha büyük olurlar. Güneşe maruz kaldıktan sonra, UV/UB hasarına karşı savaşmak için hücrelerimizin melanin üretimi aşırı hızlanır. Bir hücre melanin fazla ürettiğinde, alanın daha koyu görünmesine neden olur böylece güneş lekesi oluşturur. 

Güneş lekelerini tedavi etmedeki ilk adım önleme ile başlar. Gölgede daha fazla zaman geçirmek ve geniş kenarlı bir şapka takmak gibi basit cilt koruyucu önlemler almalısınız. Ayrıca SPF 50 veya daha üstü olan geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanmanız gerekir. Kimyasal peelingler veya lazerler de lekelerin solmasına yardımcı olabilir.

Benler

Çoğumuzda büyüklüğü ve şekli değişebilen en az bir veya iki ben vardır. Benler, doğum lekesinden tamamen iyi huylu ile kötü huylu arasında değişebilir. Endişe kaynağı olan benler genel olarak asimetrik ve düzensiz sınırlara sahiptir. Ayrıca, koyu renkli veya bir kalem silgisinin boyutundan daha büyük olma eğilimindedirler. 

Melazma

Melazma, vücudunuzdaki hormonal değişikliklerin sonucudur. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, hamilelikten kaynaklandığı zaman, “hamilelik lekesi” olarak adlandırılır. Bunun nedeni, alın, burun köprüsü ve çene gibi yüz bölgelerinde büyüyen oldukça büyük lekeler veya daha koyu pigmentasyon alanlarıdır. Genellikle, 20’li yaşlarda kadınlarda ortaya çıkıyor, ancak her yaşta ortaya çıkabilir ve erkekleri de etkileyebilir. Aslında, araştırmalar erkeklerde melazmanın yaygın olduğunu ve genellikle yanaklarında görülebildiğini ortaya koyuyor. Melazma konusunda endişeleriniz varsa dermatoloğunuzdan randevu alın. 

Doğum lekeleri

Muhtemelen bu tür bir koyu lekeyi bilirsiniz. Genellikle doğumda ortaya çıkar veya yaşamın ilk birkaç haftasında gelişir. Örneğin, benler veya lekeler gibi doğum lekelerinde de vasküler büyümeler olabilir. Doğum lekeleri ayrıca daha büyük, daha ciddi olabilir. Tedavi tipine bağlıdır. Örneğin, bazı doğum lekeleri, bir lazerle tedavi edilebilir. 

Nevi veya konjenital nevi gibi daha koyu lekeler bölgeye, boyuta, renge ve aile geçmişine bağlı olarak tedavi edilir. Bir doğum lekesi veya ben olup olmadığından emin değilseniz dermatoloğunuza danışmalısınız. Doğumda mevcut olan lekeler zaman içinde değişiklik gösterebilir. 

Çiller 

Birçok insan çilleri doğal bir cilt varyasyonu olarak kabul eder. Bununla birlikte, bu küçük noktalar, melazma, doğum lekeleri veya diğer cilt lekeleri kadar gözlemlenmeye değerdir. Çiller en çok güneş ışığına maruz kaldıklarından dolayı çocuklarda ve gençlerde bulunur ve yüzün güneş ışığına maruz kalan bölgelerinde, dekolte bölgesinde, omuzlarda ve vücutta çıkma eğilimindedir.

Çiller genellikle zararsız olsa da, çok fazla güneşe maruz kaldıklarında öncül olabilirler. Mevcut çillerden kurtulmaya çalışıyorsanız, özellikle retinoid kremler ve yüksek potensli C vitamini serumu olmak üzere lokal cilt ürünleri kullanabilirsiniz. 

Yaşlılık lekeleri

Çillere benzer şekilde, yaşla birlikte güneşe maruz kalan ciltte yaşlılık lekeleri görülür. Yaşlılık lekeleri genellikle iyi huyludur ancak değişken görünümleri nedeniyle bazen cilt kanserlerini tespit etmeyi daha zor hale getirebilir. Yaşlılık lekeleri için tedavi seçenekleri arasında lokal hidrokinon, azelaik asit, C vitamini ve retinoidler yer alır. Yaşlılık lekelerini tedavi etmenin en iyi yolu, ilk etapta onlardan korunmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaktır. Bunu, güneş ışığına maruz kalmayı en aza indirerek ve daima yüksek kaliteli bir güneş koruyucu kullanarak yapabilirsiniz.

Vitiligo 

Bu cilt bozukluğu çoğu cilt lekesinin tam tersidir. Vitiligo kahverengi değil, daha çok beyaz renktedir veya pigmentten yoksundur. Genç bireylerde daha sık görülür, ancak hemen hemen her yaşta ortaya çıkabilir. Genellikle ilk önce ellerin, ayakların ve yüzün üzerinde görünür. 

Cilt Lekelerini azaltan karışım tarifi Şems Arslan

Yüzdeki Koyu Lekelerin Sebepleri Nelerdir?

Yüzde oluşan koyu lekelerin birçok farklı sebebi vardır. 

Güneş hasarı (Solar Lentigos)

Koyu renkli lekelerin, karaciğer lekelerinin ve çillerin önde gelen nedeni güneş hasarıdır. UVA ve UVB ışınlarına doğrudan güneşten veya solaryumdan dolayı aşırı maruz kalma, ciltteki kollajeni yıkar ve cildinizin aşırı melanin üretmesine neden olarak renk bozulmasına veya hiperpigmentasyona yol açar. Hasar hemen belli olmayabilir, özellikle de gençseniz, 40’lı yaşlara geldiğinizde güneş hasarının etkilerini daha belirgin olarak göreceksiniz.

İnsanlar güneşe veya solaryuma maruz kaldıktan sonra ciltlerinde koyu lekeler geliştirebilir. Yüz, eller veya kollar gibi güneşe en fazla maruz kalan vücut bölgelerinde güneş lekeleri oluşması daha muhtemeldir.

Melazma

Kadınların bu durumdan muzdarip olma ihtimali daha yüksektir. Deride görünen kahverengi ila gri-kahverengi lekeler ile karakterize edilir. Genellikle güneşin zarar vermesinden kaynaklanır ancak hamilelik sırasında da ortaya çıkabilir.

İnflamatuar Sonrası Hiperpigmentasyon (Sivilce İzi)

Sivilcesi olan hastalar genellikle sivilcelerin ciltte toplanmasına veya patlamasına neden olur. Sivilceler yüzünden cilt yaralanır. Daha sonra cilt, koyu lekeler veya hiperpigmentasyon geliştirir.

Hormonal etkiler, melazma veya kloazma olarak bilinen belirli bir hiperpigmentasyonun ana nedenidir. Özellikle kadınlar arasında yaygındır ve kadın cinsiyet hormonları östrojen ve progesteronun, cilt güneşe maruz kaldığında melanin üretimini arttırdığı zaman meydana geldiği düşünülmektedir. Koyu lekeler, ayrıca bazı hormon tedavilerinin bir yan etkisi olabilir.

Yaşlanma 

Cilt yaşlandıkça, melanin üreten hücreler yani melanositlerin sayısı azalır ancak kalanların büyüklüğü artar ve dağılımları daha fazla odaklanır. Bu fizyolojik değişiklikler, 40 yaşın üzerindeki yaşlılık lekelerinin artışını açıklar. 

Cilt yaralanmaları ve inflamasyon

Adından da anlaşılacağı gibi, iltihap sonrası hiperpigmentasyon deri yaralanmasından, kesikler, yanıklar, kimyasal maruziyet, akne, atopik dermatit veya psoriasis gibi iltihaplı cilt hastalıklarından sonra meydana gelir. Yara iyileştikten sonra cilt koyulaşır ve koyu lekeler kalır.

Hastalıklar ve ilaç tedavisi

Bazı ilaçlar cilt pigmentasyonunu artırabilir ve koyu lekelere neden olabilir. En yaygın nedenler steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar, tetrasiklinler ve psikotropik ilaçlardır.

Hiperpigmentasyon yüzünden oluşan koyu lekeler ayrıca bazı otoimmün ve gastrointestinal hastalıklar, metabolik bozukluklar ve vitamin eksiklikleri gibi bazı hastalıkların semptomudur. Ayrıca kemoterapi ilaçları, antibiyotikler, antimalaryalar ve anti-nöbet ilaçları gibi bazı ilaçlar tarafından da koyu lekeler tetiklenebilir.

Hormonal Değişiklikler

Melazma, küçük cilt lekelerine neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Bu durum kadınlarda, özellikle hamilelik sırasında daha yaygındır. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, hormonlar melazmayı tetikleyebilir.

İltihap

Cilt üzerinde bir iltihap patlamasından sonra koyu lekeler oluşabilir. Egzama, sedef hastalığı, ciltte yaralanma ve akne gibi çeşitli nedenlerden dolayı iltihap oluşabilir.

Yara iyileşmesi

Bir böcek ısırması, yanma veya iyileşmesinin kesilmesi sonrasında koyu lekeler kalabilir. Bunlar zamanla solabilir.

Ciltte oluşan tahriş

Kozmetik cilt veya saç ürünleri cildi tahriş edebilir ve koyu lekelerin oluşmasına neden olabilir.

Şeker hastalığı

Şeker hastalığı, ciltte bazı koyu lekelerin oluşmasının nedenlerinden birisidir. 

Şems Arslan Yüzde oluşan lekeler
Yüzde oluşan lekeler

Yüzde Oluşan Koyu Lekeleri Önlemenin Yolları

Güneş hasarı, koyu lekelerin birincil nedenidir bu yüzden zararlı UVA ve UVB ışınlarından korunmanız gerekir. Eğer cildinizde koyu lekeler varsa kesinlikle solaryuma girmekten uzak durmalısınız. En az SPF 30 güneş kremi ve güneş gözlüğü kullanmalısınız. A vitamini veya peeling yapan bir ürün kullanıyorsanız, cildiniz güneşe karşı daha hassas olacaktır bu nedenle yüzünüzü mümkün olduğunca kapatmalısınız.

Mümkün olduğu kadar güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamalısınız. Fakat eğer çıkmanız gerekirse, güneş ışığını mümkün olduğu kadar en aza indiren koruyucu giysiler giymelisiniz. Şapkalar ve güneş gözlükleri, yüzünüzü güneşten korumanıza yardımcı olacak mükemmel aksesuarlardır. Bunun dışında Şems Arslan leke kremini de kullanabilirsiniz.

Şems Arslan Lekelere Karşı Domates Maskesi
Şems Arslan Lekelere Karşı Domates Maskesi

Şems Arslan Lekelere Karşı Domates Maskesi

Şems Arslan lekeler için verdiği bu domates maskesi, lekeler üzerinde oldukça etkilidir. Bu maske sayesinde cildinizin pigmentini dengeliyorsunuz. Cildinizdeki koyu lekelerin rengini açıyorsunuz ve cilde doğal bronzluk kazandırıyorsunuz.

1 domatesi rendeleyin ve bir kaseye alın. 4 küp şekeri içine ekleyin ve tamamen eritin. Kaymaklı ve tatlı yoğurttan 1 tatlı kaşığı kadar kasenin içine ekleyin. 1 yemek kaşığı hindistan cevizi tozu ekleyin. İsterseniz biraz da hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz. 1 yemek kaşığı bebek pudrası ekleyin ve tüm malzemeleri iyice karıştırın. Koyu ve yoğun bir kıvamı olmalı. Eğer sıvı olursa biraz daha bebek pudrası ekleyebilirsiniz. 

Şems Arslan Domates Maskesi
Şems Arslan Domates Maskesi

İlk önce cildinize buhar banyosu yapın. Ardından peeling yapın. Daha sonra, üçüncü aşamada bu maskeyi uygulayın. Bu maskeyi cildinize fırça yardımıyla uygulayın. Bu maskeyi hafif kuruyunca bir kez daha uygulayın. Hafif kuruyunca bir kat daha uygulayın. Yani toplam bu maskeyi 3 katman olarak sürmeniz gerekir. 30 dakika sonra cildinizi ılık suyla durulayın. Nemlendiricinizi uygulayın. Bu maskeyi gece yatmadan önce uygulamalısınız. 

Şems Arslan Maydanoz Suyu Maskesi
Şems Arslan Maydanoz Suyu Maskesi

Şems Arslan Lekeler İçin Maydanoz Suyu Maskesi Tarifi

Yarım çay bardağı maydanoz suyu, yarım çay bardağı bal ve yarım çay bardağı limon suyu cam bir kasede karıştırın. Gazlı bezi, bu maskenin içine batırın ve yüzünüze tampon olarak uygulayın. Son olarak gazlı bezi tekrar maskeye batın ve yüzünüze koyun. 7 dakika bekleyin. Gazlı bezi, yüzünüzden alın. Maden suyu ile cildinizi yıkayın. Bu maskeyi haftada 4 kez düzenli olarak uygulamalısınız.

Lekeler için Portakal Suyu Maskesi
Lekeler için Portakal Suyu Maskesi

Şems Arslan Lekeler İçin Portakal Suyu Maskesi Tarifi

1 çay kaşığı portakal suyu, 1 yemek kaşığı mısır unu, 1 çay kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı bal, 1 yumurta beyazı ve 1 çay kaşığı zerdeçalı bir cam kasede iyice karıştırın. Bu maskeyi cildinize bir fırça yardımıyla uygulayın. İyice kuruyana kadar bekletin. Daha sonra maskeyi soyarak yüzünüzden alın. Cildinizi soğuk suyla durulayın ve nemlendirici krem uygulayın. Gündüz, sokağa çıkmadan önce mutlaka güneş kremi kullanın. 

Şems Arslan Lekeler için Havuç Maskesi
Şems Arslan Lekeler için Havuç Maskesi

Şems Arslan Lekeler İçin Havuç Rendesi Tarifi

1 su bardağı rendelenmiş havuç ve 500 gram ayçiçek yağını temiz bir kavanozun içine alın. Serin, karanlık ve kuru bir yerde 1 gece boyunca karışımı bekletin. Bir gün sonra, sabah ve akşam olmak üzere karışımı 1 tatlı kaşığı tüketin. 

Susam Yağı
Susam Yağı

Şems Arslan Lekeler İçin Susam Yağı Maskesi Tarifi

1 demet maydanozu iyice yıkayın ve temizleyin. Yıkadığınız maydanozları kesinlikle ıslak yeri kalmayacak şekilde kurulayın. Limonu iyice yıkayın ve kabuklarını rendeleyin. Temiz bir cam kavanoza 1 su bardağı susam yağını alın. Kavanoza 1 demet maydanoz ve 1 tatlı kaşığı limon kabuğu rendesi ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Serin, karanlık ve kuru bir yerde kavanozu 1 hafta bekleyin. 

Hazırladığınız bu karışım dahili ve harici olmak üzere iki şekilde kullanılır. Bu karışımdan sabah ve akşam olmak üzere, günde iki kez 1 tatlı kaşığı tüketebilirsiniz. Haricen kullanmak isterseniz temiz cilde sabah ve akşam bu karışımdan uygulamanız gerekir. 

şems aslan maske tarifi
Şems Arslan Sivilce Lekeleri için Maske

Şems Arslan Sivilce Lekeleri İçin Elma Suyu Maskesi Tarifi

1 yumurta beyazının yarısını bir cam kaseye alın. Kasenin içine 1 çay kaşığı taze elma suyu, 1 çay kaşığı süt ve 1 çay kaşığı taze lahana suyu ekleyin. Temiz bir tülbentin göz ve burun bölümleri boş olacak şekilde delikler açın. Bu uygulamayı tülbent yerine sıkıştırılmış yüz maskesi pedi ile yapabilirsiniz. 

Cam kasenin içindeki maskeye tülbenti batırın. Tüm tülbentin içine karışımın emilmesi gerekir. Daha sonra tülbenti yüzünüze kapatın ve 20 dakika bekleyin. Ardından cildinizi ılık suyla durulayın ve cildinize nemlendirici uygulayın. 

Şems Arslan Balkabağı Çekirdeği Maskesi
Şems Arslan Balkabağı Çekirdeği Maskesi

Şems Arslan Lekeler İçin Balkabağı Çekirdeği Maskesi Tarifi

1 yemek kaşığı balkabağı çekirdeği içini çıkarın. Çekirdekleri havanda iyice dövün ve bir cam kaseye alın. Kaseye 1 tatlı kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Bu maskeyi, temiz bir cam şişeye alın. 3 saat kadar buzdolabında bekletin. Ardından her gün düzenli olarak temiz cildinize bu maskeyi uygulayın. 20 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın. Cildinize nemlendirici uygulayın. 

şems arslan kimdir
Şems Arslan Lekeler için Zeytinyağı Maskesi

Şems Arslan Lekeler İçin Zeytinyağı Maskesi Tarifi

Yarım çay bardağı suyu bir cam kaseye alın. Kasenin içine 3 damla limon ekleyin ve karıştırın. Bir pamuk topu, karışıma batırın ve yüzünüzü dairesel hareketlerle nazikçe temizleyin. 1 tatlı kaşığı zeytinyağını bir cam kaseye alın. 1 tatlı kaşığı tuzu bir başka cam kaseye alın. Temiz bir pamuğu önce zeytinyağına, daha sonra tuza batırın. Ardından pamukla yüzünüzü dairesel hareketlerle nazikçe temizleyin.

Bu uygulamayı Şems Arslan’ın söylediği gibi düzenli olarak haftada 2 kez tekrarlamanız gerekir. Böylece en iyi sonuçları alabilirsiniz ve cildinizdeki koyu lekelerden kurtulabilirsiniz.

Şems Arslan Koyu Cilt Lekeleri için Humus Maskesi Tarifi

1 su bardağı nohutu iyice haşlayın ve mutfak robotundan geçirin. Nohut püresini bir cam kaseye alın. Yarım çay bardağı tahini kaseye ekleyin. Karışım, puding kıvamına gelene kadar ılık su ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Bir fırçayla bu maskeyi yüzünüze uygulayın ve 20 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. 

Şems Arslan Cilt Lekeleri için Tereyağı Maskesi Tarifi

2 çay kaşığı domates suyu ve 4 çay kaşığı tereyağını bir cam kasede karıştırın. Bir fırçayla bu maskeyi yüzünüze uygulayın ve 20 dakika bekleyin. Daha sonra cildinizi ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. 

Şems Arslan Cilt Lekeleri için Patates Maskesi Tarifi

3 adet orta boy patatesi rendeleyin. Patates rendesini iyice sıkın ve patatesin suyunu çıkarın. Patatesin suyu, yarım çay kaşığı bal ve 4 damla taze limonun suyunu bir cam kasede karıştırın. 20 dakika bekleyin. Daha sonra cildinizi bol soğuk suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. 

Şems Arslan Cilt Lekeleri için Zerdeçal Maskesi Tarifi

2 yemek kaşığı süt ve 1 çay kaşığı zerdeçalı bir cam kasede iyice karıştırın. Ardından birkaç damla taze limon suyunu karışıma ekleyin ve tekrar karıştırın. Bir fırçayla bu maskeyi yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra cildinizi ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. 

Şems Arslan Cilt Lekelerini Gideren Aloe Vera Jeli Maskesi Tarifi

2 yemek kaşığı domates suyu ve 1 yemek kaşığı aloe vera jeli cam bir kasede iyice karıştırın. Bu maskeyi, parmak uçlarınızla masaj yaparak yüzünüze uygulayın. 20 dakika bekleyin ve cildinizi ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. 

Şems Arslan Güneş Lekeleri için Çilek ve Bal Maskesi Tarifi

4 adet yıkanmış taze çileği bir çatal yardımıyla cam kasede ezin. İçine 2 çay kaşığı bal ekleyin ve iyice karıştırın. Bu maskeyi cildinize uygulayın ve 20 dakika bekletin. Daha sonra cildinizi ılık suyla durulayın. Ardından yüzünüze nemlendirici krem uygulayın. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. 

Şems Arslan Cilt Lekelerini Azaltan Üzüm Maskesi Tarifi

1 demet maydanozu iyice yıkayın ve temizleyin. Biraz suyu tencereye alın ve maydanozu kaynatın. Maydanoz posasını geniş bir cam kaseye alın. Kaseye 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı sirke, 7 tane çekirdeksiz üzüm ve 1 yemek kaşığı pirinç nişastasını ekleyin. Tüm malzemeleri çatal ile iyice ezin ve karıştırın. Maskeyi bir fırçayla cildinize uygulayın. 20 dakika bekleyin ve cildinizi ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. 

Şems Arslan İnatçı Lekeleri Gideren Maskesi Tarifi

Yaşlılık lekeleri, güneş lekeleri, alerji lekeleri, doğum lekeleri, peeling sonrası lekeler, kaşıntı lekeleri ve güneş alerjisi lekeleri için bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

5 adet aspirini toz haline gelinceye kadar ezin. 1 su bardağı kefir, 1 çay kaşığı bal, toz haline getirdiğimiz toz aspirin ve 2 damla limon suyunu bir cam kasede karıştırın. Maskeyi bir fırçayla cildinize uygulayın. 30 dakika bekleyin ve cildinizi ılık suyla durulayın. Ellerinizle ovalayarak, suyla yıkamadan bu maskeyi çıkarın.

Şems Arslan Leke Düşmanı Beyaz Melek Maskesi Tarifi

Hassas ve çok kuru ciltler kesinlikle bu maskeyi uygulamamalıdır. Bu maske fresh, taze bir cilde kavuşmanızı sağlar. Yaşlanma karşıtıdır ve cilt lekelerini tamamen temizler.

1 yemek kaşığı doğal nar suyu, 1 tatlı kaşığı mayonez, 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt, 1 tatlı kaşığı kaymak ve 1 tatlı kaşığı pirinç nişastası bir cam kasede iyice karıştırın. Maske pürüzsüz olana kadar karıştırın. Maskeyi bir fırçayla cildinize uygulayın. 20 dakika bekleyin. Bir gazlı bezin gözler ve burun kısmını kesin. Bu gazlı bezi, yüzünüze kapatın. Üstüne bir kat daha maske uygulayın. Cildinizi ılık suyla durulayın. Haftada 3 kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Yoğurt
Yoğurt

Şems Arslan Cilt Lekelerini Azaltan Yoğurt Kürü

1 yemek kaşığı yoğurt ve 2 yemek kaşığı pirinç ununu bir cam kasede karıştırın. Maskeyi bir fırçayla cildinize uygulayın. İlk 8 uygulamada bu maskeyi 5 dakika bekletin. Bir aydan sonra 10 dakika bekletin. Maskeyi kesinlikle yıkayarak çıkarmayın. Cildinize hafifçe dairesel hareketlerle masaj yaparak maskeyi çıkarın. Daha sonra buz küpleriyle cildinize masaj yapın. Haftada 2 kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Yüzde çıkan çiller
Yüzde çıkan çiller

Vücut Lekeleri ve Çiller İçin Bakım Maskesi

Yaz mevsimi hariç, bu maskeyi yüzünüze uygulayabilirsiniz. Tüm yıl boyunca vücuda uygulayabilirsiniz. Çiller, koyu lekeler ve güneş lekeleri için ideal bir maskedir. Ayrıca koltuk altı kararmaları için de yapabilirsiniz. Bu maskeyi, gece uygulamanız gerekir. 

1 tane orta boy domatesi rendeleyin ve süzün. Daha sonra hafifçe ısıtın ki asidi azalsın. Domates rendesini bir cam kaseye alın. 1 tatlı kaşığı yağlı yoğurt, 1 tatlı kaşığı irmik ve 1 tatlı kaşığı buğday nişastasını cam kaseye ekleyin. Tüm malzemeleri karıştırın. Temiz ve kuru cildinize maskeyi bir fırçayla cildinize uygulayın. 40 dakika bekleyin ve cildinizi ılık suyla durulayın.

Şems Arslan Cilt Lekeleri Maskesi Nasıl Yapılır?

Şems Aslan bir kimyager olduğu için cilt maskelerindeki tüm bileşenlerin miktarını ve cilde faydalarını çok iyi bir şekilde belirler. Şems Arslan başarısını aslında buna borçludur. Şems Arslan cilt maskeleri sayesinde ülkemizde milyonlarca kişi cilt hastalıklarından kurtuluyor. Bu yüzden bizde sizler için Şems Aslan cilt maskeleri tariflerini paylaşıyoruz. 

Maske tarifine geçmeden önce maskenin içinde bulunan malzemelerin cilde faydalarını inceleyelim. Çünkü bu malzemelerin her birinin cilt üzerinde muhteşem yararları vardır. Bu bileşenlerin cildinize yararlarını öğrendikten sonra kendi özel maske karışımınızı bile oluşturmanız mümkündür. 

Bal

Bal, özellikle egzama veya sedef hastalığı gibi akne veya otoimmün cilt hastalıklarınız varsa, cildiniz için faydalı bileşenlerle doludur. Candida büyümesi bile cildinize bal uygulayarak kontrol edilebilir.

Bal cildinizdeki bakterileri dengelemeye yardımcı olur. Bu da sivilce için mükemmel bir üründür. Bal, akne karşıtı bir üründür ve diğer popüler ürünlere göre çok daha etkilidir.

Bal, cilt hücrelerinin iyileşme sürecini hızlandırır. Lekeleriniz veya egzama hastalığınız varsa, pastörize edilmemiş bal iyileşmeyi hızlandırabilir ve iltihaplanmayı azaltabilir. Bal, yaraların hızla iyileşmesinde çok etkilidir.

Bal aynı zamanda doğal bir eksfoliyatördür. Yani peeling etkisi vardır. Bu yüzden kuru ve mat cildi iyileştirir ve altındaki yeni cilt hücrelerini ortaya çıkarır. Böylece daha sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olursunuz.

Limon

Limon çok lezzetli bir sebzedir. İçeceklerimizde, yiyeceklerimizde harikalar yaratır ve antibakteriyel ve antiseptik nitelikleri ve canlandırıcı narenciye aroması nedeniyle ev yapımı maskelerde popüler bir bileşendir.

Narenciye dünyasının süperstarlardan biri olan limon, güzellik rutinlerimizde de çok fazla doğal yararı olduğu için önemli bir rol oynuyor. Bunlar harika bir kalsiyum, C vitamini, magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Limon genel olarak cildimizin, saçlarımızın ve tırnaklarımızın görünümünü ve durumunu iyileştirmeye yardımcı olur.

Limonun cildiniz için sağladığı faydalar çok çeşitlidir ve sindirim sisteminizi uyarır ve toksinlerden vücudu arındırır. Üstelik tüm vücudunuzu nemlendirerek ve enerjinizi artırarak günlük beslenme düzeninize kolayca entegre edilebilir. 

Limonun cildiniz için diğer yararları, antioksidan, büzücü, uyarıcı, nemlendirici gibi davranabilmeleri ve ayrıca kepekli ve kuru, kaşıntılı saç derisi ile mücadelede yardımcı olmalarıdır. 

Limon, cildi eşit tonda tutmaya yardımcı olan ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan ve serbest radikallerle mücadele eden antioksidan olan C vitamini dozu sağlar. Limon, cildinizi sıkılaştırmak için gözeneklerinizi kapatır ve yüzünüzü sıkılaştırır. Bu yüzden cilt sıkılaştırıcı olarak kullanılabilir.

Limon, ölü hücrelerden arınmaya ve kepekle mücadelede yardımcı olan antiseptik özelliklere sahiptir. Antibakteriyel ve antienflamatuar nitelikleri, kepekle ilişkili cilt tahrişlerini yatıştırmaya da yardımcı olabilir.

Limon, karaciğere doğal bir uyarıcıdır ve sabahları büyük bir bardak suya limon suyu ilave etmek harika bir karaciğer detoks ürünüdür Bu sadece karaciğerinizi toksinlerden arındırmaya yardım etmekle kalmaz, vücudunuzun mineral kaynağını yenilemeye yarar ve susuzluğunuzu giderir. Limon suyu doğal bir alkalize edici maddedir ve vücutta sabit bir pH dengesi sağlamaya yardımcı olur.

Üstelik limon, doğal bir beyazlatıcıdır. Bu yüzden cilt tonunu açar ve cildin aydınlık görünmesini sağlar.

Maydanoz

C vitamini vücutta doğal olarak bulunmadığından, onu gıda yoluyla yeterli miktarda tüketmemiz gerekir. Maydanoz içindeki yüksek C vitamini ciltteki ince çizgileri, kırışıklıkları ve izleri azaltmak için onu içeriden besler. Bunu, kolajen üretimini artırarak, kolajen hücrelerindeki amino asitlerle pozitif olarak etkileşime sokarak gerçekleştirir.

Maydanoz tüketmek, ciltte kollajen üretimini uyarır ve hücre üremesini ve onarımını teşvik eder. Bu, yeni cildin daha hızlı büyümesini sağlar. Bu da lekesiz, düz ve pürüzsüz bir cildiniz olmasını sağlar. Daha da önemlisi kırışıklıkları ve ince çizgileri ortadan kaldırır.

Maydanoz ayrıca cildimizi serbest radikal hasarlarından koruyan ve ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini geciktiren yüksek miktarda antioksidan içerir.

Maydanoz, uygun bakım ve cilt onarımı için A vitaminine dönüştürülen beta karoten içerir. Böylece maydanozu cilt maskelerinde kullanmak ve tüketmek cildin elastikiyetini artırır, kırışıklıkları geciktirir ve yara iyileşme sürecini hızlandırır.

Şems Arslan Cilt Lekeleri Maskesi Yapılışı

Şems Arslan cilt lekeleri maskesi için bir cam kasede yarım çay bardağı bal, yarım çay bardağı limon suyu ve yarım çay bardağı maydanoz suyunu tahta bir kaşıkla karıştırın. Bu maskeyi cildinize uygulayın ve ıslak gazlı bezle cildinizi kapatın. 7 dakika bekledikten sonra maden suyu ile cildinizi iyice yıkayın. Haftada 3 kez bu maskeyi düzenli olarak uygularsanız zamanla cilt lekelerinizin solduğunu ve cildin aydınlandığını göreceksiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. hande dedi ki:

    Gerek televizyonlar gerek internet sitelerinden sürekli takip ediğim Şems Arslan hanımefendinin her tavsiye uyarım. Cildim gerçekten düzeldi. Ama tabi en önemli şey süreklilik. Bir kaç gün de etkisini gösterecek şeyler değil. O yüzden sabırla herkesin yapmasını tavsiye ediyorum.