Şems Arslan Lekeler İçin Maske Tarifleri

Şems Arslan lekeler için pek çok doğal tedavi yöntemi ve maske tarifiyle gönlümüzü fethetmeye devam ediyor. Leke tedavileri söz konusu olduğunda, nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir. Çünkü pek çok seçenek var.

Hangi doğal tedaviler, lekelerden kurtulmanızı sağlar? Hangi yöntemi denemelisiniz? Şems Arslan maske tarifleri bu konuda size yardımcı olacak.

Şems Arslan Leke Tedavisi
Şems Arslan Leke Tedavisi

Bu soruları yanıtlamak için Şems Arslan leke giderici maskeler ile ilgili sırlarına değinmemiz gerekir. Şems Aslan, başarılı bir kimyager olduğu için tüm bitkilerin ve doğal maddelerin içeriklerine oldukça hakim bir güzellik uzmanı.

Bu yüzden Şems Arslan leke yok eden yöntemleri çok iyi biliyor. Bu yöntemlerin neler olduğuna geçmeden önce ciltteki koyu lekeler neden oluşur ve koyu leke çeşitleri nelerdir, bir bakalım…

Cilt Lekesi Çeşitleri

Her türde lekenin kendine özgü bir nedeni vardır. Melazma cilt lekeleri; hormonal dalgalanmalardan kaynaklanır ve hamilelik veya menopoz sırasında daha belirgindir. Lentijinler adı verilen cilt lekeleri; aşırı güneşe maruz kalmaktan kaynaklanır ve yaşlılıkta özellikle 60 yaş ve üstü kişilerde daha sık görülür. İnflamatuar sonrası hiperpigmentasyon kaynaklı koyu lekeler; sivilce ve yanıklar gibi cilt rahatsızlıklarından kaynaklanır. 

Cilt Lekelerini azaltan karışım tarifi Şems Arslan

Yüzdeki Koyu Lekelerin Sebepleri Nelerdir?

Yüzde oluşan koyu lekelerin birçok farklı sebebi vardır. 

Güneş hasarı (Solar Lentigos)

Koyu renkli lekelerin, karaciğer lekelerinin ve çillerin önde gelen nedeni güneş hasarıdır. UVA ve UVB ışınlarına doğrudan güneşten veya solaryumdan dolayı aşırı maruz kalma, ciltteki kollajeni yıkar ve cildinizin aşırı melanin üretmesine neden olarak renk bozulmasına veya hiperpigmentasyona yol açar. Hasar hemen belli olmayabilir, özellikle de gençseniz, 40’lı yaşlara geldiğinizde güneş hasarının etkilerini daha belirgin olarak göreceksiniz.

Melazma

Kadınların bu durumdan muzdarip olma ihtimali daha yüksektir. Deride görünen kahverengi ila gri-kahverengi lekeler ile karakterize edilir. Genellikle güneşin zarar vermesinden kaynaklanır ancak hamilelik sırasında da ortaya çıkabilir.

İnflamatuar Sonrası Hiperpigmentasyon (Sivilce İzi)

Sivilcesi olan hastalar genellikle sivilcelerin ciltte toplanmasına veya patlamasına neden olur. Sivilceler yüzünden cilt yaralanır. Daha sonra cilt, koyu lekeler veya hiperpigmentasyon geliştirir.

Hormonal etkiler, melazma veya kloazma olarak bilinen belirli bir hiperpigmentasyonun ana nedenidir. Özellikle kadınlar arasında yaygındır ve kadın cinsiyet hormonları östrojen ve progesteronun, cilt güneşe maruz kaldığında melanin üretimini arttırdığı zaman meydana geldiği düşünülmektedir. Koyu lekeler, ayrıca bazı hormon tedavilerinin bir yan etkisi olabilir.

Yaşlanma 

Cilt yaşlandıkça, melanin üreten hücreler yani melanositlerin sayısı azalır ancak kalanların büyüklüğü artar ve dağılımları daha fazla odaklanır. Bu fizyolojik değişiklikler, 40 yaşın üzerindeki yaşlılık lekelerinin artışını açıklar. 

Cilt yaralanmaları ve inflamasyon

Adından da anlaşılacağı gibi, iltihap sonrası hiperpigmentasyon deri yaralanmasından, kesikler, yanıklar, kimyasal maruziyet, akne, atopik dermatit veya psoriasis gibi iltihaplı cilt hastalıklarından sonra meydana gelir. Yara iyileştikten sonra cilt koyulaşır ve koyu lekeler kalır.

Hastalıklar ve ilaç tedavisi

Hiperpigmentasyon yüzünden oluşan koyu lekeler ayrıca bazı otoimmün ve gastrointestinal hastalıklar, metabolik bozukluklar ve vitamin eksiklikleri gibi bazı hastalıkların semptomudur. Ayrıca kemoterapi ilaçları, antibiyotikler, antimalaryalar ve anti-nöbet ilaçları gibi bazı ilaçlar tarafından da koyu lekeler tetiklenebilir.

Şems Arslan Yüzde oluşan lekeler
Yüzde oluşan lekeler

Yüzde Oluşan Koyu Lekeleri Önlemenin Yolları

Güneş hasarı, koyu lekelerin birincil nedenidir bu yüzden zararlı UVA ve UVB ışınlarından korunmanız gerekir. Eğer cildinizde koyu lekeler varsa kesinlikle solaryuma girmekten uzak durmalısınız. En az SPF 30 güneş kremi ve güneş gözlüğü kullanmalısınız. A vitamini veya peeling yapan bir ürün kullanıyorsanız, cildiniz güneşe karşı daha hassas olacaktır bu nedenle yüzünüzü mümkün olduğunca kapatmalısınız.

Mümkün olduğu kadar güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamalısınız. Fakat eğer çıkmanız gerekirse, güneş ışığını mümkün olduğu kadar en aza indiren koruyucu giysiler giymelisiniz. Şapkalar ve güneş gözlükleri, yüzünüzü güneşten korumanıza yardımcı olacak mükemmel aksesuarlardır. Bunun dışında Şems Arslan leke kremini de kullanabilirsiniz.

Şems Arslan Lekelere Karşı Domates Maskesi
Şems Arslan Lekelere Karşı Domates Maskesi

Şems Arslan Lekelere Karşı Domates Maskesi

Şems Arslan lekeler için verdiği bu domates maskesi, lekeler üzerinde oldukça etkilidir. Bu maske sayesinde cildinizin pigmentini dengeliyorsunuz. Cildinizdeki koyu lekelerin rengini açıyorsunuz ve cilde doğal bronzluk kazandırıyorsunuz.

1 domatesi rendeleyin ve bir kaseye alın. 4 küp şekeri içine ekleyin ve tamamen eritin. Kaymaklı ve tatlı yoğurttan 1 tatlı kaşığı kadar kasenin içine ekleyin. 1 yemek kaşığı hindistan cevizi tozu ekleyin. İsterseniz biraz da hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz. 1 yemek kaşığı bebek pudrası ekleyin ve tüm malzemeleri iyice karıştırın. Koyu ve yoğun bir kıvamı olmalı. Eğer sıvı olursa biraz daha bebek pudrası ekleyebilirsiniz. 

Şems Arslan Domates Maskesi
Şems Arslan Domates Maskesi

İlk önce cildinize buhar banyosu yapın. Ardından peeling yapın. Daha sonra, üçüncü aşamada bu maskeyi uygulayın. Bu maskeyi cildinize fırça yardımıyla uygulayın. Bu maskeyi hafif kuruyunca bir kez daha uygulayın. Hafif kuruyunca bir kat daha uygulayın. Yani toplam bu maskeyi 3 katman olarak sürmeniz gerekir. 30 dakika sonra cildinizi ılık suyla durulayın. Nemlendiricinizi uygulayın. Bu maskeyi gece yatmadan önce uygulamalısınız. 

Şems Arslan Maydanoz Suyu Maskesi
Şems Arslan Maydanoz Suyu Maskesi

Şems Arslan Lekeler İçin Maydanoz Suyu Maskesi Tarifi

Yarım çay bardağı maydanoz suyu, yarım çay bardağı bal ve yarım çay bardağı limon suyu cam bir kasede karıştırın. Gazlı bezi, bu maskenin içine batırın ve yüzünüze tampon olarak uygulayın. Son olarak gazlı bezi tekrar maskeye batın ve yüzünüze koyun. 7 dakika bekleyin. Gazlı bezi, yüzünüzden alın. Maden suyu ile cildinizi yıkayın. Bu maskeyi haftada 4 kez düzenli olarak uygulamalısınız.

Lekeler için Portakal Suyu Maskesi
Lekeler için Portakal Suyu Maskesi

Şems Arslan Lekeler İçin Portakal Suyu Maskesi Tarifi

1 çay kaşığı portakal suyu, 1 yemek kaşığı mısır unu, 1 çay kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı bal, 1 yumurta beyazı ve 1 çay kaşığı zerdeçalı bir cam kasede iyice karıştırın. Bu maskeyi cildinize bir fırça yardımıyla uygulayın. İyice kuruyana kadar bekletin. Daha sonra maskeyi soyarak yüzünüzden alın. Cildinizi soğuk suyla durulayın ve nemlendirici krem uygulayın. Gündüz, sokağa çıkmadan önce mutlaka güneş kremi kullanın. 

Şems Arslan Lekeler için Havuç Maskesi
Şems Arslan Lekeler için Havuç Maskesi

Şems Arslan Lekeler İçin Havuç Rendesi Tarifi

1 su bardağı rendelenmiş havuç ve 500 gram ayçiçek yağını temiz bir kavanozun içine alın. Serin, karanlık ve kuru bir yerde 1 gece boyunca karışımı bekletin. Bir gün sonra, sabah ve akşam olmak üzere karışımı 1 tatlı kaşığı tüketin. 

Susam Yağı
Susam Yağı

Şems Arslan Lekeler İçin Susam Yağı Maskesi Tarifi

1 demet maydanozu iyice yıkayın ve temizleyin. Yıkadığınız maydanozları kesinlikle ıslak yeri kalmayacak şekilde kurulayın. Limonu iyice yıkayın ve kabuklarını rendeleyin. Temiz bir cam kavanoza 1 su bardağı susam yağını alın. Kavanoza 1 demet maydanoz ve 1 tatlı kaşığı limon kabuğu rendesi ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Serin, karanlık ve kuru bir yerde kavanozu 1 hafta bekleyin. 

Hazırladığınız bu karışım dahili ve harici olmak üzere iki şekilde kullanılır. Bu karışımdan sabah ve akşam olmak üzere, günde iki kez 1 tatlı kaşığı tüketebilirsiniz. Haricen kullanmak isterseniz temiz cilde sabah ve akşam bu karışımdan uygulamanız gerekir. 

şems aslan maske tarifi
Şems Arslan Sivilce Lekeleri için Maske

Şems Arslan Sivilce Lekeleri İçin Elma Suyu Maskesi Tarifi

1 yumurta beyazının yarısını bir cam kaseye alın. Kasenin içine 1 çay kaşığı taze elma suyu, 1 çay kaşığı süt ve 1 çay kaşığı taze lahana suyu ekleyin. Temiz bir tülbentin göz ve burun bölümleri boş olacak şekilde delikler açın. Bu uygulamayı tülbent yerine sıkıştırılmış yüz maskesi pedi ile yapabilirsiniz. 

Cam kasenin içindeki maskeye tülbenti batırın. Tüm tülbentin içine karışımın emilmesi gerekir. Daha sonra tülbenti yüzünüze kapatın ve 20 dakika bekleyin. Ardından cildinizi ılık suyla durulayın ve cildinize nemlendirici uygulayın. 

Şems Arslan Balkabağı Çekirdeği Maskesi
Şems Arslan Balkabağı Çekirdeği Maskesi

Şems Arslan Lekeler İçin Balkabağı Çekirdeği Maskesi Tarifi

1 yemek kaşığı balkabağı çekirdeği içini çıkarın. Çekirdekleri havanda iyice dövün ve bir cam kaseye alın. Kaseye 1 tatlı kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Bu maskeyi, temiz bir cam şişeye alın. 3 saat kadar buzdolabında bekletin. Ardından her gün düzenli olarak temiz cildinize bu maskeyi uygulayın. 20 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın. Cildinize nemlendirici uygulayın. 

şems arslan kimdir
Şems Arslan Lekeler için Zeytinyağı Maskesi

Şems Arslan Lekeler İçin Zeytinyağı Maskesi Tarifi

Yarım çay bardağı suyu bir cam kaseye alın. Kasenin içine 3 damla limon ekleyin ve karıştırın. Bir pamuk topu, karışıma batırın ve yüzünüzü dairesel hareketlerle nazikçe temizleyin. 1 tatlı kaşığı zeytinyağını bir cam kaseye alın. 1 tatlı kaşığı tuzu bir başka cam kaseye alın. Temiz bir pamuğu önce zeytinyağına, daha sonra tuza batırın. Ardından pamukla yüzünüzü dairesel hareketlerle nazikçe temizleyin.

Bu uygulamayı Şems Arslan’ın söylediği gibi düzenli olarak haftada 2 kez tekrarlamanız gerekir. Böylece en iyi sonuçları alabilirsiniz ve cildinizdeki koyu lekelerden kurtulabilirsiniz.

Şems Arslan Koyu Cilt Lekeleri için Humus Maskesi Tarifi

1 su bardağı nohutu iyice haşlayın ve mutfak robotundan geçirin. Nohut püresini bir cam kaseye alın. Yarım çay bardağı tahini kaseye ekleyin. Karışım, puding kıvamına gelene kadar ılık su ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Bir fırçayla bu maskeyi yüzünüze uygulayın ve 20 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. 

Şems Arslan Cilt Lekeleri için Tereyağı Maskesi Tarifi

2 çay kaşığı domates suyu ve 4 çay kaşığı tereyağını bir cam kasede karıştırın. Bir fırçayla bu maskeyi yüzünüze uygulayın ve 20 dakika bekleyin. Daha sonra cildinizi ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. 

Şems Arslan Cilt Lekeleri için Patates Maskesi Tarifi

3 adet orta boy patatesi rendeleyin. Patates rendesini iyice sıkın ve patatesin suyunu çıkarın. Patatesin suyu, yarım çay kaşığı bal ve 4 damla taze limonun suyunu bir cam kasede karıştırın. 20 dakika bekleyin. Daha sonra cildinizi bol soğuk suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. 

Şems Arslan Cilt Lekeleri için Zerdeçal Maskesi Tarifi

2 yemek kaşığı süt ve 1 çay kaşığı zerdeçalı bir cam kasede iyice karıştırın. Ardından birkaç damla taze limon suyunu karışıma ekleyin ve tekrar karıştırın. Bir fırçayla bu maskeyi yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra cildinizi ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. 

Şems Arslan Cilt Lekelerini Gideren Aloe Vera Jeli Maskesi Tarifi

2 yemek kaşığı domates suyu ve 1 yemek kaşığı aloe vera jeli cam bir kasede iyice karıştırın. Bu maskeyi, parmak uçlarınızla masaj yaparak yüzünüze uygulayın. 20 dakika bekleyin ve cildinizi ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. 

Şems Arslan Güneş Lekeleri için Çilek ve Bal Maskesi Tarifi

4 adet yıkanmış taze çileği bir çatal yardımıyla cam kasede ezin. İçine 2 çay kaşığı bal ekleyin ve iyice karıştırın. Bu maskeyi cildinize uygulayın ve 20 dakika bekletin. Daha sonra cildinizi ılık suyla durulayın. Ardından yüzünüze nemlendirici krem uygulayın. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. 

Şems Arslan Cilt Lekelerini Azaltan Üzüm Maskesi Tarifi

1 demet maydanozu iyice yıkayın ve temizleyin. Biraz suyu tencereye alın ve maydanozu kaynatın. Maydanoz posasını geniş bir cam kaseye alın. Kaseye 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı sirke, 7 tane çekirdeksiz üzüm ve 1 yemek kaşığı pirinç nişastasını ekleyin. Tüm malzemeleri çatal ile iyice ezin ve karıştırın. Maskeyi bir fırçayla cildinize uygulayın. 20 dakika bekleyin ve cildinizi ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. 

Şems Arslan İnatçı Lekeleri Gideren Maskesi Tarifi

Yaşlılık lekeleri, güneş lekeleri, alerji lekeleri, doğum lekeleri, peeling sonrası lekeler, kaşıntı lekeleri ve güneş alerjisi lekeleri için bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

5 adet aspirini toz haline gelinceye kadar ezin. 1 su bardağı kefir, 1 çay kaşığı bal, toz haline getirdiğimiz toz aspirin ve 2 damla limon suyunu bir cam kasede karıştırın. Maskeyi bir fırçayla cildinize uygulayın. 30 dakika bekleyin ve cildinizi ılık suyla durulayın. Ellerinizle ovalayarak, suyla yıkamadan bu maskeyi çıkarın.

Şems Arslan Leke Düşmanı Beyaz Melek Maskesi Tarifi

Hassas ve çok kuru ciltler kesinlikle bu maskeyi uygulamamalıdır. Bu maske fresh, taze bir cilde kavuşmanızı sağlar. Yaşlanma karşıtıdır ve cilt lekelerini tamamen temizler.

1 yemek kaşığı doğal nar suyu, 1 tatlı kaşığı mayonez, 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt, 1 tatlı kaşığı kaymak ve 1 tatlı kaşığı pirinç nişastası bir cam kasede iyice karıştırın. Maske pürüzsüz olana kadar karıştırın. Maskeyi bir fırçayla cildinize uygulayın. 20 dakika bekleyin. Bir gazlı bezin gözler ve burun kısmını kesin. Bu gazlı bezi, yüzünüze kapatın. Üstüne bir kat daha maske uygulayın. Cildinizi ılık suyla durulayın. Haftada 3 kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Yoğurt
Yoğurt

Şems Arslan Cilt Lekelerini Azaltan Yoğurt Kürü

1 yemek kaşığı yoğurt ve 2 yemek kaşığı pirinç ununu bir cam kasede karıştırın. Maskeyi bir fırçayla cildinize uygulayın. İlk 8 uygulamada bu maskeyi 5 dakika bekletin. Bir aydan sonra 10 dakika bekletin. Maskeyi kesinlikle yıkayarak çıkarmayın. Cildinize hafifçe dairesel hareketlerle masaj yaparak maskeyi çıkarın. Daha sonra buz küpleriyle cildinize masaj yapın. Haftada 2 kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Yüzde çıkan çiller
Yüzde çıkan çiller

Vücut Lekeleri ve Çiller İçin Bakım Maskesi

Yaz mevsimi hariç, bu maskeyi yüzünüze uygulayabilirsiniz. Tüm yıl boyunca vücuda uygulayabilirsiniz. Çiller, koyu lekeler ve güneş lekeleri için ideal bir maskedir. Ayrıca koltuk altı kararmaları için de yapabilirsiniz. Bu maskeyi, gece uygulamanız gerekir. 

1 tane orta boy domatesi rendeleyin ve süzün. Daha sonra hafifçe ısıtın ki asidi azalsın. Domates rendesini bir cam kaseye alın. 1 tatlı kaşığı yağlı yoğurt, 1 tatlı kaşığı irmik ve 1 tatlı kaşığı buğday nişastasını cam kaseye ekleyin. Tüm malzemeleri karıştırın. Temiz ve kuru cildinize maskeyi bir fırçayla cildinize uygulayın. 40 dakika bekleyin ve cildinizi ılık suyla durulayın.


Bir Yorum

  1. Gerek televizyonlar gerek internet sitelerinden sürekli takip ediğim Şems Arslan hanımefendinin her tavsiye uyarım. Cildim gerçekten düzeldi. Ama tabi en önemli şey süreklilik. Bir kaç gün de etkisini gösterecek şeyler değil. O yüzden sabırla herkesin yapmasını tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı