Çam Sakızı Ağdası Nasıl Kullanılır? Sakızı Ağdası Yapmanın Püf Noktaları

12.01.2022
509
Çam Sakızı Ağdası Nasıl Kullanılır? Sakızı Ağdası Yapmanın Püf Noktaları
Modelistlik Kursu

Çam sakızı ağdası, eski zamanlardan günümüze kadar cildimizde bulunan tüyler kadın erkek fark etmeksizin hepinizin başlıca sorunları içerisinde yer almaktadır. Birçok insan pürüzsüz cilde sahip olmak isterken aynı zamanda ağda işlemini yaparken acısız ve ağrısız bir şekilde kolayca tüylerinden arınmak ister. Günümüz teknoloji çağında tüylerden ömrümüzün sonuna kadar kurtulmak mümkün olsa da, yapılan işlemlerin ücreti herkesin bütçesine uymadığından birçok insan hala en eski yöntem olan ağdayı kullanmaktadır. 

Yazımızda çam sakızı ağda nasıl kullanılır ve nasıl uygulanır? Çam sakızı ağdayı kullananların yorumlarını da aşağıda okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar…

Çam Sakızı Ağdası

Çam Sakızı Ağdası

Çam Sakızı Ağdası

Çam sakızı ağdası en doğal ve en eskilerden bilinen bir ağdadır. Çam sakızı ağda cilde uygulandığı zaman;

 • Tüyleri kökünden tamamen alır,
 • Kıl dönmesine neden olmaz,
 • Çubuk ve ağda bezi kullanmaya gerek duyulmaz. Bir kaç dakika bekledikten sonra elimizi ile ağdayı çekebiliriz.
 • Cildin derinlemesine temizler,
 • Gözenekleri açarak cildin nefes almasını sağlar,
 • Cildi ölü derilerden arındırır ve yeni hücre oluşumuna katkı sağlar.
 • Tüylerin zamanla azalmasını sağlar.
 • Kendine has aromatik kokusu sayesinde cildi rahatlatır.
https://www.youtube.com/watch?v=eTmpIZ005cU

Çam Sakızı Ağda Nerede? Ne Kadara Satılır?

Çam sakızı ağdayı alırken içerisinde kimyasal madde bulunup bulunmadığına dikkat ederiz. Ağdanın içerisinde şeker olmamasına dikkat ediniz. Aksi halde şekerli ağdalar tüylerin çoğalmasına neden olmaktadır.

Çam sakızı ağda marketlerde, kozmetik mağazalarında ve internet sitelerinde satılmaktadır. Çam sakızı ağdanın fiyatı oldukça uygun olup herkesim insan tarafından alınabilecektir. Bir paket çam sakızı ağdayı 40 TL’ye satın alabilirsiniz.

Çam Sakızı Ağdayı Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Çam sakızı ağda aldığı zaman, ağda katı halde bulunur. Bu nedenle çam sakızı adayı sıcak suyun içerisinde bekleterek macun kıvamına kadar erimesini sağlamalıyız. Burada dikkat etmemiz gereken ağdanın tamamen sıvı hale gelmemesi gerekir, sıvı hale geldiği takdirde cildimizde kaldırmamız oldukça zor olacaktır.
 • Çam sakızı ağdayı uygulayacağınız bölgenin tamamen kuruduğundan emin olmanız gerekir. Aksi halde cildinize ağda yapışmayacaktır.
 • Çam sakızı ağda, ağda bezi kullanarak kaldırılamayacağından ağdanın tamamen erimemesi gerekir. Ağdanın macun kıvamında olması gerekiyor.
 • Ağdayı cildinize tek kat olarak sürmelisiniz. Tekrar uygulamanız durumunda cildin tahriş olmasına neden olabilirsiniz.
 • Ağdayı tüylerin çıkış yönüne doğru sürüp. Tersini çekmelisiniz. Aksi halde kıl dönmeleri oluşacak ve canınız yanacaktır.
 • Cildinizdeki tüylerinizi sürekli çam sakızı ağdası ile alırsanız zamanla tüylerinizde azalmasını ve daha geç uzamasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Balmumu Maskesi Nasıl Yapılır?

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Çam sakızı ağda nasıl kullanılır?

Çam sakızı ağda nasıl kullanılır?

Çam Sakızı Ağda Nasıl Hazırlanır? Cildimize Nasıl Uygulayabiliriz

 • Öncelikle cezvenin içerisine bir miktar suyu katıp içerisine çam sakızı ağda kutusunu yerleştirip, kutunun içerisine su girmemesini sağlamalısınız. Isınan suyumuzla beraber ağdanızda eriyecektir. Ama dikkat etmelisiniz ki ağdanız sıvı hale gelmemelidir, ağda macun kıvamında olduğu takdirde ağda kullanıma hazır hale gelmiş demektir.
 • Ağda elinizin dayanabileceği ısıda olduğu zaman ağdayı mermerin üzerine yayarak biraz daha kıvam almasını sağlayalım. Bu sayede ağdanız sarı bir renge dönüşüp daha iyi işlev görecektir.
 • Mermer üzerindeki ağdayı parmaklarınız ile alıp uzatarak ağdayı kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.
 • Ağdayı temiz ve kuru olan cildinizde istenmeyen tüylerin üzerine bir defada uygulayınız.
 • Cildinizde kuruyan ağdayı temiz bir bez yardımıyla veya katılaşan ağdayı elinizle de tüyün çıkma yönünün tersine doğru hızlı bir şekilde çekiniz.
 • Ağda işleminizi bu şekilde tamamladıktan sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=fIvUdp0CJnE

Çam Sakızı Ağdayı Kullananların Yorumları

 • Çam sakızı ağdayı kullananları yorumları ile bu ağda hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Sizde kullandıktan yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.
 • Çam sakızı ağdayı cildime ilk defa uyguladım. Daha önce kullanmadığım için cildimden ağdayı çıkarırken cildim tahriş oldu. Bu ağdanın kullanımı öteki ağdalara göre daha zor.
 • Çam sakızı ağdayı vücudumun tamamına düzenli olarak ayda bir uyguluyorum. Bu ağda vücudumdaki tüyleri oldukça azalttı. Bu nedenle çok memnun kaldım, herkese de öneririm.
 • Çam sakızı ağdasını kullanmamın nedeni, arkadaşım kullandı ve cildi tamamen pürüzsüz. Bu nedenle bende kullanmaya başladım. Şimdi benimde cildim tamamen pürüzsüz.
 • Çam sakızı ağda ile tüylerimi alırken zamanla tenimin de açıldığını fark ettim. Bu yüzden herkese de öneriyorum.

Çam Sakızı Nedir?

Çam sakızı mumu, ticari çam ağacı özünden yapılan bir üründür. Özsu kaynatılır ve soğutulur, suyu uzaklaştırır ve sıvıyı katı bir kütleye dönüştürür. Mum yapımında, sabun yapımında, ayak bakım ürünlerinde ve son zamanlarda kozmetikte kullanılmaktadır.

Çam Sakızı Ne İçin Kullanılır?

Çam sakızı mumu, mum ve yağlarda uzun yıllardır kullanılmaktadır. Ayrıca kozmetik yapımında ve bitki genişletici olarak kullanılır. Çam sakızından yapılan ürünlerden bazıları el losyonları, vücut losyonları, deodorantlar, sabunlar ve daha fazlasını içerir.

Çam Sakızı Nasıl Üretilir?

Çam ağaçları, sert havalarda özsularında reçine üretir. Bu reçineyi kendilerini elementlere ve böceklere karşı korumanın doğal bir yolu olarak kullanırlar. İlkbahar yağmurlarından sonra veya yaz sonunda özsu toplandığında, buna “terbiyeli özsu” veya “terbiyeli çam reçinesi” denir. Özsu, katılaşmış balmumu yapmak için kaynatılır ve soğutulur.

Çam Sakızından Yapılan Ürünler Nelerdir?

Çam sakızı sabun, mum ve diğer birçok kozmetik ürünün yapımında kullanılır. Sap, ayak bakım ürünlerinde ve bazı ağrı kesici ürünlerde kullanılmaktadır.

Çam sakızı, çam ağaçlarının özsuyundan yapılır. Ağaçlar vurulduktan sonra çıkan sıvı kaynatılarak mumsu bir madde elde edilir.

Çam Sakızı Ağdası çam sakızı ağda nasıl kullanılır ve nasıl uygulanır hakkında vereceğim bilgiler bu kadardı. Çam sakızı ağdası oldukça yararlıdır. Kullanmanızı tavsiye ederim. Cilt bakımı yazılarımıza bakmanızı tavsiye ederim. Daha fazla bilgiye linkten ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere hoşçakalın…

Yeni videloları kaçırmamak için bizi YouTube‘de kanalımıza abone olun.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. büşra dedi ki:

  Uygun fiyata tüylerden kurtulmanın bir yoludur çam sakızı ağdası. Ancak şimdilerde, çok daha pratik ağda bantları mevcut. Çam sakızı ağdasının gösterdiği etkiyi göstermese de çok daha pratik bir şekilde kullanılabiliyor bence. Bir de, çam sakızı ağda deyince akılda daha korkunç bir his yaratıyor gibi geliyor bana, halbuki öyle değil 