Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

19.04.2019
294
Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?
Modelistlik Kursu

Günlük cilt bakımı aslında bir rutin olarak ve bilinçli bir biçimde yapılmalıdır. İlk yapılması gereken cilt tipinize, cilt sorunlarınıza ve cilt renginize göre hangi bakım ürünlerinin sizin için uygun olduğunu tespit etmektir.

İkincisi günlük cilt bakımı için uyguladığımız ürünlerin kesinlikle bir sırası olmalıdır. Günlük cilt bakım rutini doğal olarak bir sırayla olmalıdır. Cilt bakım ürünlerinizi doğru sırayla uygulayarak cildiniz her ürünün tüm avantajlarından faydalanmasını sağlarsınız.

günlük cilt bakımı

Adım Adım Günlük Cilt Bakım Rutini

Peki hangi ürün hangi sırayla kullanılmalıdır? Uygulanacak kolay bir kural, günlük cilt bakım ürünlerinizi en akışkan kıvamdan en yoğun kıvamlıya doğru veya sıvıdan yağa doğru uygulamaktır. Günlük bakım rutini güneşten, kirlilikten ve çevresel etkenlerden korunma ile ilgilidir. Bu yüzden peeling maskeleri ve retinol gibi bakım ürünlerini gece uygulamak için sonraya bırakabilirsiniz.

cilt bakım ürünleri tavsiye

Cilt Bakım Ürünleri Tavsiyeleri

Sabahları, güne yüzünüzü jel ya da köpük bir yüz temizleme ürünüyle yıkayarak başlayabilirsiniz. Günlük profesyonel cilt bakımı rutininin daha etkili olabilmesi için ilk adımda cildinizin temiz olması çok önemlidir.

İkinci aşama cilde tonik uygulama işlemidir. Çoğu insan tonik sürme işlemini ihmal eder çünkü kısmen çoğu toniğin sert olduğu ve cildi tahriş ettiği varsayılır. Neyse ki, artık durum böyle değil. Gözenekleri fiziksel olarak küçültmese de, yeni tonik tipleri, antioksidanlar, B vitamini türevleri ve hatta toner asitlerinin cilde nüfuz etmesini sağlayarak birçok amaca hizmet edebilir. Ek olarak, her tonik türü farklı bir cilt sorununa yöneliktir bu nedenle cilt sorunlarınız için doğru türü kullanmak önemlidir.

Ancak, bir ömür tonik kullanmadan yaşadıysanız ve cildiniz sağlıklı görünüyorsa kullanmanız için bir sebep yok. Alkol bazlı tonikler, cildin koruyucu yağlarını sıyırarak cildin aşırı kurumasına neden olur ve su bazlı tonikler, cilde aktif bileşenler almak için zayıf bir araçtır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Üçüncü aşamada serum uygulaması yer alır. Serumlar, özel cilt problemlerini gideren süper konsantre, besleyici yoğunluklu tedavilerdir. Bu nedenle onları mümkün olduğunca kullanmanız gerekir. Bugün piyasada çeşitli serumlar bulunmaktadır ancak gündüzleri cildinizin enflamatuar tepkisini arttıran etkenlerden, UV ışınlarından ve çevresel kirletici maddelerden gelen nötralize edici hasara kadar çeşitli yararlar sağlayan antioksidan serumlar kullanmalısınız.

Günlük cilt bakımının dördüncü aşamasında göz kremi uygulaması bulunur. 20’li yaşlarınızdan başlayarak günde en az bir kez ve her gün göz kremi sürmek çok önemlidir. Göz kapağı derisinin sağlığını ve kalınlığını korumak için göz kremi şarttır. Bu alandaki cilt kalitesinin erken dönemde iyileştirilmesi, göz kapağının daha sonra gevşekliğini ve pürüzsüz görünümünü kolayca kaybetmemesini sağlar.

En iyi sonuçlar almak için tutarlılık çok önemlidir. Zamanla göz kreminin düzenli kullanımı, göz kapağı cildinin elastik kalmasına neden olacak ve bazı ince çizgilere veya kolajen kaybını önleyerek iyileşme sağlayacaktır. Hiçbir şey sihirli değildir. Sonuçlar bir gecede gerçekleşmez.

Beşinci aşama, akne ve sivilceler için cilt bakım ürünleri kullanmaktır. Akne ve sivilce tedavileri aktif bileşenlerde farklılık gösterdiğinden, ürün ambalajınızı kontrol etmelisiniz veya en iyi uygulama şekli için dermatoloğunuza danışmalısınız.

Sivilce ve akne tedavisi için reçeteli benzoil peroksit içerikli bir ürün kullanılmalıdır. Bu tür ürünler bir ila üç saatlik bir çalışma süresine sahiptir. Çalışmasını tamamlamadan önce onunla temas eden herhangi bir krem, aktif maddenin düzgün çalışmasını engelleyecektir. Bu yüzden bu ürünü sürdükten sonra üç saat boyunca cildinize başka hiçbir uygulama yapmamanız gerekir.

Altıncı adımda cildi nemlendirme işlemi vardır.  Yağlı bir cildiniz olsa bile herkes nemlendiriciye ihtiyaç duyar. Vücudunuz, sert dış ortam koşullarına ve enfeksiyonlara karşı koruyucu bir kaplama sağlamak için yağ salgılayan bezlerden yani sebumlardan oluşan kendi doğal yağ sistemine sahip olmasına rağmen çoğumuz güneş, hava ve sert kimyasalların tahribatından sonra ekstra hidrasyona ihtiyaç duyarız.

Uzmanların çoğu, bir nemlendirici uygulamak için cildin nemli olduğu zamanın en iyi zaman olduğunu söyler. Bu nedenle serumu ve tedaviyi ne kadar erken uygularsanız, nemlendirici ürününüzle gereken miktarda nemlendirmeyi o kadar erken sağlarsınız.

Sivilce ya da akne tedavisi için bir ürün kullanıyorsanız, nemlendiricinizi uygularken, içerdiği bileşenlerin akne ürünü işleminizdeki aktif bileşenlerle etkileşime girmeyeceğinden emin olmak için bu bölgelere nemlendirici uygulamamanız gerekir.

Günlük cilt bakımının yedinci ve son aşaması güneş kremi uygulamasıdır. Güneş kremi, UV ışınlarını fiziksel olarak bloke ederek çalışan bir üründür. Mineralli bir güneş kremi kullanıyorsanız, gündüz cilt bakım rutininizdeki son adım güneş kremi uygulaması olmalıdır. Kimyasal bir güneş koruyucu kullanırken bu adım zorlaşır.

Kimyasal güneş koruyucularının etkili olabilmesi için cildin içine emilmesi gerekiyor, bu nedenle nemlendiricinizden sonra uygulamak bunu geciktirecek ve engelleyecektir. Bununla birlikte, kimyasal güneş koruyucunuzu nemlendiricinizden önce uygularsanız, nemlendirici ürün etkisini göstermez çünkü cilt kimyasal güneş koruyucu ile kaplanır.

Bu nedenle, bunu aşmak adına her zaman çinko bir güneş kremi kullanmanızı ve nemlendiricinizden sonra uygulamanızı tavsiye ederiz. Çünkü çinko güvenli, etkili ve UVA ve UVB ışınlarına karşı en geniş korumayı sağlar.

karma cilt bakımı nasıl yapılır

Karma Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı

Karma ciltlere nasıl bakılacağını öğrenmek için önce tam olarak ne olduğunu bilmek zorundasınız. Yüzünüzün bazı kısımları kuru, diğer kısımları yağlı ise karma bir cilde sahipsiniz demektir. Spesifik olarak, alnınız, burnunuz ve çeneniz dahil yüzünüzün orta kısmından oluşan T bölgesi yağlı ve yanak bölgeleri daha kuruysa karma bir cilde sahipsiniz demektir.  

Karma ciltler için günlük cilt bakımının ilk adımı yumuşak bir yüz temizleyici kullanmaktır. Güne başlarken cildinizin yüzeyi kir, aşırı yağ ve kirle kaplanır. Günde iki kez yumuşak bir yüz temizleyiciyle yüzünüzü yıkamalısınız. Eğer karma bir cildiniz varsa misel suyu mükemmel bir seçimdir.

Ölü cilt hücrelerini temizlemek için için haftada bir veya iki kez eksfoliasyon işlemini yapmalısınız. Ölü cilt hücrelerinin birikmesi, cildinizin mat görünmesine neden olabilir. Karma bir cildiniz varsa, tüm cilt tipleri için uygun bir eksfoliasyon işlemi yapmalısınız.

Karma bir cilde sahip olsanız bile mutlaka nemlendirici kullanmalısınız. Yağsız bir nemlendirici deneyin, böylece yağlı T bölgenize ekstra yağlı bir görüntü eklemiş olmazsınız.

Aşırı parlaklık ile başa çıkmanız için yağ tabakalarına ulaşın! Yağ emici mendillerin çantanıza sığması kolaydır ve size gün ortasında cildinizdeki fazla yağı almak için hızlı bir çözüm sunar. Bu mendiller, kusursuz uygulanmış makyajınızı bozmadan geçici olarak yağı emerler.

Cildiniz için bakabileceğiniz en iyi yöntemlerden biri, her gün 15 veya daha yüksek bir SPF değerine sahip geniş bir spektrumlu güneş koruyucu uygulamaktır. Bu kural sadece karma ciltler için değil tüm cilt tipleri için geçerlidir. Zaman zaman sıkılırsanız, ayrı bir nemlendirici ve güneş kremi uygulamanıza gerek kalmaması için SPF’li bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

Bir yüz maskesi kullanmak, karma cildinizi korumak için harika bir yoldur. Eğer çoklu maske kullanıyorsanız daha iyi. Çoklu maske, aynı anda farklı sorunları çözmek için yüzünüzün farklı alanlarına farklı yüz maskeleri uygulama anlamına gelir.

Göz altı bölgeniz yeterince uyuyamadığınız zaman kötü görünebilir. Koyu halkaların veya göz altı torbalarının görünümünü en aza indirgemek için günlük cilt bakımı rutininde göz kreminizi elinizin altında tutun, sabah ve gece uygulayın.

Yağlı cilt bakımı için mümkün olduğunca su bazlı ürünleri kullanmalısınız ve kuru cilt tipleri için nemlendirici içeren cilt bakım ürünlerini kullanmalısınız.

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalı hakkındaki yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bir cilt bakım ürünü olan Shiseido Maske Serisi hakkındaki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.