Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydaları Nelerdir?

17.07.2019
595
Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydaları Nelerdir?
Modelistlik Kursu

Ayva Çekirdeği, kış aylarında özellikle Kasım ayı gibi manavlarda, pazarlarda ayvalar yerlerine almaktadır. Birçok bakımdan faydası olan ayvanın çekirdeklerinin de faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Bugüne kadar ayvanın çekirdekleri atıyor olabilir fakat bugünden sonra ayva çekirdeklerini saklamalıyız. Çünkü ayva çekirdeği özellikle cilt için oldukça faydalı. 

Ayva çekirdeği içerisinde hem vitamin hem mineral hem de antioksidan barındırmaktadır. Bütün bu saydıklarımız cilt için oldukça faydalı olup, cildin ölü derilerden temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Cildinizde oluşmuş olan sivilcelerin lekelerini, güneş yanıkları ve güneş lekelerini hatta doğum lekelerini dahi ayva çekirdeği ile yok etmeniz mümkün. Yalnızca leke giderici değil aynı zamanda ayva çekirdeği ciltteki kırışıklıklara, sarkmalara da birebirdir. Kırışıklık ve sarkmalara iyi gelmesinin en önemli etkeni ise içerisinde barındırdığı anstringent yani bir başka deyişle büzücülük özelliğidir.

Ayva Çekirdeği Doğum Sonrasındaki Sarkmaları Giderir

Kadınlar doğum yaptıktan sonra maalesef göğüslerinde sarkmalar meydana gelmektedir. Kilo aldıktan sonra doğum ile birlikte kilo vermek göbeklerde de sarkma meydana getirmektedir. Bu sarkmalara ayva çekirdeğinin iyi geldiğini biliyor muydunuz? Ayva çekirdeğinden yapılan bir maske ile göbek ve göğüs sarkmaları ortadan kalkabilmektedir. 

ayva suyu ile cilt detoksu yapımı

Ayva Çekirdeği Doğal Nemlendiridir

Ayva çekirdeğinin faydaları bunlarla da bitmiyor. Ayva çekirdeği en etkili doğal nemlendiricilerden bir tanesidir. Ayva çekirdeğinden elde edeceğiniz jel ile cildinize nemi hapsederek, cilt kuruluklarını önleyebilirsiniz. Aynı zamanda ayva çekirdeğinden yapılan maskeler gözeneklerin küçülmesine yardımcı olarak siyah noktaların yok olmasını sağlamaktadır.

Ayva Çekirdeği ile Göz Altı Morlukları Giderilir

Ayva çekirdeği ile bir göz altı maskesi de hazırlayabilirsiniz. Ayva çekirdeği ile hazırlayacağınız bu maske sonucunda göz altında yorgun bir ifade bırakan morluklar ve torbalar ortadan kalkmaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=k99KzqXwoQQ

Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Yapılır?

Yüz için Ayva Çekirdeği Maskesi

Ayva çekirdeği maskesi yapabilmek için gerekli olan malzemeler; 2 yemek kaşığı ayva çekirdeği, 1 su bardağı gül suyu (doğal olması önemlidir), 2 çay kaşığı badem yağı. Ayva çekirdeği maskesinin yapılışı da oldukça basittir. Gül suyuna ayça çekirdekleri eklenir ve bir gece boyunca bekletilir. Sabah gül suyundan ayva çekirdekleri süzülür ve badem yağının içerisine eklenir. Daha sonra bu hazırlanan maske yüze uygulanarak 20 dakika kadar bekletilmektedir. Bu maske suyu 1 hafta kadar saklanabilmekte ve haftada iki defa kullanılabilmektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Cilt Lekeleri ve sivilceler için Ayva Çekirdeği Maskesi

1 adet ayvanın çekirdekleri çıkartılır ve üzeri geçecek kadar su eklenir. Bu su bir cezvede birkaç dakika kaynatılır. Ardından yaklaşık dört saat dinlenmeye bırakılır. Kaynatılan ve dinlendirilen ayva çekirdekli su ciltte leke olan bölgelere sürülür. Bu maske yüzünüzde hiç leke kalmayana kadar tekrarlanabilmektedir.

ayva çekirdeği cilt maskesi

Ayva Çekirdeği Jeli

Ayva çekirdeği jeli son zamanlarda çok fazla tercih edilen doğal cilt bakımı ürünüdür. Kendi evinizde tamamen doğal olan basit malzemeler ile ayva çekirdeği jeli hazırlayabilir ve cildinize uygulayabilirsiniz. Ayva çekirdeği jeli a’dan z’ye tüm cilt sorunlarına iyi gelmektedir. Ekim ya da Kasım aylarında satın alacağınız ayvaların çekirdekleri buzlukta dilediğiniz kadar saklayabilirsiniz. Sakladığınız bu ayva çekirdeklerini zamanı geldiğinde jel haline getirerek birçok cilt sorununu giderebilirsiniz. Ayva çekirdeği jelinin faydaları şu şekildedir.

  • Cilt kusurlarını tamamen ortadan kaldırmaktadır. Sivilcelere ve lekelere iyi gelmekle birlikte aynı zamanda cildi nemlendirmektedir.
  • Emzirme döneminde göğüs yaralarını iyileştirir. Bu yara yeni emziren anneler için oldukça acı veren bir durumdur. Ayva çekirdeği jeli ile yaraların acısı hafiflemekte ve iyileşmesine yardımcı olmaktadır. 
  • Astringent yani büzücülük özelliği ile sarkmaları ortadan kaldırmaktadır. Özellikle doğum sonrası kadınlarda meydana gelen göğüs ve göbek sarkmalarına birebirdir. 
  • Çitteki çatlakları giderir. Yine özellikle hamilelik döneminde fazla kilo alıp vermek sebebiyle citte çatlaklar meydana gelmektedir. Bu çatlakların tedavisinde ayva çekirdeğinin rolü büyüktür. Yalnız hamile kadınlar değil hızlı şekilde kilo alan ve veren her kadında çatlak meydana gelmektedir. Bu çatlaklardan kurtulmanın en doğal yolu ayva çekirdeğidir.
Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydaları
Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydaları

Ayva Çekirdeği Jelinin Yapılışı

Ayva çekirdeği jeli için 8 adet ayvanın çekirdeği ve yarım çay bardağı ılık su gerekmektedir. 8 adet ayvanın çekirdeğini çıkarttıktan sonra bu çekirdekleri yarım çay bardağı ılık suyun içerisine koyun. Bu suyu iki gün boyunca dinlendirin. Bu süreçte bu karışım adeta bir jöle kıvamına gelecektir. Bu karışımı lekeli bölgelere sürerseniz ve 20 dakika bekletip temizlerseniz kısa sürede lekelerinizden kurtulabilirsiniz.

Çatlaklardan Kurtulmak için Ayva Çekirdeği Maskesi

Hamilelik sonrasında meydana gelen ya da hızlı kilo alıp verme sonucunda meydana gelen çatlaklardan ayva çekirdeği maskesi ile kurtulmak mümkündür. Çatlakların giderilmesi için yapılacak ayva çekirdeği maskesi için 1 adet ayvanın çekirdeği ve Hindistan cevizi yağı gerekmektedir. 1 adet ayvanın çekirdeğini bardak içine koyun ve yarıya kadar su ile doldurun. Bu karışımı sabaha kadar bekletmeniz gerekmektedir. Sabaha kadar bekletilen bu karışımı sabah süzerek sabah içerisine biraz Hindistan cevizi yağı ekleyin. Bu karışımı bir kavanoz içerisinde bir süre bekletin ve daha sonra çatlak olan yerlere uygulayın. Bu işlemi çatlaklardan kurtulana kadar tekrarlayın.

ayva çekirdeği saç maskesi

Yüz ve cilt sarkmaları için ayva çekirdeği Maskesi

Ayva çekirdeği maskesi yüzdeki ve ciltteki sarkmalara da oldukça iyi gelmektedir. Bu maskeyi hazırlamak için 1 yumurtanın beyazı, 1 adet ayvanın çekirdekleri, 2 yemek kaşığı serum fizyolojik, 1 yaprak aloe vera jeli ve ginseng tozu gerekmektedir. Serum fizyolojik ve ginseng tozu eczanelerden satın alınmaktadır. Aloe vera yaprağını ikiye bölerek içerisinden jelin çıkmasını sağlayın. Bir kasede yumurtanın beyazını, bir ayvanın çekirdeğini, iki çorba kaşığı serum fizyolojiği ve aloe vera jelini karıştırın. İçerisine koyabildiğiniz kadar ginseng tozu ekleyin. Bu karışım maske haline geldikten sonra sarkma olan tüm bölgelerinize uygulayabilirsiniz. Bu karışımın vücutta yarım saat kadar beklemesi gerekmektedir. Daha sonra ise önce ılık sonra soğuk su ile sürülen bölge temizlenmelidir. Bu maske haftada iki gün düzenli olarak yapıldığı zaman vücuttaki sarkmaları toparlamaktadır.

Yüzdeki Genişleyen Gözeneklerin Sıkı Hale Gelebilmesi için Ayva Çekirdeği Maskesi

Yüzde genişleyen gözenekler ciltte olumsuz sonuçlara sebep olmaktadır. Bu genişleyen gözeneklerin sıkılaşması ayva çekirdeğinden yapılacak bir maske ile sağlanmaktadır. Yüzdeki genişleyen gözeneklerin sıkı bir hale gelebilmesi için hazırlanacak ayva çekirdeği maskesine; 1 yemek kaşığı ayva çekirdeğinin blender yardımı ile toz haline gelmiş hali, yarım tatlı kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı yoğurttur. Yoğurdun yağsız olması maske için çok önemlidir. Bir kase içerisinde bütün bu malzemeleri karıştırarak yüzünüze sürün ve 20 dakika bekletin. 20 dakika sonunda yüzünüzü su ile iyice temizleyin. Bir süre sonra gözeneklerinizin sıkılaştığına şahit olacaksınız.

Gördüğünüz üzere ayva çekirdeğinin sayısız faydası bulunmaktadır. Bizler sadece cilt üzerindeki faydalarından bahsettik. Oysa ayvanın sağlık açısından da birçok faydası vardır. Bunlara örnek verecek olursak ayva çekirdeğinden yapılan bir karışım öksürüğü çok hızlı şekilde geçirmektedir. Aynı şekilde ayva çekirdeğinden yapılan bir karışım ile ishalden de çok hızlı şekilde kurtulmak mümkündür.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Cilt bakımı kategorimizi inceleyebilirsiniz. Doğal Gül Suyu Nasıl Yapılır? yazımızı da okumanızı öneririz .

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. nevin dedi ki:

    Geçenlerde izlediğim bir televizyon programında görmüştüm ayva çekirdeği ile cilt temizleme yapıldığını. İçeriklerinizde denk gelmem üzerine evde yapıp denemek istedim. 6 adet ayvanın içinden çıkarttığım çekirdekleri bir çay bardağına koydum üzerine ılık su ilave ettim. Sonra birazcıkta esmer şeker ekledim. 28 – 30 saat aralığında beklettikten sonra bir jel kıvamı aldı. Yüzüme peeling yaptım çıkan sonucu ben denedim. Tavsiye ederim