Doğal Gül Suyu Nasıl Yapılır?

18.07.2019
864
Doğal Gül Suyu Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Doğal gül suyunun neden her Hintlinin evinde bir yer bulduğunu merak mı ediyorsunuz? Basit. Gül suyunun faydaları, şüphesiz ki güzelliğin iksiri olduğu ve aynı zamanda çok yönlü olduğu için elbette… Bizim kültürümüzde de gül suyu çok önemli bir yer tutar. Gül suyu ferahlamak için, kandil, mevlit ve cenaze gibi dini törenlerde kullanılır.

Yağlı, kuru veya karma hangi cilt tipinize sahip olursanız olun güzellik bakım rutininize doğal gül suyu eklenebilir. Gül suyu aslında doğal güzelliğin sırrıdır. 

Gül suyu satın alırken, sadece % 100 saf gül suyu satın aldığınızdan emin olmalısınız, yani gülün damıtılmış suyu, gül yağı üretiminin yan ürünü olan kimyasalları siler. Gül suyunun cilt bakımında kullanımı, Kleopatra’nın cilt bakım rejiminde kullandığı eski Mısır’a kadar uzanır. Dünyanın en efsanevi güzellik kraliçesinin ayak izlerini nasıl takip etmeyiz? 

Doğal gül suyu, gül yaprakları suya ıslatılarak hazırlanır. Bazen gül suyunun çıkarılması işleminin bir yan ürünü de gül suyunun yerine kullanılır. Mutfaklarda ve dini ritüellerde onu popüler bir bileşen yapan gül suyunun faydası vardır. Cilt için gül suyu ve yüz için gül suyu, gül suyunun en bilinen kullanımlarından ikisidir.

doğal gül suyu
Evde doğal gül suyu nasıl yapılır?

Doğal Gül Suyu Yapımı

Gül suyu tam olarak göründüğü gibidir, gül yaprakları ve sudan oluşur. Gül suyu, gülün iltihap önleyici ve nemlendirici özellikleriyle cildinizi güzelleştirir. Ayrıca harika kokar. Türk mutfağında güllaç tatlısında ve bazı muhallebilerde kullanılan gül suyu, cilt bakım rutinimin ayrılmaz bir parçasıdır.

Doğal gül suyu her zaman daha faydalıdır. Cildi tahriş etmez ve doğal bir tonik işlevi görür. Peki bu şifalı formülü evde nasıl yapabileceğinizi biliyor musunuz? Hadi başlayalım!

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Ev yapımı gül suyu için 7 adet gül, 1.5 litre damıtılmış su ve temiz bir cam kavanoza ihtiyacınız var. Gül yapraklarını saplarından çıkarın ve kalıntıları temizlemek için ılık suyla yıkayın. Büyük bir tencereye yaprakları ekleyin ve yaprakların üzerini örtecek kadar damıtılmış suyu ilave edin. Düşük-orta ateşte suyu kaynamaya bırakın ve tencerenin kapağını kapatın.

30 dakika kadar, gül yaprakları renklerini kaybedinceye ve soluk pembe oluncaya kadar kaynatın. Karışımı süzün. Yaprakları atın ve gül suyunu saklamak için bir cam kavanoza alın. Kavanozu kapağı kapalı olarak buzdolabında saklayın.

gül suyunun cilde faydaları
Doğal gül suyunun cilde faydaları

Doğal Gül Suyu Faydaları

Gül suyunun en büyük yararlarından biri, güçlü anti-enflamatuar özellikleridir. Bu özellikler hem iç hem de dış olmak üzere birçok rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olabilir. Egzama ya da rosaceanın gibi hastalıklardan dolayı tahriş olmuş cildi yatıştırır.

Gül suyu binlerce yıldır bir güzellik ürünü olarak kullanılmıştır, bu nedenle teninizi iyileştirip cildin kızarıklığını azaltabilmesi şaşırtıcı değildir. Antibakteriyel özellikleri, aknenin azaltılmasına yardımcı olabilir. Anti-enflamatuar özellikleri cildin kızarıklığını azaltabilir. 

Gül suyu, enfeksiyonları önleyen ve tedavi edebilen güçlü antiseptik özelliklere sahiptir. Bu nedenle, gül suyu genellikle çeşitli doğal ve tıbbi tedavilere dahil edilir. Araştırmalar, gül suyunun konjonktivit vakaları tedavi etmek için göz damlasında kullanıldığında, antiseptik ve analjezik özelliklerinin işe yaradığını ortaya koydu.

Gül suyu ve gül yağı, hücrelerin zarar görmesini önleyen güçlü antioksidanlar içerir. Bir çalışma, bu antioksidanların potansiyel lipid peroksidasyon inhibitör etkilerine sahip olduğunu buldu. Bu araştırma, gül suyunun güçlü hücre koruması sağladığını kanıtlar.

Gül suyu antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Bu özellikler, kesik ve yanık enfeksiyonlarının temizlenmesine ve mücadelesine yardımcı olabilir. Ayrıca kesiklere, yanıklara ve hatta yara izlerinin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.

Gül suyu, depresyon ve kaygı bozukluklarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, gül yaprakları ekstraktının farelerde merkezi sinir sistemini rahatlatabildiğini buldu. Bu, antidepresan ve antianksiyet tedavilerinde gülün kullanılabilmesini sağladı. 

Aromaterapide ise gül suyu ve gül esansiyel yağı yaygın olarak baş ağrılarını hafifletmek için kullanılır. 

doğal gül suyu evde nasıl yapılır
Doğal gül suyu evde nasıl yapılır

Doğal Gül Suyu Önerileri

Doğal gül suyu Gratis gibi kozmetik marketlerden satın alınabilir. Otacı Gül Suyu Gratis benim en çok kullandığım ve tavsiye ettiğim üründür. Doğal gül suyu markaları arasında ben en çok Otacı Gül Suyu’nu seviyorum. Pamuklu bir ped yardımıyla cildime tonik olarak kullandığımda cildimin anında ferahladığını, yenilendiğini, yumuşadığını ve nemlendiğini hissettim. Alerjik hiçbir reaksiyona neden olmadı ve açıkçası cilt tonu eşitleme açısından da olumlu sonuçlar verdi.

İkinci önereceğim marka ise Rosense. Ciltte tonik olarak kullandığım bu doğal gül suyu da cildi yatıştırıyor, derinlemesine temizliyor, canlandırıyor ve gergin hale getiriyor. Fakat yağlı bir cildiniz varsa dikkatli kullanmanızı öneririm.

saf gül suyu nasıl anlaşılır
Saf gül suyu nasıl anlaşılır

Saf Gül Suyu Nasıl Anlaşılır?

Gül suyu, cilt bakımında kullanıldığı gibi gül yapraklarından damıtılarak elde edilir. Geleneksel gül suyu buharı damıtma işleminde taze güller bir tomurcuk haline getirilir, buharları serbest bırakılarak yaprakları serbest bırakan bitki bileşikleri oluşturur. Buhar soğutulduğunda ve tekrar sıvıya dönüştüğünde, bu su, gül yağı parçacıkları içeren bu bileşiklerle zenginleştirilir. Damıtma ile üretilen gül suyu ile laboratuarda hazırlanan gül suları arasında büyük fark vardır.

Damıtılmış bir gül suyunun cilt üzerindeki spesifik etkisi, damıtma sırasında suya taşınan gül bileşiklerine bağlı olacaktır. Bitki ve toprak sağlığı ve büyüme koşulları, bu bileşiklerin kompozisyonunu etkiler. 

Gül yağı çok yüksek değere sahip olduğu için, gül suyu genellikle bir veya daha fazla kez tekrar damıtılır. Sadece bir kez damıtılmış bir gül suyu, daha değerli olan gül yağı içeriğini koruyacaktır.

Suyun damıtılmasında kullanılan yaprakların kalitesi, hızı, sıcaklığı ve oranı da önemlidir. Kârı artırmak için daha kısa damıtma yapılırsa gül suyunun kalitesi düşecektir.

Satın aldığınız gül suyu hassas bir şekilde damıtılmış ve saf olarak başlamış olsa bile, raflardaki bir şişeye girdiğinde, kütle dağılımı için önemli ölçüde değişmiş olabilir.

Bir gül suyu, ışın gibi işlemlerle veya alkol, parabenler ve mantar öldürücüler ilave edilerek temizlenmiş ve korunmuş olabilir. Buna dikkat etmek gerekir.

Ayrıca kokuyu arttırmak ve standart hale getirmek veya renklendirmek için eklenen esansiyel yağ veya sentetik gül kokusu gibi başka bileşenler de içerebilir. Ne yazık ki, sanayileşmiş güzellik tedarik zincirlerinde bir gül suyu birçok işlemde geçtiğinde, her aşamada kendisine ne yapıldığını bilmek neredeyse imkansızdır.

Bazı gül suları hiç damıtılmaz ve damıtılmış bir gül suyunu taklit etmek için laboratuarda üretilir. Laboratuar tarafından hazırlanmış bir gül suyu tamamen sentetik olabilir veya gül esansiyel yağı veya gül özü gibi başka tür bir özü, suyla karıştırarak yapılabilir. Gül esansiyel yağı ile karıştırılmış sade sudan yapılan bir ürün, damıtma işlemi ile yaratılan gül suyunda bulunan ve suda çözünen yararlı bitki bileşiklerini içermez. Bu terkiplerde kullanılan uçucu yağ veya özüt kısmen sentetik ve düşük kalitede olabilir. Yağ ve suyun karışması için başka katkı maddelerine de ihtiyaç vardır.

Gül yağı son derece değerli bir üründür ve pazardaki en yaygın yağlardan biridir. Tamamen sentetik bir laboratuvar tarafından üretilmiş ve içinde hiç gül yaprağı bulunmayan bu preparatlar bizce gül suyu değil!

Eğer otantik, geleneksel, saf ve doğal gül suyu satın almak istiyorsanız, içeriğinde ‘Distilat’ kelimesinin kullanılmasına dikkat etmelisiniz. Bu, damıtılarak üretilen gül suyu olduğu anlamına gelir.

Hidrolat, özellikle damıtma ürünü anlamına gelen Fransızca terimdir. Bu nedenle, içerik listesinde gül hidrolat olan bir gül suyu, damıtılmış bir gül suyu olduğunu anlatır ve doğaldır. 

Hidrosol, damıtılmış bitki suları için güzellik endüstrisinde yaygın bir terimdir, bu yüzden damıtılmış gül suyu olabilir. Fakat teknik olarak gül esansiyel yağının sade suyla karıştırılmasıyla yapılan bir gül suyuna da atıfta bulunabilir. Bu, geleneksel damıtılmış gül suyuyla aynı değildir. Bu yüzden doğal gül suyu satın alırken içeriğinde hidrosol olan gül ürünlere şüpheyle yaklaşmanız gerekir.

gül suyu tonik olarak kullanılır mı

Doğal Gül Suyu Tonik Olarak Kullanılır Mı?

Gül suyu, ciltteki kızarıklığı azaltmaya ve akneyi iyileştiren antienflamatuar özelliklere sahiptir. Antibakteriyeldir ve sivilce, sivilce izi ve yaraları iyileştirmeye yardımcı olur. Cildinizi dengede tutar ve nemlendirici özelliklere sahiptir. Cildi nemlendirdiği için kuru ve kaşıntılı hissi giderir. PH’ı dengeler. 

Cildinizi kurutmadan aşırı yağı kontrol eder. Yeni cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan bir antioksidandır. Gözenekleri temizlemeye, kızarıklığı azaltmaya ve cilt rengini açmaya yardımcı olur. İnce çizgileri ve kırışıklıkları yok etmeye yardımcı olur. Ayrıca, gül kokusu lavantaya benzer şekilde rahatlamanıza yardımcı olur.

Gül suyundan doğal tonik yapmak için 1 türk kahvesi fincanı gül suyu ve 4 türk kahvesi fincanı suyu temiz bir sprey şişesine alın. Karışımı iyice çalkalayın. Doğrudan yüzünüze püskürtün ve pamuklu ped ile cildinizi temizleyin. Günlük cilt bakımı içinde bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Doğal Gül Suyu hakkındaki yazımızı beğendiyseniz, Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydaları Nelerdir? adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. meltem dedi ki:

    Isparta’da okuyan öğrenci arkadaşlarımdan hep doğal gül suyu isterim. Çok sık kullandığım bir ürün resmen doğa mucizesi. Makyaj temizlemede, cilt temizlemede ve sivilcelerin geçmesi için kullanırım doğal gül suyunu. Yüzüme buhar banyosu yaptıktan pamuk yardımı ile gül suyunu yüzüme sürerim. Nemlendirme açısından çok işe yarıyor ve ölü derileri bir güzel temizliyor.