İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer?

01.12.2021
420
İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer?
Modelistlik Kursu

Bu yazımızda sizlere iltihaplı sivilce nasıl geçer, iltihaplı sivilce nedenleri, iltihaplı sivilce kaç günde geçer, iltihaplı sivilce kremi gibi faydalı olabileceğini düşündüğümüz konuları paylaştık.

İltihaplı sivilce, akne ya da bilinen adı ile iltihaplı sivilce, günümüzde her 100 gencin 85’inde görülen bir cilt problemidir. Bunun bir problem olduğu ve krem, hap ve alternatif tedaviler ile de çözüme kavuşturulmasına rağmen, doktorlar sivilce nedenlerinin tam olarak bilinmediğini ve tedavilerin sadece sonuç almaya yönelik uygulanan yöntemlerin doğru sonucu vermesinden dolayı olduğunu söylüyor.

İltihaplı Sivilce

İltihaplı Sivilce

Siyah nokta, beyaz nokta, kırmızı deri ve kistler dermatologlar tarafından akne olarak kabuk edilir. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, bu tanımla, tahminen 400 ila 500 milyon akne problemi yaşayan insan var. Gençlerde daha çok görülmesine rağmen her yaşta ve cinsiyette kişiler için gayet sık görülen bir cilt problemidir.

Boston’daki Massachusetts Genel Hastane Dermatoloji Lazer ve Kozmetik Merkezi’nin direktörü Dr. Mathew Avram, “Eğer başkasında da varsa, yalnız değilsiniz” diyor ve ekliyor: “Günümüzde 100 kişiden sadece 15’i bu cilt hastalığını gençlik dönemlerinde yaşamıyor ve bu 15 kişiden ise sadece 6’sı hayatları boyunca akne problemi yaşamıyor, yani siz sadece 6 kişiden biri olmadığınız için mi üzülüyorsunuz?”.  Avram, çoğu doktor gibi sivilcenin ciltte doğal yağların aşırı üretilmesinden, ölü cilt hücrelerinde, iltihaplanma ve bakteri birikiminden kaynaklandığını düşünüyor. Ancak Amerikan Dermatoloji Akademisi, sivilcenin kesin nedenini “bir gizem” olarak nitelendiriyor ve sadece çözümün uygulanan onlarca farklı metodun bir veya birkaçının işe yaramasından kaynaklandığını ifade ediyor.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

İltihaplı Sivilce Nasıl Oluşur?

Tüm sivilceler, bir kıl folikülü etrafındaki ciltte açılan bir delikte başlar. Gözeneklerin altındaki ter bezleri normalde yağ üretir, ancak neden yağ ürettiği konusunda doktorlar hala belirsizdir, bazen çok fazla yağ üretilir, bazen ise hiç yağ üretilmez. Yüzeyde aşırı ölü cilt varsa, gözenek tıkanır ve siyah noktaya veya beyaz noktaya neden olur. Bu da iltihaplı sivilce için ilk ve en büyük adım olmaktadır. Bununla birlikte uzmanların mutabık kaldığı en önemli noktalardan biri de; bakterilerin fazla yağda çoğalarak cildin iltihaplanmasına ve sivilceye neden olmasıdır.

İltihaplı Sivilce Nedenleri

İltihaplı sivilce nedenleri, günümüzde merak edilen konular arasında yer almaktadır. Özellikle iltihaplı akne sorunu yaşayan vatandaşlar, bu oluşumları engellemek için bu aknelerin neden meydana geldiğini sorgulamaktadır. Bu noktada bilinmesi gerekir ki, iltihaplı sivilcelerin ana nedeni cilt yüzeyinde biriken yağlardır. Bu nedenle iltihaplı sivilceler makyajını doğru silmeyen, yanlış beslenen ve stresli bir yaşam tarzı olan bireylerde çok daha sık görülmektedir.

İltihaplı sivilceler, cildin en üst tabakasında bulunan gözeneklerin içerisinde kalan yağ ve kirler sebebiyle meydana geldiği için cilt sağlığına dikkat etmek oldukça önemlidir. Bu bağlamda da cilt yapınıza uygun bir temizleme jeli, tonik ve nemlendirici kullanmanız tavsiye edilmektedir.

İltihaplı Sivilce Nasıl Oluşur?

Neden Sadece Bazı İnsanlarda Sivilce Oluyor?

Amerikan Dermatoloji Akademisi tarafından yapılan bir araştırmada, çikolatanın deneklerden bir kısmına sivilce yaptığı bir kısmında ise sivilceyi geçirdiği söylenmiş ve bir süre çikolata diyetine alınan bu her iki denek grubundan ilk denek grubunda sivilce çıktığı ikinci grupta yani çikolatanın sivilceyi geçirdiği söylenen grupta ise sivilcelerin çıkmadığı ve hatta var olan sivilcelerin bariz miktarda azaldığı görülmüştür. Bu duruma bağlı olarak, stresin ve psikolojinin sivilcede temel etmenlerden biri olabileceği düşünülüyor.

Bu araştırmaya göre birçok bilim adamı, çalışmaların gıda ve akne arasında bir bağlantı gösteremediğini ifade ediyor. Bunun yerine, araştırmalar stres, hormonlar ve genetiğin sivilceye maruz kalma riskini artırabileceğini gösteriyor. Sivilcenin nedenleri o kadar belirsiz olduğu için, doktorlar sivilcenin sadece çözümüne dayanan tedaviler yazma eğilimi gösteriyor.

Standart Akne Tedavisi

Hafif ila orta şiddette sivilce için, çoğu doktor, bir dermatoloğa görünmeden önce evdeki bazı ilaçları veya reçetesiz ilaçları denemeyi önerir. Bazı araştırmalar, yüzde 5 çay ağacı yağı içeren reçetesiz satılan jellerin hafif ila orta dereceli akne için etkili bir tedavi seçeneği olabileceğini göstermiştir. Ancak ilk tedavi sürecinde yüzünüzü ılık suyla ve günde iki kez hafif bir temizleyici ile yıkamaktır.

Birçok uzmana göre yüzü sabun veya herhangi bir temizleyici ile sert bir şekilde temizlemek veya kuru temizleyici kullanmak sadece cildi tahriş eder ve sorunu daha da kötüleştirir. Yağlı nemlendiricilerden ve güneş koruyuculardan kaçınmak da iltihaplı sivilcelerden kurtulmanın en önemli adımlarındandır. Çoğu uzmana göre “komedojenik olmayan” etiketli ürünlerin, iltihaplanmaları azalttığını göstermiştir. Etkili bir yöntem olarak, doğru seçilmiş krem, jel ve hapları tercih edebilir ve mükemmel sonuçlar alabilirsiniz.

İltihaplı Sivilce
İltihaplı Sivilce

İltihaplı sivilce tedavilerinde evde kendiniz de bazı riskleri göz önüne alarak kürler ve uygulamalar yaparak yüzünüze uygulayabilirsiniz. Özellikle sirke, limon ve bal kürü işinize yarayabilir. Bununla birlikte yoğurt ve sarımsak kürü de sizin için doğru bir tercih olabilir. Kimi kişiler, orta ve hafif iltihaplı sivilceleri daha kolay kurutmak için diş macunu kullanmaktadır. Diş macunu, etkili bir araç olarak tercih edilse de, içerisinde bulunduğu kimyasallar yüzünden biz önermemekteyiz.

Haftada en az 2 ya da 3 kez kil maskesi yapabilirsiniz. Bol su ile sürekli olarak yüzünüzü temizleyin. Özellikle kükürtlü sabunları denemeyi ihmal etmeyin. Şahsi olarak havlu kullanın ve kimsenin havlusunu kullanmayın aynı zamanda kimsenin sizin de havlusunu kullanmalarına izin vermeyin. Yağlı besinleri azaltmak işinize yarayacaktır. Aynı zamanda karaciğer enzimlerinizi kontrol ederek gerekirse bu enzimleri karaciğeriniz üretmiyorsa veya eksik üretiyorsa; dışarıdan takviye yapabilirsiniz. Antibiyotik tedavisi gerekiyorsa, uzman hekim kontrolünde bunu da yapabilirsiniz.

Sivilcelerinizi kesinlikle patlatmayın ve patlatmışsanız kesinlikle yüzünüzün geri kalan kısmına elinizi bulaştırmayın. Siyah noktalar da en az sivilce kadar tehlikelidir. Bu yüzden onları da patlatmayın ve eğer patlamış iseniz, bu durumda elinizi bol köpükle temizleyin!

İltihaplı Sivilce Kremi

İltihaplı akneye sahip olan kişiler, bu sivilcelerin hızlı şekilde kuruması için iltihaplı sivilce kremi konusu üzerine araştırma yapmaktadır. İltihaplı sivilceler için kullanılabilecek pek çok medikal ve kozmetik krem bulunmaktadır. Bu noktada en çok Imex, Fucidin, Acnelyse, Azelderm, Nadixa ve Madecassol gibi eczanelerde satılan ve reçetesiz de alınabilen kremler kullanılmaktadır. Belirtilen bu kremler cilt deformasyonları, kızarıklıkları, iltihapları ve akneleri için iyileştirici özelliği bulunan antibiyotik kremlerdir.

Ayrıca daha önce de belirttiğimiz gibi kozmetik amaçlı üretilen bazı kremler de tercih edilebilmektedir. Ancak bu tür kremler antibiyotik özellik taşımadığı için etkisini kısa sürede gösteremez. Bu nedenle eczanelerde satılan kremlere yönelmeniz tavsiye edilmektedir. 

İltihaplı Sivilce Kaç Günde Geçer?

İltihaplı Sivilce Kaç Günde Geçer?

İltihaplı Sivilce Kaç Günde Geçer?

İltihaplı sivilce kaç günde geçer sorusuna yanıt arayan ve sivilcelerin kaç günde tamamen geçtiğini merak eden bireyler, özellikle iltihaplı olan sivilcelerin daha uzun bir süre ciltte yer edinebileceğini bilmelidir. İçerisinde yağ ve kir barındıran iltihaplı akneler, doğru tedavi ile 1 hafta içerisinde yok edilebilmektedir. Ancak sivilcenin türüne göre bu süre 3 haftayı bile bulabilir.

İltihaplı sivilcenin çok daha kısa bir sürede geçmesi için sivilce kremleri kullanabilirsiniz. Bu sayede sivilceler hızlı şekilde kuruyacaktır. Ancak bu süreçte içerisinde iltihap bulunan sivilceyi sıkmamalı ve sürekli temas etmemelisiniz. Bu durumlarda sivilce iz olarak kalabilir veya yeni sivilceler meydana gelebilir.

Yeni Akne Tedavisi

Son beş yılda, doktorların büyük çoğunluğu iltihaplı sivilce tedavisi için ışın tedavisini kullanıyor. New York City’deki New York-Presbiteryen Hastanesi’nde dermatolog ve klinik asistan profesörü olan Dr. Monica Halem, ALA çözeltisini veya Aminolevulinik asidi boyayarak sivilcelerin bulunduğu cilde iyice emilecek şekilde enjekte edilmesinin ve üzerine mavi ışık tutulmasının reaksiyona neden olduğunu ve bakterileri yok ettiğini ifade ediyor.

Yeni Akne Tedavisi

Fotodinamik tedavi olarak da adlandırılan bu ışık terapisi, haftada iki ila üç seans gerektirir ve akne temizlenmesine rağmen, bazı hastaların aylık bir bakım için tedavilerini sürdürmeleri gerekebilir. Bazıları için ise bu durum hiç gerekmeyebilir.  Fotodinamik terapi kullanımı daha yaygın olarak krem ve haplarla başarılı olamayan hastalar için tercih edilmektedir.

Çocuklar ve Yetişkinler İçin Sivilce Tavsiyesi

Eğer sivilceler fazlası ile iltihaplanmış ve bazıları da derin izler ve yaralara neden olmuş ise, hiçbir yöntem uygulamadan önce kesinlikle bir cildiye uzmanına görünmenizde fayda vardır. Çünkü doğru seçilmiş bir dermatolog, Yağ üretimini azaltarak, cilt hücre dönüşümünü hızlandırarak, bakteri ile savaşarak ve enflamasyonu azaltarak daha mükemmel sonuçlar alabileceğiniz yöntemleri önereceklerdir.

Eğer normal ölçekte bir sivilce problemi yaşıyor iseniz; bu durumda topikal kremler veya antibiyotiklerle tedavi edilebileceğini belirtti. Standart tedaviler başarısız olursa, şiddetli aknesi olan bazı hastalar Accutane adlı bir ilacı deneyebilir. Accutane oldukça etkili ve piyasadaki en çok tercih edilen ilaçların başında gelir. Ama bu ilaç ile ilgili bilinen ve artık kanıtlanan bir durum var ki o da; ilacın doğum kusurları ve diğer yan etki riskleri taşıdığı gerçeğidir.

Bu kesinlikle bir söylenti değildir ve Amerikalı uzmanlar tarafından dahi şiddetle söylenmektedir. İlaç kullanan hastalar kan testleri ve hamilelik testlerini yaptırmalı ve sık sık doktora gitmelidir. Bununla birlikte diğer tercih edilen akne tedavilerinde bilinmesi gereken en önemli şeyin tedavinin zaman alması ve cildinin iyileşmeden cildinin kötüleşebileceği durumudur. Çoğu tedavi 6-8 hafta boyunca işe yaramayabilir. Ancak ilk tedavi işe yaramazsa bile denemeye devam edilebilir.

İltihaplı sivilce hakkında vereceğim bilgiler bu kadardı. Bu yazımızda sizlere iltihaplı sivilce nasıl geçer, iltihaplı sivilce nedenleri, iltihaplı sivilce kaç günde geçer, iltihaplı sivilce kremi gibi faydalı olabileceğini düşündüğümüz konuları paylaştık. Güzel bir cilde sahip olabilmek için cilt bakımı yapmanız şart.

İlginizi çekebilecek içerik: Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Bizi youtube kanalımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/channel/UCZ9Fvcs8yk7J9glrgA9CNkA

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. yüsra dedi ki:

    Patates kızartması ve cips gibi aşırı yağlı yiyecekleri bir süre tüketmeyin , yüzünüzdeki farkı kesinlikle gözlemleyeceksiniz. Yağlı yiyecekler sivilce oluşumunu tetikliyor. Sivilcelerden kurtulmak isteyenler bence öncelikli olarak yemek alışkanlığını değiştirmelidir. Ayrıca, ölü derileri sık sık temizlemek gerek. Cilt sürekli olarak bakım isteyen bir şey. Bu nedenle ölü derilerden kurtulmalıyız ki sivilce oluşmasın. Beyaz sabunla sivilceyi kurutun ve sadece kendinizin kullandığı bir havlunuz olsun.