Laden Yağı Faydaları

26.06.2024
719
Laden Yağı Faydaları
Modelistlik Kursu

Laden yağı, ülkemizde pek bilinmeyen ama doğa ananın bizlere armağanı olan yararlı bir esansiyel yağdır. Laden gülü, karağan ağacı ve laden bitkisi olarak da bilinen cistus ladaniferus, İngiltere’de yetişen ancak Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’nun dağlık bölgelerinde yabani olarak yetişen küçük bir çalıdır.

Cistus, “dökmeyen çalılar” anlamına gelen Yunanca “kistos” kelimesinden gelir. Ladanifer kelimesi “karanlık reçine” anlamına gelen “ledon” kelimesinden türemiştir.

Laden bitkisi yağı çiçeklenme alanlarının ve cistus ladaniferusun yapraklarının buharla damıtılmasıyla meydana gelir. Gerçek laden yağı kurutulmuş çiçekli bitkilerden buharla damıtılır. Kalitesiz laden esansiyel yağı da yaprakların ve dalların buhar damıtılmasından elde edilebilir. 

Olağanüstü yara iyileştirme kabiliyetleri ile bilinen laden otu yağı, orta ve daha derin konsantrasyonlara izin vermek için dağınıklık fikrini yavaşlattığı söylenen meditasyon etkisiyle de ünlüdür. Laden çiçeği yağı, yaşlanmakta olan cilt için çok güçlü bir yağdır. Cilt tonunu dengeleme ve cildi sıkılaştırma için kullanılır. Aromaterapide laden gülü yağı yaşlanma karşıtı cilt bakımında, artrit ve ağrılı eklemler için iltihaplanma önleme ve regl dönemi ile ilgili konularda anti-spazmotik olarak kullanılır.

Laden Yağı
Laden Yağı

Laden Yağının Tarihçesi

“Cistus” isminin kökeni, herdem yeşil çalılık anlamına gelen Yunanca “kistos” kelimesinden, “ladanifer” kelimesi ise bitkinin ürettiği koyu renkli reçineyi tarif eden “ledon” kelimesinden gelir. Binlerce yıl önce çobanlar, Cistus çalılıklarının sakızını fark ettiler. Keçi ve koyunlar tarlalarda otlanırken, çobanlar paltolarının ceplerine sakız toplayıp koyarlardı. Koyun ve keçilerin sakalları ve yünlerini bu sakızla tarayan çobanlar, bu bitkinin çok faydalı olduğunu keşfetti. Aslında, Mısır firavunları tarafından giyilen bazı sahte sakalların, cistus bitkilerinden elde edilen reçine tarafından bir arada tutulan keçi kıllarından üretildiği söylenmektedir. Peki karağan bitkisi faydaları nelerdir ve laden bitkisi neye iyi gelir? Merak ediyorsanız laden esansiyel yağının faydalarına gelin birlikte göz atalım.

Laden Yağı Faydaları
Laden Yağı Faydaları

Laden Yağının Sağlığa Yararları Nelerdir?

 • Laden esansiyel yağı cildi sıkılaştırırken ve cilt tonunu dengelerek, yaşlanma etkilerine karşı savaşabilme kabiliyeti ile bilinir.
 • Özellikle bronşit veya diğer öksürük çeşitleri gibi üst solunum tipindeki enfeksiyonlara karşı savaşmak için de işe yarar.
 • Laden yağı ayrıca dolaşıma yardımcı olur. İdrar yolu enfeksiyonlarıyla savaşmak, artrit ağrılarını ve şişmelerini azaltmak ve kanamaya yardımcı olmak için kullanılabilir.
 • Duygusal ve zihinsel bir bakış açısıyla, zihni gevşetmek, sinirleri sakinleştirmek, huzur ve rahatlama hissini arttırmak için kullanılır.
 • Laden esansiyel yağı, olumsuz düşünceleri değiştirmeye, duyguları huzurlu bir yere geri getirmeye ve hormon dengesi sağlamaya yardımcı olur.
 • Dolaşım sistemini, solunum sistemini, sinir sistemini ve bağırsakları etkileyebilen ve daha verimli ve etkili çalışmalarına olanak tanıyan bir ruh hali geliştiricisidir.
 • Laden çiçeği yağı, regl, sistitin veya tatlı mercanköşk yağı ile birleştiğinde diğer sorunların neden olduğu karın ağrısının iyileşmesinde yararlıdır.
 • Hemoroitler ve çatlaklar için, birkaç damla laden esansiyel yağı sıcak banyo küvetine eklenir ve bir müddet küvette oturulur. Bir taşıyıcı yağın içine laden yağından 2 damla ekleyin ve iltihaplanmayı gidermek için lokal olarak uygulayın.
 • Bronşiyal enfeksiyonlar, öksürükler veya diğer üst solunum problemleri için, taşıyıcı yağa birkaç damla laden yağı ekleyin. Solunum yollarını açmak, enfeksiyonla mücadele etmek ve öksürüğü azaltmak için bu yağ karışımını doğrudan göğüs bölgesine uygulayın.
 • Otoimmün problemleri olan kişiler için, bir difüzöre birkaç damla laden esansiyel yağı ekleyin ve havaya buharını dağıtın. Alternatif olarak yatmadan önce her gece, ayak tabanlarına birkaç damla bu yağdan damlatın ve bölgesel olarak uygulayın.
 • Taşıyıcı yağa birkaç damla laden esansiyel yağı ekleyin ve sıyrıklar, yanıklar veya kesikler gibi yaralara, iyileşmeyi hızlandırmak için doğrudan uygulayın.
 • Romatoid ve diğer artrit problemlerinden kaynaklanan iltihabın olumsuz etkisini hafifletmek için eklemlere hafifçe masaj yaparak uygulayın.
 • Aklı susturmaya yardımcı olur ve sakinleşebilir.
 • Aynı zamanda beş duyuyu da harekete geçirir: dokunma, hissetme, duyma, görme ve tat.
 • Şişmiş lenf bezleri için etkili bir tedavi yöntemidir.
 • Soğuk algınlığı, sistit veya ağrılı adetlerin neden olduğu karın ağrıları için, laden yağı ve tatlı mercanköşk yağı karışımını sıcak su dolu bir banyo küvetine damlatın ve küvette bir süre oturun. Bu ağrılara rahatlama sağlayabilir.
 • Her türlü sedef hastalığı, egzama, enfekte ve iltihaplı cilt rahatsızlıkları gibi kronik yavaş iyileşen cilt hastalıklarını tedavi etmek için alman papatyası yağı ile karıştırın.
 • Travma geçirmiş ya da dramatik bir kayıp geçirmiş olanlar için harika bir yağdır.
 • Lenf drenajını arttırır, sivilce ve yağlı ciltler ile kırışıklıkları olan olgun ciltler için faydalıdır.
 • Öksürük, soğuk algınlığı ve bronşit tedavisinde de kullanılabilir.
 • Avrupa’nın orta çağlarından beri cildin yaralarını ve ülserlerini tedavi etmek için kullanılmaktadır.
 • Laden esansiyel yağı ishal, dizanteri ve nezle için harikadır.
 • Ayrıca parfümeri için fiksatif olarak da kullanılır.

Laden Yağının Kullanım Alanları

Bir damla laden esansiyel yağını bileğinizin iç kısmına sürün ve koklayın ve derin bir şekilde nefes alın.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Zeytinyağı ile laden yağını karıştırın ve yüz kırışıklıkları için cildinize uygulayın.

Bronşit için, birkaç damla laden bitkisi yağını bir taşıyıcı yağ ile seyreltin ve göğüs bölgesine uygulayın.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve desteklemek için günlük olarak ayak tabanınıza 2-3 damla laden yağı uygulayın.

Laden esansiyel yağı manevi yağdır ve meditasyon için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Üçüncü gözü açar ve beyne daha çok oksijen gitmesini sağlar. Laden yağı, meditasyon ve odaklanmaya yardımcı olmak için geçmişte tütsü olarak kullanılır. Bu yüzden spiritüel yağlardan biri olarak kabul edilir. Laden esansiyel yağı, sandal ağacı yağı, gül yağı ya da buhur yağı ile karıştırılarak meditasyonda kullanılabilir. Aroması derin duygular uyandırır ve meditasyonu kolaylaştırır.

Laden esansiyel yağını kullanmadan önce doktorunuza danışın ve alerji testi yaptırın.  Hamileyseniz veya bir doktorun gözetimi altındaysanız bu yağı kullanmadan önce doktorunuza danışın. Cilt hassasiyeti olursa, kullanmayı bırakın. Göz ile temasından sakının. Cilt üzerinde seyreltmeden kesinlikle kullanmayın. Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Hasarlı cilt üzerinde kullanmayın. Kesinlikle dahili olarak kullanmayın. Ürünü uyguladıktan sonra doğrudan güneş ışığından 12 saat kadar kaçının.

Laden Çiçeği Yağı
Laden Çiçeği Yağı

Laden Yağının Cilde Faydaları

Karağan yağı olarak da bilinen laden esansiyel yağı, buharla damıtılmış çiçekli tepelerden ve cistus ladaniferusun yapraklarından elde edilir. Bu bitkiden elde edilen diğer ürünler, çözücü ile ekstre edilmiş reçineden labdanum ve buharla damıtılmış reçineden laden esansiyel yağıdır. Ekstraksiyon yöntemine bağlı olarak, aroma-terapötik kaliteyi belirleyen uçucu bileşenler, aromada olduğu gibi büyük ölçüde değişecektir. Aromaterapi amaçları için, bu birinci sınıf kalitedeki laden esansiyel yağı, geleneksel yöntemle damıtılmış taze sap ve yapraklardan elde edilir.

Olağanüstü yara iyileşme kabiliyetleri ile bilinen laden esansiyel yağı, yaşlanmakta olan cilde iyi gelir. Çok güçlü bir aromaterapi yağı olan laden esansiyel yağı bu nedenle cilt tonunu dengeleme ve sıkılaştırma etkileri yaratır. Aromaterapide bu yağ, yaşlanma karşıtı cilt bakımında kullanılır.

Sedef hastalığı, egzama, enfekte olmuş ve iltihaplı cilt rahatsızlıkları gibi yavaş iyileşen cilt hastalıkları için alman papatyası yağı ile karıştırılarak kullanılır. Dikkat çekici bir yaşlanma karşıtı yüz yağı karışımı için laden esansiyel yağı ve kuşburnu yağını, elemi ya da neroli yağı ile birleştirin.

İlginizi Çekebilir: Kimyon Yağı Faydaları

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. gülten dedi ki:

  Laden yağı genelde meditasyon ve aromaterapide uygulanır. Odak lnamyı ve beyne daha çok oksijen gitmesini sağlayarak derinlemesine bir meditasyon yapmanızı sağlar. Bunun dışında, laden yağının faydaları çoktur. Cilt bakımında da kullanılır, ancak laden yağını başka bir esansiyel yağ ile seyreltmeden direkt olarak cilde sürmemeniz gerekir. Laden yağını internetten satın alabilirsiniz.