Vanilya Yağının Faydaları Nelerdir?

11.05.2023
347
Vanilya Yağının Faydaları Nelerdir?
Modelistlik Kursu

Vanilya yağı, bu yağ Orta Amerika ülkesi olan Meksika da yetişmekte olup o ülkeye özgü bir yağdır. Vanilya yağı bir çok sektörde kullanılmaktadır. Bunların başında ilaç sanayisi, insanların kullandığı kozmetik ürünleri, yediğimiz gıdalar, içtiğimiz içecekler ve milyonlarca insanin kullandığı tütün mamullerinin içerisinde bulunmaktadır. Aynı zamanda irin ve iltihap kurutucu özelliği olması pek çok insan tarafından kabul görmektedir.

Vanilya Yağı Nedir?

Vanilya salepgiller familyasından olup tek çenekliler sınıfına girmekte ve kapalı tohumlar halinde oluşmaktadır. Ana vatanı yukarıda bahsettiğimiz gibi Meksika olup daha farklı yerlerde (Endonezya da bulunan ve en kalabalık adası olarak bilinen cava adasında) yetişmektedir. Bu ürünün kullanıldığı kısmı meyveleridir. Boyları 12 cm ile 22 cm arasında değişmekte ve görünüşü ise orta kısımları dolgun sağ ve sol uçlara doğru incelmektedir. Ürünün olgunlaşma zamanı 3,5 yıl ile 10 yıl arasında değişim göstermektedir. Vanilyanın ilk hasat zamanı 3 ile 3,5 yıl arasındadır. Vanilya yağının etken maddeleri salisilik asit, vanilin, on karbonlu doymuş yağ asidi, sirke asididir.

Vanilya Yağının Faydaları
Vanilya Yağının Faydaları

Vanilya Yağının Sağlığımıza Olan Faydaları Nelerdir?

Vanilya yağının faydaları oldukça zengindir. Cilt hastalıklarına, kanser hastalarına, diş ağrısına, uykusuzluğa, enfeksiyonlara, sakinleştirmeye iyi gelmektedir. Ayrıca psikolojik sorunların tedavisinde yardımcı olmaktadır.

Vanilya Yağının Sağlığımıza Olan Faydaları
Vanilya Yağının Sağlığımıza Olan Faydaları

Uykusuzluk Problemine İyi Gelir Vanilya Yağı

Uykusuzluk günlük yaşantımızda bizi bazı problemlerle karşılaştırabilir. Bedenen bizi halsiz ve güçsüz duruma düşürebilir ki buda iş hayatımızda ve günlük işlerimizde bizi zor durumda bırakabilir. Beynimizin yavaş çalışmasına ve odaklanma sorununa neden olabilir. Bu yağı düzenli kullanıldığında beynimizin, bedenimizin ve vücudumuzun rahatladığını hissetmekle birlikte işlerimize daha iyi konsantre olmamızı sağlar.

Bu sorunu ortadan kaldırmak ve problemi yok etmek için geceleri uyumadan hemen önce yatağın kenarına veya yastığın uç kısımlarına iki ile üç damla arası vanilya yağından damlatarak bu sorunu giderebiliriz. Bir süre kullandıktan sonra faydasını görebilirsiniz.

Uykusuzluk Problemine İyi Gelir Vanilya Yağı
Uykusuzluk Problemine İyi Gelir Vanilya Yağı

Tansiyon Düşüklüğüne İyi Gelir

Yorgunluktan, halsizlikten tansiyon düşebilir. Tansiyon hastası olabilirsiniz. Bu soruna çare vanilya yağı olabilir çünkü vanilya yağının içinde sakinleştirici etkileri olduğu için vücudumuzdaki kan seviyesini aşağı çeker ve rahatlamamıza yardımcı olur. Kan seviyesi yorgunluk ve stresle bir araya geldiği zaman kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Düzenli vanilya yağı kullanımı sonrası oluşabilecek kötü durumların önüne geçer. Ayrıca vanilya yağının içinde bulunan antioksidanlar vücudumuzda bulunan sıkı damarların gevşemesine etki eder.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
https://www.youtube.com/watch?v=tzWEhbfP1nA

Vanilya Yağı Cilt Sağlığına İyi Gelir

Genellikle sağlıklı ciltlerde daha faydalı olan vanilya yağının içersinde bol miktarda b vitamini bulunduğundan cildimizi besler ve sağlıklı görünmesini sağlar. Antioksidan özelliği içerdiği için cildimize dışarıdan gelebilecek kötü etkileri uzaklaştırır. Bu özellik sayesinde cildimiz daha güzel bir görünüme kavuşur.

Karışım için: 2 veya 3 damla vanilya yağı, 5 tatlı kaşığı şeker, bir adet limonu ikiye bölüp yarısının suyunu diğer malzemelerle karıştırıp gün içerisinde iki defa yüzümüze masaj yaparak uygulayınız. Yarım saat sonra yüzünüzü bol su ile yıkayınız. Faydasını muhakkak göreceksiniz.

Vanilya Yağı Cilt Sağlığına İyi Gelir

Enfeksiyonlara İyi Gelir

İçerisinde antipiretik, analjezik, antienflamatuar özellikleri olduğundan soğuk algınlığı ve yüksek ateş gibi durumlarda tedavi edici özelliği vardır. Aynı zamanda vücutta oluşan enfeksiyonları iyileştirmeye yardımcı olur. Yara oluşumunda bakteri üremesini en aza indirir.

Psikolojik Sorunlara İyi Gelir

Bitkisel bir yağ olup içerisindeki aromatik maddeler sayesinde kaygı ve stresten kaynaklanan kötü ruh halimizin daha yüksek ve daha iyi olmasını sağlar. Yapılan çalışmalarda vanilya yağının uzun bir süredir insanlar tarafından depresyonla mücadele için de kullanılmaktadır. Antioksidan özelliği bulunduğu için beynimizin işlevini yükselterek ciddi anlamda faydalı olmaktadır.

Kanseri Önler

Vanilya yağının faydaları saymakla bitmiyor. Bu yağ kanser olan insanlara çare olmaktadır. Kanser tedavisinde önemli yeri vardır. Kanser olan insanlarda hücre DNA’sını olumsuz yönde etkileyen bazı mikroorganizmalar vardır. Bu mikroorganizmaları yok eden antioksidanlar bu yağ içinde oldukça fazla miktardadır. Bu mikroorganizmalar önlem alınmadığı sürece hızlı ilerler ve kanserin yayılmasını hızlandırır. Vanilya yağının içinde bulunan antioksidanlar mikroorganizmaları aksi yöne çevirir ve vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu sayede kanser tedavisini doğal yolla yapmış oluruz.

Vanilya Yağı Saçlara İyi Gelir

Güzel kokan, sağlıklı ve ipek gibi bir saça sahip olmak kim istemez ki. Vanilya yağının özelliklerinden biri de saça olan faydasıdır. Saçlara ipek gibi yumuşaksı bir görünüm sunmaktadır. Aynı zamanda saç köklerini sağlamlaştırarak kaliteli bir saça kavuşmamızı sağlar.

Diş Ağrısına İyi Gelen Vanilya Yağı

İnsanların büyük bir sorunu olan diş problemlerini normal seviye de gidermeye yardımcı olan bitkisel bir yağdır. Bu yağın içinde bulunan alkol diş ağrısını hafifletmekte ve ağrıyan bölgeyi uyuşturmaktadır. Söylediğimiz gibi bu bir bitkisel yağdır eğer dişinize etki etmediyse muhakkak diş doktoruna başvurunuz. Çünkü diş ağrısı tedavi gerektiren bir hastalıktır.

DoğalL Bir Antibakteriyel Olan Vanilya Yağı

Günümüz de her insanın kullandığı kozmetik ürünlerin yapımında vanilya yağı önemli yer kaplamakta ve daha fazla ön plana çıkmaktadır. Cildimize kullandığımız bu kozmetik ürünlerin içinde vanilya yağı ve vanilya yağının içinde bulunan antioksidanlar fazla sayı da bulunduğu için dışarıdan gelebilecek kirletici maddelerden dolayı oluşabilecek bakteri artışının önüne geçmekte enfeksiyonların çoğalmasını engellemektedir. Bu sayede tertemiz bir yüze sahip olmak içten bile değil.

Sağlıklı Bir Cinsel Hayat İçin Vanilya Yağı

Vanilya yağı cinsel hayatında problem yaşayan ve sorunları bir türlü bitmeyen insanlara çare olabilir. Vanilya yağını düzenli bir şekilde kullanırsak cinsel problemlerden kurtulmamıza yardımcı olacaktır. İçinde bulunan afrodizyak sayesinde kadın ve erkek de bazı hormonları uyararak salgılanma artışını hızlandırır ve bu sayede istediğimiz, arzu ettiğimiz, sorunsuz ve düzenli bir cinsel hayat sürdürmemize imkân verir. Her zaman söylediğimiz gibi sorununuz büyükse bir doktora başvurunuz. Mutluluklar J

Solunum Yollaına İyi Gelir Vanilya Yağı

Eğer solunum sıkıntınız varsa, nefes alıp verirken zorlanıyorsanız, ara sıra burnunuz tıkanıyorsa bu yağı bu sorunu bir nebze olsun giderebilir. İçinde bulunan hoş aroması ile nefesimizi ve solunum yollarını açar. Uygulaması çok kolay olup rahatça yapabilirsiniz. Uyumadan önce yastığınızın uç kısımlarına birkaç damla damlatarak rahat bir uyku çekebilirsiniz. Ayrıca solunum yollarını açtığı için akciğerlerimize temiz havanın daha iyi ulaşmasını sağlar. Buda akciğerden kaynaklanan sinir ve stresi önler.

Solunum Yollaına İyi Gelir Vanilya Yağı
Solunum Yollaına İyi Gelir Vanilya Yağı

Vanilya yağı hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Vanilya yağını kullanarak sizlerde yararlanabilirsiniz. Cilt bakımı yazılarımıza bakarak daha güzel ciltlere sahip olabilirsiniz.

Vanilya yağı ürününü buradan kontrol edebilirsiniz.

YouTube: https://www.youtube.com/c/sosyolacom

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.