Reklamlar
Aromaterapi

Tatlı Badem Yağının Faydaları

Reklamlar

Merhabalar bu yazımızda sizlere tatlı badem yağının faydaları hakkında sizlere bilgi vereceğim. Tatlı badem yağı, insan cildine oldukça faydalıdır. Yağlar genelde denilince insanlar zararlı olduğu düşüncesine kapılıyorlar. Ancak tatlı badem yağı, insan sağlığına oldukça faydalı bir yağdır. Zaten yazımızı okuduğunuzda sizde tatlı badem yağının faydalarını anlayacaksınız.İşte; Tatlı badem yağının faydaları

Tatlı Badem Yağının Faydaları

Tatlı Badem Yağı Nedir?

Tatlı badem yağı, kişisel bakım açısından oldukça önemlidir. Önemli olmasının nedeni kişisel bakım açısından oldukça faydalı olmasıdır. Faydaları içerisinde, cilt ve saç bakımına oldukça yararlıdır.

Badem Yağının Faydaları | Prof. İbrahim Saraçoğlu

Akne Oluşumunu Engeller

Tatlı badem yağı, cildi yumuşatıcı  ve parlatma özelliği sayesinde  cilt bakımında ve sivilce tedavisinde tercih edilir. Badem yağının tüm cilt tiplerine uygun olduğu söylenebilir. Bu yüzden birçok anne bebek bakımında tatlı badem yağını kullanmaktadır. Bu sebeple birçok kozmetik ürünün içerisin de tatlı badem yağı bulunur. Yağlı bir cildin tedavisi oldukça zordur.  Badem yağı,  gözenekleri derinlemesine etki ederek gözenekleri açmaya ve temizlemeye yardımcı olur. Tatlı badem yağının içerisinde bulunan A, B ve E vitaminleri sayesinde sivilcelerin kurumasında oldukça etkilidir. Cildi temizledikten sonra geceleri yüzümüze  oval hareketlerle uygulayabiliriz.

 Akne Oluşumunu Engeller
Akne Oluşumunu Engeller

Gözaltı Morluklarına İyi Gelir

Gözaltında oluşan morluklar, uykusuzluk, stres, güneşe maruz kalma ve vitamin eksiklikleri gibi nedenlerle oluşur. Bu morlukları makyaj ya da gözaltı kapatıcılarıyla maskeleyebilirsiniz. Ama bilmeliyiz ki bu malzemelerle cildimize daha çok zarar vermiş olacağız. Gözaltındaki morlukların görünümünü hafifletmek için tatlı badem yağı kullanabiliriz.

Reklamlar

Tatlı badem yağının içerisinde bulunan e vitamini ve omega-6 yağ asitleri sayesinde gözaltı morluklarımızdan kurtulabiliriz. Göz çevremize yapacağımız masaj ile derinlemesine nüfus ederek bölgedeki kararmaların azalmasına etki ederek, gözaltımızda kan dolaşımını hızlandırarak  gözaltı kırışıklıklarımızın da yok olmasını sağlar. Bir kaç damla badem yağını gözaltı halkalarımıza gece uyumadan önce gözümüze temas etmeyecek şekilde masaj yaparak uygulayabiliriz. Bu şekilde daha genç ve güzel görünebiliriz.

Gözaltı Morluklarına İyi Gelir
Gözaltı Morluklarına İyi Gelir

Tatlı Badem Yağının Saça Faydaları

 • Mineral bakımından etkili olan tatlı badem yağı saçların E vitamini ihtiyacı açısından karşılamaktadır.
 • Saçların daha gür ve güçlenmesini sağlar.
 • Kırı ve yıpranmış saçlarınızı nemlendirir ve güzel görünüme kavuşturur.

Tatlı Badem Yağı ile Saç Maskesi

Saçınızın uzunluğuna göre   bir miktar tatlı badem yağı alın kırık saç uçlarına masaj yaparak uygulayarak,  yarım saat bekletin. Daha sonra saçlarınızı güzelce yıkayın ve şampuanlayıp tekrar suyla akıtın zamanla saçlarınızın yenilendiğini fark edeceksiniz. Aynı şekilde duştan çıktıktan sonra da kurutmadan önce nemli saç tipleri ne bu şifalı yağı uygularsanız saçlarınızın güçlendiğini göreceksiniz. Tatlı badem yağını saçınızdan akıtmaz ve bu durumda zorlanırsanız, saçınızın durulama suyuna biraz sirke ya da limon suyu katıp akıtabiliriz.

Tatlı Badem Yağı ile Saç Maskesi
Tatlı Badem Yağı ile Saç Maskesi

Tatlı Badem Yağının Zararları Nelerdir?

 • Tatlı badem  yağı oldukça faydalı bir yağ olmasının  yanında fazla ve düzensiz kullanıldığı taktirde  vücudu muzda beklenmedik yan etkiler oluşturabilir, Aynı zamanda alerjik reaksiyonlara sahip olan kişilerin kullanması durumunda, bazı zararları söz konusu olabilir.
 • Sağlık açısından faydalı olan tatlı badem yağının yanında acı badem yağı bulunmaktadır,  bu yağlar kesinlikle karıştırılmaması gerekir çünkü cildimiz için sağlıklı olan tatlı badem yağıdır.
 • Badem alerjisi olan bireylerin tatlı badem yağı kullanımından uzak durması gerekir. Çünkü cilfimiz çeşitli alerjik reaksiyonlar verebilir.
 • Tatlı badem yağının fazla miktarda kullanımı sonucunda tüylenme,  bulantı, kusma ve ishal gibi yan etkilere de neden olur. Kullanım miktarına dikkat etmeliyiz, fazla kullanırsak daha çok etki eder düşüncesi neden uzak durmalıyız.
 • Doymamış tekli yağ asidi olması sebebi ile yoğun kullanımı kilo almanıza neden olur.
 • Tatlı badem yağını kullanmadan önce sizin için en uygun kullanım dozunu öğrenmek adına, mutlaka kullanmadan önce bir uzmana danışmanız tavsiye edilir.
 • Badem yağının ilk yan etkisi kilo alımıdır, çünkü içerisinde yüksek kalorili yağlar bulunur. Aşırı tüketildiği taktir de size daha fazla ağırlık verebilir.
 • Badem yağı  kabızlığı tedavi etmek için yararlıdır, ancak fazla miktarda badem yağı kullanırsanız, şişkinlik ve kabızlık gibi gastrointestinal sorunlara yol açabilir.
 • Bu nedenle her zaman tavsiye edilen miktarda kullanmanız, hem daha faydalı olacak hem de olası tatlı badem yağı zararları oluşmasını koruyacaktır.

Tatlı badem yağının faydaları hakkında sizlere bilgiler verdim. Kendimde bu saydıklarımı kullanıyorum sizlerde kullanabilirsiniz. Saç bakımı üzerine yazdığımız diğer içeriklere göz atmayı unutmayın.

Bu içeriğe de bakabilirsiniz.

Reklamlar

Reklamlar

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu