Reklamlar
Aromaterapi

Huş Ağacı Yağı Faydaları

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

Huş yağının balzamik bir aroması vardır. Betulaceae familyasının bir türü olan tatlı huş ağacı (betula lenta) ve beyaz huş ağacı (betula alba) gibi farklı türlerinden, huş ağacı yağı elde edilir.

Huş ağacı yağının yanı sıra huş ağacı katranı ve huş ağacı suyu gibi çeşitleri de vardır. Huş ağacı Türkiye topraklarında genellikle Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinde yetişir. 

Tatlı huş ağacı yaklaşık 25 metre uzunluğunda, koni şeklinde bir görünüme sahiptir. Güney Kanada ve Güneydoğu Amerika’ya özgü bir ağaçtır. Yaprakları parlak yeşil renktedir ve tatlı huş ağacı rengi kırmızımsı kahverengidir.

Beyaz huş ağacı ince pullu dallara sahiptir ve kuzey yarımküreye özgüdür. Açık yeşil yumurta şeklinde yaprakları ile yaklaşık 20 metre uzunluğundadır. Huş yağı kokusu, diğer ağaç yağlarıyla aynı odunsu koku aromaya sahip değildir. Bunun yerine, Wintergreen bitkisine benzer naneli bir kokusu vardır. 

Reklamlar

Peki huş yağının kullanım alanları ve faydaları nelerdir? Merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Huş Ağacı Yağı
Huş Ağacı Yağı

Huş Yağı Kullanım Alanları

Huş yağı, ekstraksiyon ağacına bağlı olarak kullanım alanları değişir. Tatlı huş ağacından elde edilen esansiyel yağı aromaterapide kullanılmaz. Bununla birlikte, yaygın olarak sakız, kök birası, diş macunu ve diğer ürünlerde az miktarda kullanılır.

Öte yandan, beyaz huş ağacının dalları ve yaprakları birbirine bağlanarak esansiyel yağı elde edilir. İskandinavya’daki saunalarda cilt tonu dengelemek için kullanılır. Bugün, beyaz huş ağacından elde edilen uçucu yağ, birçok farklı durumda kullanılır.

Tatlı huş ağacından yapılan yağı kesinlikle kullanmayınız. Bunun yerine beyaz huş ağacından elde edilen esansiyel yağı kullanmanız gerekir. Huş esansiyel yağı içerisindeki ham katran, dermatolojik problemler ile savaşmak için sabunlarda, merhemlerde ve kremlerde kullanılır.

Reklamlar

Gerginlik ve kas ağrısını iyileştirmek için, sıcak banyo küvetine 5 damla huş ağacı yağı ekleyin ve rahatlayın. Çünkü huş yağı, kasları gevşetmek için kullanılır.

Huş esansiyel yağının sağlığa birçok faydası vardır. Bununla birlikte, yağ dikkatle kullanılmalıdır. Huş ağacı esansiyel yağı güçlü bir özdür ve yüksek dozlarda uygulandığında sizi hasta edebilir. Huş esansiyel yağını her zaman suyla veya bir taşıyıcı yağ ile seyreltin. Karışım olarak kullanıldığında çok etkili olur.

Huş esansiyel yağının iki farklı türü olduğundan satın aldığınız ekstrakt türüne dikkat edin. Beyaz huş ağacından çıkarılan esansiyel yağ aromaterapide kullanılır, ancak tatlı huş ağacından elde edilen esansiyel yağ kesinlikle kullanılmaz. Sonuç olarak, huş esansiyel yağını güvenilir aktardan satın alın ve yüzde 100 orijinal esans yağı almaya dikkat edin.

Huş Yağı Şampuan Olarak Kullanılır

Huş bitkisi yağı, çoğunlukla saç ürünlerinde kullanılan harika bir antiseptiktir. Suya eklendiğinde ve saçları durulamak için kullanıldığında bu esansiyel yağ kepeklere karşı savaşır ve saçlara parlaklık katar. Şampuanınıza bir damla huş yağı ekleyin ve her zamanki gibi yıkayın. Esansiyel yağlar birleştirildiğinde daha etkili ve güçlü olduklarından kendi esansiyel yağ karışımınızı oluşturabilirsiniz. Saçlara nem kazandırmak için hindistan cevizi yağına, 2 damla huş ağacı yağı ekleyin. 

Huş Yağı Masaj Yağı Olarak Kullanılır

Masaj yağlarında kullanıldığında huş esansiyel yağı, kan dolaşımını arttırır ve toksinleri yok eder. Lokal olarak uygulamak için, etkilenen bölgeye en fazla 2 damla huş yağı damlatın. Bu uçucu yağı ayrıca boyun ve omuzlara damlatarak masaj yapabilirsiniz. Böylece kaslardaki gerginliğiniz azalır ve rahatlarsınız. Emziriyorsanız veya hamile iseniz huş esansiyel yağı kullanmadan önce doktorunuza danışın. Bu esansiyel yağı doğrudan zarar veya hasar görmüş cilde uygulamayın.

Huş Yağı Ağız Sağlığını Korur

Huş yağı, ağız sağlığı için ideal bir çözümdür. Huş ağacı yağındaki antibakteriyel, damarları büzen ve antimikrobiyal özellikleri ağız kokusu, diş ağrısı ve diş eti hastalığına karşı savaşır. Boğaz için gargara olarak kullanılır. Huş esansiyel yağından gargara çözeltisi yapmak için, 1 damla huş yağı ve 1 damla nane yağını suyla dolu bir cam kavanoza damlatın. Enfeksiyonları önlemek ve diş etlerini güçlendirmek için akşamları bu çözeltiyi gargara yapın. Fakat bu çözeltiyi asla yutmatın.

Huş Yağı
Huş Yağı

Huş Yağı Baş Ağrısı ve Migreni İyileştirir

Huş ağacı yağında bulunan anti-inflamatuar ve analjezik özellikler baş ağrılarını hafifletir. Kendi ev yapımı ilacınızı yapmak için huş yağını bir taşıyıcı yağ ile karıştırın ve alın bölgesine masaj yapın. Bu, reçeteli ilaçlar kullanmak yerine, migreniniz için doğal bir çözüm olabilir. Yoğun migren ağrıları için yumuşak bir pamuk pedin üzerine huş ağacı yağı ekleyin ve alnınızda bu pamuğu bir müddet bekletin.

Huş Yağı Artrit ve Romatizma Rahatsızlıklarını İyileştirir

Huş esansiyel yağı, ekstraktta bulunan çeşitli özelliklerden dolayı doğal olarak gerginliği, şişliği ve ağrıyı azaltır. Egzersiz yapan ve eklemlerde ve kaslarda yoğunlaşmış ağrı hisseden insanlar için idealdir. Etkili kas ağrısı tedavisi için hindistan cevizi gibi taşıyıcı bir yağ ile huş esansiyel yağını karıştırıp kullanın. Lokal tedavi için kullandığınız yağın betula alba yani beyaz huş ağacı yağı olduğundan emin olun.

Kendi karışımınızı yapmak için, 30 ml seçtiğiniz taşıyıcı yağ ile 6 damla huş yağını bir kasede karıştırın. Unutmayın, huş ağacı güçlü bir bitki özüdür. Ağrının şiddetine bağlı olarak kaç damla kullanacağınızı ayarlayın. Hafif ağrılar için 3 damla huş yağı kullanmak yeterli olacaktır. Karışım, bölgeye masaj yapıldığında en etkilidir. Bu nedenle, yatmadan önce uygulamak en iyisidir. Ortam yeterince sıcak olduğunda, gözenekler kolay açıldığı için yağ daha çabuk etki eder.

Huş ağacı ayrıca artrit ve romatizma ağrılarını hafifletmek için banyo küvetinize doldurduğunuz sıcak suyun içine karıştırılarak da uygulanabilir. Banyo suyunuza 4 damla huş yağı ekleyin, arkanıza yaslanın ve rahatlamanın keyfini çıkarın. 

Huş Yağı Cilt Tonunu Dengeler

Huş ağacı yağı, karma ciltler için denge sağlar. Yağın büzücü bileşenleri cildi sıkılaştırır, böylece daha genç ve rahat bir görünüm ve his verir. Yağ mat ve olgun ciltlere hayat verir. Daha genç bir görünüm sağlar.

Cilt üzerinde 2 damladan fazla yağ kullanmayın. Huş ağacı % 90 metil tuzludur. Çocuklar, hamileler veya emziren kadınlar kullanılmamalıdır.

Huş Yağı Küçük Yara ve Sıyrıkları İyileştirir

Huş ağacı esansiyel yağı antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Antimikrobiyal ajanlar bazı mikroorganizmaları durdurur ve yok eder. Bu, enfeksiyonun yaralardan yayılmasını önler ve hızlı iyileşmeyi sağlar. Açık yaralara doğrudan uygulamayın ve uygulamadan önce seyrelttiğinizden emin olun.

Huş Yağı Böbrekleri Temizler

Böbrek fonksiyonlarını uyarır ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı savaşır. Huş ağacı yağı, böbrek fonksiyonlarına enerji veren özellikler içerir. Aynı zamanda, böbrekleri ve mesaneyi temizleyen idrar miktarını arttırır. Genellikle idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşlarıyla savaşmak için kullanılır.

Ayrıca bu esansiyel yağ zayıf kan dolaşımı, ödem ve obezite gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılır.

Huş Yağının cilde faydası
Huş Yağının cilde faydası

Huş Yağı Cildi Güzelleştirir

Huş esansiyel yağı cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olur ve kırışıklıkları ve koyu lekeleri gidererek cilde genç görünümlü bir parıltı verir. Genellikle cilt sıkılaştırma için bir taşıyıcı yağ ile seyreltilerek maske olarak kullanılır.

Güçlü bir antioksidan olarak serbest radikallerden cildi korur. Koyu ve açık lekeleri giderir. Bu özellik aynı zamanda huş ağacının antioksidan etkisi ile de ilişkilidir.

Huş Yağı Grip ve Soğuk Algınlığını İyileştirir

Huş ağacı yağı, farklı solunum bozukluklarının tedavisine yardımcı olur. Salisilik asit ve metil salisilat, solunumla ilgili sorunları tedavi etmek için birçok ilaçta kullanılan etkili bileşenlerdir. Bununla birlikte, bu iki bileşik doğal olarak huş ağacı yağı içinde bol miktarda bulunur.

Grip, soğuk algınlığı ve domuz gribini tedavi etmenin en iyi yollarından biridir. Pnömonide bile etkilidir. Solunum yolu iltihabını azaltır ve astımın etkilerini azaltır.

Huş Yağı Hangi Aromatik Yağlar ile Karıştırılabilir?

Huş ağacı yağı genel olarak benzoin, sandal ağacı yağı, biberiye yağı ve yasemin yağı ile karıştırılabilir.

Huş Yağı Fiyatı

15ml Huş yağı fiyatı 40,92 TL

30ml Huş yağı fiyatı 85 TL

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/sosyolacom

Reklamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu