Limon Otu Yağının Faydaları

19.08.2019
350
Limon Otu Yağının Faydaları
Modelistlik Kursu

Limon otu yağı sağlık açısından oldukça faydalı bir aromatik yağdır. Limon otu, yemeklerde ve bitkisel ilaçlarda kullanılan tropikal, çimenli bir bitkidir. Limon otu bitkisinin yapraklarından ve saplarından elde edilen limon otu esansiyel yağı güçlü bir narenciye kokusuna sahiptir. Genellikle sabunlarda ve diğer kişisel bakım ürünlerinde bulunur.

Her ne kadar limon otu geleneksel olarak sindirim problemlerini ve yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılmış olsa da, esansiyel yağın birçok potansiyel sağlık yararı vardır. Örneğin, stres, endişe ve depresyonu hafifletmek için aromaterapide popüler bir araçtır. Refahınızı geliştirmek için limon yağı nasıl kullanabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

limon otu yağı

Limon Otu Yağı Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir

Limon otu, yaraları iyileştirmek ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmak için doğal bir ilaç olarak kullanılır. Yapılan araştırmalar, limon otu esansiyel yağının, çeşitli ilaçlara dirençli bakterilere karşı etkili olduğu sonucuna ulaştı. Cilt enfeksiyonları, zatürre, kan enfeksiyonları ve ciddi bağırsak enfeksiyonları gibi dirençli bakteriler, limon otu yağı ile yok edilebilir.

Limon Otu Yağı Antifungal Özelliklere Sahiptir

Mantarlar, maya ve küf gibi organizmalardır. Bir araştırmaya göre, limon yağı, dört mantar türüne karşı etkili bir caydırıcıdır. Ayak mantarı, saçkıran, el mantarı ve cilt mantarına karşı limon otu esansiyel yağı oldukça etkilidir. Araştırmacılar, etkili olması için, çözeltinin en az yüzde 2,5’inin limon otu yağı olması gerektiğini buldular.

limon otu yağı faydaları

Limon Otu Yağı Anti-enflamatuar Özelliklere Sahiptir

Kronik inflamasyonun birçok sağlık sorununa neden olduğu düşünülmektedir. Bunlar artrit, kalp-damar hastalıkları ve hatta kanseri içerir. Limon otu, antienflamatuar bir bileşik olan sitral içerir.

Bir araştırmaya göre, limon otu esansiyel yağı, güçlü anti-enflamatuar yetenekler göstermiştir. Yağ ayrıca, iltihaplı alanlara lokal olarak uygulandığında anti-enflamatuar etkiler göstermiştir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Limon Otu Yağı Antioksidan Özelliklere Sahiptir

Antioksidanlar, vücudunuzun, hücrelere zarar veren serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olur. Araştırma, limon otu esansiyel yağının serbest radikalleri avlamasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Limon yağı gargarasının güçlü antioksidan yetenekleri vardır. Araştırmacılar, cerrahi olmayan diş prosedürleri ve diş eti iltihabı için potansiyel bir tamamlayıcı terapi olduğunu belirttiler.

limon otu yağı özellikleri

Limon Otu Yağı Mide Ülserinin Önlenmesine Yardımcı Olur

Limon otu, mide ağrılarından mide ülserlerine kadar bir dizi sindirim probleminde halk ilacı olarak kullanılır. Araştırmalara göre, limon otu esansiyel yağı, mide ağrısının ortak bir nedeni olan mide ülserlerinin önlenmesine yardımcı olur.

Limon otu ayrıca bitkisel çaylarda yaygın bir bileşendir ve mide bulantısı için takviye edicidir. Çoğu bitkisel ürün kurutulmuş limon otu yaprakları kullanmasına rağmen, aromaterapi için uçucu yağ kullanılması da benzer yararlar sağlayabilir.

Limon Otu Yağı İshali İyileştirir

İshal genellikle sadece rahatsız edici olmakla birlikte, dehidrasyona da neden olabilir. Limon otu yağı, ishalin yavaşlamasına yardımcı olur. Çalışma, yağın, hint yağı kaynaklı diyare sahip olan farelerde bağırsak hareketliliğini yavaşlatarak gösterdi.

Limon Otu Yağı Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olur

Yüksek kolesterol, kalp krizi ve felç riskini artırabilir. Kolesterol seviyenizi sabit tutmak önemlidir.

Limon otu yağı geleneksel olarak yüksek kolesterolü tedavi etmek ve kalp hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Araştırmalar, limon otu esansiyel yağının, 14 gün boyunca yüksek bir kolesterol diyeti verilen farelerde kolesterolü önemli ölçüde azalttığını buldu.

Limon Otu Yağı Kan Şekeri ve Lipidleri Düzenlemeye Yardımcı Olur

Limon otu yağı, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekerinin ayarlanmasına yardımcı olur. Araştırmalar,

hint limon otu yağının kan şekeri seviyesini düşürdüğünü göstermiştir. Aynı zamanda iyi kolesterol seviyelerini (HDL) arttırırken lipid parametrelerini de değiştirdi.

Limon Otu Yağı Ağrı Kesici Olarak Çalışır

Limon otu esansiyel yağı içindeki sitral, iltihapları hafiflettiği için ağrıyı hafifletebilir. Romatoid artritli insanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, lokal olarak uygulanan limon otu yağı artrit ağrılarını azalttı. Ortalama olarak, ağrı seviyeleri 30 gün içinde kademeli olarak yüzde 80’den yüzde 50’ye düşürdü.

Limon Otu Yağı Stres ve Kaygıyı Azaltmaya Yardımcı Olur

Yüksek tansiyon, stresin ortak bir yan etkisidir. Birçok çalışma, aromaterapinin stres ve kaygıyı hafiflettiğini göstermiştir. Aromaterapinin masajla birleştirilmesi daha büyük yararlar sağlayabilir.

Bir araştırmada, masaj sırasında limon otu yağı ve tatlı badem yağının etkileri değerlendirilmiştir. Üç hafta boyunca haftada bir kez yağı kullanarak masaj alan çalışma katılımcıları, diyastolik kan basıncı kontrol grubundan daha düşüktü. Çalışmalar da gösteriyor ki limon otu yağı gerginliği ve stresi büyük ölçüde azaltır.

Limon Otu Yağı Baş Ağrısı ve Migreni İyileştirir 

Limon otu yağı baş ağrısı ve migren kaynaklı ağrıyı iyileştirebilir. Limon otu yağının içindeki öjenol denilen bir bileşiğin aspirin ile benzer yetenekleri vardır.

Öjenol bileşiği ayrıca kan trombositlerinin birbirine yapışmasını önler. Ayrıca serotonin salgılanmasını destekler. Serotonin, duygudurum, uyku, iştah ve bilişsel işlevleri düzenleyen bir hormondur.

limon otu yağı nasıl kullanılır

Limon Otu Yağı Nasıl Yapılır?

Kendi limon otu esansiyel yağınızı yapmak çok basittir. Tek yapmanız gereken birkaç limon otu sapı almak, dış tabakayı çıkarmak ve bir havanda kabaca ezmek. Bunu, pirinç yağı veya zeytinyağı gibi seçtiğiniz bir baz yağ  ile yapabilirsiniz. Bir cam kavanoz dolusu taşıyıcı yağın içine ezdiğiniz limon otunu alın, cam kavanozu sıkıca kapatın ve 48 saat boyunca ılık ve güneşli bir yerde bırakın. Süre dolduktan sonra yağı ince bir tülbentle süzün. Güçlü bir aroma elde etmek için işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Alternatif olarak, esansiyel yağı anında almak için taşıyıcı yağ ve ezilmiş limon otunu bir tencerede iyice kaynatabilirsiniz. Hepsi bu kadar!

Limon Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Aromaterapide limon otu yağı kullanmak için, hindistan cevizi yağı, tatlı badem yağı veya jojoba yağı gibi 1 tatlı kaşığı taşıyıcı yağa, 12 damla limon otu esansiyel yağı ekleyin. Banyo küvetinize doldurduğunu sıcak suya bu karışımı ekleyin veya cildinize, bu aromaterapik yağ karışımı ile masaj yapın. 

Ayrıca doğrudan limon otu yağını da soluyabilirsiniz. Bir pamuk topuna veya peçeteye birkaç damla limon otu yağı ekleyin ve aromayı soluyun. Baş ağrısını gidermek için seyreltilmiş limon otu esansiyel yağı ile şakaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

Her doğal esansiyel yağ gibi bu yağı da kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız ve alerji testi yaptırmalısınız.

limon otu yağı ile cilt temizleme

Limon Otu Yağlı Cilt Temizleyici Tonik

Cilt tonikleri hakkında bildiğimi düşündüğüm her şeyi bıraktıktan sonra, nemlendirici, tonlayıcı ve antiseptik olan bir temizleyici yapabildim. Bu benim yeni sabah maskem, çünkü hasar görmüş, sivilce eğilimli cildi onarıp yenileyecek olsa da, akşam makyajınızı çıkarmayacak. Antiseptik, nemlendirici özellikleri ve koyu lekeleri çözme kabiliyeti için çiğ bal kullanıyorum. Daha sonra temizleyiciyi mükemmel şekilde tamamlayan ve tıkanmış gözenekleri daha fazla temizleyen birkaç damla çay ağacı yağı ekliyorum. Sonra, cildimi sıkılaştırmak ve gözeneklerimi küçültmek için iki damla limon otu yağı ekliyorum. Bu karışımı cam bir kavonozda, kapağı sıkı kapalı bir şekilde, serin, karanlık ve kuru bir yerde saklıyorum.

Limon Otu Yağlı Sıkılaştırıcı Tonik

Cildin aşırı yağ üretiminden muzdaripseniz, bu sıkılaştırıcı tonik harikadır. Hala yılın sıcak aylarında olduğumuz için, nemlendiriciden önce bu toniği kullanabilirsiniz. En iyi sıkılaştırıcı tonik ciltteki aşırı yağ birikimini giderir, sarkık cildi sıkılaştırır ve kırılmaları önler. Bu harika cilt sıkılaştırıcı toniği kendiniz yapın. Böylece hem yüzünüzü kimyasal ürünlerden korursunuz hem de ek bir masraftan kurtulmuş olursunuz.

Bir cam kaseye doğal aloe vera jelden biraz sıkın. Ardından bir tatlı kaşığı cadı fındığı yağı ve birkaç damla limon otu yağı ekleyin. Yeni yıkanmış ve temizlenmiş cilde uygulayın. İyice kurumasını bekleyin. Daha sonra üzerine nemlendirici ve güneş koruyucu sürün. Böylece işlemi tamamlayın.

limon otu yağı deodorant

Limon Otu Yağlı Doğal Deodorant

Bu iki bileşenli formül, zararlı kimyasallar olmadan koltuk altındaki ter faktörünü kontrol edecektir. Kabartma tozu, ev yapımı bir deodorant için mükemmel bir bileşendir, püf noktası doğru yağı seçmektir. Limon otu yağı ise kokuyu kontrol altında tutan bir esansiyel yağdır ve aynı zamanda koltuk altı bölgesindeki cildin tıraştan zarar görmesi için de büyük fayda sağlar. 

Bir cam kaseye 1 tatlı kaşığı kabartma tozunu alın. Zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmiş limon otu yağından 5 damla kadar kaseye ekleyin. İyice karıştırın ve bu doğal deodorantı hafif nemli cildinize uygulayın.

Citronella Yağı 

Citronella yağı diğer adı ile limon çimeni yağı, bitkilerin Cymbopogon grubundaki bazı ot türlerinin buharla damıtılmasıyla yapılır. Ceylon veya Lenabatu citronella yağı, Cymbopogon nardus’tan, Java veya Maha Pengiri citronella yağı, Cymbopogon Winterianus’tan üretilir. Limon otu yani Cymbopogon Citratus bu bitki grubuna aittir ancak citronella yağı yapımında kullanılmaz.

Citronella yağı solucanları veya diğer parazitlerini bağırsaklardan atmak için kullanılır. Aynı zamanda kas spazmlarını kontrol etmek, iştahı artırmak ve sıvı tutulmasını azaltmak için idrar üretimini arttırmak için diüretik olarak kullanılır.

Yiyecek ve içeceklerde aroma olarak citronella yağı kullanılır. Citronella yağı, kozmetikte ve sabunlarda bir koku olarak kullanılır.

Cilde uygulandığında sivrisinek ısırıklarını önler. Citronella yağı, mağazalardan satın alabileceğiniz bazı sivrisinek kovucuların bir bileşenidir. Sivrisinek ısırıklarını genellikle 20 dakikadan az bir sürede önler. 

Limon Otu Yağı Fiyat

Limon otu uçucu yağı piyasada genellikle 35-50 TL arasında satışa sunulmaktadır. Limon otu esansiyel yağını aktarlardan ve doğal ürünler satan marketlerden satın alabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.