Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

03.10.2023
737
Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?
Modelistlik Kursu

Biberiye yağının faydaları, Pek çok kozmetik ürününde de doğal ilaçlarda da bulunan ve çokça kullanılan biberiye yağı, çok fazla hastalığın tedavisinde ve rahatsızlığın giderilmesinde sıklıkla kullanıldığı gibi aynı zamanda bakım ve cilt sağlığı için de tercih ediliyor. Biberiye yağı nasıl kullanılır ve iyileştirici etkileri nelerdir inceleyelim.

Biberiye Yağının Faydaları

Biberiye Yağının Rahatsızlıklarda Ve Hastalıklarda İyileştirici Etkileri

Çok eski zamanlardan beri kullanılan biberiye yağı, pek çok hastalığın tedavisinde kullanıldığı gibi ufak çağlı rahatsızlıklarda da alternatif çözüm olarak sunuluyor. Biberiye yağını morluklara sürmek, kısa zamanda morlukların iyileşmesine yardımcı olurken şakaklara sürülen biberiye yağı da sigara içme isteğinin pek fazla hissedilmemesine yarıyor. Kabızlığın giderilmesinde önemli rol oynayan biberiye yağı, ağrılara da iyi gelme özelliği ile çokça kullanılıyor. Özellikle de baş ağrılarında oldukça etkili bir kullanım alanına sahip olan biberiye yağı, pek çok kas ağrısına da iyi geliyor.

Selüloit giderici etkisi de olduğu söylenen biberiye yağı düzenli olarak kullanıldığında yalnızca selüloide iyi gelmekle kalmıyor aynı zamanda da kırışıklıkların giderilmesine yarıyor ve cildin gençleşmesine katkıda bulunuyor.

Biberiye Yağının Rahatsızlıklarda Ve Hastalıklarda İyileştirici Etkileri

Bu şekilde biberiye yağı aynı zamanda yaşlılık karşıtı ürünlerde de kullanılarak kırışıklıkların ve sarkıkların oluşmamasına da yardımcı oluyor. Aynı zamanda göz altında oluşan torbaların ve gözaltı morluklarının da giderilmesine katkıda bulunuyor. Gözaltı bölgesine pamuk yardımı ile az miktarda biberiye yağı uygulamak ya da gözaltı kremleri ile biberiye yağını karıştırıp bu bölgelerde kullanmak özellikle de en etkili yöntemlerden biri olarak kabul ediliyor.

Biberiye yağı nedir?

Biberiye yağı, doğanın özellikleri olarak bitkilerden birinden elde edilen önemli bir sıvı yağdır.  Biberiye yağı, fesleğen, lavanta ve adaçayı familyasına ait biberiye bitkisinin yapraklarından elde edilen keskin odunsu kokulu bir yağdır.

Biberiye Yağının Faydaları

Cildi sıkılaştıran ve germe etkisi olan biberiye yağı, ağrılara da iyi gelerek çeşitli bölgelerin masajlarında özellikle tercih ediliyor. Baş ağrılarını da kısa sürede gidermesi sayesinde çok kullanılan doğal bir ağrı kesici yöntem olma yolunda ilerliyor.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Biberiye Yağının Saçlardaki Geliştirici Etkisi

Saçlar ne kadar yıpranmış olursa olsun biberiye yağı saçların canlılığını geri kazanmasına yardım edeceği gibi aynı zamanda saç köklerinin de güçlenmesine katkıda bulunur ve saç tellerinin de canlılığını kazanmasına yol gösterir. Saçlardaki kırılmaları önler ve besleyerek daha sağlıklı ve daha hızlı uzayan saçlara sahip olunmasını sağlar. Saç dökülmelerine iyi gelmesi ile bilinen biberiye yağı, saç köklerine uygulanması gereken en önemli yağlardan biridir.

Kepeği giderici etkisi ile de saçtaki mevcut kepeğin son bulmasını sağlarken aynı zamanda yeni bir kepeklenmenin de oluşmaması için koruyucu ve güçlendirici rol üstlenir.

Biberiye Yağının Saçlardaki Geliştirici Etkisi

Biberiye Yağının Cilde Faydaları

Ciltteki kuruluğun giderilmesini sağlarken aynı zamanda da sivilce ve akne probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Biberiye yağı ciltteki bakterileri uzaklaştırarak temizlik sağlar ve bu derinlemesine temizlik gözeneklerin de siyah noktaların da temizlenmesini sağlayarak birkaç günde bir yapılabilir. Ciltteki kirleri temizlediği için cilt sivilce problemi yaşamaz ya da yaşanıyorsa da en kısa zamanda sivilce ve akne problemi de son bulacaktır ancak sivilce ya da akne kremleri ile beraber kullanılacaksa doktora danışılması gerekmektedir.

Cildin daha genç görünmesine katkı sağlar ve gerici etkisi ile cildin daha gergin olmasına yardımcı olur, kırışıklıkların oluşmasını önler ve sarkmaların da toplanmasına yardımcı olacağı gibi erken yaşta kullanmaya başlanırsa düzenli kullanımda ileriye yönelik oldukça olumlu sonuçlar verir. Belli bir yaştan sonra geleceğe yönelik olarak kullanıldığında ciltte ilerleyen yaşlarda normale oranla çok daha az kırışıklık ve sarkma oluşmaktadır. Bu etkisi göz önüne alındığında çeşitli kremlere ya da cilt bakım ürünlerine karıştırılarak birkaç günde bir kullanımı da mümkün hale gelmektedir. İlerleyen yaşlarda kullanıldığında o kadar etkili olmamaktadır.

Biberiye Yağının Cilde Faydaları

Özellikle de yağlı ciltlerdeki fazla yağı alan biberiye yağı, kuru ciltlerde de doğru şekilde nemlendirme sağlayarak her türlü cilt tipine uygun bir etki sağlar. Bu yönü ile her cilt tipinin beğeneceği biberiye yağı, belli miktarlarda ve belli aralıklarla kullanılmalıdır. Yağlı ciltler gün aşırı yüzlerini silmek ve temizlemek için biberiye yağını kullanabilecekken kuru ciltler isterse her gün de kullanabilmektedir. Kuru ciltler için herhangi bir ciddi sorun teşkil etmeyen biberiye yağı kullanılmadan önce yan etkileri olup olmadığına bakılması gereken bir yağdır.

Biberiye Yağının Kullanımı

Biberiye yağı kullanılırken doktor desteği alınmalı ve belli miktarlarda belli zamanlarda kullanılmalıdır. Bu sırada herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılırsa ya da yan etki ortaya çıkarsa da biberiye yağının kullanımına ara verilerek doktora danışılmalıdır. Doktor dahilinde tüketimi de kullanımı gerçekleştirilmesi gereken bu doğal yağlar aktar, eczane gibi yerlerden kolaylıkla elde edilebilir ancak kullanım için öncesinde herhangi bir yan etkiye sebep olmasına karşın doktora da başvurularak oluşabilecek etkilere karşı bilgi alınmalıdır. Biberiye yağı bazı durumlarda özellikle kullanılmamalıdır, bu durumlar doktordan öğrenilerek yağ kullanılmaya başlanırsa oluşabilecek yan etkilere karşı da kişi hazır olacaktır ve nasıl bir etki ile karşılaşacağını bilerek ürünü kullanmaya devam edecektir.

Saçlarda ve yüzde belli bakım ürünlerine karıştırıp da kullanılma şansı da olan biberiye yağı, tek başına da saçlarda ve ciltte kullanılabilir. Bunun yanı sıra rahatsızlıklarda nasıl kullanılacağı da yine bir doktora ya da alınan yere sorulursa daha detaylı bilgi edinilebilir.

Saçlarda özellikle de saç köklerine etki etmesi için masaj yaparak uygulanması oldukça önemlidir, saç uçlarına gelene kadar masaj yaparak ve ovalayarak uygulanan biberiye yağı saçların sağlıklı bir şekilde canlılığını kazanmasını sağlayacak ve parlaklığını da saçlara geri verecektir.

Biberiye yağının faydaları hakkında vereceğim bilgiler bu kadardı. Cilt bakımı yazılarımıza bakmayı unutmayınız. Daha fazla bilgiye linkten ulaşabilirsiniz.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/@sosyolacom/

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.