Galbanum Yağı Ne İşe Yarar?

23.11.2019
620
Galbanum Yağı  Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Galbanum yağının sağlığa faydaları genel olarak bir anti-artritik, anti-romatizma, spazmodik, yara iyileştirici, dolaşım sistemini düzenleyici, detoksifiye edici, yumuşatıcı, böcek kovucu ve anti-parazitik ilişkin özelliklerine bağlanabilir.

Galbanum yağı bizim için yeni bir şey değil. Eski Roma ve Yunan uygarlıklarından beri, tütsü çubuklarında yandığı, banyo suyunda karıştırıldığı, cilt balsamında kullanıldığı ve parfüm olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu yağın taze, topraksı ve odunsu aroması hem akla hem de ruha zevk verir. Ferula galbaniflua bilimsel adını taşıyan galbanum bitkisinden elde edilen reçinenin buharla damıtılması ile elde edilir. İran’a ve komşu ülkelerine özgü bir bitkidir. Galbanum esansiyel yağının ana bileşenleri cadenen, cadinol, myrcene ve pinendir.

Galbanum Yağı Nedir?

Galbanum bir bitkidir. Galbanum bitkisinin gövdesinden, sakız benzeri bir malzeme yani reçine elde edilir. Reçine ve kökler ilaç yapımında kullanılır. İnsanlar ishal, gaz, iştahsızlık, öksürük ve nöbet bozukluğu yani epilepsisi için galbanum çiçeği yağı kullanır.

Galbanum bitkisi yağı bazen yaraların iyileşmesine yardımcı olmak için doğrudan cilde uygulanır. Yiyecek ve içeceklerde aroma olarak galbanum yağı kullanılır. Üretimde, kozmetiklerde parfüm olarak ve aromaterapide galbanum yağı ve reçinesi kullanılır.

galbanum yağı
Galbanum yağı

Galbanum Yağı Neye İyi Gelir?

Tıbbi özellikleri ile aromasından daha fazla ilgilendiğimiz için hadi gelin galbanum yağı faydalarını keşfedelim.

Kan dolaşımını uyarır

İyi bir dolaşım uyarıcısı ve detoksizatörü olan bu yağ, özellikle eklemlerde, vücutta kan dolaşımını artırarak artrit ve romatizmayı iyileştirir. Aynı zamanda aşırı su, tuzlar ve ürik asit gibi vücuttan toksik veya istenmeyen maddelerin uzaklaştırılmasını da destekler.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Spazmları hafifletir

Galbanum esansiyel yağı özellikle kas spazmlarının tedavisinde iyidir. Tüm sporcular buna dikkat etmelidir. Galbanum esansiyel yağı krampları veya kas çekimlerini rahatlatmada çok iyidir. Spazmları yok ederek kasları ve sinirleri rahatlatır. Solunum yolları, bağırsaklar ve sinirler gibi diğer spazm türleri için de etkilidir.

Skar izlerini azaltır

Eğer yüzünüzde herhangi bir yara izi varsa ve umutsuzca onlardan kurtulmak istiyorsanız, bu esansiyel yağı denemelisiniz. Bir kurban olarak cilt üzerindeki sivilce, akne veya su çiçeği lekelerinin bıraktığı izleri ve lekeleri azaltır. Bu yağ, etkilenen bölgedeki yeni dokuların ve hücrelerin büyümesini hızlandırarak eski ve hasar görmüş skar dokularının yerini alır. İzler sonunda tekrarlanan uygulamalarla ve zamanla kaybolur.

Yapılan araştırmalar, galbanum esansiyel yağının antibiyotik özelliklere sahip olduğu sonucuna varmıştır. Aromaterapi ile akne, kabarcık, apse, kırışıklıklar, sivilceler, bronşit, bit, kesik, romatizma, yara, kas ağrıları, çatlak, kötü dolaşım ve diğer yaralar tedavi edilebilir.

Solunum yollarını rahatlatır

Bu yağ, dekonjestan olarak oldukça iyi bir ün kazanmıştır ve özellikle bronşit kaynaklı tıkanıklığı gidermede etkilidir. Ayrıca, burun yolları, bronşlar, trakea, gırtlak, farenks ve akciğerlerdeki tıkanıklığı temizler. Bu, nefes almayı kolaylaştırır ve biri öksürük, soğuk algınlığı veya bronşit şikayeti olduğunda iyi bir uyku sağlar.

Vücudu detoksifiye eder

Bu yağ, toksinlerin kandan uzaklaştırılmasına yardımcı olduğundan, kabarcık, akne ve apseler için iyi bir çaredir. Ayrıca, yağ bezlerinden sebum üretimini etkileyen ve akne gibi cilt sorunlarından kurtulmaya yardımcı olan bazı hormonların üretimini düzenler.

Cildi gençleştirir

Galbanum yağı, herkesin arzu ettiği pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar. Yaşlanan cildi gençleştirir ve daha genç ve canlı bir görünüm verir. Ayrıca sarkan cildi yukarı çeker, kırışıklıklardan arındırır ve temel olarak size organik bir yüz gerdirme işlemi yapar. Derideki çatlak izleri de düzenli kullanımla yok eder. 

Bu nedenle, sıklıkla bebeğin doğumundan sonra, liposuction sonrası veya kilo verme rejiminden sonra ortaya çıkan karın yağındaki çatlaklardan kurtulmak isteyen kadınlar için çok faydalıdır. Ayrıca cildi pürüzsüz, parlak hale getirir ve enfeksiyonlardan uzak tutar.

Böcekleri öldürür

Galbanum esansiyel yağının kokusu böcekleri uzak tutar. Tütsü çubuklarında, eski zamanlardan beri kullanıldığı gibi, oda spreylerinde veya buharlaştırıcılarda kullanılırsa, sivrisinekleri, sinekleri, hamamböceği, karıncaları ve diğer böcekleri mekandan uzaklaştırır. 

Dolaşımı uyarır

Galbanum esansiyel yağı vücutta kan ve lenf dolaşımını teşvik eder ve uyarır. Böylece romatizma, artrit ve gut gibi tıkanmış dolaşım sisteminden kaynaklanan hastalıklardan kurtulmanızı sağlar.

Parazit önleyici özellikleri vardır

Galbanum esansiyel yağı hem insanlar hem de evcil hayvanlar üzerinde bit, pire, bit, yatak böcek, sivrisinek gibi parazitleri uzak tutma konusunda çok etkilidir. Banyo suyuna veya şampuana ilave edilirse, saçlarınızdaki bit sorunundan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

İyileşmeyi hızlandırır

Galbanum uçucu yağı, yaraları iyileştirmek için iyidir. Bunu, yaralı yerlerdeki lökositlerin ve trombositlerin sayısını arttırarak ve her türlü enfeksiyona karşı koruyucu bir örtü oluşturarak yapar. Yaralı bölgedeki her türlü mikrobiyal canlının büyümesini engeller ve daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Diğer galbanum yağı faydaları

Bu yağ, apselerin, sivilcelerin ve detoksifikasyon özelliklerinden dolayı kabarcıkların tedavisinde kullanılır. Tıpkı yaraların iyileşmesinde etkili olduğu gibi, hem iç hem de dış yaralarda ve ülserlerde iyileşme sağlar. Ayrıca kas ağrıları ve lenf ile ilgili problemlerden kurtulma konusunda da iyidir. Aromaterapide, şok, travma veya depresyondan kurtulmak için kullanılır.

Galbanum Yağı Cilde Faydaları

Galbanum yağı, cilt problemleri için doğal bir tedavi görevi görür. Özellikle yara izlerinin tedavisinde etkilidir. Güçlü bir etkisi olduğu için, yara izlerini azaltmada yardımcı olur.

Yaraları iyileştirir ve cildin yenilenme sürecine yardımcı olur. Cildi gençleştirir, kırışıklıkları azaltır ve sarkık deriye gergin hale getirir. Galbanum esansiyel yağı sayesinde aynı zamanda çatlaklardan ve çatlak izlerinden kurtulmanız mümkündür. Cildi pürüzsüzleştirir, enfeksiyonu yok eder, cildi temiz ve parlak hale getirir.

Galbanum esansiyel yağı, herkesin istediği cilde özel etkiler yapar. Yaşlanan cildi canlandırır ve daha genç vepürüzsüz bir görünüm verir. Ek olarak, sarkan cildi yukarı çeker, kırışıklıklardan arındırır ve temel olarak size doğal bir yüz gerdirme sağlar. Cildin üzerindeki çatlakların yanı sıra çatlama izleri de bu yağ ile azalır.

Sonuç olarak, genellikle doğumdan sonra, bir liposuction sonrası veya kilo verdikten sonra ortaya çıkan karın çatlaklarından ve izlerden kurtulmak isteyen bayanlar için son derece terapötiktir. Ayrıca cildi pürüzsüz, ışıltılı ve aydınlık hale getirir.

Galbanum Yağı Nasıl Kullanılır?

Seyreltilmiş galbanum esansiyel yağını bir taşıyıcı yağ ile karıştırarak doğrudan yaralara, sepsislere, sivilcelere ve yara izlerine uygulayabilirsiniz.

Galbanum esansiyel yağının kremler halinde üretilen formülleri de piyasada mevcuttur. Esansiyel yağ, hızlı oksitlenebileceği ve zarar verebileceği için açık bırakılmamalıdır. Galbanum esansiyel yağı, bir hava nemlendirme cihazında ya da difüzörde havaya dağıtılabilir veya sprey olarak püskürtülebilir.

Galbanum Yağı ile Cilt Bakımı Maskeleri

Havuç yağı, sardunya yağı, lavanta yağı, ladin yağı, peru balsam yağı ve gül yağı genel olarak galbanum esansiyel yağı ile iyi karışımlar oluşturur.

Normal Cildi Dengeleyici Yüz Serumu Tarifi

3 yemek kaşığı badem yağı ve 10 damla lavanta esansiyel yağını koyu renkli bir cam damlalık şişesine alın. Daha sonra 5 damla galbanum esansiyel yağı ekleyin. Şişenin kapağını sıkıca kapatın ve iyice çalkalayın. Yüze ve boyuna 2 damla uygulayın. Her kullanımdan önce çalkalayın. Bu serumun, raf ömrü 3 aydır.

Kırışıklık Önleyici Yüz Serumu Tarifi

3 yemek kaşığı fındık yağı ve 2 çay kaşığı hodan yağını koyu renkli bir cam damlalık şişesine alın. 10 damla havuç esansiyel yağı, 10 damla çuha çiçeği esansiyel yağı, 5 damla galbanum esansiyel yağı, 10 damla neroli esansiyel yağı, 3 damla lavanta esansiyel yağı ve 2 damla mür esansiyel yağını ekleyin. 

Şişenin kapağını sıkıca kapatın ve iyice çalkalayın. Yüze ve boyuna 2 damla uygulayın. Her kullanımdan önce çalkalayın. Bu serumun, raf ömrü 3 aydır.

Galbanum Yağı ile Yapılan Tedaviler

Galbanum esansiyel yağı genel itibariyle öksürük, ishal, gaz, epilepsi, kesikler, akne ve sivilce sorunları, yaralar, skar izleri gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır. 

Galbanum Yağı Hakkında Merak Edilenler

Galbanum, İran’ın yerli bir bitkisidir. İran’da deniz seviyesinden yaklaşık 1000-3000 metre yükseklikte bulunur. Galbanum, tarihi öneme sahip bir bitkidir. 

Galbanum esansiyel yağının, yeşil koku ailesinden kaynaklanan modern bir parfüm olarak kullanıldığını bilinir. Çok uzun önce parfüm endüstrisinin bir parçası olmuştur. Parfümlerde ilk kullanımı 1945 yılında Balmain tarafından piyasaya sürüldü.

Galbanum yağının rengi berrak veya saydamdır. Galbanum yağının kıvamı incedir. Galbanum esansiyel yağının kokusu topraksı, taze ve odunsudur.

Galbanum esansiyel yağını, lokal olarak kullanmadan önce mutlaka bir yama testi yapmalısınız. Hamile ve emziren kadınlar, çocuklar bu yağı kullanmamalıdır. Düzenli ilaç kullanan ve tedavi gören kişiler bu yağı kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalıdır. Galbanum esansiyel yağını bir taşıyıcı yağ ile karıştırmadan kesinlikle kullanmamalısınız.

Galbanum Yağı Fiyatı

Galbanum yağı henüz ülkemizde satılmamaktadır. Yurtdışında ise galbanum yağı fiyatı 25 dolar ile 30 dolar arasında değişir.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. gözde dedi ki:

    Galbanum bitkisini kesinlikle görmüşsünüzdür. Bu bitkinin gövdesinden yağ elde edilir. Galbanum bitki yağı birçok tedavide ve ilaç yapımında kullanılmakta. Ayrıca bunların dışında, aromaterapide de tercih ediliyor. Bazı tütsü çubuklarında galbanum bitkisi yağı mevcut. Bu sayede galbanum yağı ile böceklerden ve sineklerden kurtulabilirsiniz. Kokusu böcek ve sinekleri uzak tutuyor. Bunların dışında, cilt bakımında da galbanum bitkisi yağı kullanılıyor. Cildi gençleştiriyor ve kırışıklıkların önüne geçiyor.