Sardunya Yağı Ne İşe Yarar?

23.11.2019
261
Sardunya Yağı Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Sardunya yağı, Güney Afrika’ya özgü bir bitki türü olan pelargonium graveolens yapraklarının buharla damıtılmasıyla elde edilir. Halkbilimine göre, çok çeşitli hastalıklar için sardunya yağı diğer adıyla ıtır yağı yüzyıllardır kullanılıyor.

Sardunya yağı, Avrupa ve Asya dahil olmak üzere birçok bölgede yetiştirilmektedir. Taze ve çiçeksi bir kokuya sahip olan pembe çiçeğin pek çok çeşidi vardır. Her çeşit koku bakımından farklılık gösterir ancak kompozisyon, faydalar ve kullanımlar bakımından hemen hemen aynıdır.

Sardunya çiçeği yağı parfüm ve kozmetiklerde yaygın olarak kullanılır. Esansiyel yağ ayrıca aromaterapide çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır. Aromaterapide, uçucu yağlar bir difüzörde buharla havaya dağıtılarak solunur veya taşıyıcı yağlarla seyreltilir ve cilde yatıştırıcı yararlar için uygulanır.

Araştırmacılar sardunya ağacı yağının faydalarını birçok insan ve hayvan çalışmasında incelemişlerdir. Ayrıca faydaları hakkında kanıtlar vardır. Antioksidan, antibakteriyel, antienflamatuar, antimikrobiyal ve büzücü özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir.

Sardunya Yağı Nedir?

Pelargonium graveolens, tatlı kokulu uçucu yağın çıkarılması için en yaygın şekilde yetiştirilen sardunya türleridir. Aromaterapi uygulamalarında kullanılan sardunya esansiyel yağı genel olarak stres, anksiyete, üzüntü, yorgunluk ve gerginlik hissini azaltır, konsantrasyonu arttırır, bilişsel fonksiyonu geliştirir ve duyguları ve hormonları dengeler.

Genel olarak kozmetik olarak veya topikal olarak kullanılan sardunya esansiyel yağı, ölü hücreleri etkili bir şekilde ortadan kaldırmak, cildi sıkılaştırmak, yeni cildin yenilenmesini teşvik etmek ve yaşlanma belirtilerini azaltmak için bilinmektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Tıbbi olarak kullanılan sardunya esansiyel yağı, anti-enflamatuar ve anti-septik bileşen olarak çalışır. Dolaşımını arttırdığı, adet ve menopoz semptomlarını yatıştırdığı, kan basıncını ve ağrısını azalttığı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir.

Sardunya yağı
Sardunya yağı

Sardunya Yağı Neye İyi Gelir?

Sardunya yağı faydaları gerçekten çok yönlüdür ve tedavi alanları oldukça geniştir.

Kas ağrısını iyileştirir

Yoğun bir antremandan sonra kaslarınız ağrıyor mu? Sardunya yağının lokal olarak kullanılması, kas krampları, ağrıları ve acılarına yardımcı olabilir. 5 damla sardunya yağını 1 yemek kaşığı jojoba yağı ile karıştırarak bir masaj yağı oluşturun ve kaslarınıza masaj yaparak rahatlatın.

Enfeksiyonla savaşır

Araştırmalar, sardunya yağının en az 24 farklı bakteri ve mantar türüne karşı güçlü bir antibakteriyel ve anti-fungal yeteneklere sahip olduğunu göstermiştir. Sardunya esansiyel yağında bulunan bu antibakteriyel ve anti-fungal özellikler vücudunuzun enfeksiyondan korunmasına yardımcı olabilir. Dış enfeksiyonla savaşmak için sardunya yağı kullandığınızda, bağışıklık sisteminiz iç işlevlerinize odaklanabilir ve sizi daha sağlıklı tutabilir.

Enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olmak için, hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birleştirilen 2 damla sardunya yağı, iyileşene kadar günde 2 kez bir kesik veya yara gibi ilgili bölgeye uygulayın. 

Örneğin ayak mantarı, sardunya yağı kullanımında yardımcı olabilecek bir mantar enfeksiyonudur. Bunu yapmak için ılık su ve deniz tuzu içeren bir ayak banyosu suyuna birkaç damla sardunya yağı damlası ekleyin. En iyi sonuçları elde etmek için bunu günde 2 kez yapın.

İdrar söktürücüdür

İdrardaki artış vücutta daha az toksin anlamına gelir ve sardunya yağının bir idrar söktürücü olması idrara çıkmayı teşvik eder. İdrar yaparken, toksik kimyasallar, ağır metaller, şeker, sodyum ve kirleticileri serbest bırakırsınız. Ürinasyon ayrıca fazla safra ve asitleri mideden uzaklaştırır.

Doğal bir deodoranttır

Sardunya yağı bir dolaşım yağıdır, yani terleme yoluyla vücuttan çıkar. Şimdi teniniz çiçek gibi kokacak! Sardunya yağı antibakteriyel özelliklere sahip olduğundan, vücuttaki kokuların giderilmesine yardımcı olur ve doğal bir deodorant olarak kullanılabilir.

Gül gibi sardunya yağı kokusu da, her gün taze çiçek kokusuna sahip olmanız için mükemmel bir yoldur. Bir sonraki harika doğal deodorantınız için, bir sprey şişesine 5 damla sardunya yağı ekleyin ve 5 yemek kaşığı suyla karıştırın. Bu karışımı temiz bir sprey şişesine alın. Bu doğal deodorant, her gün kullanabileceğiniz doğal ve faydalı bir parfümdür.

Alzheimer hastalığını ve demans hastalığını önler

2010’da yayınlanan araştırmalar, sardunya yağının etkileyici anti-nöroinflamatuar etkilerini göstermektedir. Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklar söz konusu olduğunda, mikroglial hücrelerin aktivasyonu (beyindeki primer immün hücreler) ve daha sonra nitrik oksit içeren pro-enflamatuar faktörlerin serbest bırakılması bu hastalıkların gelişiminde ve ilerlemesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Genel olarak, bu çalışma, sardunya yağının, nöroinflamatizasyonun patofizyolojinin bir parçası olduğu nörodejeneratif hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde yararlı olabileceği sonucuna varmıştır.

Solunum yolu enfeksiyonlarını öldürür

Araştırmalar, sardunya yağının akut rinosinüzit ve sık görülen soğuk algınlığı semptomlarının giderilmesinde etkili olabileceğini gösteriyor. Ek olarak, yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da akut bronşit semptomlarını ve yetişkinlerde sinüs enfeksiyonlarını etkili bir şekilde hafifletebilir.

Bu avantajdan yararlanmak için, bir difüzör kullanın, günde 2 kez sardunya yağı buharını havaya dağıtın.

Anksiyete ve depresyonu tedavi eder

Sardunya esansiyel yağı, zihinsel işleyişinizi iyileştirme ve ruhunuzu canlandırma gücüne sahiptir. Depresyon, endişe ve öfkeden muzdarip insanlara yardım ettiği bilinmektedir. Sardunya yağının tatlı ve çiçek kokusu vücudu ve zihni sakinleştirir ve rahatlatır.

Aslında, 2015 yılında yayınlanan araştırmalar, sardunyanın hamile kadınların doğum sırasındaki kaygılarını azaltmalarına yardımcı olabileceğini bile gösteriyor. Bu 100 kadının araştırması uçucu sardunya yağı aromasının doğum sırasındaki kaygıyı etkili bir şekilde azaltabileceği ve doğum sırasındaki anksiyeteyi önleyici yardım olarak önerilebileceği sonucuna varmıştır. Kadınlar ayrıca, koku alındıktan sonra diyastolik kan basıncında azalma olduğunu göstermiştir.  Araştırma ayrıca sardunyanın postmenopozal kadınlarda aromaterapi masajında ​​kullanıldığında depresyonu iyileştirme yeteneğini de göstermektedir.

Anti-enflamatuar bir maddedir

İltihabın hemen hemen her sağlık sorunuyla ilişkili olduğu bulunmuştur ve araştırmacılar, kronik iltihabın sağlık ve olası koruyucu tıbbi uygulamalar üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Araştırmalar, sardunya esansiyel yağının, geliştirilmiş güvenlik profiline sahip yeni anti-enflamatuar ilaçların geliştirilmesi için önemli bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.

Sardunya yağı, ciltteki enflamatuar tepkileri inhibe eder. Bu, vücudunuzun birçok sağlık sorunuyla savaşmasına yardımcı olur. Artrit, örneğin, eklemlerin iltihabıdır ve kalp hastalığı arterlerin iltihabıdır. Eklem ağrısını azaltmak veya kolesterolü düşürmek için bir ilaç almak yerine, vücuttaki iltihabı azaltmak için sardunya esansiyel yağı kullanmak çok önemlidir.

Doğal bir böcek kovucudur

Sardunya esansiyel yağının yaygın olarak sivrisinekleri ve diğer böcekleri uzak tuttuğu bilindiğinden beri doğal böcek kovucularda kullanılır.

Kendi böcek kovucu ürününüzü yapmak için, sardunya yağını suyla karıştırın ve vücudunuza püskürtün. Bu, kimyasallarla doldurulmuş böcek kovucu spreylerden çok daha güvenlidir. 

Sardunya Yağı Cilde Faydaları

Sardunya esansiyel yağı, yaşlanma, kırışıklıklar ve kuru ciltlerin tedavisi için dermatolojik kullanımıyla bilinir. Yüzü sıkılaştırır ve yaşlanmanın etkilerini yavaşlatır çünkü kırışıklıkların görünümünü en aza indirme gücüne sahiptir.

Antibakteriyel ve yatıştırıcı anti-enflamatuar özellikleri ile sardunya yağı cilt sağlığını gerçekten artırabilir. Sardunya esansiyel yağı sivilce, dermatit ve cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcı olabilir. Doğrudan ciltte sardunya yağını kullanmak yerine, sardunya esansiyel yağını bir taşıyıcı yağ ile seyreltmek en iyisidir.

Sardunya Yağı Nasıl Kullanılır?

Sardunya esansiyel yağını bir difüzörde kullanabilirsiniz. Sıcak bir banyo suyuna ilave edilebilirsiniz veya bir taşıyıcı yağ ile karıştırabilir ve lokal olarak uygulayabilirsiniz. Sardunya esansiyel yağı kullanmak için, jojoba yağı veya hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltilerek başlayın.

Yüzünüze uygulamadan önce, seyreltilmiş yağ ile kolunuzdaki küçük, göze çarpmayan bir alanda yama testi yapın ve sardunya yağına karşı alerjiniz olmadığından emin olmak için 24 saat bekleyin. 9 damla taşıyıcı yağ için 2 damla sardunya esansiyel yağı karıştırın. Karışımı cildinize uygulayın ve emmesine izin verin. 

Sardunya Yağı Saça Faydaları

Sardunya esansiyel yağı hem kuru hem de yağlı saçlar için mükemmel bir çözümdür. Saç derimizdeki ve saçımızdaki yağı dengeleyebilir böylece saç tellerimiz canlanır ve sağlıklı görünür. Saç derimizde bulunan yağ bezleri üzerinde çalışır ve sebum salgısını düzenler. Sonuç olarak, yumuşak ve ipeksi saçlarımız olur.

İnsanları kıskandıracak kadar uzun ve sağlıklı saçlar mı istiyorsunuz? Diğer taşıyıcı yağlarla karıştırılmış sardunya yağı kullanın. Sardunya esansiyel yağı, saç derimizi besleyerek ve canlandırarak saç uzamasını destekler. Esansiyel yağ, saça sihirli bir çiçek aroması vermek için normal şampuanla karıştırılabilir.

Sardunya Yağı ile Cilt Bakımı Maskeleri

Sardunya esansiyel yağı genel olarak alman papatyası yağı, adaçayı yağı, ylang ylang yağı, yasemin yağı, karanfil yağı, bergamot yağı, zencefil yağı, selvi yağı, limon yağı, neroli yağı, gül yağı, paçuli yağı, nane yağı, biberiye yağı ve sandal ağacı yağı ile karıştırılabilir.

Sivilceler İçin Sardunya Esansiyel Yağı Maskesi Tarifi

Sardunya yağının sivilceler için kullanımında 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı ile 5 damla sardunya yağını karıştırın. Bu maskeyi cildinize uygulayın. 30 dakika bekleyin ve ılık suyla yüzünüzü durulayın. Günde 2 kez bu maskeyi yapabilirsiniz. Ayrıca günlük olarak kullandığınız yüz yıkama jelinize veya duş jelinize 2 damla sardunya yağı da ekleyebilirsiniz.

Kırışıklıklar İçin Sardunya Esansiyel Yağı Yüz Losyonu Tarifi

Yüz losyonunuza iki damla sardunya yağı ekleyin ve günde iki kez uygulayın. Bir veya iki hafta sonra, kırışıklıkların görüntüsünün kaybolmaya başladığını görebilirsiniz.

Sardunya Esansiyel Yağı ile Ev yapımı Vücut Losyonu Tarifi

Bir cam kasenin içine ½ su bardağı shea yağı, ½ su bardağı hindistan cevizi yağı ve ⅛ su bardağı jojoba yağını alın. Sonra da bu kaseyi suyla doldurulmuş bir tencereye yerleştirin. Bu yağları benmari usulü eritin. Yağları eritirken iyice karıştırın. Karışımın katı hale gelmesi için 1 saat buzdolabında bekletin. Normal bir mikser ile 15 dakika kadar karışımı çırpın. 20 damla gül yağını ekleyin ve iyice karıştırın. Temiz bir şişeye hazırladığınız losyonu alın ve oda sıcaklığında saklayın.

Sardunya Yağı ile Saç Bakımı Maskeleri

Sardunya esansiyel yağı saçların güçlü, sağlıklı ve parlak olmasını sağlar. Üstelik saçların hızlı uzamasını destekler.

Sardunya Yağı ile Doğal Saç Kremi Tarifi

Bu ev yapımı saç kremi tarifi harikadır çünkü saçların doğal pH’ını eski haline getirmeye yardımcı oluyor. Böylece saçları yeniden canlandırıyor ve parlak hale getiriyor. Sonuç yumuşak, pürüzsüz ve sağlıklı saçlardır.

1 su bardağı su, 2 yemek kaşığı elma sirkesi, 2 damla biberiye yağı ve 10 damla sardunya yağını pompalı bir şişede karıştırın. Eğer saçlarınız aşırı yağlıysa bu karışımın için 2 damla limon yağı, bergamot yağı veya çay ağacı esansiyel yağından birisini ekleyin. Eğer saçlarınız aşırı kuruysa ya da saçlarınızda kepek varsa 2 damla lavanta yağı ya da sandal ağacı yağı ekleyin. Kullanmadan önce şişeyi çalkalayın ve ardından saçlarınıza püskürtün. 5 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Saçlardaki Kepeği ve Kuruluğu Yok Eden Saç Maskesi Tarifi

Bu maske tarifi saçlarınızdaki kepeği tamamen yok eder ve kuru saçlarınızı, kabuklanmış saç derisini tamamen tedavi eder. 

1 yumurta ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını bir cam kasede karıştırın. 2 yemek kaşığı bal ve 5 damla sardunya yağını karışıma ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Tamamen kapaınıncaya kadar maskeyi saç köklerinden saç uçlarına kadar uygulayın. Saçlarınızı duş başlığıyla kapatın ve 60 dakika bekleyin. Ardından ılık suyla ve şampuanla durulayın. Gerekirse saç kremi kullanın. Bu saç maskesini haftada 1 kez yapabilirsiniz.

Sardunya Yağı ile Yapılan Tedaviler

Aromaterapide, sardunya esansiyel yağı tipik olarak akne, kaygı, depresyon, uykusuzluk hastalığı ve boğaz ağrısı gibi hastalıkları tedavi etmek için kullanılır.  Sardunya esansiyel yağı da duygusal stabiliteyi arttırmak, ağrıyı hafifletmek, yanıklardan ve yaralardan iyileşmeyi teşvik etmek, ruh halini iyileştirmek ve iltihaplanmayı azaltmak için kullanılır. Ek olarak, sardunya esansiyel yağı bazen böcek kovucu olarak da kullanılır.

Bir taşıyıcı yağ ile birleştirildiğinde, sardunya esansiyel yağı doğrudan cilde uygulanabilir veya banyo suyuna eklenebilir. Birkaç damla sardunya esansiyel yağını bir aromaterapi difüzöründen buharı havaya dağıtılarak solunabilir.

Sardunya Yağı Hakkında Merak Edilenler

Eski Mısırlılar zamanında, ıtır yağı genel olarak berrak, pürüzsüz, parlak bir cilt için, hormonların dengelenmesi, kaygı ve yorgunluğun hafifletilmesi ve ruh halinin iyileştirilmesi gibi çok çeşitli uygulamalarda kullanılmıştır. Sardunya botanik olarak 17. yüzyılın sonlarında Avrupa’ya tanıtıldığında, taze yaprakları el yıkama kaselerinde kullanılmıştır. Geleneksel olarak, sardunya esansiyel yağı bir böcek kovucu olarak kullanılmıştır.

Bu çok yıllık çalılık Güney Afrika’ya özgü olsa da,sardunya bitkisi artık tüm dünyada, yani Orta Amerika, Avrupa, Kongo, Mısır, Rusya ve Japonya’da yetiştirilmektedir. Tatlı kokulu esansiyel yağın ekstraksiyonu için en yaygın olarak yetiştirilen sardunya türleri pelargonium graveolenlerdir. Belirli sardunya türlerinin kaynaklandığı ülkeye bağlı olarak, sardunya uçucu yağları farklı özellikler gösterebilir.

Sardunya Yağı Fiyatı

Sardunya yağı fiyatı 90 TL ile 175 TL arasında değişir.

Nereden Sardunya Yağı Satın Alabilirim?

Sardunya yağı almak için güvenilir internet sitelerine ya da aktarlara bakabilirsiniz.

Sardunya Yağı Kullananlar

Itır yağı kullananlar bu esansiyel yağ ile ilgili çeşitli yorumlarda bulundular. Bu yorumları aşağıda okuyabilirsiniz.

“Yıllardır boynumun arkasındaki iltihaplı bir sinirden muzdarip oldum. Çok kızardığında, beni gerçekten şaşırtıyor. Biraz araştırma yaptım ve sardunya yağının sinir ağrısına yardım ettiğini gördüm. Zaten uzun zamandır uçucu yağları kullandığım için bunu sipariş ettim ve denedim! 

Neredeyse anında sonuçları fark ettim !!! Acı gitmişti ve iki gün sonra şişliği azalttı! Bu yağın bitmesine asla izin vermeyeceğim !!! Kokusu hoş, bir nevi gülleri hatırlatıyor. Ve ŞİMDİ yağlar her zaman benim için inanılmaz işler yaptı! ”

“Bu benim ilk sardunya esansiyel yağım. Annemin, yaz sabahları suladıktan sonra verandasındaki taze, pembe sardunya kokusunu umuyordum. Şimdi, petunyaların da kokusunu aldığımı söyleyebilirim. Bu koku hafif pembe renkli, tatlı bir koku olmasına rağmen, sizi tekrar güle doğru kaybolan güçlü, eski bir çiçek kokusuyla bırakır. Difüzörümde zaman zaman çok az kullanıyorum ya da daha yumuşak bir taşıyıcı yağ ile karıştırıyorum. Denemem gerek ancak doğru bir kombinasyonla, bundan bir parfüm çıkarabilirim. Bunu almaya devam edeceğim. ”

“Bu aynen sardunyalar gibi kokuyor, bu yüzden sardunyaları sevdiğinizden emin olun! Çok farklı bir koku. Sağlık yararlarını seviyorum ama çoğunlukla böcekleri uzak tutmak için difüzör ve mumlarda kullanıyorum. Son derece iyi çalışıyor. Sardunya yağının yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olan ve benim için çok daha lezzetli hale getiren limon esansiyel yağı ile birleştiriyorum. ”

Sardunya Yağı Evde Nasıl Yapılır?

Sardunya yağı nasıl elde edilir diye merak edenler için cevaplayalım. Evde kendiniz bu harika esansiyel yağı hazırlayabilirsiniz. Bazen, piyasada istenen türdeki uçucu yağı almak biraz zor olabilir, öyleyse neden evde sardunya yağı üretmeyi denemiyoruz? Çok kolay bir işlem değil, ancak saflığı garanti ediyor ve istediğimiz bu değil mi?

Daha önce gördüğümüz gibi, sardunya esansiyel yağı, köklerin ve yaprakların buharla damıtılmasıyla elde edilir. Ancak, genç sardunya yapraklarının keskin bir limon kokusu verdiğini, yaşlı yaprakların ise yağa güçlü ve çekici bir gül kokusu verdiğini biliyor muydunuz? Şaşırtıcı değil mi! Şimdi, sürece bakalım.

Sardunya yapraklarını bitkiden ayırın. Yapraklardaki kir ve kalıntıları temizleyin. Yaprakların kuru olduğundan emin olun.

Sardunya yapraklarını bir havanda iyice dövün. Tamamen püre haline gelinceye kadar yoğun bir hamur haline getirin. Şimdi, macunun 2 saat dinlenmesini sağlayın.

Ezilmiş yaprakları büyük ve temiz bir cam kavanozun içine aktarın ve ezilmiş yaprakların üzerini kapatana kadar jojoba yağı ekleyin. Kavanozu kapatın ve serin ve kuru bir şekilde en az 2 hafta dinlendirin.

2 hafta sonra, yağın kokusunu kontrol edin ve koku beklentinize uygun değilse, daha fazla bekletin. Koku çok fazla ise, bir miktar daha jojoba yağı ekleyin. Ardından esansiyel yağı tülbentten geçirdikten sonra temiz cam kavanozlara dökün. İsteğinize göre sardunya yağını kullanın.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. hande dedi ki:

    Sardunya yağı cilt bakımında ve daha birçok alanda kullanılan bir esansiyel yağdır. Ölü deri hücrelerini temizlemede, cildi sıkılaştırmada ve cildin yenilenmesinde kullanılıyor. Kas ve eklem ağrılarında olumlu anlamda bir etki veriyor. Fakat esansiyel yağ olduğu için direkt olarak cilde sürülmemelidir. Sardunya yağını seyreltip öyle sürün. Zeytinyağı ya da susam yağı ile seyreltebilirsiniz.