Aromaterapi Yağlarının Özellikleri

13.01.2022
275
Aromaterapi Yağlarının Özellikleri
Modelistlik Kursu

‘Kokularla tedavi’ anlamını taşıyan aromaterapi bilinen en eski pratiklerden biridir. İnsan vücudunun, ruhunun ve zihninin şifa kazanması için yüzyıllar öncesinden bu yana uygulanan aromaterapi günümüzün vazgeçilmezlerinden biri haline geldi. Hoş kokulu ve doğal yağlar kullanılarak gerçekleştirilen bu uygulamalar, rahatlamak, stresten arınmak ya da sakinleşmek isteyenlerin adeta imdadına yetişiyor. Bu uygulamalarda sabit yağlar da kullanılabiliyor.

Aromaterapide kullanılan yağların özel yöntemler ile elde edildiğini söyleyebiliriz. Bitkilerin kökleri, yaprakları, dalları, çiçekleri hatta kabuk kısımları bile yağ elde etmek için kullanılabilir. Örneğin sıklıkla kullanılan ve kozmetik alanda da faydalanılan lavanta yağının lavanta çiçeğinin sap ve çiçeklerinden elde edildiğini söyleyebiliriz. Buna karşın portakal yağının elde edilmesinde kullanılan alan, portakalın kabuklarıdır. Her bir aromaterapi yağının vücut üzerindeki etkisi de farklı oluyor. Dolayısıyla bu yağların ayırt edici özelliği sadece kokuları değildir.

Lavanta yağının etkisi daha çok sadetiftir ve yatıştırır. Sakinleşmek isteyen, kaygılarından arınmayı arzulayanlar için sıklıkla lavanta yağı ile aromaterapi uygulanır. Limon, portakal ya da greyfurt gibi turunçgil kategorisinde yer alan meyve yağlarının etkisi ise çok daha farklıdır. Bu yağlar canlandırıcı bir etkide bulunur ve kişiye neşe verir diyebiliriz. Biberiye yine sık sık karşınıza çıkabilen yağlardan biridir. Biberiyenin ön plana çıkan etkisi ise daha çok onarıcı yöndedir. Yenileyen ve onaran etkisi hem cilde ve saçlara hem de ruha iyi gelir. Görüldüğü gibi bu yağların etkileri ya da faydaları birbirinden çok farklı olabiliyor. İşte bu nedenle aromaterapide hangi yağın kullanılacağına kişinin beklentileri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak karar veriliyor.

Aromaterapi Yağlarının Özellikleri

Aromaterapi Yağları Sabit ve Uçucu Özellikte Olabilir!

Aromaterapide kullanıla yağların genel olarak iki başlık altında incelenebileceğini söyleyebiliriz. Bunların ilki sabit yağlardır. Diğeri ise uçucu yağ olarak adlandırılır. Uçucu yağlar tek başına kullanılabilir ve hoş koku beklentisini bu yağlar da karşılar. Sabit yağların ise kullanılmadan önce mutlaka seyreltilmesi gerekir. Sabit yağlar kokusuzdur ancak bu durum yağların aromaterapide kullanılamayacağı ya da faydalı olmadığı anlamına gelmez.

Uçucu olan yağlar çoğunlukla distilasyon tekniği kullanılarak elde edilir. Sabit özellikte olan yağların elde edilmesinde ise soğuk sıkım yöntemi tercih edilir. Elbette bu durum genel olarak geçerlidir. İstisnai durumlarda uçucu yağların da soğuk sıkım tekniği ile elde edilmesi mümkündür. Özellikle turunçgiller olarak kategorize edilen meyvelerin kabuklarından soğuk sıkım tekniği ile uçucu yağlar da elde edilebiliyor. Bir başka deyişle bu yağların elde edilmesi için mutlaka söz ettiğimiz tekniklerin kullanılması gerekmiyor.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Uçucu yağlar genellikle oda sıcaklığında olur ve çoğunlukla sıvı kıvamdadır. Ancak katı kıvamda hazırlanmalarının da mümkün olduğunu belirtmeliyiz. Özellikle tamamen doğal ve katkısız olan uçucu yağlarının yoğun ve hoş bir kokuya sahip olmaları da önem taşır. Bu yağlar gıda sanayinde de son derece yoğun bir şekilde kullanılır. Genellikle aroma ya da koku verici özelliklerinden faydalanılır.

Aromaterapide kullanılan yağların ortak özelliği son derece faydalı olmalarıdır. Her ne kadar sundukları faydalar her bir yağ için farklı olsa da genel olarak bakıldığında kokuları, özellikleri ve içerikleri açısından ciddi faydalar sunabilirler. Cilt sağlığı ya da saç sağlığı için de tercih edilebilen bu yağlar kokularıyla zihinsel anlamda da önemli etkilerde ve faydalarda bulunurlar. Ancak tahmin edilebileceği gibi söz konusu faydalardan istifade edebilmek için seçtiğiniz aromaterapi yağlarının tamamen saf ve doğal olması gerekiyor.

Saf ve Doğal Aromaterapi Yağları Nereden Alınır?

Eğer siz de aromaterapi yağları arıyorsanız öncelikle güvenilir bir platformdan alışveriş yapmalısınız. Piyasada her türlü üründe olduğu gibi bu yağlarda da sahte ürün çeşitleri ile karşılaşabilirsiniz. % 100 doğal ve saf olan aromaterapi yağlarına en kısa yoldan ulaşmak isteyenler Alfheimaromaterapi.com adresini ziyaret ediyor. Bu sayede satın aldığı sabit yağların ya da uçucu özellikte olan yağların saflığına, doğallığına dair herhangi bir endişe yaşanmadan alışveriş yapılabiliyor. Bu sitede en iyi aromaterapi yağları gayet uygun fiyatlarla temin edilebiliyor. Zira sitenin aromaterapi yağları temininde bu denli yoğun ilgi görmesinin nedenlerinden biri de yıl boyunca uygun fiyat sunabiliyor olmasıdır.

Bununla birlikte geniş bir ürün seçeneği yelpazesi sunuyor olması da bu platformun tercih edilmesinin nedenlerinden biri oluyor. Uçucu yağ çeşitlerini, sabit yağ çeşitlerini ya da masajda kullanılan yağ çeşitlerini ayrı olarak listelemek mümkün olabiliyor. Site üzerinden aradığınız aromaterapi yağlarına saniyeler içerisinde ulaşabiliyorsunuz. Onlarca farklı yağ çeşidi için uygulanan ve yüz güldüren indirimler de kazançlı bir alışveriş yapılmasına olanak tanıyor.

Üstelik site üzerinden herhangi bir aromaterapi yağının tüm özelliklerine ulaşmanız da mümkün olabiliyor. Yağ çeşidinin üzerine tıkladığınızda hangi yöntemle elde edildiği, üretimde bitkinin hangi bölümünün kullanıldığı, hangi ülkede bitkinin yetiştirildiği yani menşei gibi önemli bilgiler hemen karşınıza çıkıyor. Dolayısıyla nasıl bir yağ çeşidi satın aldığınızı sipariş vermeden önce görebiliyorsunuz. Eğer siz de aromaterapi yağlarının sunduğu faydalardan istifade etmek isterseniz hemen sabit ve uçucu yağları bu sitede incelemeye başlayın.

YAZAR BİLGİSİ
İzmir'de Bilgisayar destekli muhasebe ve netsis öğretmeniyim. Fotoğraf çekmekten ve doğa gezintilerinden hoşlanırım. Papatya en sevdiğim çiçektir. Boş zamanlarında öğretmenlik mesleği ile alakalı kendini geliştirerek, makale yazarlığı konusunda çalışmalar yürütmekteyim. Özellikle oyuncuların ekranların arkasındaki yaşantılarını anlamayı ve anlatmayı seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.