Alman Papatyası Yağı Faydaları

18.08.2019
397
Alman Papatyası Yağı Faydaları
Modelistlik Kursu

Alman papatyası yağı, Almanca’da her derde deva şifalı ot anlamına gelen ‘alles zutraut’ olarak anılır. Alman papatyası iki bin yıldan beri kullanılan mucizevi bir uçucu yağdır. Bu bin yıllık bitki, Almanlar tarafından birçok iyileştirici özelliği nedeniyle her şeyi yapabilen ‘alles zutraut’ olarak adlandırılır. Aynı sağlık yararları nedeniyle sık sık Avrupa ginsengi olarak da adlandırılır. Aynı aileden gelen bir bitki olan Roma papatyası ile birçok yönden benzer, ancak önemli iyileştirici özellikleri ve farklı sağlık sorunlarına iyi gelmesiyle ondan ayrılır. 

Alman papatyası bitkisi, ucunda tüylü yapraklar ve çiçekler bulunan yüksek gövdelerle 60 santimetreye kadar büyüyebilir. Çiçekler sarı tohumları olan küçük beyaz bir papatyaya benzer.  Roma papatyası ve Alman papatyası, tıbbi amaçlar için kullanılabilecek iki papatyadır. Alman papatyası taze kesilmiş saman gibi çok hoş bir kokuya sahiptir. Neredeyse kuru acı ve tatlı bir kokusu vardır.

alman papatyası ile cilt bakımı

Ekstre edildiğinde esansiyel yağı mavimsi bir ton alır ve giderek çok koyu mavi bir ton haline gelir. Esansiyel yağı çıkarmak için, Alman papatyası, bitki tamamen çiçek açtığı zaman yani yaz aylarında toplanır. Alman papatyası daha sonra iyice kurutulur ve sonra uçucu yağları çıkarmak için bir buharlı damıtma işleminden geçirilir.

Alman papatyasının tıbbi kullanımları, çağlar boyunca belgelenmiştir. Alman papatyası, 2000 yılı aşkın bir süredir birçok kozmetik ve parfümde kullanılmasının yanı sıra birçok hastalığa yararı olduğu için tıbbi olarak kullanılmaktadır. Alman papatyası saç ve cilt bakımında da çok sık olarak kullanılan bir bitkidir. 

Asklepius, Galen, Hipokrat ve Culpepper, sahip olduğu muhteşem yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri hakkında yazmışlardır. 1978 yılında Alman papatyası, birçok sağlık yararları ve kullanımları nedeniyle Avrupa standardı referans kitabı Dioscorides De Materia Medica’da listeye alınmıştır.

Mısır tanrısı Ra’nın yüce gücünün bir sembolü olarak Alman papatyasını kullandığı söylenir. Mısır halkı onu tanrıların teklifleri olarak kullanırlardı, ancak bedeni iyileştirmek için yardım isterlerdi. Mısır halkı aynı zamanda bitkiye ibadet etti ve birçok şifa özelliği olan bitkilerin onuruna birçok festival düzenledi. Yaşlanma belirtilerini azaltmak için ve genç parıltıyı ortaya çıkarmak için sık sık çiçeği ezip derileri üzerine uygularlardı.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Günümüzde Alman papatyası ve organik Alman papatyası yağı sağlık açısından birçok faydası nedeniyle sadece bir uçucu yağ olarak kullanılmamakta, aynı zamanda sakinleştirici etkisi, tadı, kokusu ve elbette birçok yararı nedeniyle parfüm, kozmetik, yiyecek ve içecek sektörlerinde kullanılmaktadır.

papatya yağı faydaları

Alman Papatyasının Sağlığa Faydaları

Alman papatyasının birçok farklı yararı var. Alman papatya yağı, Anglo Saksonlar tarafından üretilen 9 kutsal esans yağından biri olarak kabul edilir ve bunun pek çok tıbbi amacı ve kullanımı olması şaşırtıcı değildir. Alman papatya yağı çok yönlü ve çok şifalı bir esansiyel yağdır.

Alman papatyası yağı ya da diğer adıyla mavi papatya yağı, sindirim sistemindeki gazı azaltmaya yardımcı olur, anti-enflamatuar ve antispazmodik özelliklere sahiptir, yatıştırıcıdır ve antibakteriyel, antifungal ve antiseptik özelliklere sahiptir ve ayrıca mukusun vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Alman papatyası ayrıca sakinleştirici ve rahatlatıcı özellikleri nedeniyle endişe, depresyon ve stresin tedavisine de yardımcı olur. Egzama ve iç enfeksiyonlar gibi hastalıklardan kaynaklanan patlamalara gelince vücudu ve cildi sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Regl veya menopoz ile ilişkili semptomların çoğunu hafifletmenin yanı sıra sindirimin iyileştirilmesine de yardımcı olabilir.

Alman papatyası esansiyel yağı ayrıca yaralara, yanıklara ve kaslara yönelik ağrı ve iltihaplanmayı azaltır. Bunun yanı sıra hasta bakım konusunda da yardımcı olabilir. Alman papatyasının sağlık yararları sonsuz gibi görünüyor. Her zaman elinizin altında olması gereken güçlü bir uçucu yağdır. İşte Alman papatya yağının sağlığa faydaları ve şifa özellikleri…

alman papatyası yağının cilde faydaları

Anti Alerjiktir

Alman papatyası yağı, alerjiler olduğunda rahatlama sağlamaya yardımcı olabilir. Antiinflamatuardır ve ağrı azaltıcı özellikleri, etkilenen bölgeyi yatıştırmaya yardımcı olur. Ciltle ilgili alerjilerde veya mevsimsel alerjilerde yardımcı olabilir. Fakat önce alman papatyasına karşı alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için yama testi yaptırmalısınız.

Anti-inflamatuardır

Alman papatyası esansiyel yağı iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Bu, enfeksiyon veya kaslardaki gerilmeler nedeniyle vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, sorunlu bölgeyi hafifletmeye ve iyileşmeye yardımcı olmak için kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olan yaralanma veya enfeksiyonla ilişkili ağrıyı azaltmaya da yardımcı olur. Alman papatyası esansiyel yağının içindeki yüksek azulen içeriği onu çok güçlü bir anti-enflamatuar ve cilt için şifacı yapar.

Antiseptiktir

Alman papatyası uçucu yağı, temizlik için mükemmeldir. Antiseptik özellikleri, evi temizlemek için ve vücuttaki yaraları temizlemek için mükemmeldir. Ayrıca, bakteri ve yaraların bir yüzeyde büyümesini veya oluşmasını önlemeye yardımcı olur. 

Egzama, ağız yaraları ve batık tırnak gibi yaraları temizlemek ve iyileştirmek için yardımcı olabilir. Günlük ev temizleyicinize sadece birkaç damla mavi papatya yağı ekleyebilirsiniz. Böylece hem antiseptik ve antibakteriyel özelliklerinden faydalanabilir, hem de evinizin hoş kokmasını sağlayabilirsiniz.

Artrit Hastalığını İyileştirir

Mavi papatya yağı anti-enflamatuar ve ağrı azaltıcı özellikleri nedeniyle, artrit semptomlarının giderilmesinde büyük bir yardımcıdır. Artritten kaynaklanan alevlenmeler, bölgesel olarak kullanılarak sakinleştirilebilir. Etkilenen bölgedeki artrit ile ilişkili ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir ve çoğunu rahatlatır. 

Depresyon ve Anksiyete Tedavisinde Yardımcıdır

Anksiyete ve depresyon söz konusu olduğunda alman papatyası yağı çok faydalıdır. Zihin ve bedeni sakinleştirerek depresyon ve anksiyete duygularını azaltmaya yardımcı olur, bir kişinin rahatlamasına ve daha net bir kafaya sahip olmasına yardım eder. Ayrıca hormonlarda denge oluşturmak.- için kullanılır. Alman papatyası esansiyel yağındaki yatıştırıcı özellik, kişinin rahatlamasına ve sinirlerini yatıştırmasına yardımcı olur, bu da kaygıyı ve vücut gerginliğini azaltmaya yardımcı olur.

Sindirim Sistemini Destekler

Alman papatya yağı, bir kişinin sindirim sistemini düzenler ve midesini gevşetmeye yardımcı olarak sindirimi artırmaya yardımcı olur. Sindirim kanalında gaz birikmesini azaltmaya yardımcı olur, bu nedenle şişkinlik ve krampları yok eder. Bunun yanı sıra hazımsızlık, ishal ve mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Alman papatyası uçucu yağı spazmodik özellikleri, sistemin daha sorunsuz çalışmasını sağlarken, kramp ve kabızlığı azaltmaya yardımcı olur. 

Baş Ağrısını Yok Eder

Mavi papatya yağı, anti-enflamatuar ve ağrı azaltıcı özellikleri ile baş ağrılarını iyileştirir. Beyindeki iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Stres ve gerginlik kaynaklı baş ağrılarını tamamen geçirir. Böylece zihni ve vücudu sakinleştirir ve rahatlatır.

Yol Tutmasını İyileştirir

Alman papatyası esansiyel yağı, yol tutması sonucu oluşan mide bulantısının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Bunu anti-enflamatuar ve yatıştırıcı özellikleri ile yapar. Mide ve zihnin sakinleşmesine yardımcı olur, kişinin vücudunun ve zihninin, genellikle hareket rahatsızlığı ile ilişkili bulantı semptomlarını azaltarak sakinleşmesine ve gevşemesine yardımcı olur.

Kasları Gevşetir

Alman papatyası yağının içindeki anti-enflamatuar ve antispazmodik özellikler, kas ağrıları ile ilişkili ağrı ve iltihabı hafifletmesi açısından mükemmeldir. Etkilenen kastaki iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olurken kasın sakinleşmesine ve gevşemesine ve iyileşmeye başlamasına izin verir, ağrıyı azaltır. Sakinleştirici özelliklerini de burada belirtmek önemlidir çünkü bir kişinin gece boyunca daha iyi uyumasını sağlamak için, etkilenen kası gevşetmeye yardımcı olur ve huzursuz bacak sendromunu azaltmaya yardımcı olur.

Regl Ağrılarını Yok Eder

Regl ağrıları, birçok kadın için çok yıpratıcı olabilir. Alman papatyası yağı, iltihap önleyici ve antispazmodik özellikleriyle genel olarak regl ve menopoz ile ilişkili semptomların çoğunun hafifletilmesine yardımcı olur. Menopozun yanı sıra genel olarak regl ile ilişkili kramp, ağrı ve bulantıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda regl dönemi ve menopoz sırasında çok dengesiz olabilen hormonları dengelemeye yardımcı olur. Böylece bu süre zarfında bir kadının daha sakin ve rahat olmasına ya da daha az huzursuz ve duygusal olmasına yardımcı olur.

Solunum Sistemini Düzenler

Alman papatya yağı, solunum sistemine birkaç yolla yardımcı olur. Birincisi, solunum sistemine, bir kişinin soğuk algınlığı veya grip gibi bir göğüs enfeksiyonu olması durumunda önemli olan anti-enflamatuar ve ağrı azaltıcı özellikleri sayesinde yardımcı olur. Daha iyi kan dolaşımı sağlayan hava yollarının açılmasına yardımcı olur, bu da beyaz kan hücrelerinin enfeksiyonu iyileştirmek için daha serbest şekilde akmasına izin verir. 

İkincisi, nezle karşıtı özellikleriyle, solunum yolu enfeksiyonu sırasında oluşabilecek göğüsteki mukus birikiminin giderilmesine yardımcı olur. İnflamasyon ve ağrıyı azaltarak ve solunum sisteminde aşırı mukus birikimini ortadan kaldırarak bir kişi enfeksiyondan daha hızlı ve daha kolay bir şekilde kurtarabilir.

Doğal Bir Yatıştırıcıdır

Alman papatyası esansiyel yağı, en çok yatıştırıcı özellikleriyle bilinir. Vücudun ve zihnin yatmadan önce rahatlamasını ve sakinleşmesini sağlar, daha dinlendirici ve derin bir uyku sağlar. Bu özellik aynı zamanda stres, depresyon ve kaygıyı hafifletmek için de önemlidir. Çünkü bedenin ve zihnin sakinleşmesine ve durmasına ve bir insanın daha hızlı uyuyabilmesi ve daha uzun süre uyuyabilmesi için yeterli rahatlamayı sağlar. İyi bir gece uykusu almak da, vücudun bu enfeksiyondan kurtulmasına yardımcı olduğundan soğuk algınlığı geçirirken çok önemlidir.

Cilt Bakımında Mucizeler Yaratır

Alman papatyası yağı, cildin iyileşmesine yardımcı olan dört temel özelliğe sahiptir. Anti-enflamatuar özelliği, ciltteki sivilceleri ve kızarıklıkları gidermeye ve cildin iltihabını azaltmaya yardımcı olur. Ağrı azaltma özelliği, etkilenen derideki ağrının azaltılmasına yardımcı olarak bölgeyi yatıştırırken, ciltteki fazla yağdan dolayı oluşan parlamayı azaltır. 

Antiseptik ve anti-bakteriyel özellikleri, etkilenen alanı enfeksiyondan arındırır ve ciltte enfeksiyon oluşmasını engeller. Son olarak, Alman papatyası yağının yatıştırıcı özelliği, bölgedeki stresi azaltarak, etkilenen bölgeyi gevşetmeye ve rahatlatmaya yardımcı olur. Alman papatyası esansiyel yağı egzama, yara bakımı ve temizliği, döküntü ve diğer cilt rahatsızlıklarının iyileşmesine de yardımcı olur.

Alman Papatyası Yağı İçeren Doğal Reçeteler

Alman papatyası yağı, aromaterapi gibi pek çok şifa sisteminde kullanılır. Cilt bakımı ve saç bakımı alanlarında muhteşem özellikleriyle etkileyen bu özel esansiyel yağ ile farklı doğal reçeteler hazırlayabilirsiniz.

Alman Papatyası Yağı ile Vücut İçin Scrub

Temiz bir cam kavanozda ½ su bardağı karbonat, ½ su bardağı sirke, 5 damla alman papatya yağı ve 5 damla bergamot yağını karıştırın. Karışımı, vücudunuzdaki ağrıyan kaslara yoğunlaşarak masaj yaparak sürün. Vücudu ve zihni sakinleştirmek ve rahatlatmak için en az 15 dakika ılık bir duş alın. Gerektiği kadar ve günlük olarak bu vücut scrub’ını kullanabilirsiniz.

Alman Papatyası Yağı ile Gece Kremi 

Geniş bir cam kaseye ¼ su bardağı zeytinyağı, ¼ su bardağı balmumu, ¼ su bardağı hindistan cevizi yağı ve ¼ su bardağı shea yağını alın. Bu cam kaseyi, su kaynayan bir tencerenin üzerine koyun ve malzemeleri benmari usulü eritin ve iyice karıştırın. Bu karışımı, ocaktan aldıktan sonra buzdolabına koyun ve katılaşana kadar bekletin. Daha sonra karışımı buzdolabından alın. Bir mikser yardımıyla tüm karışım iyice kabarana kadar çırpın. 

Daha sonra karışıma 15 damla alman papatyası yağı, 15 damla lavanta yağı, 15 damla nane yağı ve 2 yemek kaşığı E vitaminini ekleyin. Tekrar mikserle iyice çırpın. Bu gece kremini temiz bir cam kavonaza alın ve kapağını sıkıca kapatın. Serin ve kuru bir yerde saklayın. Yüzün dinlenmesi ve nemlenmesi için her gece yatmadan önce temiz cildinize bu gece kremini uygulayın.

Regl Ağrılarını Geçirmek İçin Alman Papatyası Yağı ile Doğal Reçete

2 damla Alman papatyası yağı, 2 damla adaçayı yağı, 2 damla fesleğen yağı ve 2 damla biberiye yağını bir cam kasede birleştirin. Bu esansiyel yağ karışımını, ılık ve nemli bir el havlusuna dökün ve regl ağrılarını, iltihabını ve kramplarını hafifletmek için gerektiğinde, 5-10 dakika kadar karın bölgesine yerleştirin.

Güneş Yanıkları İçin Alman Papatyası Yağı ile Doğal Reçete

30 gr hindistan cevizi yağını ocakta düşük ateşte eritin. Eridikten sonra ocaktan alın. Erimiş hindistan cevizi yağının içine 10 damla lavanta yağı, 6 damla Alman papatya yağı ve 4 damla nane yağını ilave edin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Bir cam kavanoza aktarın ve soğumaya bırakın. Güneş yanıklarının olduğu bölgeye günde en az iki kez bu karışımı uygulayın.

Alman Papatyası Yağı ile Duş Jeli

1 su bardağı su, ¼ su bardağı ham bal, ⅔ su bardağı sıvı Kastilya sabunu, 30 damla Alman papatyası yağı, 1 çay kaşığı E vitaminini bir cam kavanoza alın. Daha sonra karışımına argan yağı, hindistan cevizi yağı, susam yağı, tatlı badem yağı, jojoba yağı, üzüm çekirdeği yağı ya da macadamia yağı gibi taşıyıcı yağlardan birini seçin ve 2 tatlı kaşığı kadar ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Kullanmadan önce iyice çalkalayın. Hepsi bu kadar! Mis gibi kokmaya hazır mısınız?

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.