Tespih Ağacı Yağının Faydaları

26.08.2019
260
Tespih Ağacı Yağının Faydaları
Modelistlik Kursu

Tespih Ağacı Yağı Nedir?

Tespih ağacı yağı, Hindistan da yetişen tespih ağacından temin edilmektedir. Bu ağaç oldukça uzun boylu büyük yapraklara sahip olduğundan gölgesi olan bir ağaçtır. Tespih ağacı toplumda nem ağacı olarak ta bilinmektedir.

Tespih ağacından elde edilen yağı sağlığımız için faydalı olup içerisinde oldukça faydalı yağ asitleri, limonoidler, e vitamini, tiligriseritler, antioksidan ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Bu vitamin ve mineral sayesinde cildimiz için de oldukça faydalıdır. Tespih ağacından elde edilen yağı saç, cilt ve ilaç sanayisinde ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Tespih ağacı yağı keskin bir kokuya sahiptir. Bu koku güzel bir aromaya sahip olduğundan birçok parfüme ilave edilmektedir.

Bu nedenle günümüzde birçok kozmetik ürününde, saç ürünlerinde ve cilt kremlerinde kullanılmaktadır. Tespih cilt bakım yağı cildi nemlendirip,  nem değerini sağlayıp cildin yenilenmesini,  ciltte oluşan herhangi bir hasarı onarmada da oldukça faydalıdır. Tespih cilt bakım ağacı yağı   fazla suya ihtiyaç duymayıp genelde sıcak ülkelerde yetişmektedir.

tespih ağacı yağı nedir

Tespih Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır

Tespih ağacı yağını kullanırken tek başına kullanılmamalıdır. Başka bir yağ ile seyreltilerek kullanılmalıdır. Bu yağlar zeytinyağı, gül yağı, tatlı badem yağı, avokado yağı, susam yağı veya jojoba yağı gibi  yağlarla kullanılması tavsiye edilir.

Neem ağacı yağı keskin bir aromaya ve kokuya sahip olduğundan maskeleriniz de kullanırken lavanta yağı eklemeyi de unutmayınız, yoksa kokusundan rahatsız olabilirsiniz. Bunun yanında içerdiği güçlü yağ asitleri nedeniyle maskeleriniz de çok fazla kullanmamaya dikkat ediniz.

Tespih ağacı yağı esansiyel bir yağ olduğundan cilde saf haliyle uygulanan bilmektedir. Bunun yanı sıra kullanmış olduğunuz nemlendirici, vücut losyonu ve şampuanın içerisine katarak kullanabilmeniz mümkün olacaktır. Tespih ağacı yağını cilde gazlı bezile ya da parmak ucunuza bir miktar alarak kullanabilirsiniz. Tespih ağacı yağı tamamen doğal olup, her cilt yapısına uygulanmasında sorun yoktur.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
tespih ağacı yağı cilt maskesi

Tespih Ağacı Yağı Cilde Nasıl Uygulanır

Tespih cilt bakım ağacının yağını kullanırken saç diplerine metal fırça ile uygulanmalıdır. Yapılan maskenin saç diplerine tamamen nüfus ettiğinden emin olmalısınız. Maskeyi uyguladıktan sonra saç bonesi takarak bir saat beklemeniz gerekmektedir. Daha sonrasında bu yağı saça uyguladıktan sonra saçınızda yağlı his bırakmaması için saçınıza su uygulamadan şampuan uygulayarak saçtaki yağlı hissi azaltabilirsiniz.

tespih ağacı yağı saç maskesi

Tespih Ağacı Yağının Cilde Faydaları

Tespih ağacı yağı içerisinde ki vitamin ve mineral sayesinde cildimiz için oldukça faydalı doğal bir yağdır.

 • Tespih ağacı yağı cilde uygulandığı zaman cildin yenilenmesini sağlar.
 • Cilt üzerindeki ölü derilerin atılmasını sağlayarak, yeni hücre oluşumunu destekler.
 • Cildimiz çevresel faktörler, yediğimiz içtiğimiz besinler ve kullandığımız ürünler nedeniyle yıpranır. Tespih ağacı yağı cildin canlanmasını ve genç görünmesini sağlar.
 • Tespih ağacı yağı cilt üzerinde oluşan sivilceleri kurutarak zamanla yok olmasını sağlar ve zamanla tekrardan oluşmasını engeller.
 • Bu yağ cilde düzenli olarak uygulandığında cildin nem değerini korumada oldukça etkilidir.
 • Yaş ilerledikçe cilt elastik yapısını kaybeder ve sarkmalar meydana gelir. Bu nedenle tespih ağacı yağı kullanarak cildin elastik yapısını geri kazandırabiliriz. Bu yağ sayesinde yaşımız ilerlese de sıkı ve güzel görünmek mümkün.
 • Tespih ağacı yağı fazla miktarda kilo alımında ya da  vermede ve  hamileyken alınan fazla kilolar nedeniyle, vücudun fazla gerilmesiyle meydana gelen çatlakların tedavisinde de kullanılmaktadır.
 • Cilt üzerinde hormonal sağlık sorunlarından dolayı meydana gelen renk farklılığının giderim seninde de etkili bir yoldur. Aynı zamanda güneş lekelerinin azalmasında da etkilidir.
 • Tespih ağacı yağı tahriş, kızarıklık gibi alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanılır.
 • Cilt üzerinde meydana gelen egzama, mantar ve sedef hastalıklarının tedavisinde de kullanılır.
 • Tespih ağacı yağı cildi rahatlatma özelliği sayesinde birçok güzellik ve masaj salonlarında bakım yağı olarak kullanılmaktadır.
neem ağacı yağı maske

Tespih Ağacı Yağının Saça Faydaları

 • Tespih ağacı yağının saçlarımızı oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Tespih ağacı yağının içerisinde linoleik, oleik, stearik asitler gibi birkaç yağ asidi  bulunur. Bu yağ asitleri saçlarımız için oldukça önemlidir.
 • Tespih ağacı yağını, saç diplerine uygulandığı takdirde  saç diplerindeki kepeklenmeyi önler.
 • Saç diplerine masaj yaptığımız zaman saç diplerini besleyip canlanmasını sağlar.
 • Saçlarımıza uyguladığımız maskelerin içine katarak saçlarımızın uzamasını, daha gür ve sağlıklı görünmesini sağlayabiliriz.
 • Bakımsız saçlardaki kabarmaları engeller.
 • Saçlarımızın dökülmesini azaltıp zamanla tamamen dökülmemesini sağlar
 • Saç derisindeki bakteri,  virüs ve mikropları öldürüp meydana gelen deri hastalıklarının (egzama, mantar)oluşumunu engeller.
 • Saçların bitlenmesinde kesin çözümdür. İçerisinde bulunan insektisidal sayesinde saçların kaşınmasına neden olan bit oluşumunun da önüne geçer.
tespih ağacı yağı faydaları

Tespih Ağacı Yağı İle Saç Maskesi 

Maske 1

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı neem ağacı yağı
 • 3 yemek kaşığı avokado yağı
 • 3 damla lavanta yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

1 tatlı kaşığı neem ağacı yağı 3 yemek kaşığı avokado yağı ve 3 damla lavanta yağını homojen hale gelene kadar karıştırınız. Yapmış olduğunuz maskeyi saç diplerine metal bir fırça ile tamamen emilmesini sağlayınız. Maskeli saçınıza saçımızda saç bonesi geçirip bir saat bekleyiniz. Daha sonrasında saçlarınızı bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi saçlarınıza haftada bir uygulayabilirsiniz.

Maske 2

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı neem ağacı yağı
 • 1 tatlı kaşığı Menekşe yağı
 • 3 damla lavanta yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

2 yemek kaşığı neem ağacı yağı,  1 tatlı kaşığı menekşe yağı ve 3 damla lavanta yağı birbirine homojen hale kaçmasını sağlayınız. Yapmış olduğunuz maskeyi saç diplerine masaj yaparak uygulayınız. Saçlarınıza bone takarak 2 saat bekleyiniz. Saçlarınızı bolca ılık su ile durulayın bilirsiniz.

Tespih Ağacı Yağı İle Sivilce Tedavisi

Tespih Ağacı yağı sivilce tedavisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Tespih yağı cilde düzenli olarak uygulandığında cilt üzerinde biriken bakteri ve mikropların öldürülmesini sağlar. Bu sayede Sivilcelerde gözle görülür şekilde azalma meydana gelir. Sadece bununla kalmayıp cilde zararlı mikropların da girmesini engeller. Tespih ağacı yağı antioksidan özelliği sayesinde cildin derinden temizlenmesini sağlar. Cilt üzerinde meydana gelen İltihaplarında azalmasına katkı sağlar. Cilt üzerinde meydana gelen sivilce lekelerini de zaman ile azaltır. Aynı zamanda tespih ağacı yağını gün sonunda makyajınızı çıkarmak için kullandığınız makyaj temizleme losyonlarınıza katabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Tespih Ağacı Yağı Maskesi

Tespih ağacı yağı düzenli ve doğru miktarda cilde uygulandığında  takdirde cildin kurumasını engelleyip, cildin her zaman nemli kalmasını sağlayarak, bu sayede yaş ilerlese de pürüzsüz, canlı ve parlak cilde sahip olmamızı sağlar.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • Yarım salatalık
 • 1 yemek kaşığı yeşil çay
 • Su

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Öncelikle salatalığı rendeleyip suyunu alın. Bir kabın içerisine Hindistan cevizi yağı, yeşil çay, su ve salatalık suyunu ekleyip homojen hale getiriniz. Cildinize masaj yaparak emilmesini sağlayınız. Maske cildinizde kuruyunca bolca ılık su ile durulayınız. Maske sonrasında nemlendirici sürmeyi unutmayınız. Bu maskeyi haftada 2 defa yapabilirsiniz.

Cildin Beyazlamasını ve Aydınlanmasını Sağlayan Tespih Ağacı Yağı Maskesi

Yapacağımız bu maske içerisinde ki domates cildi derinlemesine temizleyerek cildin Aydınlanmasını sağlar. Bir diğer ilave ettiğimiz pirinç unu sayesinde cilde piling etkisi yaratır. Bu maske cildiniz için oldukça faydalı olacaktır, sizde mutlaka denemelisiniz.

Malzemeler:

 • Yarım domates
 • 1 yemek kaşığı pirinç unu
 • 5 damla tespih ağacı yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Maskemize başlamadan domatesimizi rendeleyelim. Rendelediğimiz domatesi, pirinç ununu ve tespih ağacı yağını bir kabın içerisine ilave ederek homojen hale gelene kadar karıştıralım. Maskeyi cildimize oval hareketlerle masaj yaparak uyguluyoruz. Daha sonrasında bolca ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada 2 defa yaparsanız cildinizin tamamen aydınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Tespih Ağacı Yağı Nerede Satılır?
Ne Kadardır?

Tespih ağacı yağını güvenebildiğiniz aktarlarda satın alabilirsiniz. Bunun yanında kozmetik mağazalarından ve alışveriş sitelerinden de temin edebilmeniz mümkün. Tespih ağacı yağı birçok firma tarafından üretilmektedir. Bu nedenle satın alırken %100 orijinal yağ olmasına dikkat ediniz. Tespih ağacı yağını 30-40 tl arasında ki fiyatla alabilirsiniz.

Neem ağacı yağını alırken ambalajın dışında arka tarafındaki içindekiler bölümü mutlaka okuyunuz. Tespih ağacı yağının birçok yan ürünü bulunur. Bu nedenle neem ağacı yağını alırken içinde %100 neem ağacı yağı olduğundan emin olmalısınız. Neem ağacı yağı kullanıcıları oldukça memnundur. Genellikler kullananlar düzgün ve sürekli kullanıldığında faydasını gördüklerini söylemektedirler. Ben sadece 1 hafta kullanabildim ve memnun kaldım sizlere de önerebilirim. Rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tespih yağının faydaları hakkında vereceğim bilgiler bu kadardı. Güzel bir cilde sahip olma istiyorsanız cilt bakımı yazılarımıza bakmanızı tavsiye ederim. Daha fazla bilgi almak isterseniz link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tespih Ağacı Yağını Kullananların Yorumları

-Tespih ağacı yağını Kullananların %80 memnun kaldığını belirtmektedir.

-Tespih ağacı yağı genellikle sivilce sorunu olanlar tarafından alınmıştır ve sonuçta alan kişiler üründen oldukça memnun kalmışlardır.

-Tespih ağacı yağını cildin kurumasını önlemek için kullanan kişiler, nemlendirici özelliği sayesinde ciltlerinin yumuşacık olduğunu söylemişlerdir.

-Tespih ağacı yağını doktor kontrolünde hamileyken karın bölgesinde çatlak oluşmaması için kullanıp memnun kaldığını söyleyenler olmuştur

-Tespih ağacı yağının bebeklere uygulanabileceğini soran müşteriler bulunmaktadır. Tespih ağacı yağı bebeklerin cildi oldukça hassas olduğundan kullanılması önerilmez.

Bu yazımızda size aradığınız bilgiyi verebilmişizdir umarım. Sizde kullanıp memnun kalıp kalmadığınızı yorumunuzla bizimle paylaşa bilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sağlıkla kalın.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.